Konstituciniame Teisme – ir vėl byla dėl Pakso apkaltos

Konstitucinis Teismas (KT) per artimiausią mėnesį pasisakys, ar gali būti surengta apkaltos prezidentui peržiūros procedūra.
Antradienį KT viešame posėdyje pradės nagrinėti bylą pagal grupės parlamentarų prašymą ištirti, ar Konstituciją ir veikiančius įstatymus atitinka Seimo 2015 m. gruodžio 23 d. nutarimas Dėl Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl Prezidento Rolando Pakso pilietinių ir politinių teisių atkūrimo išvados.
Šiose laikinosios komisijos išvadose be kita ko teigiama, kad KT ir Seimas turėtų surengti p. Pakso apkaltos peržiūrą, nes esą ji nebeatitinka vėliau priimtų Tarptautinių žmogaus teisių institucijų sprendimų dėl Lietuvos prezidento apkaltos 2004-aisiais.
Pareiškėjams sukėlė abejonių, ar Konstituciją atitinka Seimo patvirtintos laikinosios tyrimo komisijos išvadų nuostatos, kad KT turi pareigą persvarstyti savo priimtus nutarimus, jeigu jų nuostatos neatitinka Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakto nuostatų, o Seimas turi įgaliojimus peržiūrėti įvykusią apkaltą paaiškėjus naujoms esminėms aplinkybėms arba atšaukti ją išnykus teisiniams pagrindams, dėl kurių buvo pradėta apkalta, dėl tokio sprendimo priėmimo net nesikreipiant į KT.
Pareiškėjų nuomone, ginčijamas Seimo nutarimas Konstitucijai prieštarauja ir tiek, kiek juo pritarta išvados nuostatai, jog Seimas, remdamasis savo diskrecija ir nauja priesaikos turinio interpretacija, yra kompetentingas Rolando Pakso pilietines ir politines teises atkurti savo nutarimu.
KT taip pat pasiteirauta, ar ginčijamas Seimo nutarimas nepažeidžia Kons Konstitucijos, nes juo bandoma įtvirtinti taisyklę, kad konstitucinės apkaltos procedūros teisinių pasekmių reglamentavimas būtų vykdomas ne Konstitucijos keitimu, kaip nustatyta KT 2012 m. rugsėjo 5 d. nutarime, bet Seimo nutarimais.
Antradienį pradėjęs svarstyti šią bylą KT savo išvadą paskelbs per mėnesį iki sausio pradžios.
Po to, kai p. Paksas buvo apkaltos būdu pašalintas iš prezidentų 2004 m. balandį, jam buvo uždrausta iki gyvenimo pabaigos užimti bet kokias pareigas, kurias pradedant eiti reikia prisiekti prezidento, Seimo nario, Vyriausybės nario, teisėjo, valstybės kontrolieriaus. Žmogaus teisių teismas Strasbūre prieš kelerius metus pareiškė, kad tokie p. Pakso teisių apribojimai yra pertekliniai. Tačiau KT atkreipė dėmesį, jog tik pakeitus Konstitucijos nuostatas būtų galima atverti p. Paksui kelią į renkamas aukštas pareigas Lietuvoje.
Bandymai pakeisti Konstituciją dėl apkaltos procedūrų nuolat patirdavo fiasko nesusirinkdavo pakankamai parlamentarų, kad pataisos būtų priimtos.
Tada Seimas sudarė laikinąją komisiją, kuri pasiūlė Seimui surengti prezidento apkaltos peržiūros procesą ir galbūt ją atšaukti, vadovaujantis pasikeitusiomis aplinkybėmis.
KT pirmadienį taip pat pranešė, kad nuo šiol visi vieši Teismo posėdžiai bus transliuojami internetu.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti