Berlyne į laisvę paleistas vyras, kuris buvo įtariamas teroristinio išpuolio surengimu

Publikuota: 2016-12-20
Atnaujinta 2016-12-20 21:27
Hannibalo Hanschke („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Hannibalo Hanschke („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Vokietijos policija paleido pakistanietį, kurį buvo sulaikę pirmadienio vakarą ir įtarė jį surengus teroristinį išpuolį Berlyno centre. Tą vakarą sunkvežimis įvažiavo į kalėdinę mugę, sužeidė 48 bei užmušė 12 asmenų. Vokietijos vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere antradienį pranešė, kad neliko abejonių, jog įvykdytas teroristinis išpuolis. Tačiau dabar aišku, kad tikrasis įtariamasis dar laisvėje. Vadinamoji „Islamo valstybė“ prisiėmė atsakomybę.

Antradienio vakarą vadinamosios „Islamo valstybės“ naujienų agentūra „Amaq“ paskelbė, kad teroristinė organizacija prisiėmė sau atsakomybę už surengtą išpuolį. Ji pranešė, kad vienas jos „karių“ surengė ataką ir taip atkeršijo už tarptautinės koalicijos vykdomas atakas prieš islamistų kovotojus. „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ rašo, kad 23-ejų pakistaniečiui nebuvo skirtas suėmimas, jis paleistas į laisvę. Beveik parai įtariamuoju tapęs prieglobsčio prašytojas visą laiką neigė savo kaltę, tačiau žiniasklaidoje jo asmuo buvo aptartas išsamiai.

Dar antradienio popietę kilo abejonių, ar sulaikytas tikrasis nusikaltėlis. Surengtoje spaudos konferencijoje Generalinės prokuratūros atstovai patvirtino, kad dar nėra visiškai aišku, ar teroro išpuolį įvykdė vienas asmuo, ir ar sulaikytas sunkvežimį vairavęs asmuo. Po kurio laiko paaiškėjo, kad pakistanietis paleistas.

Ministras De Maiziere pirmoje dienos pusėje sakė, jog surinkti įrodymai leidžia teigti, kad įtariamasis specialiai nukreipė sunkvežimį į minią, praneša naujienų portalas „Spiegel“.

Ministras tuokart taip pat patvirtino, kad sulaikytas įtariamasis yra kilęs iš Pakistano, o į Vokietijoje buvo registruotas 2015 m. gruodžio 31 d. Jo prieglobsčio prašymas dar yra neišnagrinėtas. „Reuters“ šaltinių teigimu, sulaikytasis yra 23 metų, jis buvo žinomas policijai už smulkius nusikaltimus. Vokietijos žiniasklaida rašo, kad jis buvo įtariamas seksuliniais nusikaltimais. Oficialiai nepatvirtintais duomenimis, įtariamasis naudojosi dviem dokumentais – vienuose jis buvo įvardintas kaip Navidas B., kituose – Navedas B. Pasirodė informacija, kad jis buvo apsistojęs pabėgėlių prieglauda tapusiame Tempelhofo oro uoste, kurį po atakos apieškojo specialiosios pajėgos.

Tačiau Vokietijos žiniasklaidoje imta sėti abejonės, ar sulaikytas tikrasis teroristas. Dar prieš spaudos konferenciją „Welt“ ir „Bild“, remdamiesi šaltiniais teisėsaugoje, rašė, kad yra abejonių, ar pakistanietis yra tikrasis nusikaltėlis, gali būti, kad tikrasis žudikas dar slapstosi ir yra ginkluotas.

„Dabartinės aplinkybės verčia manyti, kad tai buvo teroro aktas“,  – dar anksčiau antradienį sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Kurį laiką Vokietijos politikai vengė šį išpuolį užtikrintai vadinti terorizmo aktu.

Ataka įvyko Berlyno centre, šalia vieno miesto simbolių – Kaizerio Wilhelmo atminimo bažnyčios, kuri per II-ąjį pasaulinį karą buvo apgriauta ir specialiai nerestauruota, kad liktų kaip monumentas.

Pirmadienį apie 20 val. (21 val. Lietuvos laiku) sunkvežimį su lenkiškais registracijos numeriais vairavęs asmuo pasuko į prekybos kioskelių eilę ir prie jų susibūrusią minią. Sunkvežimis sustojo tik pasiekęs eglę aikštės centre. Vokietijos žiniasklaidos teigimu, sunkvežimis važiavo 50-80 metrų per žmonių minią, kol sustojo.

Vairuotojas, užmušęs ir sužeidęs žmones, paspruko. Tačiau po maždaug valandos gaudynių jis buvo sugautas. Sunkvežimyje rastas dar vienas asmuo – negyvas Lenkijos pilietis. Manoma, kad tai gali būti asmuo, iš kurio sunkvežimį pagrobė sulaikytasis užpuolikas. Brandenburgo žemės vidaus reikalų ministras Karlas-Heinzas Schröteris sakė, kad Lenkijos pilietis buvo nušautas.

Sunkvežimio savininkas lenkas Arielis Zurawskis patvirtino, kad jis sunkvežimį buvo patikėjęs vairuoti savo pusbroliui, tačiau nuo pirmadienio 16 val. su pusbroliu nebuvo įmanoma susisiekti.

Incidentas Berlyne primena siaubingą teroro išpuolį Nicoje praėjusią vasarą, kai sunkvežimis įvažiavo į Bastilijos dieną švenčiančią minią ir mirtinai sutraiškė 84 žmones, sužeidė daugiau nei 300. Tąkart užpuolikas buvo nukautas sunkvežimyje.

Merkel pabėgėlių politikai – kritika

Vokietijos kanclerė, Krikščionių demokratų partijos (CDU) pirmininkė, Angela Merkel yra sukrėsta išpuolio Berlyne.

„Tai sunki diena. Noriu, kad žinotumėte: mes visi, visa šalis, esame suvienyti gedulo“, – sakė kanclerė ir padėkojo gelbėjimo tarnyboms.  Ji apgailestavo, kad dabartiniai faktai apie incidentą leidžia daryti prielaidą, kad tai buvo teroristinis aktas.

„Net jei šią valandą sunku, mes rasime jėgų Vokietijoje toliau gyventi taip, kaip norime: laisvai, drauge ir atvirai“, – sakė ponia Merkel, kuri pastaraisiais metais sulaukia daug kritikos dėl pabėgėlių politikos tiek iš radikalių dešiniųjų partijų, tiek iš savo bendražygių.

Populistinė nauja politinė jėga – Alternatyva Vokietijai (AfD) – suskubo pasinaudoti kruvinu incidentu. AfD pirmininkė Frauke Petry pareiškė, kad Vokietijos valdžia turi prisiimti dalį kaltės, kad „Vokietijoje tapo nebesaugu“.

Kritiškas užuominas laidė ir p. Merkel partietis – Vokietijos žemių vidaus reikalų ministrų konferencijos pirmininkas Klausas Bouillonas.

Jis situaciją  šalyje pavadimo „karo stoviu“. „Turime konstatuoti, kad esame karo stovyje, nors kai kurie žmonės, kurie įžvelgia vien tik gėrį, nenori to matyti“, - pareiškė jis ir pareikalavo stiprinti saugumo priemones, nes tikėtina, kad gali būti šio šiurpaus incidento mėgdžiotojų.

Tačiau šalies žemių vidaus reikalų ministrai nutarė nereikalauti, kad šalyje būtų uždaromos kalėdinės mugės, atsisakoma kitokių šventinių renginių.

Žinių apie nukentėjusius lietuvius nėra

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo laiške federaliniam Vokietijos užsienio reikalų ministrui Frankui Walteriui Steinmeieriui pasmerkė gruodžio 19 d. Berlyne įvykdytą teroro išpuolį. Ponas Linkevičius taip pat pareiškė užuojautą žuvusiųjų ir nuo teroro išpuolio nukentėjusiųjų asmenų artimiesiems.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM) praneša, kad Lietuva solidarizuojasi su Vokietija kovojant su terorizmu ir bet kokiomis neapykantos apraiškomis.

Užsienio reikalų ministerija neturi duomenų, kad šio tragiško įvykio Berlyne metu būtų nukentėję Lietuvos Respublikos piliečiai.

Lietuvos ambasada Vokietijos Federacinėje Respublikoje susisiekė ir palaiko ryšį su kompetentingomis šalies institucijomis.

FOTOGALERIJA Išpuolis Berlyno kalėdiniam turgelyje (15 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Interviu: kaip Lietuvai patekti į „Doing Business“ 10-uką ir nesugriauti pensijų sistemos Premium

Kad patektų į verslui patraukliausių šalių dešimtuką, Lietuvai pertvarkyti mokesčių sistemos nepakaks. Kur...

Iš JK emigruoja rekordinis skaičius europiečių 13

Pernai iš Jungtinės Karalystės (JK) išvykusių ES piliečių skaičius – didžiausias istorijoje, rodo šalies...

Verslo aplinka
2018.07.16
Dėl planuojamų JAV tarifų Kinija pateikė skundą PPO 1

Kinijos komercijos ministerija pirmadienį pranešė, kad valstybė pateikė skundą Pasaulio prekybos...

Liberalams ir VSD susitaikyti nepavyko

Liberalų sąjūdžiui ir Valstybės saugumo departamentui (VSD) pirmadienį nepavyko susitaikyti per parengiamąjį...

Eurokomisija liepė „Airbnb“ teikti vartotojams tikrąsias kainas 6

Apgyvendinimo paslaugų įsigijimo tarpininkavimo paslaugas teikianti interneto platforma „Airbnb“ privalo...

Verslo aplinka
2018.07.16
Įsigaliojo nauja Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo redakcija Rėmėjo turinys

Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse pradėtas taikyti dar...

Verslo aplinka
2018.07.16
ES spaudžia Kiniją prekybos klausimais 1

Kinija galėtų atverti savo rinką, jeigu tik to panorėtų, pirmadienį Europos Sąjungos (ES) ir Kinijos viršūnių...

Verslo aplinka
2018.07.16
Po audito globos įstaigų vadovai sprendžia, ką daryti su J. Pagojaus įmone   1

Prūdiškių socialinės globos namų ir Šiaulių vaikų globos namų „Šaltinis“ vadovai sako šią savaitę...

Verslo aplinka
2018.07.16
Didžiausių Lietuvos bendrovių TOP 1000: verslas nusiteikęs optimistiškai Premium 1

Įvairių sričių įmonių vadovai džiugiai nusiteikę ne tik kalbėdami apie praėjusių metų rezultatus, bet ir...

Verslo klasė
2018.07.16
Kinijos BVP augimas lėtėjo, tačiau vis dar atitiko valdžios tikslą 1

Kinijos ekonomikos augimas antrajį šių metų ketvirtį sulėtėjo ir, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš...

Verslo aplinka
2018.07.16
Pinigai, keliantys galvos skausmą 14

Pinigai, kaip ir lazda, irgi turi du galus: galvą skauda, kai jų nėra, bet, ko gero, dar labiau skauda, kai...

Finansai
2018.07.16
Konservatorių pasirinkimas – Nausėda, Šimonytė, Ušackas ar Pavilionis Premium 23

Didžiausios opozicinės partijos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narių ir šalininkų...

Verslo aplinka
2018.07.16
Kinijos prekybos perviršis su JAV kaitina prekybos karo liepsną Premium 2

Kinijos prekybos perviršis su JAV birželį pasiekė rekordą, o bendras šalies eksportas išliko solidus, tokie...

Verslo aplinka
2018.07.16
Farmacijos įmonė sėkmę užsitikrino sparčiai reaguodama į sektoriaus pokyčius Rėmėjo turinys 3

25 metų gimtadienį švenčianti UAB „Tamro“ buvo pirmoji nelietuviško kapitalo didmeninė vaistų platinimo įmonė...

Agrokoncerną vejasi trąšų muitai Premium 3

Muitinės departamentas (MD) įsivėlė į ikiteisminį ginčą su rusiškų trąšų importuotojais dėl priskaičiuotų...

Agroverslas
2018.07.16
Airijos mokyklose atsiras lietuvių kalbos pamokos 5

Airijos bendrojo ugdymo mokyklos nuo rugsėjo siūlys mokytis lietuvių kalbos.

Verslo aplinka
2018.07.15
Guoga – antras daugiausiai per kadenciją uždirbęs europarlamentaras 3

Europos Parlamento narys Antanas Guoga yra antras daugiausiai kadencijos metu uždirbęs europarlamentaras,...

Verslo aplinka
2018.07.15
Ar svarbu, kas moka mokesčius nuo algos 34

Nuo 2019 m. Lietuvoje įsigalioja nauja atlyginimų skaičiavimo tvarka, kai „Sodros“ įmokos bus konsoliduotos...

Finansai
2018.07.14
Prezidentė Vokietijoje atsiėmė Vestfalijos taikos premiją 12

Dalia Grybauskaitė iškilmingoje ceremonijoje Miunsterio miesto rotušėje Lietuvos žmonių vardu atsiėmė...

Verslo aplinka
2018.07.14
Mirė rašytoja, poetė, signatarė Vidmantė Jasukaitytė 2

Šeštadienio rytą Klaipėdos ligoninėje mirė rašytoja, poetė, Kovo 11-osios akto signatarė Vidmantė...

Laisvalaikis
2018.07.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau