Tyrimas: kyšį per pastaruosius metus davė 5% verslininkų
FOTOGALERIJA STT pristatė Lietuvos korupcijos žemėlapį (14 nuotr.)
Per pastaruosius 12 mėn. kyšį pripažino davę 5% apklaustų verslininkų, rodo Lietuvos korupcijos žemėlapis 2016.
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) užsakymu Vilmorus atlikta apklausa parodė, kad per pastaruosius metus kyšį davė 16% gyventojų, 6% valstybės tarnautojų ir 5% įmonių atstovų.
Pasak tyrimo, teigusių, kad davė kyšį, skaičiai mažiausi nuo 2002-ųjų.
Visuomenė pastebi korupcijos skandalus, į kuriuos buvo įsivėlę politikai 2016 m. Kita vertus, matoma, kas tai tam tikras visuomenės suvokimo didėjimas apie korupcijos problemas, kas yra pozityvu, spaudos konferencijos metu kalbėjo Egidijus Radzevičius, STT direktoriaus pavaduotojas. Stebime akivaizdžias teigimas tendencijas. Tiek nusiteikusių duoti kyšį duoti žmonių dalis ženkliai mažėja. Kas mus džiugina, tai didėja dalis tų, kurie teigia, kad kyšio neduotų dėl moralinių nuostatų ar prieštaravimų jų vertybėms.
Tiesa, Vladas Gaidys, Vilmorus vadovas, pabrėžia, kad apklausų rezultatus reikia vertinti kritiškai. Kita vertus, net ir jei kai kurie apklausų dalyviai atsako nenuoširdžiai, nuomonę gali patvirtinti tendencija. O ši, korupcijos žemėlapio atveju, yra pakankamai aiški: mažėja žmonių, davusių kyšį, taip pat jų tolerancija korupcijai.
Žmonės su aukštuoju išsilavinimu, jauni žmonės kaip jie reaguoja į tuo žodžius: kyšis. Pažangesnės grupės leidžia prognozuoti, į kurią pusę eina Lietuva. O kokia dalis iš tikrųjų (atsako nuoširdžiai VŽ), nežinom, bet žinom tendenciją, aiškina p. Gaidys.
Įvardijo labiausiai korumpuotus
Nuo 2012-ųjų fiksuojama tendencija, kad verslas vis mažiau linkęs spręsti iškilusias problemas duodant kyšį.
Įmonių vadovų buvo paprašyta įvardyti, kokios institucijos, jų nuomone, yra labiausiai korumpuotos. 27% (26% 2014 m.) įvardijo ligonines ir sveikatos priežiūros įstaigas, 23% (11%) teigė, kad tai Seimas, o 20% (18%) įvardijo savivaldybes. Mažiausiai įmonių vadovų nurodė verslą bei Valstybinę maisto ir veterinarijos (VMVT) tarnybą.
O visų apklaustųjų nuomone, pirmas tris vietas 2016 m. dalijasi ligoninės bei sveikatos priežiūros įstaigos (51%), Seimas (42%) ir teismai (37%). 9% apklaustųjų mano, kad korumpuočiausias yra verslas.
Tyrimo metu visų apklaustųjų taip pat paprašyta įvardinti labiausiai korumpuotas konkrečias įstaigas. 47% nurodė Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, 33% Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, 32% Muitinės departamentą, o 29% AB Lietuvos energija.
Pasak STT, asmenys vis dažniaus kreipiasi į tarnybą norėdami pranešti apie galimą korupciją. Maždaug trečdalis ikiteisminių tyrimų paremti informacija, pateikta asmenų, sako p. Radzevičius.
Pasak jo, bene daugiausia pranešimų sulaukiama dėl Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) veiklos, statybos leidimų, sveikatos priežiūros įstaigų, teisėsaugos, anstolių.
Apklausą Vilmorus atliko šių metų rugsėjospalio mėnesiais. Buvo tiriamos trys tikslinės grupės: 1.002 Lietuvos gyventojai, 503 įmonių vadovai ir 502 valstybės tarnautojai.
Informacijos paneigimas
Pranešame, kad visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro Vilmorus 2016 m. gruodžio 21 d. atliktame ir Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos išpublikuotame tyrime Lietuvos korupcijos žemėlapis 2016 paskleista informacija apie VšĮ Viešųjų pirkimų agentūra neatitinka tikrovės. VšĮ Viešųjų pirkimų agentūra į korupcijos žemėlapį buvo įtraukta per klaidą.
infogr.am::5c9e1637-4759-4994-8ff8-d0854b4547c6
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti