DK pakoreguotas, bet bus dar bent pusmečiui atidėtas

Publikuota: 2016-11-03
Atnaujinta 2016-11-03 11:50
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kadenciją baigiantis Seimas paskubėjo pakoreguoti naująjį Darbo kodeksą (DK), bet nauja valdžia deklaruoja nusiteikimą jo įsigaliojimą atidėti bent pusmečiui. Dėl to esą sutarta ne tik su profsąjungomis, bet ir su darbdaviais. Tačiau asociacija „Investors‘ Forum“ kritikuoja priimtas pataisas ir teigia, kad tai žingsnis atgal.

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje buvo patvirtinta 11 pataisų šią vasarą priimtame, bet dar neįsigaliojusiame naujajame DK.

Dėl jų priėmimo turėjo būti balsuojama dar prieš dvi savaites, tačiau tuomet į plenarinį posėdį nesusirinko pakankamai parlamentarų. Ketvirtadienį balsavime dalyvavo 88 Seimo narių – iš jų už keliolikos DK straipsnių patobulinimą balsavo 83, prieš buvo 1, susilaikė 14 parlamentarų.

„Seimas pritarė daugiau nei trečdaliui mano pasiūlymų, kuriuos teikiau vetuodama „buldozeriu“ priimtą naująjį Darbo kodeksą. Juos pasirašysiu. Tačiau tai tik pirmas žingsnis ir tik dalinis Kodekso pataisymas. Lieka neišspręsta dar eilė socialiniam žmonių saugumui svarbių klausimų, todėl Darbo kodeksas turi būti taisomas toliau“, – teigia Dalia Grybauskaitė, prezidentė.

Tęsinys po infograma

infogr.am::c0f4c352-3812-435f-ad11-7e9d05dc54fb

Pataisytuose DK straipsniuose numatyta, kad atsisakoma pirminiame projekte buvusios, bet daug diskusijų sukėlusios nuostatos dėl nenustatytos apimties arba vadinamųjų „nulinių“ darbo sutarčių įteisinimo. Be to, į DK įrašyta, kad darbo santykius reglamentuojančių sutarčių sąlygos, kai dėl jų abejojama, būtų aiškinamos darbuotojų naudai. Taip pat padidinta išeitinė išmoka nutraukiant darbo sutartį darbuotojo iniciatyva dėl svarbių priežasčių, o švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmę sutrumpinti viena valanda, išskyrus pagal sutrumpintą darbo laiko normą dirbančius darbuotojus. Be to, į Kodeksą sugrąžintos papildomos atostogos darbuotojams už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje pačioje darbovietėje, už darbą sąlygomis, jeigu yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų ir tokių nukrypimų negalima pašalinti, ir už ypatingą darbų pobūdį.

Bet kol kas nebuvo pritarta pataisai, numatančiai DK įsigaliojimo atidėjimą metams – iki 2018-ųjų sausio 1 d. Tebegalioja nuostata, kad Kodeksas įsigalios nuo 2017 m. sausio 1-osios.

Tačiau lapkričio 14 d. pradedantis posėdžiauti naujasis Seimas, kuriame daugumą balsų turės Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (VŽS) atstovai, vienu pirmųjų klausimų svarstys DK įsigaliojimo atidėjimą. Tik ne metams, o pusmečiui. Apie tai interviu „Verslo žinioms“ yra pripažinęs Ramūnas Karbauskis, VŽS pirmininkas.

Jis šiomis dienomis susitiko su darbdavių ir profsąjungų atstovais, aptarė klausimus dėl naujojo DK ir viso socialinio modelio įsigaliojimu. „Prieita vieningo sutarimo, kad reikalingos papildomos pataisos Kodekse, kurias reikėtų apsvarstyti Trišalėje taryboje. Todėl ir darbdaviai, ne tik profsąjungos, yra sutarę artimiausiu laiku padaryti pareiškimą, kad sutinka su DK atidėjimu bent pusmečiui – iki 2017 m. liepos 1 d. Per pirmąjį kitų metų pusmetį Trišalėje taryboje, Vyriausybėje ir Seime galėtų būti apsvarstytos ir priimtos papildomos pataisos DK, kurios užtikrintų didesnes socialines teises darbuotojų pusei. Darbdaviai ir profsąjungos pritarė, kad lankstesnius darbo santykius įteisinantis DK Lietuvai tikrai yra reikalingas, bet sutinkama ir su tuo, kad jame yra reikalingas ir didesnis darbdavių bei darbuotojų teisių balansas“, – interviu VŽ sakė p. Karbauskis.

Susitikime su VŽS lyderiu dalyvavęs Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinio direktoriaus pavaduotojas Vaidotas Levickis VŽ patvirtino, kad „yra rengiamas bendras darbdavių ir profsąjungų pareiškimas dėl socialinio modelio“, kuriame be kita ko bus paminėta ir tai, kad reikia suteikti dar bent pusmetį papildomam naujojo DK ginčytinų nuostatų aptarimui ir galimam jo pakoregavimui.

„Kartu pasisakysime dėl to, kad kai kurios kitos socialinio modelio sudėtinės dalys, pvz., Ilgalaikio darbo išmokų fondo įsteigimas ir jo veiklos pradžia. Jeigu jis nuo Naujųjų metų įsigaliotų, o DK įsigaliojimas būtų atidėtas iki liepos, tai reikš, kad pirmajame kitų metų pusmetyje toks Ilgalaikio darbo išmokų fondas būtų kaupiamas, bet iš jo nebūtų daromos išmokos, numatytos pagal naująjį DK“, – teigė p. Levickis.

Naujasis Seimas turėtų vėliausiai gruodžio pradžioje apsvarstyti ir priimti sprendimus dėl DK įsigaliojimo atidėjimo.

Anksčiau VŽS atstovai buvo užsiminę apie galimybę išvis atšaukti arba neribotam laikui atidėti šios kadencijos valdančiųjų priimtą naują DK. Tokią valstiečių-žaliųjų poziciją sukritikavo dabar su jais dėl naujos valdančiosios daugumos besiderančių socialdemokratų lyderis, kadenciją baigiantis premjeras Algirdas Butkevičius, kuris pabrėžė, kad pagal Lietuva pagal darbo santykių lankstumą ir talentų pritraukimą nepatenka į valstybių pirmąjį šimtuką ir šaliai, anot jo, lankstesnius darbo santykius numatantis DK „yra būtinas siekiant patrauklumo investuotojams ir norint bent jau pasivyti kaimyninę Estiją“.

Investuotojams siunčiamas blogas signalas

Besiblaškantis Seimas siunčia blogą signalą Lietuvos ir užsienio verslui, teigia asociacija „Investors‘ Forum“.

„Žingsnis pirmyn, du atgal“, – taip šiandien priimtos DK pataisos vertinamos asociacijos išplatintame pranešime. 

„Lietuvoje investuojančių užsienio kapitalo įmonių atstovų apklausos aiškiai nurodo, kad politinis nestabilumas yra vienas kertinių veiksnių, mažinančių šalies patrauklumą investuotojams. Neapibrėžtumą dėl Seimo rinkimų ir besikeičiančios valdžios toliau didina ir šis, darbą baigiantis Seimas, keisdamas nespėjusį įsigalioti įstatymą. Toks nenuoseklus politikų elgesys yra dar vienas rimtas signalas vietos ir tarptautinei investuotojų bendruomenei, teikiančiai pirmenybę toms šalims, kur teisinės aplinkos pokyčiai yra prognozuojami ir nevykdomi stichiškai“, – pažymi Rūta Skyrienė, asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė.

nuotrauka::1 left

Pasak jos, ypač kritiškai vertintinas Seimo sprendimas atsisakyti nenustatytos darbo apimties sutarčių liudija nenorą pripažinti darbo rinkoje vykstančių pokyčių ir nenorą įteisinti lankstesnį darbo santykių reguliavimą.

„Belieka tikėtis, kad naujos sudėties parlamentas elgsis nuosekliai ir leis įsigalioti šiam, tegu ir apkarpytam, bet vis tiek gerokai pažangesniam Darbo kodeksui. Savo ruožtu didžiausi bei aktyviausi investuotojai į šalies ekonomiką ir toliau dės pastangas priartinti Lietuvą prie modernių ir konkurencingų valstybių“, – teigia p. Skyrienė.

Pramonininkai ragina neatidėlioti

Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) ragina užtikrinti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimą nuo 2017 m. sausio 1 d.

„Verslas palankiai vertina dabartinį kodeksą – tai parodė ir šią savaitę LPK atlikta aukščiausio lygio 120 Lietuvos įmonių vadovų nuomonių ir prognozių apklausos analizė – Pramonės lūkesčių indeksas (PLI)“, – teigia konfederacija.

Nuo naujų metų įsigaliojus naujam Darbo kodeksui, LPK siūlo užtikrinti ir teisės aktų įgyvendinimo stebėseną bei vertinimą, kurias teisės aktų nuostatas reikalinga tikslinti, vengiant nepagrįstų, skubotų Darbo kodekso nuostatų keitimo. Naujojo Darbo kodekso keitimo ir pildymo klausimą LPK siūlo svarstyti tik praėjus tam tikram laikui po kodekso įsigaliojimo ir esant empirinių duomenų apie tai, kaip kodeksas veikia praktikoje.

Šie metai verslo aplinkos atžvilgiu vertinami pozityviai dėl naujojo Darbo kodekso priėmimo fakto. Tai parodė šią savaitę LPK atliktas 2016 m. IV ketvirčio PLI, kuriame be įprastinių klausimų buvo papildomai klausiama verslo nuomonės apie naująjį Darbo kodeksą. PLI apklausoje net devyni iš dešimties apklaustų 120-ies didžiausių verslo įmonių atstovų teigė, jog naujasis Darbo kodeksas atitinka jų lūkesčius.

Priešingą nuomonę turėję atstovai teigė, jog pagrindinės dėl Darbo kodekso kylančios problemos yra pertekliniai reikalavimai, atsirandantys keliose srityse: dėl darbo tarybų kūrimo (neturi sprendžiamosios galios, sunku koordinuoti darbdaviui), kvalifikuoto darbuotojo atlyginimo reikalavimas (neaiškus apibrėžimas) ir dažniausiai minima populizmo rizika bei negarantuotumas dėl kodekso nuostatų išlikimo per artimiausius pusę metų.

Penktadienio „Verslo žiniose“ ir VŽ Premium skaitykite interviu su valstiečių-žaliųjų lyderiu Ramūnu Karbauskiu

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Airijos mokyklose atsiras lietuvių kalbos pamokos 4

Airijos bendrojo ugdymo mokyklos nuo rugsėjo siūlys mokytis lietuvių kalbos.

Verslo aplinka
2018.07.15
Guoga – antras daugiausiai per kadenciją uždirbęs europarlamentaras 2

Europos Parlamento narys Antanas Guoga yra antras daugiausiai kadencijos metu uždirbęs europarlamentaras,...

Verslo aplinka
2018.07.15
Ar svarbu, kas moka mokesčius nuo algos 34

Nuo 2019 m. Lietuvoje įsigalioja nauja atlyginimų skaičiavimo tvarka, kai „Sodros“ įmokos bus konsoliduotos...

Finansai
2018.07.14
Prezidentė Vokietijoje atsiėmė Vestfalijos taikos premiją 13

Dalia Grybauskaitė iškilmingoje ceremonijoje Miunsterio miesto rotušėje Lietuvos žmonių vardu atsiėmė...

Verslo aplinka
2018.07.14
Mirė rašytoja, poetė, signatarė Vidmantė Jasukaitytė 3

Šeštadienio rytą Klaipėdos ligoninėje mirė rašytoja, poetė, Kovo 11-osios akto signatarė Vidmantė...

Laisvalaikis
2018.07.14
„Darbiečiai“ patvirtino kandidatus į merus

Šeštadienį posėdžiavusi Darbo partijos (DP) taryba patvirtino kandidatus į merus, aptarė galimybę rinkti...

Verslo aplinka
2018.07.14
JAV neplanuoja atšaukti susitikimo su Putinu po kaltinimų šnipinėjimu 6

Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino, JAV ir Rusijos prezidentų, susitikimas įvyks nepaisant, kad penktadienį...

Verslo aplinka
2018.07.14
Pasirašytas ekonominio bendradarbiavimo susitarimas su Argentina

Penktadienį pasirašytas Lietuvos ir Argentinos tarpvyriausybinis susitarimas dėl ekonominio bendradarbiavimo.

Verslo aplinka
2018.07.13
JK rastas buteliukas su britę pražudžiusiu „Novičok“ 12

Didžiosios Britanijos policija rado buteliuką su nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičok“, kuria...

Verslo aplinka
2018.07.13
Čempionatas baigiasi, kaip toliau išlaikyti stadionus – nežino 25

Vos tik Rusijos futbolo rinktinė iškrito iš pasaulio čempionato, Rusijos regionų valdžia ėmė skųstis, kad...

Statyba ir NT
2018.07.13
12 Rusijos GRU žvalgybininkų kaltinami kišimusi į JAV rinkimus 8

Likus vos trims dienoms iki JAV ir Rusijos prezidentų – Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino – susitikimo,...

Verslo aplinka
2018.07.13
Dėl Seimo nario mandato Zanavykų apygardoje rungtis planuoja aštuoni politikai

Dėl Seimo nario mandato Zanavykų apygardoje rugsėjį planuoja rungtis aštuoni politikai.

Verslo aplinka
2018.07.13
Kaip pasauliniai prekybos karai paveiks Baltijos šalis? 5

Kas praėjusių metų pabaigoje atrodė tik kaip tolima rizika, šiandien tapo kasdienybe – didžiosios pasaulio...

Verslo aplinka
2018.07.13
Trumpas išsižadėjo kritikos May, prabilo ir apie prekybinį susitarimą po „Brexit“ 1

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, penktadienį lankosi Jungtinėje Karalystejė (JK) ir susitiko su Theresa...

Verslo aplinka
2018.07.13
Apeliacinis teismas išplėtė bausmę buvusiam Šiaulių ligoninės direktoriui 

Lietuvos apeliacinis teismas penktadienį ne tik neišteisino už kyšininkavimą nubausto buvusio Respublikinės...

Verslo aplinka
2018.07.13
Čikagos teismas: N. Venckienės ekstradicija nebus stabdoma

Buvusi teisėja ir parlamentarė Neringa Venckienė nesėkmingai bandė įtikinti Jungtinių Valstijų teismą, kad...

Verslo aplinka
2018.07.13
Dviem įstaigoms dėl pažeidimų siūloma nutraukti sutartis su J. Pagojaus įmone

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) siūlo Prūdiškių socialinės globos namams ir Šiaulių vaikų...

Verslo aplinka
2018.07.13
Lietuva sieks nedrastiško ES paramos fondų sumažinimo 2

Lietuva reikalauja, kad naujoje ilgametėje finansinėje perspektyvoje Europos Sąjungos lėšos, skirtos...

Verslo aplinka
2018.07.13
Teismas: Gariūnai su Ūkio ministerija galės bendrauti „laisva forma“ 6

Ūkio ministerijai nepavyko išsireikalauti iš Gariūnų įmonių nei atsakymų į 19 klausimų, nei po 1.000 Eur...

Pramonė
2018.07.13
Po britų „Brexit“ plano – Trumpo abejonės dėl prekybos susitarimo su JAV 4

Jungtinėje Karalystėje (JK) besisvečiuojantis Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, teigia, kad laisvos prekybos...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau