DK pakoreguotas, bet bus dar bent pusmečiui atidėtas

Publikuota: 2016-11-03
Atnaujinta 2016-11-03 11:50
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kadenciją baigiantis Seimas paskubėjo pakoreguoti naująjį Darbo kodeksą (DK), bet nauja valdžia deklaruoja nusiteikimą jo įsigaliojimą atidėti bent pusmečiui. Dėl to esą sutarta ne tik su profsąjungomis, bet ir su darbdaviais. Tačiau asociacija „Investors‘ Forum“ kritikuoja priimtas pataisas ir teigia, kad tai žingsnis atgal.

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje buvo patvirtinta 11 pataisų šią vasarą priimtame, bet dar neįsigaliojusiame naujajame DK.

Dėl jų priėmimo turėjo būti balsuojama dar prieš dvi savaites, tačiau tuomet į plenarinį posėdį nesusirinko pakankamai parlamentarų. Ketvirtadienį balsavime dalyvavo 88 Seimo narių – iš jų už keliolikos DK straipsnių patobulinimą balsavo 83, prieš buvo 1, susilaikė 14 parlamentarų.

„Seimas pritarė daugiau nei trečdaliui mano pasiūlymų, kuriuos teikiau vetuodama „buldozeriu“ priimtą naująjį Darbo kodeksą. Juos pasirašysiu. Tačiau tai tik pirmas žingsnis ir tik dalinis Kodekso pataisymas. Lieka neišspręsta dar eilė socialiniam žmonių saugumui svarbių klausimų, todėl Darbo kodeksas turi būti taisomas toliau“, – teigia Dalia Grybauskaitė, prezidentė.

Tęsinys po infograma

infogr.am::c0f4c352-3812-435f-ad11-7e9d05dc54fb

Pataisytuose DK straipsniuose numatyta, kad atsisakoma pirminiame projekte buvusios, bet daug diskusijų sukėlusios nuostatos dėl nenustatytos apimties arba vadinamųjų „nulinių“ darbo sutarčių įteisinimo. Be to, į DK įrašyta, kad darbo santykius reglamentuojančių sutarčių sąlygos, kai dėl jų abejojama, būtų aiškinamos darbuotojų naudai. Taip pat padidinta išeitinė išmoka nutraukiant darbo sutartį darbuotojo iniciatyva dėl svarbių priežasčių, o švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmę sutrumpinti viena valanda, išskyrus pagal sutrumpintą darbo laiko normą dirbančius darbuotojus. Be to, į Kodeksą sugrąžintos papildomos atostogos darbuotojams už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje pačioje darbovietėje, už darbą sąlygomis, jeigu yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų ir tokių nukrypimų negalima pašalinti, ir už ypatingą darbų pobūdį.

Bet kol kas nebuvo pritarta pataisai, numatančiai DK įsigaliojimo atidėjimą metams – iki 2018-ųjų sausio 1 d. Tebegalioja nuostata, kad Kodeksas įsigalios nuo 2017 m. sausio 1-osios.

Tačiau lapkričio 14 d. pradedantis posėdžiauti naujasis Seimas, kuriame daugumą balsų turės Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (VŽS) atstovai, vienu pirmųjų klausimų svarstys DK įsigaliojimo atidėjimą. Tik ne metams, o pusmečiui. Apie tai interviu „Verslo žinioms“ yra pripažinęs Ramūnas Karbauskis, VŽS pirmininkas.

Jis šiomis dienomis susitiko su darbdavių ir profsąjungų atstovais, aptarė klausimus dėl naujojo DK ir viso socialinio modelio įsigaliojimu. „Prieita vieningo sutarimo, kad reikalingos papildomos pataisos Kodekse, kurias reikėtų apsvarstyti Trišalėje taryboje. Todėl ir darbdaviai, ne tik profsąjungos, yra sutarę artimiausiu laiku padaryti pareiškimą, kad sutinka su DK atidėjimu bent pusmečiui – iki 2017 m. liepos 1 d. Per pirmąjį kitų metų pusmetį Trišalėje taryboje, Vyriausybėje ir Seime galėtų būti apsvarstytos ir priimtos papildomos pataisos DK, kurios užtikrintų didesnes socialines teises darbuotojų pusei. Darbdaviai ir profsąjungos pritarė, kad lankstesnius darbo santykius įteisinantis DK Lietuvai tikrai yra reikalingas, bet sutinkama ir su tuo, kad jame yra reikalingas ir didesnis darbdavių bei darbuotojų teisių balansas“, – interviu VŽ sakė p. Karbauskis.

Susitikime su VŽS lyderiu dalyvavęs Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinio direktoriaus pavaduotojas Vaidotas Levickis VŽ patvirtino, kad „yra rengiamas bendras darbdavių ir profsąjungų pareiškimas dėl socialinio modelio“, kuriame be kita ko bus paminėta ir tai, kad reikia suteikti dar bent pusmetį papildomam naujojo DK ginčytinų nuostatų aptarimui ir galimam jo pakoregavimui.

„Kartu pasisakysime dėl to, kad kai kurios kitos socialinio modelio sudėtinės dalys, pvz., Ilgalaikio darbo išmokų fondo įsteigimas ir jo veiklos pradžia. Jeigu jis nuo Naujųjų metų įsigaliotų, o DK įsigaliojimas būtų atidėtas iki liepos, tai reikš, kad pirmajame kitų metų pusmetyje toks Ilgalaikio darbo išmokų fondas būtų kaupiamas, bet iš jo nebūtų daromos išmokos, numatytos pagal naująjį DK“, – teigė p. Levickis.

Naujasis Seimas turėtų vėliausiai gruodžio pradžioje apsvarstyti ir priimti sprendimus dėl DK įsigaliojimo atidėjimo.

Anksčiau VŽS atstovai buvo užsiminę apie galimybę išvis atšaukti arba neribotam laikui atidėti šios kadencijos valdančiųjų priimtą naują DK. Tokią valstiečių-žaliųjų poziciją sukritikavo dabar su jais dėl naujos valdančiosios daugumos besiderančių socialdemokratų lyderis, kadenciją baigiantis premjeras Algirdas Butkevičius, kuris pabrėžė, kad pagal Lietuva pagal darbo santykių lankstumą ir talentų pritraukimą nepatenka į valstybių pirmąjį šimtuką ir šaliai, anot jo, lankstesnius darbo santykius numatantis DK „yra būtinas siekiant patrauklumo investuotojams ir norint bent jau pasivyti kaimyninę Estiją“.

Investuotojams siunčiamas blogas signalas

Besiblaškantis Seimas siunčia blogą signalą Lietuvos ir užsienio verslui, teigia asociacija „Investors‘ Forum“.

„Žingsnis pirmyn, du atgal“, – taip šiandien priimtos DK pataisos vertinamos asociacijos išplatintame pranešime. 

„Lietuvoje investuojančių užsienio kapitalo įmonių atstovų apklausos aiškiai nurodo, kad politinis nestabilumas yra vienas kertinių veiksnių, mažinančių šalies patrauklumą investuotojams. Neapibrėžtumą dėl Seimo rinkimų ir besikeičiančios valdžios toliau didina ir šis, darbą baigiantis Seimas, keisdamas nespėjusį įsigalioti įstatymą. Toks nenuoseklus politikų elgesys yra dar vienas rimtas signalas vietos ir tarptautinei investuotojų bendruomenei, teikiančiai pirmenybę toms šalims, kur teisinės aplinkos pokyčiai yra prognozuojami ir nevykdomi stichiškai“, – pažymi Rūta Skyrienė, asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė.

nuotrauka::1 left

Pasak jos, ypač kritiškai vertintinas Seimo sprendimas atsisakyti nenustatytos darbo apimties sutarčių liudija nenorą pripažinti darbo rinkoje vykstančių pokyčių ir nenorą įteisinti lankstesnį darbo santykių reguliavimą.

„Belieka tikėtis, kad naujos sudėties parlamentas elgsis nuosekliai ir leis įsigalioti šiam, tegu ir apkarpytam, bet vis tiek gerokai pažangesniam Darbo kodeksui. Savo ruožtu didžiausi bei aktyviausi investuotojai į šalies ekonomiką ir toliau dės pastangas priartinti Lietuvą prie modernių ir konkurencingų valstybių“, – teigia p. Skyrienė.

Pramonininkai ragina neatidėlioti

Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) ragina užtikrinti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimą nuo 2017 m. sausio 1 d.

„Verslas palankiai vertina dabartinį kodeksą – tai parodė ir šią savaitę LPK atlikta aukščiausio lygio 120 Lietuvos įmonių vadovų nuomonių ir prognozių apklausos analizė – Pramonės lūkesčių indeksas (PLI)“, – teigia konfederacija.

Nuo naujų metų įsigaliojus naujam Darbo kodeksui, LPK siūlo užtikrinti ir teisės aktų įgyvendinimo stebėseną bei vertinimą, kurias teisės aktų nuostatas reikalinga tikslinti, vengiant nepagrįstų, skubotų Darbo kodekso nuostatų keitimo. Naujojo Darbo kodekso keitimo ir pildymo klausimą LPK siūlo svarstyti tik praėjus tam tikram laikui po kodekso įsigaliojimo ir esant empirinių duomenų apie tai, kaip kodeksas veikia praktikoje.

Šie metai verslo aplinkos atžvilgiu vertinami pozityviai dėl naujojo Darbo kodekso priėmimo fakto. Tai parodė šią savaitę LPK atliktas 2016 m. IV ketvirčio PLI, kuriame be įprastinių klausimų buvo papildomai klausiama verslo nuomonės apie naująjį Darbo kodeksą. PLI apklausoje net devyni iš dešimties apklaustų 120-ies didžiausių verslo įmonių atstovų teigė, jog naujasis Darbo kodeksas atitinka jų lūkesčius.

Priešingą nuomonę turėję atstovai teigė, jog pagrindinės dėl Darbo kodekso kylančios problemos yra pertekliniai reikalavimai, atsirandantys keliose srityse: dėl darbo tarybų kūrimo (neturi sprendžiamosios galios, sunku koordinuoti darbdaviui), kvalifikuoto darbuotojo atlyginimo reikalavimas (neaiškus apibrėžimas) ir dažniausiai minima populizmo rizika bei negarantuotumas dėl kodekso nuostatų išlikimo per artimiausius pusę metų.

Penktadienio „Verslo žiniose“ ir VŽ Premium skaitykite interviu su valstiečių-žaliųjų lyderiu Ramūnu Karbauskiu

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Opozicija parengė interpeliaciją Broniui Markauskui

Žemės ūkio ministro Broniaus Markausko laukia išbandymas opozicijos inicijuojama interpeliacija.

Belskite, bet atidaryta nebus

Laukiant po gero mėnesio įsigaliosiančio Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR), kyla savotiška...

E. parašo rinką purto ginčai ir neskaidrūs pirkimai Premium

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimas panaikinti Skaitmeninio sertifikavimo centro (SSC) kvalifikuoto...

Armėnijos valdžios olimpe – uolus Putino mokinys Premium

Prorusiškai nusiteikęs buvęs Armėnijos prezidentas Seržas Sargsianas, panašu, sėkmingai mokosi iš savo...

Kraujo centro vadovė J. Bikulčienė nušalinta nuo pareigų 

Vilniaus miesto apylinkės teismas patenkino prokuratūros prašymą ir trims mėnesiams nuo pareigų nušalino...

Verslo aplinka
2018.04.19
Stoltenbergas: NATO neplanuoja didinti karinio buvimo Baltijos šalyse

NATO neplanuoja plėsti savo karinio buvimo Baltijos šalyse, kurios paprašė didesnės apsaugos nuo jų kaimynės...

Verslo aplinka
2018.04.19
„Rusal“ nacionalizavimas – vienas iš Kremliaus svarstomų scenarijų

Laikinas Rusijos aliuminio gamintojos „Rusal“ nacionalizavimas – viena iš galimybių, svarstomų kontekste,...

Verslo aplinka
2018.04.19
Politologas: konfliktuodamas su prezidente, premjeras mėgina sutelkti rinkėjus 2

Premjeras Saulius Skvernelis konfliktuodamas su prezidente Dalia Grybauskaite gali siekti sutelkti savo...

Verslo aplinka
2018.04.19
Rusija skundžia JAV PPO

Rusija ketvirtadienį kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) dėl JAV sprendimo įvesti muitus plienui...

Verslo aplinka
2018.04.19
Prezidentė atmetė kandidatą į teisingumo ministrus, premjeras pasipiktino 31

Premjero pateiktas kandidatas Giedrius Danėlius nebus skiriamas teisingumo ministru, pasak prezidentūros...

Verslo aplinka
2018.04.19
Valentinas Bukauskas paliko Socialdemokratų darbo partijos frakciją Seime

Vilnius, balandžio 19 d. (BNS). Darbo partijos vicepirmininkas Valentinas Bukauskas paliko valdančiąją...

Verslo aplinka
2018.04.19
Į Lietuvą birželį atvyks Dalai Lama

Į Lietuvą birželio mėnesį atvyks Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama.

Verslo aplinka
2018.04.19
TVF: pasaulio skola – didžiausia istorijoje Premium 4

Bendri viso pasaulio įsiskolinimai pasiekė istorines aukštumas ir 2016 m. siekė 164 trln. USD, skelbia...

Verslo aplinka
2018.04.19
Seimas žengė pirmąjį žingsnį link prekybos sutarties su Kanada ratifikavimo

Seimo nariai ketvirtadienį po pateikimo pritarė ES ir Kanados laisvos prekybos sutarties (angl.

Verslo aplinka
2018.04.19
Naujas Draudimo įstatymas numato naujus reikalavimus brokeriams

Įgyvendinant draudimo rinką reglamentuojančią Europos Sąjungos direktyvą Lietuvoje po pusmečio įsigalios...

Verslo aplinka
2018.04.19
Didės žvalgybos pareigūnų atlyginimai 1

Seimas priėmė Žvalgybos ir Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymų pataisas,...

Verslo aplinka
2018.04.19
ES skyrė lėšų Baltijos šalių sinchronizacijos su Vakarais studijai

Trečiadienį, neformalaus Energetikos tarybos susitikimo metu Sofijoje pasirašyta sinchronizacijos projektui...

Energetika
2018.04.19
Kinijos ūkis viršijo lūkesčius Premium 1

Antros pagal dydį ekonomikos pasaulyje Kinijos ūkis pirmąjį metų ketvirtį, palyginti su praėjusių metų tuo...

Verslo aplinka
2018.04.19
Viešųjų pirkimų įstatymas netobulas, todėl nuo minimalios algos negydo Premium

Šiemet įsigaliojęs reikalavimas viešųjų pirkimų pasiūlymus vertinti ir pagal tai, kiek teikėjo mokami...

Statyba ir NT
2018.04.19
Kultūros ministerija oficialiai paskelbė Lukiškių aikštės memorialo konkurso laimėtoją   4

Po abejonių Lukiškių aikštės konkurso procedūrų teisėtumu, Kultūros ministerija oficialiai paskelbė Vilniuje...

Verslo aplinka
2018.04.19

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau