Valstybė sugriebė Rusijos ekonomiką į savo rankas

Rusijoje susiformavo valstybinis monopolinis kapitalizmas: valstybės dalis ekonomikoje kasmet tampa vis svaresnė, o valstybės ir valstybinių bendrovių indėlis į šalies BVP išaugo iki 70%. Tai konstatavo Rusijos federalinė antimonopolinė tarnyba.
Rusijos federalinės antimonopolinės tarnybos (FAT) ataskaitoje, kurį šią savaitę buvo pristatyta šalies vyriausybei, nurodoma, kad valstybės įtaka Rusijos ekonomikai sparčiai auga: valstybės ir valstybinių bendrovių dalis šalies BVP pernai pasiekė 70%, kai 2005 m. valstybinio sektoriaus indėlis siekė tik 35% BVP, rašo Rusijos verslo portalas Vedomosti.
FAT nurodo, kad valstybės ir savivaldybių įmonių skaičius per pastaruosius trejus metus išaugo 3 kartus. Tokios įmonės, naudodamos administracinius resursus ir biudžeto lėšas, įsilieja į rinkas, kur ir taip didelė konkurencija, ir kelia pavojų skaidriai konkurencijai šalies regionuose. Valstybės dalies ekonomikoje augimas stiprina monopolines tendencijas ir tuose sektoriuose, kurie kol kas dar nėra valstybės kontroliuojamoje ekonominėje erdvėje, teigia FAT.
Atskaitoje pabrėžiama, kad valstybė nėra linkusi išsiskirti su savo nuosavybe nors 2012 m. buvo išplėstas didžiausių kompanijų, kurios turi būti privatizuojamos, sąrašas, planai pasikeitė ir šiuo metu valstybė nebeplanuoja atsisakyti šių įmonių kontrolės ir nori išlaikyti galimybes turėti įtakos jų valdymui.
Tarnyba savo ataskaitoje remiasi Analitinio centro prie Rusijos Federacijos vyriausybės pranešimu, kuriame nurodoma, kad valdžios veiksmai yra pagrindinė sumažėjusio konkurentų skaičius priežastis tai nurodė 58% respondentų, rašo portalas interfax.ru.
Tokio smūgio konkurencijai pavyzdžiu FAT įvardina atsakomąsias sankcijas kai kuriems importuojamiems produktams. Nors šios priemonės sukūrė galimybes plėtoti vietos gamybą, importo pakeitimas vyksta tik tam tikruose segmentuose, daugiausiai mėsos ir pieno produktų gamybos. Konstatuojama, kad dėl embargo Rusijoje išaugo produktų kainos.
Nauda iš importo pakeitimo vietine rusiška produkcija politikos, FAT vertinimu, yra sąlyginė. Joje yra paslėptų grėsmių ekonomikai, nes dėl taikomų priemonių gali būti apribota konkurencija ir sumažėti prekių rinkų efektyvumas. Tarnybos nuomone, importo pakeitimo politika turėtų būti susiaurinta iki kelių sričių, tokių kaip gynyba, aprūpinimas būtinomis farmacinėmis priemonėmis ir produktais.
interfax.ru primena, kad kovai su monopolijomis ir valdininkais Rusijos prezidento pavedimu FAT yra įpareigota parengti nacionalinį konkurencijos plėtros planą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti