Paskutiniai JAV rinkimų debatai: nuo Putino marionetės iki rezultatų nepripažinimo

Publikuota: 2016-10-20
„Verslo žinios“

Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį Lietuvos laiku Las Vegase, Nevados valstijoje įvyko tretieji, paskutiniai JAV prezidento rinkimų debatai, kuriuose susikovė respublikonų kandidatas Donaldas Trumpas ir demokratė Hillary Clinton. Tiesioginių debatų metu kandidatai naudojo tuos pačius kozirius kaip ir anksčiau: eskalavo oponento skandalus bei praeitį.

Pirmasis debatų pusvalandis buvo bene ramiausias ir konstruktyviausias iš visų trijų įvykusių debatų. Kandidatai daugiausia kalbėjo apie JAV vidaus politines ir socialines temas: JAV Aukščiausiojo Teismo teisėjų skyrimą, ginklų kontrolę, moterų teises ir abortus bei imigraciją.

Kandidatų pozicijos susikirto ties ginklų kontrolės klausimu: ponas Trumpas tikino besąlygiškai palaikantis antrąją JAV Konstitucijos pataisą, numatančią kiekvienam amerikiečiui teisę turėti ginklą. Ponia Clinton pasisakė už griežtesnę ginklų įsigijimo tvarką bei apkaltino oponentą dėl to, kad jį aktyviai remia JAV nacionalinė ginklų savininkų asociacija.

Dar labiau debatų dalyvių pozicijos išsiskyrė diskutuojant apie moterų teises. Ponas Trumpas žadėjo į Aukščiausiąjį Teismą paskirti teisėjus, kurie kovos už gyvybę, tuo metu ponia Clinton pabrėžė, kad kovos už moterų teises ir pasirinkimą.

„Jeigu mes vykdysime tai, ką p. Clinton sako, galėsime pašalinti kūdikį iš motinos įsčių devintame nėštumo mėnesyje“, – kalbėjo ponas Trumpas, žadėdamas, kad jam tapus prezidentu, sprendimą dėl abortų kiekviena valstija galės priimti savarankiškai.

Perėjus prie imigracijos temos, respublikonų kandidatas akcentavo būtinybę stabdyti nelegalią imigraciją, kovoti su narkotikų kontrabanda bei statyti sieną pasienyje su Meksika. Debatuose jo kvietimu dalyvavo keturios motinos, kurių vaikus nužudė nelegalūs imigrantai.

Demokratų kandidatė ponia Clinton, priešingai, priminė, kad JAV sukūrė imigrantų bendruomenės, todėl ji nepalaiko p. Trumpo siūlymų deportuoti nelegalus.

„Tai reikštų masines įstatymo įgyvendinimo priemones, žmonių be dokumentų suvarymą į traukinius, autobusus ir išsiuntimą iš mūsų šalies. Manau, kad ši idėja sudraskytų mūsų valstybę“, – kalbėjo demokratė.

Ponas Trumpas atšovė, kad prezidento Baracko Obamos kadencijos metu iš JAV buvo išsiųsti milijonai žmonių, tačiau niekas apie tai garsiai nekalba.

Pavadino Putino marionete

Debatams įsibėgėjant, jie tapo aštresni ir intensyvesni. Poniai Clinton teko atsakyti į klausimą apie „Wikileaks“ nutekintą jos pareiškimą apie tai, kad ji nori atviros rinkos su atviromis sienomis. Kandidatė tvirtino kalbėjusi apie energetikos sistemą su kaimynais ir viso pasaulio valstybėmis.

Čia pat ji pridėjo, kad „Wikileaks“ istorija rodo, jos Rusijos vyriausybė ir prezidentas Vladimiras Putinas yra įsitraukęs į šiuos rinkimus. Poną Trumpą ji pavadino „Rusijos marionete“.

„Jis remia Trumpą, nes jam geriau turėti prezidentą marionetę“, – tvirtino kandidatė.

Respublikonų kandidatas atsakė nepažįstantis Rusijos prezidento, nors šis ir yra palankiai apie jį atsiliepęs, o jeigu abu prezidentai sėkmingai sutars, nuo to bus tik geriau. Tačiau p. Trumpas pasmerkė bet kokią Rusijos įtaką rinkimams ir pridūrė, kad apskritai Putinas pergudravo tiek p. Obamą, tiek p. Clinton.

Diskusijai perėjus prie ekonominių temų, kandidatai susikirto dėl mokesčių sistemos: p. Trumpas, kaip ir anksčiau, žadėjo pastebimai juos mažinti, p. Clinton kalbėjo apie teisingesnės ekonomikos poreikį. Demokratų kandidatė gynė p. Obamos ekonominę politiką, teisindama ją tuo, kad jam perėmus valdžią, iš respublikonų paveldėta situacija buvo katastrofiška.

Ponas Trumpas taip pat pakartojo savo ketinimus persiderėti dėl, jo nuomone, JAV nepalankių prekybos sutarčių.

Demokratų kandidatė apkaltino oponentą, kad jis savo viešbučio statybai naudojo kinų plieną. Ponas Trumpas atšovė, kad ji tik daug kalba, tačiau nieko neįgyvendina per ilgą savo karjerą politikoje.

„Pažiūrėkite į Sirija, ji sukūrė ISIS“, – aiškino respublikonas.

Skandalai pirmame plane

Ponui Trumpai teko atsakyti ir į nemalonų klausimą dėl jo pasisakymo apie moteris ir jo santykių mezgimo būdus. Debatų vedėjas pasiteiravo apie devynias moteris, kurios apkaltino poną Trumpą priekabiavimu. Šis atšovė, kas šios istorijos yra netikros, greičiausiai sukurptos demokratų kampanijos vykdytojų ir dėl to jis net neatsiprašė savo žmonos, nes tai yra netiesa. Tačiau p. Clinton toliau tęsė šią temą, akcentuodama, kad tai parodo tikrą oponento veidą ir iliustruoja jo tinkamumą būti JAV prezidentu. Respublikonas tuomet pakreipė kalbą apie p. Clinton asmeninio elektroninio pašto naudojimą ir valstybės paslapties nutekinimą.

Demokratų kandidatei taip pat teko kalbėti apie Clintonų fondo finansavimo šaltinius. Ponas Trumpas skubėjo įgelti, kad fondas gavo pinigų iš Saudo Arabijos ir Kataro – valstybių, kuriose žmogaus teisių padėtis yra itin bloga. Ponia Clinton tuomet priminė apie varžovo nepateiktą mokesčių deklaraciją ir akcentavo, kad apie jo finansus rinkėjai apskritai nieko negali žinoti.

Paklaustas, ar pripažins rinkimų rezultatus, p. Trumpas išsisuko nuo tiesaus atsakymo. „Pažiūrėsime tuo metu“, – sakė jis.

Paskutinis debatų pusvalandis daugiausiai buvo skirtas užsienio politikos aktualijoms – pateikti klausimai apie Irako kariuomenės vykdomą Mosulo miesto puolimą bei Alepo miesto Sirijoje padėtį. Kandidatai čia nepasakė nieko naujo: p. Trumpas kaltino demokratus ir p. Clinton dėl esamos padėties: Irano, Basharo al-Asado ir Rusijos vaidmens sustiprėjimo, nesugebėjimo vykdyti operacijas netikėtai. Savo ruožtu demokratų kandidatė akcentavo būtinybę įgyvendinti Sirijoje neskraidymo zoną. Debatai baigėsi klausimu apie valstybės skolos mažinimą bei paskutiniais, minutės trukmės kandidatų pareiškimais.

Paskutinė galimybė

Pasibaigus debatams, socialiniame tinkle „Twitter“ trys dažniausiai aptarinėti klausimai buvo kandidatų diskusija dėl požiūrio į moteris, p. Trumpo pareiškimas dėl prezidento rezultatų pripažinimo bei pokalbis apie Rusijos vaidmenį šiuose rinkimuose.

Šie debatai buvo viena paskutinių respublikonų kandidato pono Trumpo galimybių pagerinti savo pozicijas prieš lapkričio 8-osios rinkimus. Apklausos šiuo metu rodo didesnes rinkėjų simpatijas demokratų kandidatei ir „svyruojančiose“ valstijose, kuriose p. Trumpas privalo laimėti, norėdamas pasiekti galutinę pergalę rinkimuose.

Tačiau iš karto po debatų CNN/ORC atliktos apklausos rezultatai parodė, kad, žiūrovų manymu, juose sėkmingiaus pasirodė demokratė. Taip tvirtino 52% respondentų. Manančių, kad geriau sekėsi p. Trumpui, buvo 39%

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
 Į LSDP pirmininkus pretenduos G. Paluckas, M. Sinkevičius ir A. Sysas

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) lyderį šių metų pavasarį rinks iš trijų kandidatų – dabartinio...

EK paskelbė ataskaitą dėl „auksinių pasų“

Pirmą kartą Europos Komisija (EK) pateikė išsamią ataskaitą dėl pilietybės ir leidimo gyventi suteikimo...

Teks atsakyti už „aitvarų“ lobius 1

Neteisėtai pralobę valdininkai ir verslininkai tokio turto gali ir netekti – valdžia kloja tam kelius. Seime...

Kinijos ir JAV prekybos derybos – vis dar migloje Premium

Nors pastarąsias savaites įtampa dėl Kinijos ir JAV prekybos karo slūgsta ir pranešama apie teigiama linkme...

Inovatyviausios Baltijos šalies poziciją „Bloomberg“ reitinge Lietuva užleido Estijai

„Bloomberg“ Inovatyviausių pasaulio šalių indekse 2019 m. pirmąją vietą, kaip ir pernai, užima Pietų Korėja.

Technologijos
2019.01.23
Tirs buvusio RC Sertifikatų centro vadovo elgesį

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą, ar buvęs Registrų centro Sertifikatų centro...

Vadyba
2019.01.23
V. Pranckietis sieks tapti „valstiečių“ kandidatų prezidento rinkimuose 10

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sieks tapti valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Verslo aplinka
2019.01.23
Verslas su kinais: „ne“ sakyti nemoka, bet „taip“ gali tekti palaukti Premium

Į elektroninius laiškus kinai neatsakinėja, angliškai kalbėti, net mokėdami, nelabai nori, o išpešti iš jų...

Pramonė
2019.01.23
NMA vadovas: D. Gudelio įmonių pasiūlymai buvo pigiausi 4

Dariaus Gudelio valdomos ryšių su visuomene agentūros pernai laimėjo tris Nacionalinės mokėjimo agentūros...

Rinkodara
2019.01.23
Viešieji pirkimai: charakteringo neprofesionalaus atvejo analizė Premium 3

Viešieji pirkimai Lietuvoje neretai vyksta neefektyviai dėl perteklinio reguliavimo, biurokratijos,...

Verslo aplinka
2019.01.23
109 dienas trukusi krizė baigta: Latvija turi naują vyriausybę

Po beveik keturis mėnesius užtrukusios nežinios ir politinio nestabilumo Latvija pagaliau suformavo naują...

Verslo aplinka
2019.01.23
Sporto rėmimo fondui skirta dvigubai daugiau lėšų nei pernai

Pertvarkomam Sporto rėmimo fondui šiemet numatyta skirti 13,6 mln. Eur – dvigubai daugiau nei 2018-aisiais.

Verslo aplinka
2019.01.23
D. Grybauskaitė: klausimai apie moteris Lietuvos Vyriausybėje Davose nebus malonūs 13

Davoso ekonomikos forume apie moterų lyderystę diskutuosianti prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad...

Verslo aplinka
2019.01.23
Ar užteks parako iššūkiams nugalėti? 1

Pasaulyje, ypač – Europoje, 2018 m. senkant tiesioginėms užsienio investicijoms (TUI), Lietuva šiame...

Verslo aplinka
2019.01.23
Senkant investicijų srautui Lietuva neįstrigo seklumoje Premium

Apetitas investuoti pasaulyje pernai pagal vienus rodiklius augo, pagal kitus mažėjo. O investicinė...

Finansai
2019.01.23
Atsistatydina vyriausiasis JAV diplomatas Europos reikalams W. Mitchellas

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Europos ir Eurazijos reikalams Wessas Mitchellas ateinantį mėnesį...

Verslo aplinka
2019.01.22
Seimo nariai 2018-aisiais parlamentinei veiklai išleido daugiau kaip 1,3 mln. Eur 5

Per 2018 metus Seimo nariai parlamentinei veiklai išleido beveik 1 mln. 317.000 Eur.

Verslo aplinka
2019.01.22
Siūloma mažinti didžiausią leistiną kvapo koncentraciją

Siūloma sumažinti didžiausią leistiną kvapo koncentracijos ribinę vertę, antradienį pranešė Sveikatos...

Verslo aplinka
2019.01.22
SEB sumažino Lietuvos BVP prognozę 2019-2020 metams 3

SEB grupės ekonomistai sumažino Lietuvos BVP augimo 2019 metais prognozę nuo 3 iki 2,9% ir nuo 2,6 iki 2,4%...

Verslo aplinka
2019.01.22
Vokietija ir Prancūzija pasirašė naują draugystės sutartį 1

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, ir Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, antradienį pasirašė...

Verslo aplinka
2019.01.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau