Italų „Ne“ drebina ES ir euro zonos pamatus

Referendumas Italijoje, pasibaigęs triuškinančiu siūlytų reformų atmetimu, dar labiau migla aptraukė Europos ateitį. Iš posto traukiasi Italijos premjeras Matteo Renzi vienas iš nedaugelio likusių didžiųjų ES šalių lyderių, turėjusių tvirtos, integruotos ES viziją. Dabar Italijoje galvas pakėlė populistai, raginantys sukviesti išankstinius rinkimus ir jau planuojantys formuoti vyriausybę.
Be politinio chaoso, Italijai gresia ir bankų krizė. Virpant finansų rinkoms, dreba Italijos bankų pamatai, o labiausiai pažeidžiamas seniausias ir trečiasis pagal dydį Monte dei Paschi di Siena bankas.
Aš pralaimėjau ir garsiai tą sakau, nors ir su gumulu gerklėje. Sėkmės mums visiems, palinkėjo p. Renzi, premjero poste išsilaikęs pustrečių metų.
41-erių p. Renzi buvo jauniausias Italijos premjeras, prisistatęs visuomenei kaip ryžtingas reformatorius, tačiau italai jo reformomis nepatikėjo. Apie savo atsistatydinimą ministrų kabinetui jis ketina pranešti pirmadienį po pietų, o vėliau įteikti atsistatydinimo pareiškimą Italijos prezidentui.
Referendume, kuris išsviedė p. Renzi iš posto, premjeras vylėsi sumažinti Italijos biurokratiją ir padaryti šalį konkurencingesnę.
Nors referendumo klausimas sukosi apie valdymo reformas, italai jį suprato savaip kaip galimybę išreikšti nepasitenkinimą premjeru. Daugelio italų pasirinkimą, manoma, lėmė jų nusivylimas ilgus metus trunkančia ekonomine stagnacija šalyje.
Skelbdamas apie pasitraukimą, p. Renzi nurodė, kad Ne stovykla dabar turi pateikti aiškius savo pasiūlymus.
Ne kampanijos ašimi tapęs populistinis Penkių žvaigždžių judėjimas, vadovaujamas buvusio komiko Beppe Grillo, jau pareiškė esąs pasirengęs valdyti Italiją. Šio sparno atstovai ragina surengti išankstinius rinkimus 2017-ųjų pradžioje, metais anksčiau nei turėtų vykti planuoti rinkimai.
Nuo rytojaus mes pradėsime dirbti, formuodami Penkių žvaigždžių vyriausybę, - naktį kalbėjo Luigi Di Maio, vienas iš judėjimo lyderių.
Viena šio judėjimo idėjų referendumas dėl Italijos pasilikimo euro zonoje.
Italijos referendumo rezultatus suskubo sveikinti kitų Europos šalių populistai ir radikalai.
Italai išsižadėjo ES ir Renzi. Mes turime įsiklausyti į šitą tautų laisvės troškimą, savo paskyroje Twitter pareiškė Marine Le Pen, Prancūzijos Nacionalinio fronto lyderė.
Krenta vieningos ES rėmėjai
Įvykiai Italijoje skandina Europos ateitį nežinioje. Iš trijulės, vis dar mėginusios palaikyti vieningos ES idėją Vokietijos kanclerės Angelos Merkel, Prancūzijos prezidento Francois Hollandeo ir Italijos premjero p. Renzi neliko beveik nieko. Nepopuliarumo rekordus Prancūzijoje sumušęs p. Hollandeas nebekandidatuos prezidento rinkimuose kitąmet, o p. Merkel užsiėmusi savų krizių valdymu.
Italijos referendumas dar vienas rimtas perspėjimas ES ir euro zonai, rašo BBC. Dar daugiau nenuspėjamų balsavimų Bendrijos laukia kitąmet: prezidento rinkimai Prancūzijoje, federaliniai rinkimai Vokietijoje, nacionaliniai Nyderlanduose ir, tikėtina, išankstiniai rinkimai pačioje Italijoje.
Italijos referendumas papildė visą grandinę šių metų įvykių, rodančių pasipriešinimą tradicinėms politinėms jėgoms nuo Brexit iki Donaldo Trumpo išrinkimo JAV prezidentu.
FOTOGALERIJA Referendumo naktis Italijoje (20 nuotr.)
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti