Kurlianskis apie įtarimus Bradauskui: madinga šunis karti ant manęs

Publikuota: 2017-01-09
Atnaujinta 2017-01-09 16:49

Finansų ministras Vilius Šapoka teigia, kad šiuo metu atliekamas tyrimas dėl to, jog nuo pareigų nušalintas Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkas Dainoras Bradauskas galėjo priimti „vienai verslo grupei naudingus sprendimus“. Bet kokia verslo grupė, ministras neviešina. Pats p. Bradauskas mano, kad galėjo užkliūti jo kontaktai su „MG Baltic“.

Pirmadienį p. Šapoka pranešė žurnalistams informavęs p. Bradauską apie praėjusią savaitę suformuotą specialią komisiją, kuri pradėjo nagrinėti, ar VMI vadovas nepadarė tarnybinio nusižengimo. Tyrimo laikotarpiui VMI vadovas nušalintas nuo pareigų, inspekcijai laikinuoju vadovu paskirtas viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas.

Finansų ministras priminė, kad praėjusią savaitę iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) raštu gavo informaciją dėl p. Bradausko galimai padaryto drausminio nusižengimo. Šią informaciją ministerijos vadovas pareiškė įvertinęs „labai rimtai, todėl buvo sudaryta speciali komisija, kuri turi apsispręsti dėl galimo tarnybinio patikrinimo“.

Praėjusią savaitę p. Bradauskas turėjo nedarbingumo lapelį, bet šį pirmadienį jo galiojimas jau baigėsi, todėl VMI vadovas galėjo būti supažindintas su pradėtu tyrimu.

„Tad galime kiek plačiau komentuoti, kas yra tiriama“, – pranešė p. Šapoka.

Tačiau jis nepateikė daugiau esminių detalių apie vykdomą tyrimą: „Komisija tiria p. Bradausko veiklą dėl galimo tam tikroms verslo grupėms palankių sprendimų priėmimo su tam tikrų verslo grupių atstovais galimai aptariant tiek Mokesčių inspekcijos, tiek kitų teisėsaugos institucijų atliekamus tyrimus jų atžvilgiu. Taip pat galimo naudojimosi tarnybine padėtimi tam tikriems verslo subjektams teikiant neviešą informaciją apie kitus tiek fizinius, tiek juridinius asmenis.“

Klausinėjamas, ar tos verslo grupės galėjo būti „Vilniaus prekyba“ arba „MG Baltic“, kurios pastaruoju metu buvo atsidūrusios VMI ir kitų teisėsaugos institucijų akiratyje, Finansų ministerijos vadovas nieko nekonkretizavo.

„Susilaikyčiau nuo komentarų, kol vyksta tyrimas. Nieko negaliu nei patvirtinti, nei paneigti. Daugiau detalių bus galima pateikti tik tuomet, kai komisija pateiks savo išvadas“, – tvirtino p. Šapoka.

VŽ primena, kad dar rugsėjį rašė, kad Dariaus Mockaus kontroliuojamas koncernas „MG Baltic“ ir su juo susiję asmenys sulaukė VMI dėmesio.

Ponas Šapoka pirmadienį vylėsi, kad komisijos darbas netruks ilgai. Esą p. Bradauskui yra pateikti „tam tikri klausimai, į kuriuos jis turi atsakyti per penkias darbo dienas ir tuomet, galbūt jau kitą savaitę, gali būti ir komisijos išvados“.

Kol vyksta tyrimas, p. Bradauskas laikinai nušalintas nuo VMI viršininko pareigų ir dabar inspekcijai laikinai vadovauja p. Klerauskas.

Ponas Šapoka patvirtino pirmadienį rytą susitikęs su p. Bradausku, kuris pažadėjo visapusiškai bendradarbiauti su tyrėjais. Bet apie atsistatydinimą iš VMI viršininko pareigų esą nebuvo užsiminta.

„Komisijos tyrimas gali baigtis keliomis alternatyvomis: tyrimas gali būti nutrauktas arba VMI vadovui bus pritaikyta tarnybinė nuobauda – ji priklausys nuo tyrimo išvadų, tai gali būti ir pastaba, ir atleidimas iš darbo“, – įvardijo finansų ministras.

Kaip skelbta, praėjusią savaitę buvo pranešta apie paslaptingą specialiųjų tarnybų pateiktą informaciją finansų ministrui apie galimą VMI vadovo tarnybinį nusižengimą. Finansų ministerija pranešė pradėjusi tarnybinį tyrimą dėl VMI viršininko veiklos.

STT paskubėjo pranešti, kad p. Bradauskas nėra nei įtariamasis, nei tuo labiau kaltinamasis, bet daugiau detalių apie galimą jo tarnybinį nusižengimą nepateikė.

Bradauskas: buvo ir pora susitikimų ir su p. Kurlianskiu

Nuo pareigų nušalintasis p. Bradauskas neatmeta, kad tarnybinis patikrinimas dėl jo galimos neteisėtos veiklos gali būti susijęs ir su jo buvusiais kontaktais su vienu iš koncerno „MG Baltic“ vadovų Raimondu Kurlianskiu.

Be to, finansų ministro p. Šapokos sudarytoji speciali komisija galimam VMI vadovo tarnybiniam nusižengimui tirti esą uždavė klausimų p. Bradauskui ir apie galimus buvusius jo kontaktus su „Vilniaus prekybos“ įmone.

Ponas Bradauskas pripažįsta turėjęs porą susitikimų su p. Kurlianskiu, tačiau neigia atskirai bendravęs su „Vilniaus prekybos“ vadovais.

„Gavau klausimų iš tos komisijos, turiu per penkias dienas atsakyti. Tie klausimai apima ir laikotarpį už 2015 metus. Aš daug ko nepamenu, man reikės prisiminti. Bet aš į visus klausimus atsakysiu ir tada, tikiuosi, komisija pateiks savo išvadas, kurias ir galėsime plačiau pakomentuoti. Galėsiu tada daugiau pasakyti“, – pirmadienį žurnalistams sakė p. Bradauskas.

Paklaustas, ar teikė kokios nors slaptos informacijos verslo grupėms, kaip įtaria specialiosios tarnybos ir šiuos įtarimus dabar tiria Finansų ministerija, nušalintasis VMI vadovas atsakė: „Paneigsiu labai paprastai – neteikėm jokios jautrios informacijos jokiom pusėms, nedirbam jokioms grupėms. Taip, iš tikrųjų, susitinkam su verslo atstovais, įskaitant ir su žiniasklaidą valdančiomis grupėmis. Buvo ir pora susitikimų ir su p. Kurlianskiu. Kaip ir visi žurnalistai, jie domisi įvairiais klausimais, taip pat ir tyrimais, galbūt bando kitą kartą ir pasakyti, ką jie labiau palaiko, labiau pamato. Bet mes buvom, esam ir būsim objektyvūs.“

Ponas Bradauskas priminė, kad „šiuo metu vyksta minėtų įmonių ir asmenų patikrinimai, bet kadangi jie nėra baigti ir rezultatai kol kas nėra žinomi, todėl nekomentuojami niekam ir niekur“.

Paprašytas patikslinti, apie kurias įmones kalba, nušalintasis VMI vadovas paminėjo „Vilniaus prekybą“ ir „MG Baltic“.

„Trūksta dar daug informacijos, dar daug dedamųjų, bet, žinot, gandus paneigia rezultatai“, – kalbėjo p. Bradauskas.

Jis pripažino, kad prieš porą metų buvo du kartus susitikęs su p. Kurlianskiu. „Po pirmojo susitikimo su juo informavau tuometinį finansų ministrą Rimantą Šadžių, atkreipdamas dėmesį, kad galime susidurti ir su tam tikru žiniasklaidos spaudimu, nes kaip tik prasidėjo ir „Vilniaus prekybos“ dešimtuko konfliktai“, – sakė nušalintasis VMI viršininkas.

Pirmasis pokalbis su p. Kurlianskiu įvyko 2015 m. rugpjūtį, kai p. Bradauskas jau apie keturis mėnesius buvo VMI vadovas.

Po kurio laiko esą įvyko ir antrasis susitikimas su „MG Baltic“ vienu iš vadovų. Šį pokalbį, pasak p. Bradausko, jau fiksavo ir specialiosios tarnybos.

„Su p. Kurlianskiu buvo, kiek pamenu, du susitikimai. Antrasis įvyko mano iniciatyva, nes tada „MG Baltic“ kontroliuojamos žiniasklaidos priemonės pradėjo išpuolius prieš mane – jeigu pamenat, dėl teisingumo ministro Juozo Bernatonio namo. Aš žinojau ir supratau, kad tas susitikimas yra spec.tarnybų fiksuojamas“, – pastebėjo p. Bradauskas.

Jo teigimu, su „Vilniaus prekybą“ valdančios grupės atstovais jokių susitikimų nebuvo. Jie esą dalyvaudavo tik kartu su kitomis suinteresuotomis grupėmis, kai VMI vadovai susitikinėjo su įvairiais verslininkais, informuodami juos apie numatomus pokyčius mokesčių inspektorių darbe, įskaitant ir apie išmaniosios mokesčių administravimo sistemos įdiegimą.

Kita vertus, p. Bradauskas pripažino pažįstąs visą „Vilniaus prekybos“ dešimtuką.

Finansų ministerijos specialiosios komisijos pateiktame „labai dideliame klausimyne“, anot p. Bradausko, yra klausimų ir apie „MG Baltic“, ir apie p. Kurlianskį, ir apie „Vilniaus prekybą“. „Kai į visus juos atsakysiu, tada ir galėsiu plačiau atsakyti į visus klausimus. Tarp jų ir dėl to, liksiu ar neliksiu tose pareigose. Praeikim procedūras, išsiaiškinkim viską iki galo, tada galėsiu daugiau pasakyti“, – sakė p. Bradauskas.

„Bendrauju su visais verslininkais, taip pat ir su visa žiniasklaida, su jų savininkais, vadovais, atstovais. Nedarė man niekas jokio poveikio, nepavyks jo padaryti, aš visada rasiu, kaip išsisukti ir nepasiduoti“, – pridūrė jis.

Kurlianskis nesigina pažinties

Koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis sako, kad pažįsta ir yra bendravęs su laikinai nuo pareigų nušalintu VMI vadovu. Tačiau teigia, kad tai nereiškia, jog darė poveikį p. Bradausko darbui.

„MG Baltic“ viceprezidentas sako p. Bradauską pažįstantis, kadangi abu jie Vilniaus universitete studijavo ekonomikos mokslus. „Bet ar aš spaudžiau D. Bradauską? Dėl p. Bernatonio plytų? Jūs pasižiūrėkite į jo veidą – ar galima jį dėl ko nors paspausti?“, - sako p. Kurlianskis.

Anot jo, tai, kad „Kurlianskis šiuo metu Lietuvoje yra baubas – faktas. Kad šioje šalyje niekas nevyksta be jo žinios – „15min“ ir BNS nustatytas faktas“.

„Labai madinga šunis karti ant manęs pastaruoju metu. Bet nei manęs, nei Dariaus Mockaus, nei Aprangos grupės, nei kitų mūsų įmonių šiandien niekas netikrintų su didžiuliu entuziazmu, jei aš būčiau prispaudęs p. Bradauską“, - sako jis.

„Vilniaus prekyba“: spaudimo nedarėme

Mažmeninės prekybos tinklus ir vaistinę valdanti „Vilniaus prekyba“ nuolatos teikia visa prašomą informaciją VMI ir niekada nedarė jokio spaudimo nei šiai institucijai, nei jos vadovui, teigiama bendrovės išplatintame pranešime. Kilus akcininkų ginčui „Vilniaus prekyba“ mokesčių inspekcijai yra ne kartą viešai sakiusi, kad plėtoja savo veiklą skaidriai ir visapusiškai bendradarbiauja su VMI bei tikisi, kad visi atliekami tyrimai bus užbaigti ir paskelbti kuo greičiau.

Buvusi „Vilniaus prekybos“ valdybos narė Diana Dominienė kategoriškai neigia bet kokius įtarimus įtakos darymu.

„Su p. Bradausku, kai jis ėjo VMI viršininko pavaduotojo, o po to viršininko pareigas, esu susitikusi vienintelį kartą. Tai buvo 2015 m. antroje pusėje – po to, kai visuomenėje kilo ažiotažas dėl akcininko M. Marcinkevičiaus mestų nepagrįstų kaltinimų dėl su „Vilniaus prekybos“ grupe susijusių įmonių mokesčių nemokėjimo“, – sako ji.

Pasak jos, susitikimas buvo oficialus, jame dalyvavo ir kiti VMI darbuotojai, o taip pat keletas kitų Vilniaus prekybos įmonių darbuotojų. Susitikimo metu VP atstovai pranešė, kad bendradarbiaus dėl pradėtų VMI tyrimų bei pateikėme pasiūlymus, kaip pagreitinti procesą.

„VMI atsiribojo nuo net kokios mūsų pagalbos, pareikšdami, kad bus atlikti išsamūs tyrimai bei jiems priimtinais terminais, pasinaudojant kitų šalių mokesčių administratorių pateikta medžiaga, tad mūsų užsienyje registruotų įmonių dokumentų jiems nereikia“, – pasakoja p. Dominienė.

Jokių kitokių susitikimų ar telefoninių pokalbių su p. Bradausku, kai jis tapo VMI viršininko pavaduotu ar viršininku p. Dominienė teigia neturėjusi.

„Norėčiau pabrėžti, kad STT apklausose nebuvo jokių klausimų apie p. Bradauską ar apie tyrimus, kuriuos vykdo VMI su Vilniaus prekyba siejamose įmonėse,“ – komentuoja p. Dominienė.

Šiuo metu p. Dominienė yra kelių p. Numavičiaus kontroliuojamų holdingų vadovė, tačiau Vilniaus prekybos ir susijusių įmonių struktūrose ji jokių pareigų neturi.

Reikalauja audito

Į susidariusią situacija suskubo reaguoti ir politikai. Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis pirmadienį pranešė, kad  kreipiasi į Finansų ministeriją ir Valstybinę mokesčių inspekciją, reikalaudamas, kad būtų atliktas pastarųjų metų VMI sprendimų, susijusių su „Vilniaus prekybos“ ir „MG Baltic“ grupėmis išsamus tyrimas ir auditas.

„Paskelbta informacija šokiruoja dėl galimos aukščiausio lygio korupcijos. Tokie įtarimai VMI vadovui pakerta pasitikėjimą visa valstybe bei piliečių lygybe prieš įstatymą, pareiga sąžiningai mokėti mokesčius. Reikalausime, kad būtų atliktas pastarųjų metų VMI veiklos ir sprendimų, susijusių su vienomis didžiausių verslo grupių – „Vilniaus Prekybos“ ir „MG Baltic“, išsamus tyrimas ir auditas. Jei to neatliks VMI ir Finansų ministerija, reikalausime parlamentinio tyrimo“, – pranešime spaudai cituojamas p. Landsbergis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Prasideda G7 susitikimas

Šiandien Prancūzijos Bjarico mieste prasideda G7 viršūnių susitikimas. Nors svarstomų klausimų bus apstu,...

Lenkijoje artėjant rinkimams - įsiplieskė teisėjų „trolinimo“ skandalas

Visą savaitę Lenkijoje kunkuliavęs vadinamasis teisėjų „trolinimo“ skandalas kaimynės valdančiajai „Teisės ir...

Paslaugos
11:15
Pirmosios „fintech“ pražangos: minutės pertraukėlės patarimai

Lietuvos „fintech“ sektorius pulsuoja gyvybingumu. Šalyje jau įsteigta daugiau nei 100 šio sektoriaus įmonių,...

Finansai
10:30
D. Trumpą nervina degalus taupyti norintys automobilių gamintojai 3

Švelninti degalų efektyvumo taisykles siekiantis JAV prezidentas Donaldas Trumpas užsipuolė automobilių...

Sužinok, kurioje vietoje esi pasaulyje pagal turtą ir pajamas 4

Į tinklapį „globalrichlist.com“ suvedus savo metines pajamas galima sužinoti, kokiai daliai pasaulio...

Finansai
09:45
JAV prezidentas 5% didina muitą Kinijos prekėms 6

Prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad JAV papildomai 5% padidins muito mokestį iš Kinijos importuojamoms...

Brazilija siunčia kariuomenę degantiems Amazonijos miškams gesinti 1

Brazilija siunčia kariuomenę degantiems Amazonijos miškams gesinti. Prezidento Jairo Bolsonaru dekretu šalies...

„Moody‘s“ pagerino Lietuvos ilgalaikio skolinimosi reitingo perspektyvą  1

Tarptautinė kredito reitingų agentūra „Moody‘s“ pagerino Lietuvos ilgalaikio skolinimosi reitingo perspektyvą...

Finansai
07:30
Minia Vilniuje susikibo rankomis, atkartodama Baltijos kelią  20

Daugiau nei 10.000 žmonių Vilniuje penktadienį susikibo rankomis į gyvą grandinę, minėdami Baltijos kelio...

Verslo aplinka
2019.08.23
ŽŪM patalpų Kaune nuomos sutartį ketina pasirašyti rugsėjo 10 d. 12

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), kuri kitais metais žada veiklą perkelti į Kauną, sutartį dėl biuro patalpų...

Statyba ir NT
2019.08.23
S. Skvernelis Latvijos premjerui priminė, kad Astravo AE saugumo problemos neišspręstos 10

Lietuvos, Latvijos ir Estijos premjerams susitikus Rygoje Baltijos kelio 30-mečio proga, Saulius Skvernelis...

Verslo aplinka
2019.08.23
Nutolome išties daug 48

Prieš 30 metų susikibę už rankų nusprendėme eiti savo keliu – Baltijos keliu. Puikus metas atsigręžti atgal...

Verslo aplinka
2019.08.23
Baltijos kelio grandinė Honkonge 2

Penktadienio vakarą Honkonge tūkstančiai žmonių susikabino rankomis į gyvąją grandinę.

Verslo aplinka
2019.08.23
Prekybos salvės tęsiasi: Kinija skelbia atsaką amerikiečiams 8

Kinija penktadienį paskelbė, kad JAV importui nuo rugsėjo 1 d.  įves 5-10% siekiančius tarifus, 75 mlrd. USD...

Verslo aplinka
2019.08.23
Mirė JAV milijardierus D. Kochas 4

Penktadienį mirė Davidas Kochas, pramonės magnatas ir vienas įtakingiausių pastarojo meto JAV politikos...

Verslo aplinka
2019.08.23
Keli „Facebook“ kriptovaliutos libra rėmėjai svarsto trauktis 

Kritika ir didėjantis reguliuotojų dėmesys „Facebook“ skaitmeninei valiutai libra skatina kai kuriuos...

Paslaugos
2019.08.23
Latvijos ir Estijos pienininkai kooperuojasi: už 100 mln. Eur statys gamyklą Premium 5

Latvijos ir Estijos pienininkų kooperatyvai vienijasi – 100 mln. Eur jie investuoja į naują gamyklą Estijoje,...

Pramonė
2019.08.23
Nėra kas pasirašo ŽŪM biurų Kaune nuomos sutartį, įmonė jaučiasi įkaite 13

Ateinantį pirmadienį, rugpjūčio 26 d., planuotas sutarties dėl Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) perkėlimo į...

Statyba ir NT
2019.08.23
Rytų Europos šalys ragina aktyviau tirti totalitarinių režimų nusikaltimus 6

Baltijos šalių, Lenkijos ir Rumunijos užsienio reikalų ministrai išplatino bendrą pranešimą, paminintį Rytų...

Verslo aplinka
2019.08.23
Galvojant apie švaresnį pasaulį 1

Šiemet priimta ES direktyva dėl vienkartinio plastiko naudojimo ribojimo PET butelių gamintojams įvarė galvos...

Pramonė
2019.08.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau