Berlyne į laisvę paleistas vyras, kuris buvo įtariamas teroristinio išpuolio surengimu

Publikuota: 2016-12-20
Atnaujinta 2016-12-20 21:27
Hannibalo Hanschke („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Hannibalo Hanschke („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Vokietijos policija paleido pakistanietį, kurį buvo sulaikę pirmadienio vakarą ir įtarė jį surengus teroristinį išpuolį Berlyno centre. Tą vakarą sunkvežimis įvažiavo į kalėdinę mugę, sužeidė 48 bei užmušė 12 asmenų. Vokietijos vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere antradienį pranešė, kad neliko abejonių, jog įvykdytas teroristinis išpuolis. Tačiau dabar aišku, kad tikrasis įtariamasis dar laisvėje. Vadinamoji „Islamo valstybė“ prisiėmė atsakomybę.

Antradienio vakarą vadinamosios „Islamo valstybės“ naujienų agentūra „Amaq“ paskelbė, kad teroristinė organizacija prisiėmė sau atsakomybę už surengtą išpuolį. Ji pranešė, kad vienas jos „karių“ surengė ataką ir taip atkeršijo už tarptautinės koalicijos vykdomas atakas prieš islamistų kovotojus. „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ rašo, kad 23-ejų pakistaniečiui nebuvo skirtas suėmimas, jis paleistas į laisvę. Beveik parai įtariamuoju tapęs prieglobsčio prašytojas visą laiką neigė savo kaltę, tačiau žiniasklaidoje jo asmuo buvo aptartas išsamiai.

Dar antradienio popietę kilo abejonių, ar sulaikytas tikrasis nusikaltėlis. Surengtoje spaudos konferencijoje Generalinės prokuratūros atstovai patvirtino, kad dar nėra visiškai aišku, ar teroro išpuolį įvykdė vienas asmuo, ir ar sulaikytas sunkvežimį vairavęs asmuo. Po kurio laiko paaiškėjo, kad pakistanietis paleistas.

Ministras De Maiziere pirmoje dienos pusėje sakė, jog surinkti įrodymai leidžia teigti, kad įtariamasis specialiai nukreipė sunkvežimį į minią, praneša naujienų portalas „Spiegel“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ministras tuokart taip pat patvirtino, kad sulaikytas įtariamasis yra kilęs iš Pakistano, o į Vokietijoje buvo registruotas 2015 m. gruodžio 31 d. Jo prieglobsčio prašymas dar yra neišnagrinėtas. „Reuters“ šaltinių teigimu, sulaikytasis yra 23 metų, jis buvo žinomas policijai už smulkius nusikaltimus. Vokietijos žiniasklaida rašo, kad jis buvo įtariamas seksuliniais nusikaltimais. Oficialiai nepatvirtintais duomenimis, įtariamasis naudojosi dviem dokumentais – vienuose jis buvo įvardintas kaip Navidas B., kituose – Navedas B. Pasirodė informacija, kad jis buvo apsistojęs pabėgėlių prieglauda tapusiame Tempelhofo oro uoste, kurį po atakos apieškojo specialiosios pajėgos.

Tačiau Vokietijos žiniasklaidoje imta sėti abejonės, ar sulaikytas tikrasis teroristas. Dar prieš spaudos konferenciją „Welt“ ir „Bild“, remdamiesi šaltiniais teisėsaugoje, rašė, kad yra abejonių, ar pakistanietis yra tikrasis nusikaltėlis, gali būti, kad tikrasis žudikas dar slapstosi ir yra ginkluotas.

„Dabartinės aplinkybės verčia manyti, kad tai buvo teroro aktas“,  – dar anksčiau antradienį sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Kurį laiką Vokietijos politikai vengė šį išpuolį užtikrintai vadinti terorizmo aktu.

Ataka įvyko Berlyno centre, šalia vieno miesto simbolių – Kaizerio Wilhelmo atminimo bažnyčios, kuri per II-ąjį pasaulinį karą buvo apgriauta ir specialiai nerestauruota, kad liktų kaip monumentas.

Pirmadienį apie 20 val. (21 val. Lietuvos laiku) sunkvežimį su lenkiškais registracijos numeriais vairavęs asmuo pasuko į prekybos kioskelių eilę ir prie jų susibūrusią minią. Sunkvežimis sustojo tik pasiekęs eglę aikštės centre. Vokietijos žiniasklaidos teigimu, sunkvežimis važiavo 50-80 metrų per žmonių minią, kol sustojo.

Vairuotojas, užmušęs ir sužeidęs žmones, paspruko. Tačiau po maždaug valandos gaudynių jis buvo sugautas. Sunkvežimyje rastas dar vienas asmuo – negyvas Lenkijos pilietis. Manoma, kad tai gali būti asmuo, iš kurio sunkvežimį pagrobė sulaikytasis užpuolikas. Brandenburgo žemės vidaus reikalų ministras Karlas-Heinzas Schröteris sakė, kad Lenkijos pilietis buvo nušautas.

Sunkvežimio savininkas lenkas Arielis Zurawskis patvirtino, kad jis sunkvežimį buvo patikėjęs vairuoti savo pusbroliui, tačiau nuo pirmadienio 16 val. su pusbroliu nebuvo įmanoma susisiekti.

Incidentas Berlyne primena siaubingą teroro išpuolį Nicoje praėjusią vasarą, kai sunkvežimis įvažiavo į Bastilijos dieną švenčiančią minią ir mirtinai sutraiškė 84 žmones, sužeidė daugiau nei 300. Tąkart užpuolikas buvo nukautas sunkvežimyje.

Merkel pabėgėlių politikai – kritika

Vokietijos kanclerė, Krikščionių demokratų partijos (CDU) pirmininkė, Angela Merkel yra sukrėsta išpuolio Berlyne.

„Tai sunki diena. Noriu, kad žinotumėte: mes visi, visa šalis, esame suvienyti gedulo“, – sakė kanclerė ir padėkojo gelbėjimo tarnyboms.  Ji apgailestavo, kad dabartiniai faktai apie incidentą leidžia daryti prielaidą, kad tai buvo teroristinis aktas.

„Net jei šią valandą sunku, mes rasime jėgų Vokietijoje toliau gyventi taip, kaip norime: laisvai, drauge ir atvirai“, – sakė ponia Merkel, kuri pastaraisiais metais sulaukia daug kritikos dėl pabėgėlių politikos tiek iš radikalių dešiniųjų partijų, tiek iš savo bendražygių.

Populistinė nauja politinė jėga – Alternatyva Vokietijai (AfD) – suskubo pasinaudoti kruvinu incidentu. AfD pirmininkė Frauke Petry pareiškė, kad Vokietijos valdžia turi prisiimti dalį kaltės, kad „Vokietijoje tapo nebesaugu“.

Kritiškas užuominas laidė ir p. Merkel partietis – Vokietijos žemių vidaus reikalų ministrų konferencijos pirmininkas Klausas Bouillonas.

Jis situaciją  šalyje pavadimo „karo stoviu“. „Turime konstatuoti, kad esame karo stovyje, nors kai kurie žmonės, kurie įžvelgia vien tik gėrį, nenori to matyti“, - pareiškė jis ir pareikalavo stiprinti saugumo priemones, nes tikėtina, kad gali būti šio šiurpaus incidento mėgdžiotojų.

Tačiau šalies žemių vidaus reikalų ministrai nutarė nereikalauti, kad šalyje būtų uždaromos kalėdinės mugės, atsisakoma kitokių šventinių renginių.

Žinių apie nukentėjusius lietuvius nėra

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo laiške federaliniam Vokietijos užsienio reikalų ministrui Frankui Walteriui Steinmeieriui pasmerkė gruodžio 19 d. Berlyne įvykdytą teroro išpuolį. Ponas Linkevičius taip pat pareiškė užuojautą žuvusiųjų ir nuo teroro išpuolio nukentėjusiųjų asmenų artimiesiems.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM) praneša, kad Lietuva solidarizuojasi su Vokietija kovojant su terorizmu ir bet kokiomis neapykantos apraiškomis.

Užsienio reikalų ministerija neturi duomenų, kad šio tragiško įvykio Berlyne metu būtų nukentėję Lietuvos Respublikos piliečiai.

Lietuvos ambasada Vokietijos Federacinėje Respublikoje susisiekė ir palaiko ryšį su kompetentingomis šalies institucijomis.

FOTOGALERIJA Išpuolis Berlyno kalėdiniam turgelyje (15 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Baltarusija išplėtė mirties bausmės taikymą

Baltarusijoje įvesta mirties bausmė už pasikėsinimą įvykdyti teroro aktą, trečiadienį pranešė Rusijos...

ES svarsto sukurti „Europos geopolitinę bendriją“ 1

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pareiškė, kad sieks sukurti „Europos geopolitinę bendriją“, kuri būtų tarsi...

Turkija, prieš pritardama Suomijos ir Švedijos narystei NATO, šalims turi 10 reikalavimų

Provyriausybinis Turkijos laikraštis trečiadienį pranešė, kad Ankara parengė sąrašą iš 10 reikalavimų,...

A. Armonaitė: Lietuva gali sukurti Ukrainos atstatymo fondą

Svarstant, kaip padėti karo niokojamai Ukrainai, Lietuva galėtų ne tik dalyvauti atstatant sunaikintą svarbią...

Rusija išsiunčia dešimtis Prancūzijos, Italijos ir Ispanijos diplomatų

Maskva trečiadienį išsiuntė dešimtis Prancūzijos, Italijos ir Ispanijos diplomatų, atsakydama į Rusijos...

Ukrainos bankas: ekonomika šiemet susitrauks mažiausiai trečdaliu

Ukrainos ekonomikos kritimas 2022-aisiais trečdaliu yra pats optimistiškiausias scenarijus, o spartus jos...

„Financial Times“: Turkija NATO ambasadorių susitikime blokavo derybų dėl Suomijos ir Švedijos narystės pradžią 2

Turkija užblokavo pirminį NATO sprendimą imtis nagrinėti Suomijos ir Švedijos paraiškas dėl narystės Aljanso,...

Ukrainoje teisiamas pirmasis Rusijos karo nusikaltėlis kaltę dėl civilio nužudymo pripažįsta

Ukrainos sostinėje trečiadienį prasidėjo pirmasis nuo Rusijos invazijos pradžios teismo procesas dėl karo...

V. Sinkevičius apie „RePowerEu“: turime sumažinti ES energetinę priklausomybę nuo trečiųjų šalių

Europos Sąjungos (ES) energetikos laukia revoliuciniai pokyčiai, tačiau siekiant susitarti dėl šeštojo...

Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
15:02
Infografika: efektyviausia Vakarų tiekiama ginkluotė Ukrainai Premium 1

Ukrainai laimėjus mūšį prie Charkivo, atstūmus priešo pajėgas kone iki pat sienos su Rusija ir sėkmingai...

Vyriausybė oficialiai atšaukia ambasadorių Rusijoje

Vyriausybė trečiadienį posėdyje nusprendė iš ambasadoriaus Rusijoje pareigų oficialiai atšaukti Eitvydą...

Subsidijos Ukrainos verslui: už įsikūrimą Lietuvoje – 10.000 Eur 1

Ukrainos verslai, po vasario 24 d. pradėję veiklą Lietuvoje, galės gauti subsidijas už įsikūrimą ir darbo...

Gazelė
13:54
Seimo komitete pritarta naujai vaiko priežiūros išmokų tvarkai: keistųsi trukmė ir dydis 6

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas iš esmės pritarė Vyriausybės pasiūlytai ir Seimo pradėtai...

Vadyba
13:44
Prieš KAM svetainę gegužę įvykdyta masyvi kibernetinė ataka

Atnaujinus Krašto apsaugos ministerijos (KAM) internetinį puslapį, prieš jį po kelių dienų buvo įvykdyta...

Biudžeto deficito riboženklių sugrįžtuvių horizontuose dar nematyti Premium 2

Tvyrant ekonominiam neapibrėžtumui, Europos Sąjunga rimtai svarsto dar kuriam laikui pratęsti prieš dvejus...

„Ignitis“ iš JAV įsigijo du naujus SkGD krovinius

Elektros ir dujų tiekėja „Ignitis“ įsigijo du naujus suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) krovinius, kurie...

Rinkos
13:02
Dėl sankcijų Rusijos ekonomika šiemet trauksis 7,8%

Rusijos ekonominės plėtros ministerija pagerino šių metų, tačiau pablogino 2023 m. prognozę.

Finansai
12:48
Lenkijos ekonomika pirmąjį metų ketvirtį ūgtelėjo 8,5% 1

Lenkija per pirmus tris šių metų mėnesius sukūrė palyginamosiomis kainomis 8,5% didesnį nei prieš metus...

JAV aiškinasi galimybes įtikinti Turkiją neblokuoti Suomijos ir Švedijos priėmimo į NATO

Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui vis griežčiau pasisakant prieš Suomijos ir Švedijos planą...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku