Lietuvos verslo konfederacija kyla į kovą prieš Lietuvos arbitražo teismą

Publikuota: 2017-04-03
Atnaujinta 2017-04-03 16:47
Valdas Sutkus. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Valdas Sutkus. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos verslo konfederacija kreipėsi į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą, Teisingumo ministeriją ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), prašydama ištirti galimai neskaidrią Lietuvos arbitražo teismo veiklą, o Generalinės prokuratūros prašoma imtis griežčiausių priemonių – ginant viešąjį interesą pradėti veiksmus dėl Lietuvos arbitražo teismo pripažinimo neteisėtai įsteigtu. Tuo tarpu advokatų kontora „Zeta Law“ ir Lietuvos arbitražo teismas atmeta kaltinimus ir teigia, kad konfederacija kai ką sąmoningai nutyli.

Lietuvos verslo konfederacijos pranešime spaudai teigiama, kad itin didelį verslo bendruomenės nepasitenkinimą iššaukė paviešinti atvejai, kurie rodo, kad Lietuvos arbitražo teismu savo ginčų sprendimui galimai naudojasi su Lietuvos arbitražo teismo steigėjais bei dalininkais ir advokatų kontora „Zeta Law“ susiję juridiniai ir fiziniai asmenys.

Regi sisteminius pažeidimus

„Problemos kyla dėl to, kad įvairios, su Lietuvos arbitražo teismu bei advokatų kontora „Zeta Law“ susijusios įmonės pasirašomose sutartyse nurodo, kad ginčai bus sprendžiami Lietuvos arbitražo teisme, todėl kylant problemoms arba galbūt netgi dirbtinai jas sukuriant, naudojamasi galimai šališku ir sau palankiu teismu“, - rašoma pranešime.

Lietuvos verslo konfederacija pateikia vieną iš pastarųjų paviešintų atvejų – UAB „The7 ir UAB „Elgama–Elektronika“ ginčą. Teigiama, kad UAB „The7“ buvo įtraukusi į sutartį nuostatą, kad ginčai turėtų būti sprendžiami Lietuvos arbitražo teisme, tačiau pati buvo susijusi su arbitražu: tuometinis Lietuvos arbitražo teismo pirmininkas Jonas Bložė ir jį paskyrę Valdemaras Stančikas bei Tadas Kelpšas yra advokatų kontoros „Zeta Law“ advokatai ir partneriai, o būtent „Zeta Law“ advokatas Justas Sunkaitis atstovavo UAB „The7“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pernai rugsėjį VŽ rašė, kad šiuo atveju Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), nustatęs procesinės viešosios tvarkos pažeidimą, panaikino Lietuvos arbitražo teismo sprendimą.

Besiskundžianti verslininkų organizacija taip pat mini kitą istoriją, kurioje figūruoja viešosios įstaigos „Versli Lietuva“ darbuotojas Andrius Bartminas. Pranešime teigiama, kad su Lietuvos arbitražo teismu bei advokatų kontora „Zeta Law“ galimai susijusi įmonė UAB „Logistikos sprendimų centras“ bei jos akcininkas p. Bartminas tame pačiame Lietuvos arbitražo teisme iš įmonės IPSUN bando išsireikalauti 450.000 Eur vertės ieškinį. IPSUN kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą dėl Lietuvos arbitražo teismo pirmininkės Agnės Tvaronaviečienės bei jos paskirto arbitro nušalinimo IPSUN ir „Logistikos sprendimų centro“ byloje. Primenama, kad Vilniaus apygardos teismas prašymą patenkino, nes, pasak teismo, nustatytos aplinkybės patvirtina, kad UAB „Logistikos sprendimų centras“ yra glaudžiai susijęs su abiem dabartiniais Lietuvos arbitražo teismo dalininkais, kurie skiria arbitražo pirmininkę ir galėtų jai daryti tiesioginę ar netiesioginę įtaką, tame tarpe ir paskiriant bylos arbitrus.

Kaip savo kreipimesi į valstybės institucijas pažymi Lietuvos verslo konfederacija, tai nėra kelių bylų ir kelių įmonių problema, bet sisteminis pažeidimas. Verslo bendruomenė įsitikinusi – kadangi arbitražas iš esmės vykdo teismo funkcijas, nešališkumo pažeidimas turėtų būtų labai rimtas signalas ir priežastis kelti klausimą, ar toks arbitražas apskritai gali tęsti veiklą.

Valdas Sutkus, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas, atkreipia dėmesį, kad arbitražas visame pasaulyje yra pripažintas civilizuotas komercinių ginčių sprendimo būdas – asmenys sutarę, kad jų ginčas būtų sprendžiamas arbitraže, gali savo klausimą išspręsti greitai ir efektyviai, o kartu ir nuimama našta nuo ir taip itin didelį darbo krūvį patiriančių valstybės teismų. Pasak p. Sutkaus, valstybė pasitikėjo, kad asmenys gali susitarti dėl ginčų sprendimo ir civilizuotai juos išspręsti, tačiau, kaip rodo į viešumą iškylantys atvejai, pasitikėjimas yra nuviltas – kelių galimai nesąžiningų asmenų veikla griauna pasitikėjimą arbitražo sistema.

„Zeta Law“: konfederacija kai ką sąmoningai nutyli

Advokatų kontora „Zeta Law“ VŽ atsiuntė komentarą, kuriame teigia, kad Lietuvos verslo konfederacija šį tą nutyli.

„Zeta Law“ atstovavo vieną iš šalių straipsnyje paminėtame ginče tarp „Elgama elektronika“ bei „The7“, kitas gi straipsnyje nurodytas ginčas bendrijai nėra žinomas, ji jame neatstovavo ir neatstovauja jokios iš šalių. Ginče tarp „Elgama elektronika“ bei „The7“ Lietuvos aukščiausias teismas yra priėmęs nutartį, kuria arbitražo sprendimas buvo panaikintas, tačiau, kiek mums žinoma, procesas šioje byloje yra Lietuvos apeliacinio teismo atnaujintas, - atsakyme VŽ teigia „Zeta Law“ vadovaujantis parneris Valdemaras Stančikas. - Proceso atnaujinimo dėl galimai teismo padarytos teisės taikymo klaidos aplinkybė buvo sąmoningai nutylėta, o pats atnaujintos bylos nutarties turinys bandomas spekuliatyviai eskaluoti. Dėl konfidencialumo įsipareigojimų negalime plačiau komentuoti proceso tarp UAB „Elgama elektronika“ bei UAB „The7“, tačiau galima daryti prielaidą, kad tokiu elgesiu šalys ar jų atstovas advokatas Mindaugas Žolynas siekia daryti įtaką vykstantiems teisiniams procesams bei viešą spaudimą procesinius sprendimus turėsiantiems priimti teisėjams. Toks elgesys, mūsų nuomone, įstatymų yra neleidžiamas bei neetiškas.“

VŽ pernai rašė, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), išnagrinėjęs kasacinę bylą dėl arbitražą administruojančios institucijos ir jos pirmininko nepriklausomumo ir nešališkumo, konstatavo nepriklausomumo trūkumą Lietuvos arbitražo teisme ir su tuo susijusį kasatorių teisės į tinkamą procesą pažeidimą. LAT yra užkliuvusi ir kita arbitražo institucija – VšĮ Vilniaus tarptautinis ir nacionalinis komercinis arbitražas galimai veikia pažeisdamas viešąjį interesą, pernai metų gale skelbė teismas.

„Zeta Law“ advokatas Stančikas atkreipia dėmesį, kad būtent dėl VšĮ Vilniaus tarptautinis ir nacionalinis komercinis arbitražo veiklos teisėtumo atstovaudama klientą į Lietuvos aukščiausiąjį teismą kreipėsi „Zeta Law“ advokatų profesinė bendrija, šioje byloje teismas, pripažinęs „Zeta Law“ advokatų profesinė bendrija argumentus pagrįstais, yra priėmęs atskirąją nutartį dėl kreipimosi į Generalinę prokuratūrą.

„Straipsnyje paminėtas VšĮ Vilniaus tarptautinis ir nacionalinis komercinis arbitražas buvo įsteigtas jo vadovui paskiriant Juozą Šatą, kuris prieš tai vadovavo vienam iš arbitražų, kuris reorganizuotas susijungiant su kitu arbitražu ir šiandien veikia kaip Vilniaus komercinis arbitražo teismas. Vienu iš Vilniaus komercinio arbitražo teismo dalininku yra pranešimą išplatinusi Lietuvos verslo konfederacija“, - teigia p. Stančikas.

Lietuvos arbitražo teismas: konkuruojančios institucijos steigėjo bandymas pakenkti

Šiandien VŽ kreipėsi į Lietuvos arbitražo teismą dėl komentaro ir gavo p. Tvaronavičienės atsakymą, kuriame ji rašo, kad Lietuvos arbitražo teismas yra įsteigtas ir savo veiklą vykdo griežtai vadovaujantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymu.

„Jo, kaip ir kitų nuolatinių arbitražo institucijų dalininkai, yra verslo asociacijos. Pažymėtina, kad Lietuvos verslo konfederacija yra kitos analogišką arbitražo proceso organizavimo ir administravimo veiklą vykdančios institucijos – Vilniaus komercinio arbitražo teismo - steigėja. Manytina, kad toks konkuruojančios institucijos steigėjo pareiškimas – bandymas pakenkti Lietuvos arbitražo teismo reputacijai, rodantis norą mažinti iki minimumo konkurenciją tarp arbitražo institucijų ir riboti laisvą verslo subjektų pasirinkimą, kuriame arbitražo teisme spręsti savo ginčus. Tokie veiksmai nukreipti į besiformuojančių arbitražo tradicijų Lietuvoje naikinimą“, - atsakyme VŽ sako p. Tvaronavičienė.

Ji taip pat primena, kad šiuo metu yra atnaujintas pranešime minimos bylos, kurioje LAT, išnagrinėjęs kasacinę bylą dėl arbitražą administruojančios institucijos ir jos pirmininko nepriklausomumo ir nešališkumo, konstatavo galimą nepriklausomumo trūkumą konkrečioje byloje Lietuvos arbitražo teisme, nagrinėjimas: „Laukiama Lietuvos Apeliacinio teismo nutarties, kuri turėtų aiškiai atsakyti į klausimą, ar nuolatinės arbitražo institucijos steigėjo / dalyvio narių dalyvavimas šalių ar jų atstovų vaidmenyje sprendžiant ginčus toje nuolatinėje arbitražo institucijoje yra prieštaraujantis ar neprieštaraujantis viešajai tvarkai. Šis sprendimas yra aktualus ne tik Lietuvos arbitražo teismui, bet ir visoms kitoms nuolatinėms arbitražo institucijoms, ypač toms, kurių steigėjai yra didžiosios verslo asociacijos, atstovaujančios interesus šimtų bendrovių, kurios metai iš metų sėkmingai sprendžia savo ginčus tų asociacijų įsteigtuose arbitražuose.“

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

V. Landsbergis: išmokime gyventi be Rusijos Premium

Vytautas Landsbergis, atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, VŽ podkaste apgailestauja, kad mes...

Laisvalaikis
11:03
O. Scholzas: neturėtų būti ribojamas susisiekimas tarp dviejų Rusijos teritorijos dalių 7

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, ketvirtadienio vakarą paragino deeskaluoti situaciją, kilusią dėl...

„Snoro“ bankroto administratoriaus ir Šveicarijos banko ginče susitarta dėl 105 mln. Eur atgavimo

„Snoras“ nemokumo administratoriaus komanda ir Šveicarijos bankas „Julius Baer & Co. Ltd.“ taikos sutartimi...

Rinkos
10:10
Ketvirtadienį nustatyta 412 naujų COVID-19 atvejų 5

Per praėjusią parą nustatyta 412 naujų COVID-19 atvejų, vienas žmogus mirė, rodo penktadienį paskelbti...

S. Skvernelis: dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui Lietuva išsišoko 14

Lietuva interpretavo Europos Sąjungos (ES) sankcijų vykdymą ir išsišoko iš Bendrijos politikos, teigia...

Biržose – dešimtmečius nematytas nuosmukis Premium

Pirmąjį šių metų pusmetį pasaulio finansų rinkos užbaigė su ekstremalius lygius žyminčiais nuosmukiais,...

Rinkos
09:09
Putinas „pasistengė“ NATO labui 1

Pasibaigus istoriniu tapusiam NATO viršūnių susitikimui Madride, Lietuva kiek atsikvėpė – priimtas ilgai...

Nuomonės
05:50
Infliacijos kalnais ir nuokalnėmis: nuo lito iki valiutų valdybos, finansų krizės ir šių dienų Premium

Žvalgantis, kaip elgėsi valdžios per visą Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpį nuo pat 1990 m., svarbu...

Finansai
05:45
„Wargaming Vilniaus“ vadovas: nuo rudens Lietuvoje suaktyvinsime specialistų samdą Premium

Baltarusijos žaidimų milžinė „Wargaming“ per metus Lietuvoje pasamdė apie keliasdešimt darbuotojų, o nuo...

Inovacijos
05:45
Kai viešbučiai tampa daugiabučiais: savivaldybė daro, ką gali, STT to neužtenka Premium

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atlikus korupcijos rizikos analizę sostinės savivaldybėje ir pateikus...

R. T. Erdoganas perspėja, kad Turkija dar gali blokuoti Šiaurės šalių stojimą į NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ketvirtadienį perspėjo Švediją ir Suomiją, kad dar gali...

Verslo aplinka
2022.06.30
Lietuvai – nepalankus ES teismo sprendimas dėl migrantų 5

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) paskelbė, kad Lietuvos teisės normos neteisėtų migrantų atžvilgiu...

Verslo aplinka
2022.06.30
ES ir Naujoji Zelandija pasiekė laisvosios prekybos susitarimą

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen ketvirtadienį pranešė, kad Europos Sąjunga ir Naujoji Zelandija...

Verslo aplinka
2022.06.30
Įsiteisėjus nuosprendžiui Seimas turės balsuoti dėl apkaltos P. Gražuliui

Apeliaciniam teismui patvirtinus Seimo nario Petro Gražulio kaltę parlamentas turės balsuoti dėl apkaltos jam...

Verslo aplinka
2022.06.30
JAV prezidentas: remsime Ukrainą tiek ilgai, kiek reikės

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės rems Ukrainą...

Verslo aplinka
2022.06.30
J. Bidenas: JAV turėtų parduoti naikintuvų F-16 Turkijai 1

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos turėtų parduoti karo lėktuvų F-16...

Verslo aplinka
2022.06.30
Seimas patvirtino sveikatos reformą: norima, kad daugiau paslaugų būtų teikiama prie namų

Seimas ketvirtadienį patvirtino sveikatos priežiūros sistemos reformą: ją įgyvendinus tikimasi teikti daugiau...

Verslo aplinka
2022.06.30
O. Scholzas: V. Putino teiginiai apie NATO imperines ambicijas – absurdiški

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį atmetė absurdiškus Rusijos prezidento Vladimiro Putino...

Verslo aplinka
2022.06.30
Izraelyje per mažiau nei ketverius metus vyks penkti parlamento rinkimai

Izraelio įstatymų leidėjai ketvirtadienį nubalsavo, kad Knesetas būtų paleistas, tokiu būdu atverdami kelią...

Verslo aplinka
2022.06.30
Pekinas lieja kritiką NATO: Kinijos grėsmės pūtimas yra beprasmiškas

Pekinas ketvirtadienį piktai sukritikavo NATO dėl „visiškai beprasmiškos“ nuostatos – pirmą kartą įtrauktos į...

Verslo aplinka
2022.06.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku