Japonija ir Rusija proveržio kol kas nepasiekė

Shinzo Abe, Japonijos ministras pirmininkas ir Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas nepasiekė realaus proveržio sprendžiant nuo Antrojo pasaulinio karo besitęsiantį teritorinį ginčą. Tačiau abi šalys sudarė 68 sutartis, daugiausiai ekonominio bendradarbiavimo srityje.
Pasak ekspertų, Putinas susitikime pasiekė savo svarbiausią tikslą sumažino savo tarptautinę izoliaciją. Pats Rusijos vadovas pažymėjo, kad ekonominis bendradarbiavimas padės sustiprinti abiejų valstybių ryšius.
Ponas Abe turėtų būti karčiai nusivylęs. Putinas jam nepasiūlė absoliučiai nieko, o mainais gavo pasiūlymą stiprinti ekonominius ryšius. Be to, jis pademonstravo susiskaidymą G-7 viduje bei paskatino Japoniją atitolti nuo JAV politikos, Reuters cituoja Jamesą Browną, Temple universiteto profesorių.
Ketvirtadienį abu lyderiai sutarė dėl saugumo dialogo atkūrimo svarbos. Tokio pobūdžio ryšiai ministerijų lygiu buvo nutraukti po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos ir sankcijų Rusijai įvedimo. Rusijos tiesioginių investicijų fondas ir Japonijos tarptautinio bendradarbiavimo bankas taip pat pasirašė ketinimų memorandumą įkurti 1 mlrd. USD investicinį fondą, skirtą skatinti ekonominį bendradarbiavimą. O Rusijos Novatek su trimis Japonijos kompanijomis pasirašė susitarimus dėl LNG-2 gamtinių dujų gavybos projekto Arktyje.
Ponas Abe ir Putinas taip pat nusprendė pradėti diskusijas dėl ekonominio bendradarbiavimo Kurilų salose, dėl kurių jau 7 dešimtmečius ir nesutaria abi valstybės.
Keturias Kurilų salas SSRS okupavo Antrojo pasaulinio karo pabaigoje. Japonija niekada nepripažino šio teritorinio praradimo, todėl abi valstybės taip ir nepasirašė taikos susitarimo. 1956 m. sovietai pasirašė deklaraciją, pagal kurią dvi pietines salas, kurios sudaro 7% viso salyno ploto, sutiko atiduoti Japonijai mainais už taikos susitarimą. Tačiau jis taip ir nebuvo pasirašytas.
Santykių su Rusija normalizavimas yra vienas iš p. Abe politinių prioritetų. Jis tikisi, kad suartėjimas su Rusija leis atsverti vis didėjančią Kinijos įtaką regione.
Tačiau ne visi japonai buvo sužavėti pirmuoju Rusijos prezidento vizitu per paskutinius 11 metų. Antrąją viešnagės dieną Tokijuje greta susitikimo vietos gatvėmis važinėjo sunkvežimiai, o balsai iš jų skandavo Grąžink salas ir Putinai važiuok namo.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą