Lietuva – tarp 20-ies tvariausių pasaulio ekonomikų

2016 m. pasaulio šalių tvaraus konkurencingumo indekse Lietuvai skirta 18 vieta aukštesnė nei Jungtinei Karalystei, Kanadai ar JAV. Tvariausių ekonomikų sąraše pirmauja Šiaurės šalys.
Į šių metų 20-ies tvariausių pasaulio ekonomikų sąrašą, kurį sudarė tarptautinė konsultacijų ir tyrimų bendrovė SolAbility, įtrauktos 18 Europos valstybių ir tik dvi šalys iš kitų pasaulio regionų tai Naujoji Zelandija (12 vieta) ir Japonija (15 vieta). Pirmame sąrašo penketuke rikiuojasi Šiaurės šalys Švedija, Norvegija, Suomija, Danija, Islandija.
Lietuva pateko į 18-tą tvariausių pasaulio ekonomikų sąrašo vietą. Ją aplenkė Estija (11), o Latvija užėmė žemesnę, 20 poziciją. Tvaraus konkurencingumo reitinge Baltijos šalys aplenkė tokias ekonomiškai stiprias valstybes kaip Jungtinė Karalystė (21), Kanada (22), Australija (26), Nyderlandai (29), JAV (32), Rusija (45).
Pasak indeksą pristačiusių SolAbility analitikų, tvarus konkurencingumas yra valstybės gebėjimas patenkinti pagrindinius dabartinės kartos poreikius, kartu išlaikant tvaraus augimo perspektyvą ateities kartoms, t.y., neišeikvojant gamtinio, intelektinio ir socialinio šalies kapitalo.
BVP augimas ir pokyčiai yra dažniausiai naudojami ekonomikos gerovės ir vystymosi indikatoriai. Tačiau jie neatspindi visų plėtros prielaidų natūralių išteklių, efektyvumo, inovacinio pajėgumo ir socialinės dermės, tvirtina SolAbility analitikai.
Jie atkeipia dėmesį, kad ekonominė valstybių veikla daugeliu atvejų daro neigiamą poveikį natūraliai aplinkai, gamtos ištekliams bei socialineikultūrinei ir socialineiekonominei perspektyvai. Be to, gamtos ištekliai nėra atsinaujinantys, todėl daugeliui šalių ateityje gali pritrūkti vandens ar energetinių išteklių, o tai neįvertinama, skaičiuojant BVP augimo perspektyvas.
Pasak SolAbility, tvaraus konkurencingumo įvertinimo modelis apima visas valstybių augimo ir gerovės kūrimo prielaidas, įskaitant natūralių išteklių prieinamumą, išteklių naudojimo intensyvumą, inovacijų ir verslo galimybes bei socialinę harmoniją.
Tarkime, JAV gavo palyginti žemą įvertinimą (32 vieta) dėl gana aukštų nusikalstamumo rodiklių ir žemo sveikatos paslaugų prieinamumo. Kiniją, gavusią vienus aukščiausių intelektinio kapitalo įvertinimų, į 37 vietą nustūmė prasti natūralių išteklių panaudojimo ir socialinio stabilumo rodikliai.
infogr.am::61af034a-5862-4b73-9735-4b13b5563832
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti