Nausėda: prieškrizinį lygį perkopusios algos toliau augs iki 7%

Gitanas Nausėda, SEB prezidento patarėjas, prognozuoja, kad po rinkimų susiformavus naujai valdančiajai daugumai, tikėtina mokestinė reforma ir tolesnis darbo užmokesčio, kuris jau perkopė prieškrizinį lygį, augimas. Taip pat nauja Vyriausybė turėtų susitelkti į energetinio efektyvumo didinimą.
Tai p. Nausėda šiandien akcentavo naujausios SEB makroekonomikos apžvalgos pristatymo metu. SEB kaip ir rugpjūtį toliau prognozuoja, kad BVP šiemet didės 2,2%, o 2017-2018 m. paspartės atitinkamai iki 2,5% ir 3,0%. Infliacija nuo 0,8% išaugs iki 1,5% ir 2,5%.
Bankas tikisi, kad darbo užmokestis šiemet augs 7%, o per ateinančius du metus dar po 6%.
MMA kultas praeitas etapas
Pagrindinė algų augimo lėtėjimo priežastis nuosaikiau augsiantis minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA), kuris nueinančios Vyriausybės buvo pakeltas penkis sykius nuo 230 iki 380 Eur.
Vidutinės algos ir MMA santykis šiemet pasiekė optimalų 50% lygį, todėl MMA ateityje turėtų augti kaip ir algų vidurkis, t.y. po 6-7%, prognozuoja p. Nausėda.
Jo teigimu, Seimo rinkimus laimėjo partijos, kurios nebekelia MMA didinimo prioriteto, o siekia vidutinės algos augimo. Pavyzdžiui, per ketverius kadencijos metus Liberalų sąjūdis planuoja vidutinę algą padidinti iki 1.000 Eur, o Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų planas 1.250 Eur.
Šiuo metu vidutinis ikimokestinis darbo užmokestis (VDU) siekia 772 Eur. Realus darbo užmokestis pranoko prieškrizinį lygį.
Tai yra gerai, nes tai reiškia, kad gyvename šiandien geriau, sako SEB ekonomistas.
Trumpo efektas recesija JAV
Jei š. m. lapkritį JAV prezidentu būtų išrinktas Donaldas Trumpas, JAV akcijų indeksas S&P kristų apie 5%. Tai taip pat lemtų JAV ekonominį nuosmukį.
Bazinės palūkanos JAV jau gruodį gali būti padidintos nuo 0,5% ir augti iki 1,75% 2019 m.
Europos centrinis bankas, pasak ekonomisto, neturėtų didinti palūkanų normos dar ateinančius du metus.
Laukia kietojo Brexit scenarijaus
Ponas Nausėda mato ženklų, kad Jungtinė Karalystė (JK) rinksis kietojo Brexit scenarijų. ES lyderiai kalba apie tai, kad atsisakiusi keturių ekonominių laisvių, įskaitant laisvo darbuotojų judėjimo, JK nebeteks laisvo priėjimo prie bendrosios prekių ir finansinių paslaugų rinkos, kas aktualu Londono Sičiui, todėl derybos bus kietos.
Spalio 7 d. 6% smukęs GPB, deja, neatsistatė (šiandien 1 GBP kainuoja 1,11 Eur), o tai. pasak ekonomisto, gali signalizuoti, kad valiutos kursas sumenko ne dėl kompiuterinės klaidos valiutų prekybos sistemoje.
Laukia mokestinė reforma
Visos rinkimus laimėjusios partijos pasisako už darbo santykių apmokestinimo sumažinimą, o taip pat už gyventojų pajamų mokesčio ir Sodros darbdavio įmokų apjungimą. Tokiu būdu darbuotojas taptų mokesčių mokėtojas.
Jeigu po šitų pakeitimų darbuotojas nebus linkęs algos imti vokelyje, tada sakyčiau tokia reforma bus pasiteisinusi, sako p. Nausėda.
Tačiau, pasak p. Nausėdos, čia turėtų būti įvesta tam tikra paskata, pvz. t.y. taškų sistema, tuos mokesčius mokėti. Taip gyventojas galėtų tikėtis didesnės pensijos, priklausomai nuo sumokėtų didesnių Sodros įmokų. Antraip reforma nepasieks savo tikslų.
Ponas Nausėda teigia, kad pareiškimus dėl Darbo kodekso keitimo reikėtų vertinti tebevykstančių rinkimų kontekste, todėl to plačiau nekomentavo.
Energetikos srityje kertantis rinkimus laimėjusių partijų (Lietuvos valtiestiečų ir žaliųjų sąjungos bei Tėvynės Sąjungos) nuostatoms dėl atominės energetikos gamybos atgaivinimo šalyje, tikėtina, kad nauja valdančioji koalicija susitelks ties energetinio efektyvumo didinimu, kuris yra labai svarbus verslo konkurencingumui stiprinti.
FOTOGALERIJA SEB makroekonominė apžvalga (18 nuotr.)
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti