Berlyne į laisvę paleistas vyras, kuris buvo įtariamas teroristinio išpuolio surengimu

Publikuota: 2016-12-20
Atnaujinta 2016-12-20 21:27
Hannibalo Hanschke („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Hannibalo Hanschke („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Vokietijos policija paleido pakistanietį, kurį buvo sulaikę pirmadienio vakarą ir įtarė jį surengus teroristinį išpuolį Berlyno centre. Tą vakarą sunkvežimis įvažiavo į kalėdinę mugę, sužeidė 48 bei užmušė 12 asmenų. Vokietijos vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere antradienį pranešė, kad neliko abejonių, jog įvykdytas teroristinis išpuolis. Tačiau dabar aišku, kad tikrasis įtariamasis dar laisvėje. Vadinamoji „Islamo valstybė“ prisiėmė atsakomybę.

Antradienio vakarą vadinamosios „Islamo valstybės“ naujienų agentūra „Amaq“ paskelbė, kad teroristinė organizacija prisiėmė sau atsakomybę už surengtą išpuolį. Ji pranešė, kad vienas jos „karių“ surengė ataką ir taip atkeršijo už tarptautinės koalicijos vykdomas atakas prieš islamistų kovotojus. „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ rašo, kad 23-ejų pakistaniečiui nebuvo skirtas suėmimas, jis paleistas į laisvę. Beveik parai įtariamuoju tapęs prieglobsčio prašytojas visą laiką neigė savo kaltę, tačiau žiniasklaidoje jo asmuo buvo aptartas išsamiai.

Dar antradienio popietę kilo abejonių, ar sulaikytas tikrasis nusikaltėlis. Surengtoje spaudos konferencijoje Generalinės prokuratūros atstovai patvirtino, kad dar nėra visiškai aišku, ar teroro išpuolį įvykdė vienas asmuo, ir ar sulaikytas sunkvežimį vairavęs asmuo. Po kurio laiko paaiškėjo, kad pakistanietis paleistas.

Ministras De Maiziere pirmoje dienos pusėje sakė, jog surinkti įrodymai leidžia teigti, kad įtariamasis specialiai nukreipė sunkvežimį į minią, praneša naujienų portalas „Spiegel“.

Ministras tuokart taip pat patvirtino, kad sulaikytas įtariamasis yra kilęs iš Pakistano, o į Vokietijoje buvo registruotas 2015 m. gruodžio 31 d. Jo prieglobsčio prašymas dar yra neišnagrinėtas. „Reuters“ šaltinių teigimu, sulaikytasis yra 23 metų, jis buvo žinomas policijai už smulkius nusikaltimus. Vokietijos žiniasklaida rašo, kad jis buvo įtariamas seksuliniais nusikaltimais. Oficialiai nepatvirtintais duomenimis, įtariamasis naudojosi dviem dokumentais – vienuose jis buvo įvardintas kaip Navidas B., kituose – Navedas B. Pasirodė informacija, kad jis buvo apsistojęs pabėgėlių prieglauda tapusiame Tempelhofo oro uoste, kurį po atakos apieškojo specialiosios pajėgos.

Tačiau Vokietijos žiniasklaidoje imta sėti abejonės, ar sulaikytas tikrasis teroristas. Dar prieš spaudos konferenciją „Welt“ ir „Bild“, remdamiesi šaltiniais teisėsaugoje, rašė, kad yra abejonių, ar pakistanietis yra tikrasis nusikaltėlis, gali būti, kad tikrasis žudikas dar slapstosi ir yra ginkluotas.

„Dabartinės aplinkybės verčia manyti, kad tai buvo teroro aktas“,  – dar anksčiau antradienį sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Kurį laiką Vokietijos politikai vengė šį išpuolį užtikrintai vadinti terorizmo aktu.

Ataka įvyko Berlyno centre, šalia vieno miesto simbolių – Kaizerio Wilhelmo atminimo bažnyčios, kuri per II-ąjį pasaulinį karą buvo apgriauta ir specialiai nerestauruota, kad liktų kaip monumentas.

Pirmadienį apie 20 val. (21 val. Lietuvos laiku) sunkvežimį su lenkiškais registracijos numeriais vairavęs asmuo pasuko į prekybos kioskelių eilę ir prie jų susibūrusią minią. Sunkvežimis sustojo tik pasiekęs eglę aikštės centre. Vokietijos žiniasklaidos teigimu, sunkvežimis važiavo 50-80 metrų per žmonių minią, kol sustojo.

Vairuotojas, užmušęs ir sužeidęs žmones, paspruko. Tačiau po maždaug valandos gaudynių jis buvo sugautas. Sunkvežimyje rastas dar vienas asmuo – negyvas Lenkijos pilietis. Manoma, kad tai gali būti asmuo, iš kurio sunkvežimį pagrobė sulaikytasis užpuolikas. Brandenburgo žemės vidaus reikalų ministras Karlas-Heinzas Schröteris sakė, kad Lenkijos pilietis buvo nušautas.

Sunkvežimio savininkas lenkas Arielis Zurawskis patvirtino, kad jis sunkvežimį buvo patikėjęs vairuoti savo pusbroliui, tačiau nuo pirmadienio 16 val. su pusbroliu nebuvo įmanoma susisiekti.

Incidentas Berlyne primena siaubingą teroro išpuolį Nicoje praėjusią vasarą, kai sunkvežimis įvažiavo į Bastilijos dieną švenčiančią minią ir mirtinai sutraiškė 84 žmones, sužeidė daugiau nei 300. Tąkart užpuolikas buvo nukautas sunkvežimyje.

Merkel pabėgėlių politikai – kritika

Vokietijos kanclerė, Krikščionių demokratų partijos (CDU) pirmininkė, Angela Merkel yra sukrėsta išpuolio Berlyne.

„Tai sunki diena. Noriu, kad žinotumėte: mes visi, visa šalis, esame suvienyti gedulo“, – sakė kanclerė ir padėkojo gelbėjimo tarnyboms.  Ji apgailestavo, kad dabartiniai faktai apie incidentą leidžia daryti prielaidą, kad tai buvo teroristinis aktas.

„Net jei šią valandą sunku, mes rasime jėgų Vokietijoje toliau gyventi taip, kaip norime: laisvai, drauge ir atvirai“, – sakė ponia Merkel, kuri pastaraisiais metais sulaukia daug kritikos dėl pabėgėlių politikos tiek iš radikalių dešiniųjų partijų, tiek iš savo bendražygių.

Populistinė nauja politinė jėga – Alternatyva Vokietijai (AfD) – suskubo pasinaudoti kruvinu incidentu. AfD pirmininkė Frauke Petry pareiškė, kad Vokietijos valdžia turi prisiimti dalį kaltės, kad „Vokietijoje tapo nebesaugu“.

Kritiškas užuominas laidė ir p. Merkel partietis – Vokietijos žemių vidaus reikalų ministrų konferencijos pirmininkas Klausas Bouillonas.

Jis situaciją  šalyje pavadimo „karo stoviu“. „Turime konstatuoti, kad esame karo stovyje, nors kai kurie žmonės, kurie įžvelgia vien tik gėrį, nenori to matyti“, - pareiškė jis ir pareikalavo stiprinti saugumo priemones, nes tikėtina, kad gali būti šio šiurpaus incidento mėgdžiotojų.

Tačiau šalies žemių vidaus reikalų ministrai nutarė nereikalauti, kad šalyje būtų uždaromos kalėdinės mugės, atsisakoma kitokių šventinių renginių.

Žinių apie nukentėjusius lietuvius nėra

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo laiške federaliniam Vokietijos užsienio reikalų ministrui Frankui Walteriui Steinmeieriui pasmerkė gruodžio 19 d. Berlyne įvykdytą teroro išpuolį. Ponas Linkevičius taip pat pareiškė užuojautą žuvusiųjų ir nuo teroro išpuolio nukentėjusiųjų asmenų artimiesiems.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM) praneša, kad Lietuva solidarizuojasi su Vokietija kovojant su terorizmu ir bet kokiomis neapykantos apraiškomis.

Užsienio reikalų ministerija neturi duomenų, kad šio tragiško įvykio Berlyne metu būtų nukentėję Lietuvos Respublikos piliečiai.

Lietuvos ambasada Vokietijos Federacinėje Respublikoje susisiekė ir palaiko ryšį su kompetentingomis šalies institucijomis.

FOTOGALERIJA Išpuolis Berlyno kalėdiniam turgelyje (15 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Popiežius aukojo mišias Kaune

Daugiau kaip 100.000 tikinčiųjų iš Lietuvos ir gretimų valstybių dalyvavo sekmadienį Kauno Santakos parke...

Laisvalaikis
10:42
Ko reikia, kad Lietuvos miestai taptų plėtros centrais?

Miestų sėkmę apibūdinti, jų perspektyvas prognozuoti padedantys rodikliai ir veiksniai pasižymi ne mažesne...

Vatikano bankininko Pauliaus Marcinkaus paslaptis 7

Kai 1971 m. popiežius Paulius VI vyskupui Pauliui Kazimierui Marcinkui patikėjo „Istituto per le Opere di...

Laisvalaikis
2018.09.22
Šventasis Tėvas: tieskime tiltus, užuot statę sienas 3

Popiežius Pranciškus, sveikindamas susirinkusiuosius S. Daukanto aikštėje, priminė Tautos giesmės eilutes „Iš...

Laisvalaikis
2018.09.22
Išpuolio metu per karinį paradą Irane žuvo 24 žmonės

Pietvakarinėje Irano Chuzestano provincijoje per išpuolį žuvo 24 žmonės, dar 53 sužeisti, pranešė naujienų...

Verslo aplinka
2018.09.22
Partijų reitinge konservatorius lenkia „valstiečiai“ 14

Partijų reitinge valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) po ilgo laiko nežymiai aplenkia...

Verslo aplinka
2018.09.22
Tarp kandidatų į prezidentus pirmauja Nausėda ir Skvernelis 13

Paprašyti įvardinti geriausius pretendentus į prezidento postą, gyventojai dažniausiai rinkosi šią savaitę...

Verslo aplinka
2018.09.22
Kelto tragedijos Tanzanijoje aukų skaičius auga

Tanzanijos Viktorijos ežere vakar nuskendus keltui gelbėtojai skaičiuoja aukas. Jų skaičius dramatiškai auga,...

Verslo aplinka
2018.09.21
Popiežius Lietuvoje lankėsi prieš ketvirtį amžiaus – ar išgirdome jo žodžius Premium 1

1993 m. rugsėjį šv. Jonas Paulius II išlipęs iš lėktuvo pabučiavo Lietuvos žemę prabėgus vos kelioms dienoms,...

Verslo klasė
2018.09.21
Prokuroras: Paksas kyšį susitarė priimti ne tik savo, bet ir partijos naudai  2

Prekybos poveikiu byloje, kurioje teisiami buvęs „tvarkiečių“ lyderis Rolandas Paksas ir žiniasklaidos grupės...

Verslo aplinka
2018.09.21
May atkirto ES lyderiams: jūs turite gerbti JK 17

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, penktadienį teigė, kad Europos Sąjunga (ES) „Brexit“...

Verslo aplinka
2018.09.21
Dar du įtariamieji Telšių korupcijos byloje paleisti į laisvę

Dar du įtariamieji Telšių korupcijos byloje paleisti į laisvę.

Verslo aplinka
2018.09.21
Po sankcijų išplėtimo Maskva perspėja Vašingtoną nežaisti su ugnimi 11

Rusija įspėjo JAV „nežaisti su ugnimi“ po to, kai amerikiečiai išplėtė asmenų, kuriems taikomos...

Verslo aplinka
2018.09.21
PSD2: mokėjimų rinkos pokyčiai dalyvio akimis

Šių metų sausio 18 d. Europos Sąjungoje (ES) įsigaliojo naujoji mokėjimų paslaugas reglamentuojanti direktyva...

Verslo aplinka
2018.09.21
Keserauskas: kai kurie ribojimai gali atšaldyti norą imtis verslo Premium 6

Lietuvoje, kaip įprasta rinkos ekonomikos šalyse, natūralus verslo, įskaitant ir prekybos tinklus, augimas...

Baltarusija nori nubausti Lietuvą krovinius nukreipdama į Latviją Premium 20

Aliaksandras Lukašenka, Baltarusijos prezidentas, ketina savo šalies krovinius iš Klaipėdos uosto nukreipti į...

Transportas
2018.09.21
Po dar vienos Trumpo muitų salvės – dilema kinams Premium

Įtampa dėl JAV ir Kinijos prekybos karų pastaruoju metu tapo tik dar didesnė, nes abi prekybos priešininkės...

Verslo aplinka
2018.09.21
Keičiasi OEKO-TEX® teisinis reguliavimas Rėmėjo turinys

OEKO-TEX® asociacija ir šįmet toliau siekia tikslingai spręsti klausimus, susijusius su vartotojų apsauga ir...

Pramonė
2018.09.21
ES lyderiai May: jūsų planas netinka 14

Theresos May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerės, pasiūlytas naujas ekonominės partnerystės planas yra...

Verslo aplinka
2018.09.20
Panevėžio meras nuo pareigų nušalintas dar trims mėnesiams

Panevėžio apylinkės teismas ketvirtadienį patenkino prokuratūros prašymą ir dar trims mėnesiams nuo pareigų...

Verslo aplinka
2018.09.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau