Kaip į atviras biurų erdves sugrąžinti privatumą ir komfortą?

Reklama publikuota: 2017-03-15
„Western Union“ komfortą ir konfidencialumą savo biuruose visame pasaulyje užtikrina įdiegusi triukšmo slopinimo sistemas.
svg svg
„Western Union“ komfortą ir konfidencialumą savo biuruose visame pasaulyje užtikrina įdiegusi triukšmo slopinimo sistemas.

Išnykus kabinetų sienoms dingo ir privatumas, o susikaupti produktyviam darbui ne vienam tampa iššūkiu. Vilniuje 1600 darbuotojų, kalbančių daugiau nei 30-čia kalbų, įdarbinęs tarptautinės kompanijos „Western Union“ paslaugų centras ramybę į biurus susigrąžino pasitelkęs intelektualias inžinerines sistemas.

„Atviro išplanavimo biurų privalumai – neabejotini. Betarpiškas bendravimas – viena didžiausių mūsų vertybių, todėl dirbame atviruose biuruose. Kita vertus, susiduriame su iššūkiu, kaip sukurti kokybišką darbo aplinką, kurioje galima būtų ir nevaržomai bendrauti su klientais bei tarpusavyje, ir susikaupti. Be to, kai vienoje erdvėje dirba daug žmonių, būtina pagalvoti ir apie tai, kaip užtikrinti pokalbių konfidencialumą,“ – teigia „Western Union“ Regiono biurų ir darbo vietų sprendimų vadovas Laimontas Jukonis.

„Western Union“ šią problemą savo biuruose visame pasaulyje išsprendė įdiegusi triukšmo slopinimo sistemą (angl. sound masking). Tai tapo kompanijos biurų standartu, kurį ji atsinešė ir į Lietuvą. Lietuvoje triukšmo slopinimo sistema „Western Union“ biuruose pasirūpino bendrovė „Fima“.

Triukšmas – didžiausias trikdis

Tyrimai atskleidžia, kad triukšmas yra vienas iš pagrindinių darbo trukdžių. Nepageidautinas triukšmas žmogų veikia fiziologiškai – kyla kraujo spaudimas, auga stresas, visa tai turi įtakos ir darbuotojų produktyvumui. Ir tai nenuostabu – jei mūsų dėmesį nors trumpam kažkas atitraukia, gali prireikti net 20-ties minučių, kad vėl galėtume pilnavertiškai grįžti prie pradėto darbo.

Vis dėlto kol kas nedaug kompanijų ketina atsisakyti šiuolaikinės biuro koncepcijos ir sugrįžti atgal į kabinetus, o atvirų erdvių keliamas problemas mėgina spręsti įvairiais būdais. Viena pažangiausių technologijų yra „sound masking“ sistema.

„Sistema užgožia triukšmą skleisdama specialų garsą, kuris šiek tiek primena vėdinimo sistemos ūžimą. Pavieniai garsai jame „paskęsta“, tad darbuotojai praktiškai negirdi kolegos, garsiai šnekančio telefonu su klientu kitame biuro gale. Taip užtikrinamas pokalbio privatumas, o kartu didinamas darbuotojų produktyvumas bei pasitenkinimas atvira darbo aplinka“, – pasakoja „Fima“ produktų vadovas Vytautas Visminas.

Kartais triukšmo slopinimo sistemos dar vadinamos „baltuoju triukšmu“, kadangi jų skleidžiamas garsas – monotoniškas, pasikartojantis, neturintis jokios žodinės informacijos. Sistemos veikimo principas yra pagrįstas maskavimo efektu – kaip kaukė paslepia veidą, o kvepalai – kitus kvapus, taip ir garso slopinimo sistemos skleidžiamas triukšmas užmaskuoja erzinančius garsus, tačiau yra beveik negirdimas.

Tvarka atviro biuro chaose

„Fima“ specialistas Vytautas Visminas teigia, kad triukšmo slopinimas yra pagrįstas žmogaus girdimų garsų suvokimu, o ne didesniu triukšmu. Dėl to bendras garsinis fonas nepadidėja. Tačiau labai svarbu, kad sistema būti tinkamai parinkta ir suderinta – tą daro patyrę specialistai kiekvienoje patalpoje ar zonoje atskirai.

„Mūsų smegenys visada analizuoja garsus, kurie perduoda kokią nors informaciją. Kai dėmesys sutelktas tik į signalus, nuolatiniai, neerzinantys, nestruktūruoti garsai neatkreipia mūsų dėmesio. Mes į juos nereaguojame, kaip nereaguojame į lietaus triukšmą, jūros ar miško ošimą. Nė vienas darbuotojas biure nesiskundžia nešiojamojo kompiuterio aušintuvo triukšmu, kuris iš tiesų yra pakankamai garsus. Tokią garsinę informaciją atmetame kaip nevertą dėmesio“, – aiškina p. Visminas.

Anot jo, toks foninis triukšmas dirbant niekur nedingsta – tiesiog „nustojame“ jį girdėti. Tačiau atviro išplanavimo biurų bėda yra ta, jog foninio triukšmo lygis čia gana žemas ir todėl atskiri garsai – pokalbiai, muzika, gatvės triukšmas – puikiai girdimi. Triukšmo slopinimo sistemos sukuria optimalų garsinį foną, kuris užgožia visus kitus trikdančius garsus, tačiau jų pačių skleidžiamą garsą darbuotojai „nustoja“ girdėti.

Atitinka higienos normas

Triukšmo slopinimo sistemų skleidžiamą garsą kuria specialūs skaitmeniniai generatoriai, aplinkoje jis pasklinda per patalpose integruotus nematomus garsiakalbius. Garso lygis priklauso nuo konkrečių erdvių charakteristikų: vienokio garsumo reikės patalpoje, kur dirba dešimt žmonių, kitokio – erdvėse, kuriomis dalinasi šimtai darbuotojų.

Laimontas Jukonis pažymi, kad „Western Union“ naudojamos garso slopinimo sistemos triukšmo lygis siekia 40 – 45 decibelus, tad atitinka visas higienos normas ir neturi jokio kenksmingo poveikio sveikatai. Pasak jo, garso slopinimo sistema padeda sukurti darbingą atmosferą – erdves, kuriose triukšmas kelia nuovargį ir trukdo susikaupti, paverčia darbinga ir jaukia aplinka.

„Kai persikėlėme dirbti į naują biurą, pastebėjome, kad žmonės negali greitai įsilieti į darbą, trūksta darbingumo. Viskas pasikeitė įdiegus „sound masking“ sistemą:atsirado galimybė dirbti netrikdomiems, komfortiškai kalbėtis su klientais bet kokia užsienio kalba ar tiesiog bendrauti su kolegomis nebijant išblaškyti kliento klausimus sprendžiančio bendradarbio,“ – pasakoja p. Jukonis.

Ekonomiškas sprendimas

Bendrovės „Fima“ diegiamos „sound masking“ sistemos pranoksta tradicinius akustinius triukšmo slopinimo metodus – jos yra dinamiškos, gali būti pritaikytos prie įvairių aplinkos parametrų, neužima erdvės, lengvai instaliuojamos.

Svarbiausia – tai yra ekonomiškas sprendimas, kurio sąnaudos gali būti mažesnės nei įvairūs architektūriniai sprendimai siekiant kontroliuoti sklindančius garsus.

Anot p. Laimonto, dažnai naudojamos tradicinės pasyvios kovos su triukšmu priemonės – garsą izoliuojančios medžiagos, papildomos pertvaros ir kitos – yra gerokai brangesnis sprendimas. Be to, neretai architektūriniai ar dizaino sprendimai riboja kitų garso slopinimo priemonių panaudojimą (pvz. bendros stiklinės erdvės), tada triukšmo slopinimo technologijos tampa kone vieninteliu išsigelbėjimu.

Kartu pašnekovas pastebi, kad triukšmo slopinimo technologija suderinama su kitais akustiniais sprendimais – pertvaromis, kurios atskiria skirtingos paskirties zonas, garsą sugeriančiomis medžiagomis interjere ir kitais.

Jam pritaria ir p. Visminas, siūlantis galvojant apie biuro akustinę aplinką vadovautis ABC principu (angl. Absorb, Block, Cover) – absorbuoti, blokuoti, maskuoti. Pasyviosios sistemos – pertvaros, akustinės sienelės ir panašiai – sugeria arba sulaiko garsą, o triukšmo slopinimo sistema jį tiesiog paslepia, kompensuodama fizinių pertvarų (sienų) nebuvimą.

Ir ten, kur reikia privatumo

„Nors triukšmo slopinimo sistemos plačiausiai naudojamos atviruose biuruose ir skambučių centruose, kur triukšmu slopinami aplink sėdinčių žmonių balsai, jos aktualios ir „jautrių“ paslaugų sektoriui, kuriame keičiamasi konfidencialia informacija – čia triukšmu slepiamas personalo pokalbis su klientu.

Tai sveikatos priežiūros įstaigos, teisininkų kontoros, bankai, valstybinės įstaigos, aptarnaujančios žmones atvirose erdvėse (pavyzdžiui, Registrų centras, Mokesčių inspekcija), vaistinės ir panašiai,“ – pasakoja „Fima“ produktų vadovas Vytautas Visminas.

FOTOGALERIJA „Sound masking“ sistemos į biurus grąžina privatumą ir komfortą (3 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
V. Putinas pasirašė didelių užsienio IT kompanijų apribojimo įstatymą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymą, įpareigojantį dideles užsienio informacijos...

M. Puidokui suteiktas specialiojo liudytojo statusas

Seimo nariui Mindaugui Puidokui ikiteisminiame tyrime dėl galimo papirkimo ir prekybos poveikiu ketvirtadienį...

EK pirmininkė atvyks į Lietuvą pristatyti pozicijos dėl ekonomikos gaivinimo plano

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen penktadienį atvyks į Vilnių pristatyti nuomonės dėl...

Nelegalios migracijos sprendimų ieškoma Ankaroje ir Bagdade

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad sprendžiant paaštrėjusią nelegalios migracijos...

A. Karpickis. 3 pagrindinės tendencijos ir galimybės Lietuvos elektroninių pinigų įstaigų sektoriui

Lietuvos banko (LB) duomenys rodo, kad COVID pandemijos metu Lietuvos elektroninių pinigų įstaigų (EPĮ)...

„Swedbank“ atblokavo sanatorijos „Belorus“ sąskaitas

„Swedbank“ atblokavo Druskininkuose esančios sanatorijos „Belorus“ sąskaitas, ji po daugiau nei pusmečio...

Paslaugos
13:18
Europos transliuotojų sąjunga suspendavo Baltarusijos valstybinį transliuotoją

Europos transliuotojų sąjunga (EBU) nuo liepos 1-osios oficialiai sustabdė Baltarusijos valstybinio...

Pramonė euro zonoje išlieka rekordiškai aktyvi 

Euro zonos galutinis „IHS Markit“ skelbiamas gamybos pirkimo vadybininkų indeksas (Purchasing Managers Index,...

Rinkos
12:42
M. Marcinkevičius kreipėsi į EŽTT dėl galimo saviraiškos laisvės pažeidimo

Vienos didžiausių verslo grupių „Vilniaus prekyba“ smulkusis akcininkas Mindaugas Marcinkevičius kreipėsi į...

Prekyba
11:52
Vyriausybė pritarė dar 55 institucijų IT konsolidavimui 3

Vyriausybė ketvirtadienį pritarė dar 55-ių valstybės institucijų sąrašui, kurių informacinių technologijų...

Inovacijos
11:46
Tikroji „Brexit“ kaina skendi migloje, bet pirmieji ženklai nežada nieko gero Premium

Praėjus pusmečiui nuo Jungtinės Karalystės (JK) galutinės skyrybų su Europos Sąjunga (ES) datos, išmatuoti...

Nutraukus mero V. Andrulio įgaliojimus Kelmėje rudenį vyks rinkimai

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nutraukė dėl korupcijos nuteisto Kelmės rajono mero Vaclovo Andrulio...

Ambasadoriumi Turkijoje Vyriausybė siūlo skirti R. Degutį

Vyriausybė ketvirtadienį patvirtino diplomato Ričardo Degučio kandidatūrą į Lietuvos ambasadoriaus Turkijoje...

10:35
Dešrų karo paliaubos: ES trims mėnesiams pratęsė malonės periodą mėsos eksportui į Šiaurės Airiją

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pasiekė trumpalaikes paliaubas su Jungtine Karalyste (JK) dėl atvėsintos...

Trečiadienį nustatyti 25 koronaviruso atvejai, mirė 1 žmogus

Trečiadienį Lietuvoje nustatyti 25 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios ligos mirė vienas žmogus, pranešė...

Artėjant Valstybės dienai leista neregistruoti dalyvių nekomerciniuose renginiuose

Vyriausybė leido iš anksto neregistruoti dalyvių atvirose erdvėse vykstančių nekomercinių renginių metu,...

Medienos sektoriuje – didelė korupcijos tikimybė 4

Dalis valstybinės medienos yra neapskaitoma, Valstybinių miškų urėdijos (VMU) samdomi nepriklausomi medienos...

Pramonė
08:42
Kinijos komunistai švenčia partijos šimtmetį ir šlovina sukurtą „naują pasaulį“

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ketvirtadienį šlovino šalies gyventojų sukurtą „naują pasaulį“, Kinijos...

Tragedijos Floridoje aukų skaičius auga, viltys rasti gyvųjų –  blėsta 2

Dviejų vaikų kūnai rasti sugriuvusio Floridos daugiabučio griuvėsiuose – nustatytų šios tragedijos aukų...

Tikėtis netikėčiausio 5

Dėl rekordiškai brangusio plieno, medienos ir kitų medžiagų statybų išlaidos pastaruoju metu smarkiai auga.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku