Paskutiniai JAV rinkimų debatai: nuo Putino marionetės iki rezultatų nepripažinimo

Publikuota: 2016-10-20
„Verslo žinios“

Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį Lietuvos laiku Las Vegase, Nevados valstijoje įvyko tretieji, paskutiniai JAV prezidento rinkimų debatai, kuriuose susikovė respublikonų kandidatas Donaldas Trumpas ir demokratė Hillary Clinton. Tiesioginių debatų metu kandidatai naudojo tuos pačius kozirius kaip ir anksčiau: eskalavo oponento skandalus bei praeitį.

Pirmasis debatų pusvalandis buvo bene ramiausias ir konstruktyviausias iš visų trijų įvykusių debatų. Kandidatai daugiausia kalbėjo apie JAV vidaus politines ir socialines temas: JAV Aukščiausiojo Teismo teisėjų skyrimą, ginklų kontrolę, moterų teises ir abortus bei imigraciją.

Kandidatų pozicijos susikirto ties ginklų kontrolės klausimu: ponas Trumpas tikino besąlygiškai palaikantis antrąją JAV Konstitucijos pataisą, numatančią kiekvienam amerikiečiui teisę turėti ginklą. Ponia Clinton pasisakė už griežtesnę ginklų įsigijimo tvarką bei apkaltino oponentą dėl to, kad jį aktyviai remia JAV nacionalinė ginklų savininkų asociacija.

Dar labiau debatų dalyvių pozicijos išsiskyrė diskutuojant apie moterų teises. Ponas Trumpas žadėjo į Aukščiausiąjį Teismą paskirti teisėjus, kurie kovos už gyvybę, tuo metu ponia Clinton pabrėžė, kad kovos už moterų teises ir pasirinkimą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Jeigu mes vykdysime tai, ką p. Clinton sako, galėsime pašalinti kūdikį iš motinos įsčių devintame nėštumo mėnesyje“, – kalbėjo ponas Trumpas, žadėdamas, kad jam tapus prezidentu, sprendimą dėl abortų kiekviena valstija galės priimti savarankiškai.

Perėjus prie imigracijos temos, respublikonų kandidatas akcentavo būtinybę stabdyti nelegalią imigraciją, kovoti su narkotikų kontrabanda bei statyti sieną pasienyje su Meksika. Debatuose jo kvietimu dalyvavo keturios motinos, kurių vaikus nužudė nelegalūs imigrantai.

Demokratų kandidatė ponia Clinton, priešingai, priminė, kad JAV sukūrė imigrantų bendruomenės, todėl ji nepalaiko p. Trumpo siūlymų deportuoti nelegalus.

„Tai reikštų masines įstatymo įgyvendinimo priemones, žmonių be dokumentų suvarymą į traukinius, autobusus ir išsiuntimą iš mūsų šalies. Manau, kad ši idėja sudraskytų mūsų valstybę“, – kalbėjo demokratė.

Ponas Trumpas atšovė, kad prezidento Baracko Obamos kadencijos metu iš JAV buvo išsiųsti milijonai žmonių, tačiau niekas apie tai garsiai nekalba.

Pavadino Putino marionete

Debatams įsibėgėjant, jie tapo aštresni ir intensyvesni. Poniai Clinton teko atsakyti į klausimą apie „Wikileaks“ nutekintą jos pareiškimą apie tai, kad ji nori atviros rinkos su atviromis sienomis. Kandidatė tvirtino kalbėjusi apie energetikos sistemą su kaimynais ir viso pasaulio valstybėmis.

Čia pat ji pridėjo, kad „Wikileaks“ istorija rodo, jos Rusijos vyriausybė ir prezidentas Vladimiras Putinas yra įsitraukęs į šiuos rinkimus. Poną Trumpą ji pavadino „Rusijos marionete“.

„Jis remia Trumpą, nes jam geriau turėti prezidentą marionetę“, – tvirtino kandidatė.

Respublikonų kandidatas atsakė nepažįstantis Rusijos prezidento, nors šis ir yra palankiai apie jį atsiliepęs, o jeigu abu prezidentai sėkmingai sutars, nuo to bus tik geriau. Tačiau p. Trumpas pasmerkė bet kokią Rusijos įtaką rinkimams ir pridūrė, kad apskritai Putinas pergudravo tiek p. Obamą, tiek p. Clinton.

Diskusijai perėjus prie ekonominių temų, kandidatai susikirto dėl mokesčių sistemos: p. Trumpas, kaip ir anksčiau, žadėjo pastebimai juos mažinti, p. Clinton kalbėjo apie teisingesnės ekonomikos poreikį. Demokratų kandidatė gynė p. Obamos ekonominę politiką, teisindama ją tuo, kad jam perėmus valdžią, iš respublikonų paveldėta situacija buvo katastrofiška.

Ponas Trumpas taip pat pakartojo savo ketinimus persiderėti dėl, jo nuomone, JAV nepalankių prekybos sutarčių.

Demokratų kandidatė apkaltino oponentą, kad jis savo viešbučio statybai naudojo kinų plieną. Ponas Trumpas atšovė, kad ji tik daug kalba, tačiau nieko neįgyvendina per ilgą savo karjerą politikoje.

„Pažiūrėkite į Sirija, ji sukūrė ISIS“, – aiškino respublikonas.

Skandalai pirmame plane

Ponui Trumpai teko atsakyti ir į nemalonų klausimą dėl jo pasisakymo apie moteris ir jo santykių mezgimo būdus. Debatų vedėjas pasiteiravo apie devynias moteris, kurios apkaltino poną Trumpą priekabiavimu. Šis atšovė, kas šios istorijos yra netikros, greičiausiai sukurptos demokratų kampanijos vykdytojų ir dėl to jis net neatsiprašė savo žmonos, nes tai yra netiesa. Tačiau p. Clinton toliau tęsė šią temą, akcentuodama, kad tai parodo tikrą oponento veidą ir iliustruoja jo tinkamumą būti JAV prezidentu. Respublikonas tuomet pakreipė kalbą apie p. Clinton asmeninio elektroninio pašto naudojimą ir valstybės paslapties nutekinimą.

Demokratų kandidatei taip pat teko kalbėti apie Clintonų fondo finansavimo šaltinius. Ponas Trumpas skubėjo įgelti, kad fondas gavo pinigų iš Saudo Arabijos ir Kataro – valstybių, kuriose žmogaus teisių padėtis yra itin bloga. Ponia Clinton tuomet priminė apie varžovo nepateiktą mokesčių deklaraciją ir akcentavo, kad apie jo finansus rinkėjai apskritai nieko negali žinoti.

Paklaustas, ar pripažins rinkimų rezultatus, p. Trumpas išsisuko nuo tiesaus atsakymo. „Pažiūrėsime tuo metu“, – sakė jis.

Paskutinis debatų pusvalandis daugiausiai buvo skirtas užsienio politikos aktualijoms – pateikti klausimai apie Irako kariuomenės vykdomą Mosulo miesto puolimą bei Alepo miesto Sirijoje padėtį. Kandidatai čia nepasakė nieko naujo: p. Trumpas kaltino demokratus ir p. Clinton dėl esamos padėties: Irano, Basharo al-Asado ir Rusijos vaidmens sustiprėjimo, nesugebėjimo vykdyti operacijas netikėtai. Savo ruožtu demokratų kandidatė akcentavo būtinybę įgyvendinti Sirijoje neskraidymo zoną. Debatai baigėsi klausimu apie valstybės skolos mažinimą bei paskutiniais, minutės trukmės kandidatų pareiškimais.

Paskutinė galimybė

Pasibaigus debatams, socialiniame tinkle „Twitter“ trys dažniausiai aptarinėti klausimai buvo kandidatų diskusija dėl požiūrio į moteris, p. Trumpo pareiškimas dėl prezidento rezultatų pripažinimo bei pokalbis apie Rusijos vaidmenį šiuose rinkimuose.

Šie debatai buvo viena paskutinių respublikonų kandidato pono Trumpo galimybių pagerinti savo pozicijas prieš lapkričio 8-osios rinkimus. Apklausos šiuo metu rodo didesnes rinkėjų simpatijas demokratų kandidatei ir „svyruojančiose“ valstijose, kuriose p. Trumpas privalo laimėti, norėdamas pasiekti galutinę pergalę rinkimuose.

Tačiau iš karto po debatų CNN/ORC atliktos apklausos rezultatai parodė, kad, žiūrovų manymu, juose sėkmingiaus pasirodė demokratė. Taip tvirtino 52% respondentų. Manančių, kad geriau sekėsi p. Trumpui, buvo 39%

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Lenkija tikisi, kad dėl teisės viršenybės ginčo įšaldytos ES lėšos bus išmokėtos artimiausiu metu

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis ketvirtadienį pareiškė manąs, kad Varšuva netrukus gaus lėšas,...

Verslo aplinka
2022.05.19
JAV Kongresas patvirtino 40 mlrd. USD paketą Ukrainai

JAV Senatas ketvirtadienį patvirtino 40 mlrd. USD pagalbos paketą, kuriame numatyta tiek karinė, tiek...

Verslo aplinka
2022.05.19
Estų bendrovė augina kriptovištas. Įmonės savininkas vadiną ją „kolūkiu 2.0“ Premium 3

Prieš trejus metus Tanelis Tangas Saremos saloje įkūrė bendrovę „Saaremaa Mahemunad“ (liet. – Saremos...

Finansai
2022.05.19
EP ragina visas Rusijai paskelbtas sankcijas taikyti ir Baltarusijai

Europos Parlamentas ketvirtadienį paragino visas sankcijas, paskelbtas Rusijai dėl įsiveržimo į Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.05.19
J. Stoltenbergas: NATO sprendžia Turkijos nuogąstavimus

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pareiškė, kad Turkijos iškelti...

Verslo aplinka
2022.05.19
Prokurorai prašo iki gyvos galvos įkalinti Kyjive už karo nusikaltimus teisiamą rusų karį

Ukrainos prokurorai ketvirtadienį paprašė skirti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę pirmajam už karo...

Verslo aplinka
2022.05.19
Europarlamentarai ragina konfiskuoti įšaldytą Rusijos oligarchų turtą

Europarlamentarai ragina konfiskuoti Rusijos oligarchų turtą ir taip padėti Ukrainai suvaldyti ekonomines ir...

Verslo aplinka
2022.05.19
Vokietija iš G. Schroederio dėl ryšių su Rusija atėmė oficialias privilegijas

Vokietija ketvirtadienį panaikino buvusiam kancleriui Gerhardui Schroederiui suteiktas oficialias...

Verslo aplinka
2022.05.19
Turkija sako ne Švedijos ir Suomijos siekiui įstoti į NATO

Ankara nepritars Švedijos ir Suomijos stojimui į NATO, ketvirtadienį paskelbtame vaizdo įraše kategoriškai...

Verslo aplinka
2022.05.19
Rusija reikalauja, kad Ukraina susimokėtų už elektrą iš okupuotos Zaporižios AE 4

Rusija užsiminė siekianti atkirsti Ukrainą nuo didžiausios Europoje atominės elektrinės, jei Kyjivas nemokės...

Pramonė
2022.05.19
Opozicija inicijuoja interpeliaciją žemės ūkio ministrui

Opozicijos atstovai Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen perdavė savo parengtą interpeliaciją žemės...

Verslo aplinka
2022.05.19
Gryninantis 10.000 Eur, „Swedbank“ reikalaus paaiškinimo – kam? 23

„Swedbank“ Lietuvoje nuo rugsėjo 1 d. didina įvairių paslaugų įkainius, besigryninsiantys bent 10.000 Eur...

Rinkos
2022.05.19
Lietuvos prekybos atstovas darbą Taivane turėtų pradėti po kelių mėnesių

Lietuvos prekybos atstovybės Taivano sostinėje Taipėjuje vadovas pradės dirbti vasaros pabaigoje ar rudenį,...

Verslo aplinka
2022.05.19
Ar Europa turėtų nustoti mokėjusi už Putino karą?

Ar teisinga, kad Europos šalys toliau moka Rusijai po 1 mlrd. Eur (1,1 mlrd. USD) per dieną už energiją...

Nuomonės
2022.05.19
Raudonasis Kryžius skelbia, kad registruoja iš „Azovstal“ išvežtus gynėjus

Tarptautinis Raudonasis Kryžius ketvirtadienį pranešė užregistravęs „šimtus“ ukrainiečių karo belaisvių,...

Verslo aplinka
2022.05.19
Vokietijos kancleris: Ukrainos stojimas į ES negali būti paspartintas 1

Ukrainos stojimas į Europos Sąjungą (ES) negali būti paspartintas net ir atsižvelgiant į šalies padėtį dėl...

Verslo aplinka
2022.05.19
Nuo liepos bedarbio statusas – kitaip

Seimas pritarė užimtumo sistemos pertvarkai – ketvirtadienį priimtos tai numatančios atitinkamų įstatymų...

Verslo aplinka
2022.05.19
Infografika: Ukrainos verslo nuostoliai dėl Rusijos invazijos – 54 mlrd. Eur Premium

Ukrainos verslas nuo Rusijos sukelto karo pradžios patyrė 54,1 mlrd. Eur nuostolių. 20,6% Ukrainos įmonių iš...

Verslo aplinka
2022.05.19
Nuleido VVĮ naujus tikslus, o valdybose švilpauja vėjai Premium

Vyriausybė šią savaitę patvirtino siektinus valstybės valdomų įmonių (VVĮ) finansinius tikslus 2022–2024 m.,...

Finansai
2022.05.19
J. Yellen: recesijos rizika JAV yra nedidelė, bet Europa yra „pažeidžiama“ 2

Jungtines Valstijas vargu ar ištiks recesija, nes palūkanų normos didinamos siekiant pažaboti kylančią...

Rinkos
2022.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku