Berlyne į laisvę paleistas vyras, kuris buvo įtariamas teroristinio išpuolio surengimu

Publikuota: 2016-12-20
Atnaujinta 2016-12-20 21:27
Hannibalo Hanschke („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Hannibalo Hanschke („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Vokietijos policija paleido pakistanietį, kurį buvo sulaikę pirmadienio vakarą ir įtarė jį surengus teroristinį išpuolį Berlyno centre. Tą vakarą sunkvežimis įvažiavo į kalėdinę mugę, sužeidė 48 bei užmušė 12 asmenų. Vokietijos vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere antradienį pranešė, kad neliko abejonių, jog įvykdytas teroristinis išpuolis. Tačiau dabar aišku, kad tikrasis įtariamasis dar laisvėje. Vadinamoji „Islamo valstybė“ prisiėmė atsakomybę.

Antradienio vakarą vadinamosios „Islamo valstybės“ naujienų agentūra „Amaq“ paskelbė, kad teroristinė organizacija prisiėmė sau atsakomybę už surengtą išpuolį. Ji pranešė, kad vienas jos „karių“ surengė ataką ir taip atkeršijo už tarptautinės koalicijos vykdomas atakas prieš islamistų kovotojus. „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ rašo, kad 23-ejų pakistaniečiui nebuvo skirtas suėmimas, jis paleistas į laisvę. Beveik parai įtariamuoju tapęs prieglobsčio prašytojas visą laiką neigė savo kaltę, tačiau žiniasklaidoje jo asmuo buvo aptartas išsamiai.

Dar antradienio popietę kilo abejonių, ar sulaikytas tikrasis nusikaltėlis. Surengtoje spaudos konferencijoje Generalinės prokuratūros atstovai patvirtino, kad dar nėra visiškai aišku, ar teroro išpuolį įvykdė vienas asmuo, ir ar sulaikytas sunkvežimį vairavęs asmuo. Po kurio laiko paaiškėjo, kad pakistanietis paleistas.

Ministras De Maiziere pirmoje dienos pusėje sakė, jog surinkti įrodymai leidžia teigti, kad įtariamasis specialiai nukreipė sunkvežimį į minią, praneša naujienų portalas „Spiegel“.

Ministras tuokart taip pat patvirtino, kad sulaikytas įtariamasis yra kilęs iš Pakistano, o į Vokietijoje buvo registruotas 2015 m. gruodžio 31 d. Jo prieglobsčio prašymas dar yra neišnagrinėtas. „Reuters“ šaltinių teigimu, sulaikytasis yra 23 metų, jis buvo žinomas policijai už smulkius nusikaltimus. Vokietijos žiniasklaida rašo, kad jis buvo įtariamas seksuliniais nusikaltimais. Oficialiai nepatvirtintais duomenimis, įtariamasis naudojosi dviem dokumentais – vienuose jis buvo įvardintas kaip Navidas B., kituose – Navedas B. Pasirodė informacija, kad jis buvo apsistojęs pabėgėlių prieglauda tapusiame Tempelhofo oro uoste, kurį po atakos apieškojo specialiosios pajėgos.

Tačiau Vokietijos žiniasklaidoje imta sėti abejonės, ar sulaikytas tikrasis teroristas. Dar prieš spaudos konferenciją „Welt“ ir „Bild“, remdamiesi šaltiniais teisėsaugoje, rašė, kad yra abejonių, ar pakistanietis yra tikrasis nusikaltėlis, gali būti, kad tikrasis žudikas dar slapstosi ir yra ginkluotas.

„Dabartinės aplinkybės verčia manyti, kad tai buvo teroro aktas“,  – dar anksčiau antradienį sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Kurį laiką Vokietijos politikai vengė šį išpuolį užtikrintai vadinti terorizmo aktu.

Ataka įvyko Berlyno centre, šalia vieno miesto simbolių – Kaizerio Wilhelmo atminimo bažnyčios, kuri per II-ąjį pasaulinį karą buvo apgriauta ir specialiai nerestauruota, kad liktų kaip monumentas.

Pirmadienį apie 20 val. (21 val. Lietuvos laiku) sunkvežimį su lenkiškais registracijos numeriais vairavęs asmuo pasuko į prekybos kioskelių eilę ir prie jų susibūrusią minią. Sunkvežimis sustojo tik pasiekęs eglę aikštės centre. Vokietijos žiniasklaidos teigimu, sunkvežimis važiavo 50-80 metrų per žmonių minią, kol sustojo.

Vairuotojas, užmušęs ir sužeidęs žmones, paspruko. Tačiau po maždaug valandos gaudynių jis buvo sugautas. Sunkvežimyje rastas dar vienas asmuo – negyvas Lenkijos pilietis. Manoma, kad tai gali būti asmuo, iš kurio sunkvežimį pagrobė sulaikytasis užpuolikas. Brandenburgo žemės vidaus reikalų ministras Karlas-Heinzas Schröteris sakė, kad Lenkijos pilietis buvo nušautas.

Sunkvežimio savininkas lenkas Arielis Zurawskis patvirtino, kad jis sunkvežimį buvo patikėjęs vairuoti savo pusbroliui, tačiau nuo pirmadienio 16 val. su pusbroliu nebuvo įmanoma susisiekti.

Incidentas Berlyne primena siaubingą teroro išpuolį Nicoje praėjusią vasarą, kai sunkvežimis įvažiavo į Bastilijos dieną švenčiančią minią ir mirtinai sutraiškė 84 žmones, sužeidė daugiau nei 300. Tąkart užpuolikas buvo nukautas sunkvežimyje.

Merkel pabėgėlių politikai – kritika

Vokietijos kanclerė, Krikščionių demokratų partijos (CDU) pirmininkė, Angela Merkel yra sukrėsta išpuolio Berlyne.

„Tai sunki diena. Noriu, kad žinotumėte: mes visi, visa šalis, esame suvienyti gedulo“, – sakė kanclerė ir padėkojo gelbėjimo tarnyboms.  Ji apgailestavo, kad dabartiniai faktai apie incidentą leidžia daryti prielaidą, kad tai buvo teroristinis aktas.

„Net jei šią valandą sunku, mes rasime jėgų Vokietijoje toliau gyventi taip, kaip norime: laisvai, drauge ir atvirai“, – sakė ponia Merkel, kuri pastaraisiais metais sulaukia daug kritikos dėl pabėgėlių politikos tiek iš radikalių dešiniųjų partijų, tiek iš savo bendražygių.

Populistinė nauja politinė jėga – Alternatyva Vokietijai (AfD) – suskubo pasinaudoti kruvinu incidentu. AfD pirmininkė Frauke Petry pareiškė, kad Vokietijos valdžia turi prisiimti dalį kaltės, kad „Vokietijoje tapo nebesaugu“.

Kritiškas užuominas laidė ir p. Merkel partietis – Vokietijos žemių vidaus reikalų ministrų konferencijos pirmininkas Klausas Bouillonas.

Jis situaciją  šalyje pavadimo „karo stoviu“. „Turime konstatuoti, kad esame karo stovyje, nors kai kurie žmonės, kurie įžvelgia vien tik gėrį, nenori to matyti“, - pareiškė jis ir pareikalavo stiprinti saugumo priemones, nes tikėtina, kad gali būti šio šiurpaus incidento mėgdžiotojų.

Tačiau šalies žemių vidaus reikalų ministrai nutarė nereikalauti, kad šalyje būtų uždaromos kalėdinės mugės, atsisakoma kitokių šventinių renginių.

Žinių apie nukentėjusius lietuvius nėra

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo laiške federaliniam Vokietijos užsienio reikalų ministrui Frankui Walteriui Steinmeieriui pasmerkė gruodžio 19 d. Berlyne įvykdytą teroro išpuolį. Ponas Linkevičius taip pat pareiškė užuojautą žuvusiųjų ir nuo teroro išpuolio nukentėjusiųjų asmenų artimiesiems.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM) praneša, kad Lietuva solidarizuojasi su Vokietija kovojant su terorizmu ir bet kokiomis neapykantos apraiškomis.

Užsienio reikalų ministerija neturi duomenų, kad šio tragiško įvykio Berlyne metu būtų nukentėję Lietuvos Respublikos piliečiai.

Lietuvos ambasada Vokietijos Federacinėje Respublikoje susisiekė ir palaiko ryšį su kompetentingomis šalies institucijomis.

FOTOGALERIJA Išpuolis Berlyno kalėdiniam turgelyje (15 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Tyrimas: populiariausi politikai išlieka prezidentė, Kauno meras ir premjeras 1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Kauno meras Visvaldas Matijošaitis ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis...

Šiaurės Korėja žada stabdyti branduolinius bandymus ir uždaryti poligoną 1

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas paskelbė, kad sustabdė raketų bandymus ir uždarys branduolinių bandymų...

„Vilmorus“: pasitikėjimas Seimu, Vyriausybe ir partijomis – itin žemas

Lietuvos gyventojai tradiciškai labiausiai pasitiki ugniagesiais gelbėtojais, policija ir kariuomene, o...

Apklausa: konservatorių atotrūkis nuo „valstiečių“ padidėjo 8

Populiariausia partija šalyje išlieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD),...

Privačios mokyklos: išgelbės ar sukurs atskirtį 4

Tomas mokosi privačioje mokykloje. Galbūt todėl jis turi daug žinių apie šiuolaikinį pasaulį. Jis moka tris...

JAV demokratai teismui skundžia Trumpo komandą, Rusiją ir „WikiLeaks“ 4

JAV demokratai pateikė skundą teismui dėl Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus. Jie kaltina Rusiją,...

Verslo aplinka
2018.04.20
Prie Seimo susitiko kanapių entuziastai ir priešininkai 4

Penktadienį Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo, į Kanapių kultūros dieną susirinko keli šimtai kanapių...

Verslo aplinka
2018.04.20
Papildomi 100 mln. Eur medikams nepakeis įsisenėjusių sistemos bėdų Premium 1

Sveikatos apsaugos ministerija tvirtina, kad nuo gegužės 1-osios medicinos darbuotojų atlyginimai didės 20%.

Verslo aplinka
2018.04.20
Palygino dvi Lietuvas: pirmoje daugiau gerovės, antroje – gyventojų, bet jų mažėja 9

Statistikos departamentas pirmąkart pateikė statistinius rodiklius pagal du regionus – Sostinės bei Vidurio...

Finansai
2018.04.20
Verslas giria studijų ir profesinio mokymo priėmimo prioritetus

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) paskelbė skaičius, į kokias specialybes ir kiek pirmakursių šiemet...

Verslo aplinka
2018.04.20
Seimo komitetas baigė tyrimą dėl neleistinos įtakos, prašo išslaptinti medžiagą 3

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) baigė tyrimą dėl interesų grupių įtakos politiniams...

Verslo aplinka
2018.04.20
Miškų urėdijai suformuoti akcininko lūkesčiai – be grąžos rodiklių Premium 2

VĮ Valstybinei miškų urėdijai (VMU) perduotame akcininko lūkesčių laiške vienas svarbiausių veiklos...

Agroverslas
2018.04.20
Merkel ir Macronas neranda bendros kalbos dėl euro zonos reformų

Vokietijos ir Prancūzijos idėjos, kaip sutvirtinti euro zoną, yra skirtingos, tačiau Paryžius ir Berlynas...

Verslo aplinka
2018.04.20
Teisėsaugos įtariama Kraujo centro vadovė J. Bikulčienė pasitraukė iš pareigų 

Korupciniais nusikaltimais įtariama Nacionalinio kraujo centro (NKC) vadovės Joanos Bikulčienės prašymas...

Verslo aplinka
2018.04.20
Teismas pripažino „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą prioritetine

Ketvirtadienį Vilniaus apygardos teismui perduota koncerno „MG Baltic“, Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijos...

Verslo aplinka
2018.04.20
Siūloma dalį dirbančių savarankiškai atleisti nuo „Sodros“ įmokų 21

Savarankiškai dirbančius gyventojus siūloma atleisti nuo „Sodros“ įmokų, jeigu jie jau apdrausti socialiniu...

Finansai
2018.04.20
Valdantieji derina naują koalicijos sutartį ir tarsis dėl teisingumo ministro 1

Valdančioji valstiečių-žaliųjų ir socialdarbiečių koalicija derina atnaujintą sutartį, kurią tikisi...

Verslo aplinka
2018.04.20
JAV kaltina Rusiją ir Siriją bandant sunaikinti cheminės atakos įrodymus  1

JAV teigia turinti patikimos informacijos, kad Rusija ir Sirija bando sunaikinti įrodymus dėl cheminės...

Verslo aplinka
2018.04.20
Pajamų surinkimo į valstybės biudžetą planas įvykdytas 99,9% 6

Pajamų surinkimo į valstybės biudžetą planas įvykdytas 99,9%, gauta 1,55 mlrd. Eur. Tai yra 1,3 mln. Eur...

Verslo aplinka
2018.04.20
Opozicija parengė interpeliaciją Broniui Markauskui 4

Žemės ūkio ministro Broniaus Markausko laukia išbandymas opozicijos inicijuojama interpeliacija.

Verslo aplinka
2018.04.20

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau