„Doing Business“: Lietuva iškrito iš reitingo 20-tuko

Lietuva naujausioje Pasaulio banko verslo sąlygų ataskaitoje Doing Business 2017 iškrito iš 20-ies verslui draugiškiausių pasaulio valstybių.
Palyginti su 2015 m., Lietuva nukrito per vieną poziciją, į 21 vietą. Apie Lietuvos smuktelėjimą VŽ anksčiau informavo šaltiniai.
Tiesa, kaip nurodoma ataskaitoje, metodologiškai adaptuotais duomenimis, Lietuva ir pernai užėmė 21 vietą, kai 2014 m. pristatytoje ataskaitoje buvome 20-e vietoje.
Krytis verslo pradžios srityje
Geriausiai Lietuva įvertinta turto registravimo srityje antra, kaip ir pernai, tarp visų vertintų 190 valstybių.
Šiais metais didžiausias proveržis dėl pagerėjusio PVM administravimo ir surinkimo buvo pasiektas mokesčių mokėjimo srityje, kurioje Lietuva pakilo iš 49 į 27 vietą.
Tačiau didžiausias krytis šiemet fiksuotas verslo pradžios srityje iš 8 vietos Lietuva nukrito į 29.
Evaldas Gustas, ūkio ministras, pranešime komentuoja, kad svarbiausia šio indekso kritimo priežastis tai, kad ataskaitoje vertinta kita juridinio asmens teisinė forma: paskutinius 3 metus iš eilės buvo vertinamos mažųjų bendrijų, o šiais metais UAB steigimo procedūros.
Mažųjų bendrijų steigimo procedūros paprastesnės, jų mažiau, šios bendrijos steigiamos per trumpesnį laiką, nereikia minimalaus įstatinio kapitalo. UAB įstatinis kapitalas yra 2.500 Eur, ir procedūros užima daugiau laiko, teigia p. Gustas.
Pasaulio banko verslo sąlygas vertinančiame tyrime Doing Business 2017, kaip ir pernai, palankiausios verslui šalys lieka Naujoji Zelandija (1 vieta), Singapūras (2 vieta) ir Danija (3 vieta).
Reformas darome per lėtai
Mantas Katinas, Investuok Lietuvoje (IL) generalinis direktorius, komentuoja, kad užsienio investuotojams renkantis investicijų lokaciją, pirmasis, ilgasis sąrašas sudaromas daugiausia atsižvelgiant į tarptautinius reitingus, kurių pagrindinis Doing Business. Dėl šios priežasties bet koks neigiamas pokytis turi neigiamą įtaką stengiantis pritraukti tiesioginių užsienio investicijų.
Ir užsienio investuotojams nelabai rūpi, kad šalies kritimą lėmė per metus pasikeitusi reitingo sudarymo metodologija, - sako p. Katinas.
Jis atkreipia dėmesį, kad kritimas nereiškia, jog šalyje nevyksta reformos, gerinančios investicinį klimatą, tačiau akivaizdu, kad jos vyksta per lėtai.
Šalys, kurios reformas vykdo greičiau, šiose lenktynėse ir įsiveržia į priekį. Taigi norint dar labiau nekristi palankiausių verslui valstybių sąraše turėtumėme investicinę aplinką gerinančius sprendimus priimti gerokai skubiau, - tęsia IL vadovas.
Tęsinys po grafiku
infogr.am::e8ce8b5f-dc6d-463c-84ce-8cc93e5a1e93
Lietuva pernai po dvejų metų pertraukos sugrįžo į 20-ies verslui draugiškiausių pasaulio ekonomikų grupę tarp 189 valstybių. Geriausias rezultatas 2005 m. pasiekta 15-ta vieta.
Kilstelėti per keturias vietas aukštyn 2015 m. Lietuvai leido atlikti trys verslo aplinkos reguliavimo pakeitimai verslo pradžios (Mano VMI atsirado galimybė registruotis PVM mokėtoju), smulkiųjų akcininkų apsaugos (įteisintas draudimas antrinėms įmonėms įsigyti pirminės bendrovės akcijų) bei objektų elektrifikavimo (objekto prie elektros tinklų pajungimas sutrumpėjo nuo 137 iki 95 d.) srityse.
Vytautas Žukauskas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentas, komentuoja, kad naujausi Pasaulio banko duomenys rodo, kad Doing business iš esmės parodė, kad Lietuvoje verslo sąlygos per metus nesikeitė.
Nors Lietuva verslo sąlygų indekse nėra žemai, esmė ta, kad konkuruojame su šalimis, kurios taip pat supranta, kaip svarbu palankios verslo sąlygos bandant pritraukti ir išlaikyti investicijas. Tad toks trypčiojimas vietoje jau yra pralaimėjimas, nes kitos šalys atlieka įvairias reformas, gerinančias jų investicinį patrauklumą.
Doing business reitingas tai tarsi savotiškos lenktynės, kurių prizas yra ekonominė gerovė. Ne vienas tyrimas rodo, kad kuo daugiau šalyje investicijų, tuo didesnės žmonių pajamos ir gyvenimo kokybė", - sako p. Žukauskas.
Neapima darbo santykių
Tyrimas neapima darbo santykių reguliavimo. Ekspertų vertinimais, Lietuvai pernai priskirta 20 vieta Pasaulio banko tyrime Doing Business (DB) būtų bent dešimčia laiptelių žemesnė, jei tyrimas apimtų darbo santykių reguliavimą.
Darbo santykius apimančiame Pasaulio Ekonomikos Forumo konkurencingumo tyrime Lietuva 2016 m. rugsėjį atnaujintoje ataskaitoje užima 35 vietą tarp 140 pasaulio valstybių.
"Įdomiausia kaip valstiečių-žaliųjų idėjos didinti valstybės vaidmenį versle ar net konkuruoti su juo - jei bus įgyvendintos - pakeis kitų metų reitingą. Gali būti nemalonių siurprizų", - prognozuoja Nerijus Mačiulis, "Swedbank" vyriausiasis ekonomistas.
Rašyti komentarą 0
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti