Kinija aštriai sureagavo į Trumpo flirtą su Taivanu

Kinijos vyriausybė įspėjo išrinktąjį JAV prezidentą Donaldą Trumpą, kad jeigu Vienos Kinijos politika pasikeis, abi valstybės neturės apie ką diskutuoti. Taip Pekinas sureagavo į p. Trumpo pareiškimus apie galimą šios keturis dešimtmečius JAV vykdomos politikos pokytį.
Sekmadienį p. Trumpas Fox News televizijoje atvirai abejojo, ar jo administracija tęs Vienos Kinijos politiką, kuri reiškia, kad oficialūs santykiai su Pekino nepripažįstamu Taivanu nėra palaikomi. Netrukus po išrinkimo, p. Trumpas sulaužė ir dešimtmečius galiojusią diplomatinę praktiką, priimdamas Tsai Ying-wen, Taivano vadovės, telefono skambutį.
Vienos Kinijos politikos laikymasis yra dvišalių politinių santykių vystymo pagrindas. Jeigu bus ieškoma tarpinio varianto, neturėsime apie ką diskutuoti dėl bendradarbiavimo svarbiose srityse, sakė Gengas Shuangas, Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas.
Jis pridėjo, kad Kinija ragina naująją JAV administraciją pripažinti Taivano klausimo jautrumą ir elgtis atsargiai.
Vienos Kinijos politika buvo Amerikos pažadas mums ir mes norime, kad jis būtų vykdomas, sakė p. Shuangas.
Praėjusią savaitę Kinijos vyriausybė pateikė oficialų protestą dėl Taivano prezidentės ir būsimo JAV vadovo pokalbio. Kinija pareikalavo gerbti dvišalių diplomatinių santykių tradiciją, kuri siekia 1979-uosius, tačiau nuo platesnių komentarų Pekinas tąkart susilaikė.
Nuo santykių su Vakarais normalizavimo laikų Kinijos vyriausybė reikalauja iš valstybių, norinčių palaikyti su ja diplomatinius santykius, nutraukti bet kokius oficialius saitus su Taivanu.
De facto Taivanas yra nepriklausomas nuo 1949 m., kai iki tol Kiniją valdžiusios Guomindano partijos šalininkai ten pasitraukė, pralaimėję pilietinį karą komunistams. Kinija ir Taivanas vėliau laikėsi taip vadinamo 1992 m. konsensuso, kai jos susitarė, kad egzistuoja tik viena Kinija, tačiau nesutarė, kas yra teisėtas valstybės vadovas.
Sekmadienį p. Trumpas sakė, kad Vienos Kinijos politika galėtų būti traktuojama kaip derybinis koziris, o ne santykių pagrindas tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų.
Nežinau, kodėl mes turėtume laikytis Vienos Kinijos politikos, jeigu nesutarsime su Kinija dėl kitų dalykų. (...) Mus skausmingai paveikė Kinijos valiutos devalvacija, jie apmokestina mus prie sienų, kai mes to nedarome ir stato masyvias tvirtoves Pietų Kinijos jūroje. Ir jie visiškai nepadeda mums su Šiaurės Korėja, kalbėjo išrinktasis JAV prezidentas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti