DK pakoreguotas, bet bus dar bent pusmečiui atidėtas

Publikuota: 2016-11-03
Atnaujinta 2016-11-03 11:50
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kadenciją baigiantis Seimas paskubėjo pakoreguoti naująjį Darbo kodeksą (DK), bet nauja valdžia deklaruoja nusiteikimą jo įsigaliojimą atidėti bent pusmečiui. Dėl to esą sutarta ne tik su profsąjungomis, bet ir su darbdaviais. Tačiau asociacija „Investors‘ Forum“ kritikuoja priimtas pataisas ir teigia, kad tai žingsnis atgal.

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje buvo patvirtinta 11 pataisų šią vasarą priimtame, bet dar neįsigaliojusiame naujajame DK.

Dėl jų priėmimo turėjo būti balsuojama dar prieš dvi savaites, tačiau tuomet į plenarinį posėdį nesusirinko pakankamai parlamentarų. Ketvirtadienį balsavime dalyvavo 88 Seimo narių – iš jų už keliolikos DK straipsnių patobulinimą balsavo 83, prieš buvo 1, susilaikė 14 parlamentarų.

„Seimas pritarė daugiau nei trečdaliui mano pasiūlymų, kuriuos teikiau vetuodama „buldozeriu“ priimtą naująjį Darbo kodeksą. Juos pasirašysiu. Tačiau tai tik pirmas žingsnis ir tik dalinis Kodekso pataisymas. Lieka neišspręsta dar eilė socialiniam žmonių saugumui svarbių klausimų, todėl Darbo kodeksas turi būti taisomas toliau“, – teigia Dalia Grybauskaitė, prezidentė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tęsinys po infograma

infogr.am::c0f4c352-3812-435f-ad11-7e9d05dc54fb

Pataisytuose DK straipsniuose numatyta, kad atsisakoma pirminiame projekte buvusios, bet daug diskusijų sukėlusios nuostatos dėl nenustatytos apimties arba vadinamųjų „nulinių“ darbo sutarčių įteisinimo. Be to, į DK įrašyta, kad darbo santykius reglamentuojančių sutarčių sąlygos, kai dėl jų abejojama, būtų aiškinamos darbuotojų naudai. Taip pat padidinta išeitinė išmoka nutraukiant darbo sutartį darbuotojo iniciatyva dėl svarbių priežasčių, o švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmę sutrumpinti viena valanda, išskyrus pagal sutrumpintą darbo laiko normą dirbančius darbuotojus. Be to, į Kodeksą sugrąžintos papildomos atostogos darbuotojams už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje pačioje darbovietėje, už darbą sąlygomis, jeigu yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų ir tokių nukrypimų negalima pašalinti, ir už ypatingą darbų pobūdį.

Bet kol kas nebuvo pritarta pataisai, numatančiai DK įsigaliojimo atidėjimą metams – iki 2018-ųjų sausio 1 d. Tebegalioja nuostata, kad Kodeksas įsigalios nuo 2017 m. sausio 1-osios.

Tačiau lapkričio 14 d. pradedantis posėdžiauti naujasis Seimas, kuriame daugumą balsų turės Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (VŽS) atstovai, vienu pirmųjų klausimų svarstys DK įsigaliojimo atidėjimą. Tik ne metams, o pusmečiui. Apie tai interviu „Verslo žinioms“ yra pripažinęs Ramūnas Karbauskis, VŽS pirmininkas.

Jis šiomis dienomis susitiko su darbdavių ir profsąjungų atstovais, aptarė klausimus dėl naujojo DK ir viso socialinio modelio įsigaliojimu. „Prieita vieningo sutarimo, kad reikalingos papildomos pataisos Kodekse, kurias reikėtų apsvarstyti Trišalėje taryboje. Todėl ir darbdaviai, ne tik profsąjungos, yra sutarę artimiausiu laiku padaryti pareiškimą, kad sutinka su DK atidėjimu bent pusmečiui – iki 2017 m. liepos 1 d. Per pirmąjį kitų metų pusmetį Trišalėje taryboje, Vyriausybėje ir Seime galėtų būti apsvarstytos ir priimtos papildomos pataisos DK, kurios užtikrintų didesnes socialines teises darbuotojų pusei. Darbdaviai ir profsąjungos pritarė, kad lankstesnius darbo santykius įteisinantis DK Lietuvai tikrai yra reikalingas, bet sutinkama ir su tuo, kad jame yra reikalingas ir didesnis darbdavių bei darbuotojų teisių balansas“, – interviu VŽ sakė p. Karbauskis.

Susitikime su VŽS lyderiu dalyvavęs Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinio direktoriaus pavaduotojas Vaidotas Levickis VŽ patvirtino, kad „yra rengiamas bendras darbdavių ir profsąjungų pareiškimas dėl socialinio modelio“, kuriame be kita ko bus paminėta ir tai, kad reikia suteikti dar bent pusmetį papildomam naujojo DK ginčytinų nuostatų aptarimui ir galimam jo pakoregavimui.

„Kartu pasisakysime dėl to, kad kai kurios kitos socialinio modelio sudėtinės dalys, pvz., Ilgalaikio darbo išmokų fondo įsteigimas ir jo veiklos pradžia. Jeigu jis nuo Naujųjų metų įsigaliotų, o DK įsigaliojimas būtų atidėtas iki liepos, tai reikš, kad pirmajame kitų metų pusmetyje toks Ilgalaikio darbo išmokų fondas būtų kaupiamas, bet iš jo nebūtų daromos išmokos, numatytos pagal naująjį DK“, – teigė p. Levickis.

Naujasis Seimas turėtų vėliausiai gruodžio pradžioje apsvarstyti ir priimti sprendimus dėl DK įsigaliojimo atidėjimo.

Anksčiau VŽS atstovai buvo užsiminę apie galimybę išvis atšaukti arba neribotam laikui atidėti šios kadencijos valdančiųjų priimtą naują DK. Tokią valstiečių-žaliųjų poziciją sukritikavo dabar su jais dėl naujos valdančiosios daugumos besiderančių socialdemokratų lyderis, kadenciją baigiantis premjeras Algirdas Butkevičius, kuris pabrėžė, kad pagal Lietuva pagal darbo santykių lankstumą ir talentų pritraukimą nepatenka į valstybių pirmąjį šimtuką ir šaliai, anot jo, lankstesnius darbo santykius numatantis DK „yra būtinas siekiant patrauklumo investuotojams ir norint bent jau pasivyti kaimyninę Estiją“.

Investuotojams siunčiamas blogas signalas

Besiblaškantis Seimas siunčia blogą signalą Lietuvos ir užsienio verslui, teigia asociacija „Investors‘ Forum“.

„Žingsnis pirmyn, du atgal“, – taip šiandien priimtos DK pataisos vertinamos asociacijos išplatintame pranešime. 

„Lietuvoje investuojančių užsienio kapitalo įmonių atstovų apklausos aiškiai nurodo, kad politinis nestabilumas yra vienas kertinių veiksnių, mažinančių šalies patrauklumą investuotojams. Neapibrėžtumą dėl Seimo rinkimų ir besikeičiančios valdžios toliau didina ir šis, darbą baigiantis Seimas, keisdamas nespėjusį įsigalioti įstatymą. Toks nenuoseklus politikų elgesys yra dar vienas rimtas signalas vietos ir tarptautinei investuotojų bendruomenei, teikiančiai pirmenybę toms šalims, kur teisinės aplinkos pokyčiai yra prognozuojami ir nevykdomi stichiškai“, – pažymi Rūta Skyrienė, asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė.

nuotrauka::1 left

Pasak jos, ypač kritiškai vertintinas Seimo sprendimas atsisakyti nenustatytos darbo apimties sutarčių liudija nenorą pripažinti darbo rinkoje vykstančių pokyčių ir nenorą įteisinti lankstesnį darbo santykių reguliavimą.

„Belieka tikėtis, kad naujos sudėties parlamentas elgsis nuosekliai ir leis įsigalioti šiam, tegu ir apkarpytam, bet vis tiek gerokai pažangesniam Darbo kodeksui. Savo ruožtu didžiausi bei aktyviausi investuotojai į šalies ekonomiką ir toliau dės pastangas priartinti Lietuvą prie modernių ir konkurencingų valstybių“, – teigia p. Skyrienė.

Pramonininkai ragina neatidėlioti

Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) ragina užtikrinti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimą nuo 2017 m. sausio 1 d.

„Verslas palankiai vertina dabartinį kodeksą – tai parodė ir šią savaitę LPK atlikta aukščiausio lygio 120 Lietuvos įmonių vadovų nuomonių ir prognozių apklausos analizė – Pramonės lūkesčių indeksas (PLI)“, – teigia konfederacija.

Nuo naujų metų įsigaliojus naujam Darbo kodeksui, LPK siūlo užtikrinti ir teisės aktų įgyvendinimo stebėseną bei vertinimą, kurias teisės aktų nuostatas reikalinga tikslinti, vengiant nepagrįstų, skubotų Darbo kodekso nuostatų keitimo. Naujojo Darbo kodekso keitimo ir pildymo klausimą LPK siūlo svarstyti tik praėjus tam tikram laikui po kodekso įsigaliojimo ir esant empirinių duomenų apie tai, kaip kodeksas veikia praktikoje.

Šie metai verslo aplinkos atžvilgiu vertinami pozityviai dėl naujojo Darbo kodekso priėmimo fakto. Tai parodė šią savaitę LPK atliktas 2016 m. IV ketvirčio PLI, kuriame be įprastinių klausimų buvo papildomai klausiama verslo nuomonės apie naująjį Darbo kodeksą. PLI apklausoje net devyni iš dešimties apklaustų 120-ies didžiausių verslo įmonių atstovų teigė, jog naujasis Darbo kodeksas atitinka jų lūkesčius.

Priešingą nuomonę turėję atstovai teigė, jog pagrindinės dėl Darbo kodekso kylančios problemos yra pertekliniai reikalavimai, atsirandantys keliose srityse: dėl darbo tarybų kūrimo (neturi sprendžiamosios galios, sunku koordinuoti darbdaviui), kvalifikuoto darbuotojo atlyginimo reikalavimas (neaiškus apibrėžimas) ir dažniausiai minima populizmo rizika bei negarantuotumas dėl kodekso nuostatų išlikimo per artimiausius pusę metų.

Penktadienio „Verslo žiniose“ ir VŽ Premium skaitykite interviu su valstiečių-žaliųjų lyderiu Ramūnu Karbauskiu

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
J. Neliupšienė: investuotojai teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas 1

Investuotojai dabar visai kitaip vertina ir mato mūsų regioną, jie teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas,...

Lietuvos stačiatikių bažnyčia prašo suteikti jai savarankiškos Bažnyčios statusą 2

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus kreipėsi į Maskvos patriarchatą su prašymu suteikti Lietuvos...

Infografika: Rusija sparčiai „dovanoja“ ginkluotę Ukrainos pajėgoms Premium

Nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pavyko ne tik sunaikinti...

Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka nutraukia ryšius su Rusija

Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka penktadienį pareiškė nutraukianti ryšius su Rusija dėl...

Vienas pagrindinių Kremliaus ruporų vis dar Briuselyje – ciniškai giriasi ryšiais su ES pareigūnais Premium

Vladimiras Čižovas, Rusijos ambasadorius prie Europos Sąjungos (ES), po Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir...

O. Scholzas Vokietijos verslui su Kinija pataria elgtis atsargiau

Šalies įmonės turėtų dėti daugiau pastangų, kad diversifikuotų savo tiekimo grandines ir eksporto rinkas,...

Lietuvoje – rekordinis pasitikėjimas kariuomene

Tęsiantis Rusijos karui prieš Ukrainą, iki 68% išaugo pasitikėjimas kariuomene, rodo šeštadienį „Lietuvos...

TBT prokuroras ragina Rusiją bendradarbiauti tiriant karo nusikaltimus Ukrainoje

Rusija turėtų bendradarbiauti su Tarptautiniu Baudžiamuoju Teismu (TBT) tiriant įtariamus karo nusikaltimus,...

Rusija gali organizuoti Niurnbergą 2.0

Rusija propagandos bei invazijos pateisinimo tikslais gali organizuoti parodomąjį karo teismą sulaikytiems...

LVŽS išsirinko kandidatus į merus, A. Verygą siunčia į Kauną

Parlamentinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Taryba penktadienio vakarą patvirtino 24...

G. Nausėdą teigiamai vertina 60,3% gyventojų, reitinguose kyla A. Anušauskas

Naujausioje reitingų lentelėje į viršų šoko prezidento Gitano Nausėdos populiarumas – jį teigiamai vertina...

Reitingų lentelės viršuje įsitvirtina trys partijos

Reitingų lentelės viršuje įsitvirtina trys partijos – socialdemokratai, konservatoriai ir demokratai, rodo...

Stagfliacija nė motais – Lietuvoje dygsta nauji fabrikai Premium 3

Dėl dvigubo pandemijos ir karo smūgio visame pasaulyje išaugo infliacija ir sulėtėjo ekonomikų augimas.

Pramonė
07:30
Dėl COVID-19 uždarymų ekonomikai vis labiau kosint, Kinijos premjeras paragino dėti daugiau pastangų ją stabilizuoti

Kinijos premjeras Li Keqiangas paragino pareigūnus dėti daugiau pastangų siekiant stabilizuoti antrąją pagal...

Verslo aplinka
2022.05.27
Rumunija ir Lenkija tikisi Švedijos ir Suomijos narystės NATO

Rumunija ir Lenkija tikisi, kad Švedija ir Suomija galės įstoti į NATO, nepaisant Turkijos prieštaravimų,...

Verslo aplinka
2022.05.27
KAM: Baltijos valstybės rengia bendrą gynybos susitarimą 1

Reaguojant į dabartinę saugumo situaciją, Lietuva, Latvija ir Estija rengia Baltijos valstybių gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.27
Turkija toliau spaudžia Helsinkį ir Stokholmą imtis „konkrečių veiksmų“

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu penktadienį pareiškė, kad Švedija ir Suomija turi...

Verslo aplinka
2022.05.27
Prie 2022 m. sausį–balandį augusių biudžeto pajamų prisidėjo ir grąžintos pandeminės skolos

Šių metų sausio–balandžio mėnesiais valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 30,1% arba...

Finansai
2022.05.27
NATO Parlamentinės asamblėjos prezidentas: aljansas parodė vienybę, kurios V. Putinas nesitikėjo

Rusijos pradėto karo Ukrainoje akivaizdoje NATO šalys parodė vienybę, kurios režimo vadovas Vladimiras...

Verslo aplinka
2022.05.27
M. Chodorkovskis: V. Putino režimo pabaigos laukti reikės neilgai

Rusijoje prezidento institutas nereikalingas, sako opozicijos veikėjas Michailas Chodorkovskis,...

Verslo aplinka
2022.05.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku