Berlyne į laisvę paleistas vyras, kuris buvo įtariamas teroristinio išpuolio surengimu

Publikuota: 2016-12-20
Atnaujinta 2016-12-20 21:27
Hannibalo Hanschke („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Hannibalo Hanschke („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Vokietijos policija paleido pakistanietį, kurį buvo sulaikę pirmadienio vakarą ir įtarė jį surengus teroristinį išpuolį Berlyno centre. Tą vakarą sunkvežimis įvažiavo į kalėdinę mugę, sužeidė 48 bei užmušė 12 asmenų. Vokietijos vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere antradienį pranešė, kad neliko abejonių, jog įvykdytas teroristinis išpuolis. Tačiau dabar aišku, kad tikrasis įtariamasis dar laisvėje. Vadinamoji „Islamo valstybė“ prisiėmė atsakomybę.

Antradienio vakarą vadinamosios „Islamo valstybės“ naujienų agentūra „Amaq“ paskelbė, kad teroristinė organizacija prisiėmė sau atsakomybę už surengtą išpuolį. Ji pranešė, kad vienas jos „karių“ surengė ataką ir taip atkeršijo už tarptautinės koalicijos vykdomas atakas prieš islamistų kovotojus. „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ rašo, kad 23-ejų pakistaniečiui nebuvo skirtas suėmimas, jis paleistas į laisvę. Beveik parai įtariamuoju tapęs prieglobsčio prašytojas visą laiką neigė savo kaltę, tačiau žiniasklaidoje jo asmuo buvo aptartas išsamiai.

Dar antradienio popietę kilo abejonių, ar sulaikytas tikrasis nusikaltėlis. Surengtoje spaudos konferencijoje Generalinės prokuratūros atstovai patvirtino, kad dar nėra visiškai aišku, ar teroro išpuolį įvykdė vienas asmuo, ir ar sulaikytas sunkvežimį vairavęs asmuo. Po kurio laiko paaiškėjo, kad pakistanietis paleistas.

Ministras De Maiziere pirmoje dienos pusėje sakė, jog surinkti įrodymai leidžia teigti, kad įtariamasis specialiai nukreipė sunkvežimį į minią, praneša naujienų portalas „Spiegel“.

Ministras tuokart taip pat patvirtino, kad sulaikytas įtariamasis yra kilęs iš Pakistano, o į Vokietijoje buvo registruotas 2015 m. gruodžio 31 d. Jo prieglobsčio prašymas dar yra neišnagrinėtas. „Reuters“ šaltinių teigimu, sulaikytasis yra 23 metų, jis buvo žinomas policijai už smulkius nusikaltimus. Vokietijos žiniasklaida rašo, kad jis buvo įtariamas seksuliniais nusikaltimais. Oficialiai nepatvirtintais duomenimis, įtariamasis naudojosi dviem dokumentais – vienuose jis buvo įvardintas kaip Navidas B., kituose – Navedas B. Pasirodė informacija, kad jis buvo apsistojęs pabėgėlių prieglauda tapusiame Tempelhofo oro uoste, kurį po atakos apieškojo specialiosios pajėgos.

Tačiau Vokietijos žiniasklaidoje imta sėti abejonės, ar sulaikytas tikrasis teroristas. Dar prieš spaudos konferenciją „Welt“ ir „Bild“, remdamiesi šaltiniais teisėsaugoje, rašė, kad yra abejonių, ar pakistanietis yra tikrasis nusikaltėlis, gali būti, kad tikrasis žudikas dar slapstosi ir yra ginkluotas.

„Dabartinės aplinkybės verčia manyti, kad tai buvo teroro aktas“,  – dar anksčiau antradienį sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Kurį laiką Vokietijos politikai vengė šį išpuolį užtikrintai vadinti terorizmo aktu.

Ataka įvyko Berlyno centre, šalia vieno miesto simbolių – Kaizerio Wilhelmo atminimo bažnyčios, kuri per II-ąjį pasaulinį karą buvo apgriauta ir specialiai nerestauruota, kad liktų kaip monumentas.

Pirmadienį apie 20 val. (21 val. Lietuvos laiku) sunkvežimį su lenkiškais registracijos numeriais vairavęs asmuo pasuko į prekybos kioskelių eilę ir prie jų susibūrusią minią. Sunkvežimis sustojo tik pasiekęs eglę aikštės centre. Vokietijos žiniasklaidos teigimu, sunkvežimis važiavo 50-80 metrų per žmonių minią, kol sustojo.

Vairuotojas, užmušęs ir sužeidęs žmones, paspruko. Tačiau po maždaug valandos gaudynių jis buvo sugautas. Sunkvežimyje rastas dar vienas asmuo – negyvas Lenkijos pilietis. Manoma, kad tai gali būti asmuo, iš kurio sunkvežimį pagrobė sulaikytasis užpuolikas. Brandenburgo žemės vidaus reikalų ministras Karlas-Heinzas Schröteris sakė, kad Lenkijos pilietis buvo nušautas.

Sunkvežimio savininkas lenkas Arielis Zurawskis patvirtino, kad jis sunkvežimį buvo patikėjęs vairuoti savo pusbroliui, tačiau nuo pirmadienio 16 val. su pusbroliu nebuvo įmanoma susisiekti.

Incidentas Berlyne primena siaubingą teroro išpuolį Nicoje praėjusią vasarą, kai sunkvežimis įvažiavo į Bastilijos dieną švenčiančią minią ir mirtinai sutraiškė 84 žmones, sužeidė daugiau nei 300. Tąkart užpuolikas buvo nukautas sunkvežimyje.

Merkel pabėgėlių politikai – kritika

Vokietijos kanclerė, Krikščionių demokratų partijos (CDU) pirmininkė, Angela Merkel yra sukrėsta išpuolio Berlyne.

„Tai sunki diena. Noriu, kad žinotumėte: mes visi, visa šalis, esame suvienyti gedulo“, – sakė kanclerė ir padėkojo gelbėjimo tarnyboms.  Ji apgailestavo, kad dabartiniai faktai apie incidentą leidžia daryti prielaidą, kad tai buvo teroristinis aktas.

„Net jei šią valandą sunku, mes rasime jėgų Vokietijoje toliau gyventi taip, kaip norime: laisvai, drauge ir atvirai“, – sakė ponia Merkel, kuri pastaraisiais metais sulaukia daug kritikos dėl pabėgėlių politikos tiek iš radikalių dešiniųjų partijų, tiek iš savo bendražygių.

Populistinė nauja politinė jėga – Alternatyva Vokietijai (AfD) – suskubo pasinaudoti kruvinu incidentu. AfD pirmininkė Frauke Petry pareiškė, kad Vokietijos valdžia turi prisiimti dalį kaltės, kad „Vokietijoje tapo nebesaugu“.

Kritiškas užuominas laidė ir p. Merkel partietis – Vokietijos žemių vidaus reikalų ministrų konferencijos pirmininkas Klausas Bouillonas.

Jis situaciją  šalyje pavadimo „karo stoviu“. „Turime konstatuoti, kad esame karo stovyje, nors kai kurie žmonės, kurie įžvelgia vien tik gėrį, nenori to matyti“, - pareiškė jis ir pareikalavo stiprinti saugumo priemones, nes tikėtina, kad gali būti šio šiurpaus incidento mėgdžiotojų.

Tačiau šalies žemių vidaus reikalų ministrai nutarė nereikalauti, kad šalyje būtų uždaromos kalėdinės mugės, atsisakoma kitokių šventinių renginių.

Žinių apie nukentėjusius lietuvius nėra

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo laiške federaliniam Vokietijos užsienio reikalų ministrui Frankui Walteriui Steinmeieriui pasmerkė gruodžio 19 d. Berlyne įvykdytą teroro išpuolį. Ponas Linkevičius taip pat pareiškė užuojautą žuvusiųjų ir nuo teroro išpuolio nukentėjusiųjų asmenų artimiesiems.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM) praneša, kad Lietuva solidarizuojasi su Vokietija kovojant su terorizmu ir bet kokiomis neapykantos apraiškomis.

Užsienio reikalų ministerija neturi duomenų, kad šio tragiško įvykio Berlyne metu būtų nukentėję Lietuvos Respublikos piliečiai.

Lietuvos ambasada Vokietijos Federacinėje Respublikoje susisiekė ir palaiko ryšį su kompetentingomis šalies institucijomis.

FOTOGALERIJA Išpuolis Berlyno kalėdiniam turgelyje (15 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:















Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 
Baltijos šalių universitetų diplomams – automatinis pripažinimas 1

Seimas antradienį ratifikavo Lietuvos, Latvijos ir Estijos susitarimą, kad šių šalių aukštųjų...

Verslo aplinka
2018.12.18
E. sveikatos sistemos diegimas apskųstas prokurorams

Teisėsaugos paprašyta įvertinti informaciją dėl ne vieną milijoną kainavusios e. sveikatos sistemos fragmentų...

Verslo aplinka
2018.12.18
Susisiekimo ministerija ir STT audituos ŠMM ir 17 pavaldžių įstaigų 5

Susisiekimo ministerijos auditoriai su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradeda Švietimo ir mokslo...

Verslo aplinka
2018.12.18
M. Kvietkauskas paskirtas kultūros ministru 1

Literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas paskirtas naujuoju kultūros ministru. Tokį dekretą antradienį pasirašė...

Verslo aplinka
2018.12.18
Klaipėdos uosto vadovas dalyvaus uostamiesčio mero rinkimuose 2

Klaipėdos uosto vadovas buvęs socialdemokratas Arvydas Vaitkus antradienį paskelbė, kad dalyvaus kitąmet...

Verslo aplinka
2018.12.18
Pasirašytas Sveikatos draudimo fondo biudžetas

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį pasirašė praėjusią savaitę Seimo priimtą 2019 m. Privalomojo...

Verslo aplinka
2018.12.18
Sutarus dėl mokytojų apmokėjimo modelio, A. Navicko profsąjunga stabdys streiką

Andriaus Navicko vadovaujama pedagogų profsąjunga trečiadienį spręs dėl streiko stabdymo, baigus derybas,...

Verslo aplinka
2018.12.18
Apsaugotas dizainas atveria kelius investicijoms Rėmėjo turinys

Gediminas Nemanis, UAB „Rubbee“ direktorius, pokalbyje apie naujų produktų kūrimą ir jų dizaino apsaugą...

JK „Brexit“ ir vėl aklavietėje, Th. May spaudžiama antram referendumui Premium 9

Theresos May, JK premjerės, „Brexit“ susitarimas su ES įstrigo. Politikė ati­­dėjo balsavimą dėl jo, tuomet...

Verslo aplinka
2018.12.18
Visuomeninių rinkimų komitetų sąrašuose – buvę partijų nariai 2

Tarp savivaldos rinkimuose dalyvausiančių visuomeninių rinkimų komitetų narių nemažai buvusių partijų narių,...

Verslo aplinka
2018.12.18
Vieną ministrą rado, kitų dviejų paieška tęsiama Premium

Kandidatu į kultūros ministrus pasiūlytas literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas. O naujųjų aplinkos bei...

Verslo aplinka
2018.12.18
Lietuva Jungtinėse Tautose palaikė pabėgėlių paktą 1

Pirmadienį Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje priimtas pabėgėlių paktas.

Verslo aplinka
2018.12.17
Daugiau Lietuvos gyventojų norėtų, kad šalyje liktų vasaros laikas 9

Daugiau Lietuvos gyventojų norėtų, kad Europos Sąjungoje (ES) atsisakius kasmetinio laiko sukiojimo šalyje...

Verslo aplinka
2018.12.17
Šiaulių savivaldybėje tęsiasi atleidimų banga 2

Šiaulių m. savivaldybės meras pasirašė potvarkį dėl Marijaus Veličkos, administracijos direktoriaus...

Verslo aplinka
2018.12.17
Kultūros ministerija – prieš R. Karbauskio pataisą dėl LRT valdymo

Kultūros ministerija prieštarauja valdančiųjų „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio inicijuotai...

Rinkodara
2018.12.17
Laukiant „Sodros“ vadovo konkurso pasirašytas šio fondo biudžetas 1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė praėjusią savaitę Seimo priimtą „Sodros“ biudžetą, siekiantį daugiau...

Verslo aplinka
2018.12.17
Italija pasidavė EK spaudimui ir koreguoja savo biudžeto planą 4

Giuseppe Conte, Italijos premjeras, įtikino šalies populistų koalicinės vyriausybės lyderius pateikti Europos...

Verslo aplinka
2018.12.17
Kandidatas į kultūros ministrus nekomentuoja pirmtakės atleidimo  

Į kultūros ministrus siūlomas literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas nelinkęs komentuoti savo pirmtakės...

Verslo aplinka
2018.12.17
Naujasis Europos e. ryšių kodeksas: „gigabitinis“ ryšys visiems

Pirmadienį paskelbtas naujasis Europos elektroninių ryšių kodeksas, kuris įsigalioja nuo gruodžio 20 d. Juo...

Technologijos
2018.12.17
Į kultūros ministrus pasiūlytas M. Kvietkauskas 10

Literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas, buvęs Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorius,...

Verslo aplinka
2018.12.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau