Žlugo dvi opozicijos inicijuotos interpeliacijos

Publikuota: 2016-09-28
Virginija Baltraitienė, žemės ūkio ministrė, ir Juozas Olekas, krašto apsaugos ministras. VŽ montažas ir nuotr.
svg svg
Virginija Baltraitienė, žemės ūkio ministrė, ir Juozas Olekas, krašto apsaugos ministras. VŽ montažas ir nuotr.

Seimo valdančioji koalicija sugebėjo susitelkti ir atmesti opozicijos inicijuotas dvi interpeliacijas – žemės ūkio ministrei Virginijai Baltraitienei ir krašto apsaugos ministrui Juozui Olekui. Pastarajai atmesti teko surengti slaptą balsavimą.

Uždavė devynis klausimus

Trečiadienį Seimo plenariniame posėdyje beveik penkias valandas svarstytos dvi opozicijos parengtos interpeliacijos.

Poniai Baltraitienei opozicija uždavė iš viso devynis klausimus – dėl Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT), dėl personalijų, dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veiklos, dėl vakarienės bei medžioklės su Latvijos ministru, taip pat dėl bendrovės „Lietuvos žirgynas“, dėl į Lietuvą patenkančios nesaugios produkcijos bei dėl atsistatydinimo.

Darbo partijos deleguota žemės ūkio ministrė, atsakydama į interpeliacijos klausimus tvirtino, jog daugelis problemų ministerijoje pradėta spręsti būtent su jos vadovavimo pradžia. Ji taip pat negailėjo kritikos strėlių anos kadencijos ministrui konservatoriui Kaziui Starkevičiui.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasisakydama dėl „auksinių miltų“ ir kitų brangių pirkimų ministrė sakė, kad būtent p. Starkevičius turėtų stovėti šalia jos atsakant į šiuos klausimus, „nes jo paklotais pamatais ir tradicijomis rinkos reguliavimo agentūra vadovavosi tol, kol ministro posto neužėmiau aš“. Šių metų pradžioje buvo kilęs „auksinių miltų“ skandalas, kai skurstantiesiems maisto produktai pirkti didelėmis kainomis.

Tam paaiškėjus atsistatydino Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros vadovė Aldona Miliuvienė ir žemės ūkio viceministras Vilius Martusevičius. Ministerijai pavaldžios NŽT vadovė Daiva Gineikaitė įkliuvo neblaivi prie vairo ir bandė tai nuslėpti.

Teisėsauga taip pat įvairiomis nusikalstamomis veikomis įtaria du Žemės ūkio ministerijai pavaldžių įstaigų buvusius aukštus pareigūnus – Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros vyriausiąjį patarėją Žilviną Putramentą ir NŽT direktoriaus patarėją Gintarą Joną Furmanavičių.

Komisija palankiai įvertino ministrę

Poniai Baltraitienei teko aiškintis ir dėl teisėsaugos akiratyje atsidūrusio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Jono Miliaus veiklos. Ministrė tikino raginusi p. Milių atsistatydinti, tačiau šiam nesutikus jos įgaliojimai esą baigėsi. Ponia Baltraitienė atkreipė dėmesį, kad kaip tik trečiadienį priimtu sprendimu Vyriausybė, neigiamai įvertinusi p. Miliaus veiklos ataskaitą, priėmė sprendimą nuo spalio 5 d. atleisti jį iš pareigų.

Išklausęs žemės ūkio ministrės atsakymus Seimas suformavo specialią komisiją, kuri pripažino, kad ministrės atsakymai tenkina Seimą, todėl slaptas balsavimas dėl nepasitikėjimo ja neturi būti rengiamas.

Parlamentarai 77 balsais prieš 25 ir susilaikius 7-iems patvirtino tokią komisijos išvadą, todėl paskelbta, kad interpeliacija p. Baltraitienei baigėsi nerezultatyviai.

Norint atstatydinti ministrą reikia, kad specialioji komisija pirmiausia pareikštų, jog pateiktieji atsakymai Seimo netenkina, o parlamentarai slaptai balsuodami ne mažiau kaip 71 balsu patvirtintų tokią komisijos išvadą.

Kaltinamas dėl „auksinių šaukštų“ istorijos

Bet interpeliacijos krašto apsaugos ministrui laukė kitokia procedūra – slaptas Seimo narių balsavimas.

Interpeliaciją po „auksinių šaukštų“ skandalo p. Olekui parengė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Jų teigimu, ministras yra vienintelis krašto apsaugos sistemos biudžeto asignavimų valdytojas, todėl politinė atsakomybė už tokius atvejus priklauso jam.

„Šios interpeliacijos neturėjo būti. Ministras jau turėjo būti atsistatydinęs ir nebevarginti nei Seimo, nei visuomenės šiomis nemaloniomis procedūromis. Tuo labiau nebegriauti toliau Kariuomenės prestižo ir vesti į neviltį tų žmonių, kurie nuoširdžiai tarnauja Tėvynei. Tačiau garbės ir atsakomybės suvokimas šioje Vyriausybėje yra žemiausias per visą nepriklausomos Lietuvos istoriją“, – iš tribūnos Seime kalbėjo konservatorė Rasa Juknevičienė.

Ji kaltino ministrą pasipūtimu, kuris „glumino visą kadenciją“.

„Kyla įvairios mintys, kodėl ministras slėpė dvejus metus nuo viešumos „auksinių šaukštų“, tai yra skandalingos sutarties su bendrove „Nota bene“ dėl aštuoniskart brangiau įsigytos virtuvės įrangos, istoriją. Gal tai daryta, kad nebūtų pakenkta bendrovės reputacijai?“, – pasipiktinusi sakė p. Juknevičienė.

Pareiškė girdintis daug netiesos

Bet pats p. Olekas pareiškė, kad opozicijos kaltinimuose girdi daug netiesos. Ministras vardijo darbus, kuriuos jam pavyko nuveikti dirbant šiame poste ir patikino, kad pokyčiai akivaizdūs.

„Kaip ministras imuosi ir imsiuosi visų priemonių, kad mokesčių mokėtojų pinigai būtų leidžiami pagrįstai“, – kalbėjo ministras. Jo nuomone, visus atsakymus į parlamentarams istorijoje dėl „auksinių šaukštų“ rūpimus klausimus turėtų pateikti prokurorai.

Atsakydamas į Seimo narių klausimus, ministras pabrėžė, kad daro viską, kad bandymai pasisavinti kokius nors pinigus būtų užkardytas, o kaltieji – nubausti. „Nota Bene“ yra viena iš didmeninių prekybos bendrovių, orientuota į tiekimą jėgos struktūroms, ir jai vienodai gerai sekėsi laimėti konkursus nepaisant to, kas tuo metu buvo valdžioje, įskaitant ir jus, p. Juknevičiene“, – kalbėjo ministras paklaustas, kaip dažnai įmonė „Nota Bene“ laimėdavo viešųjų pirkimų konkursus.

Ponas Olekas teigė tikintis, kad „žmonės atskirs grūdus nuo pelų“.

Ministrą užstojo ir premjeras Algirdas Butkevičius: „Visa ši tuščia išpūsta istorija suorganizuota specialiai artėjant rinkimams.“

Įvertino neigiamai

Specialioji Seimo komisija savo išvadoje konstatavo, kad krašto apsaugos ministro atsakymai netenkina parlamentarų. Už tokią komisijos išvadą balsavo 6 jos nariai, prieš buvo 5.

Todėl trečiadienio vakarą Seime surengtas slaptas balsavimas dėl nepasitikėjimo p. Oleku. Valdančiosios koalicijos atstovai šiame slaptame balsavime nusprendė nedalyvauti. Į jį atėjo tik keturios dešimtys opozicijos atstovų.

Todėl ir ši interpeliacija paskelbta žlugusia, nes norint atleisti ministrą iš pareigų, reikėjo, kad už nepasitikėjimą juo balsuotų ne mažiau kaip 71 Seimo narys.

Dalis valdančiųjų pareiškė, kad opozicijos iniciatyva likus vos kelioms dienoms iki naujojo Seimo rinkimų surengti interpeliacijas net dviem ministrams yra „tik neatsakingi politiniai žaidimai“.

Tuo metu opozicijos atstovai atrėžė, kad nepaisant, koks yra politinis laikotarpis ir kiek dienų liko iki rinkimų, parlamento politikai privalo vykdyti savo konstitucinę vykdomosios valdžios kontroliavimo pareigą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
V. Zelenskis: karą Ukrainoje gali užbaigti tik diplomatija

Kyjivo ir Maskvos deryboms tebesant aklavietėje, šeštadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis...

Rusija įvardijo G. Kasparovą ir M. Chodorkovskį užsienio agentais

Rusija penktadienį įtraukė į savo užsienio agentų sąrašą du iškilius Kremliaus kritikus – šachmatų didmeistrį...

Rusija sustabdė gamtinių dujų tiekimą Suomijai

Rusija šeštadienį sustabdė gamtinių dujų tiekimą Suomijai, pranešė suomių valstybinė valstybinė dujų bendrovė...

Australija balsuoja įtemptuose rinkimuose

Konservatorių ministras pirmininkas Scottas Morrisonas per rinkimus stengsis išlikti valdžioje ir įveikti...

Europoje plinta beždžionių raupai: dvylikoje šalių patvirtinta 80 atvejų

Pasaulio sveikatos organizacija turi duomenų apie Europoje plintančią Centrinei ir Vakarų Afrikai būdingą...

Davosą kartina karas – Rusijai vieta nesuteikta, Ukraina turės plačią delegaciją Premium

Po dvejų metų pertraukos Alpių prieglobstyje Šveicarijos Davoso mieste, vėl prasideda pasaulio ekonomikos...

Putino bunkerio iliuzijos Premium

Kai leidai atimti savo laisves, esi apsuptas nemokšiškumo, buko banditizmo, skurdo, beširdiškumo ir...

G. Kasparovas: pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną gali tik šoko terapija

Vienintelė galimybė pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną, leidusią Kremliui pradėti karą...

Verslo aplinka
2022.05.20
E. Macronas paskyrė naujus užsienio reikalų ir gynybos ministrus

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį paskyrė naujus užsienio reikalų, švietimo ir gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Turkija pareiškė toliau kalbėsianti su Vakarais dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį pareiškė, kad kalbasi su Vakarų šalių lyderiais...

Verslo aplinka
2022.05.20
Vokietija prieštarauja bendro ES skolinimosi Ukrainos atstatymui idėjai 3

Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris penktadienį atmetė bet kokios formos bendrą Europos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Suomiai ir estai SkGD terminalą nuomosis iš amerikiečių

Suskystintų gamtinių dujų tiekimą Suomijai, Estijai ir platesniam regionui užtikrins iš amerikiečių...

Rinkos
2022.05.20
„Azov“ pulko vadas: Ukrainos kariuomenė įsakė „Azovstal“ likusiems kariams nutraukti kovą

Kyjivas įsakė likusiems Ukrainos kariams, tebesantiems apsiaustoje Mariupolio metalurgijos gamykloje...

Verslo aplinka
2022.05.20
G7 skirs beveik 20 mlrd. USD pagalbos paketą Ukrainai

Didysis septynetas (G-7) susitarė dėl 19,8 mlrd. USD (18,7 mlrd. Eur) vertės paramos paketo Ukrainai,...

Verslo aplinka
2022.05.20
G. Schroederis traukiasi iš „Rosneft“ 3

Buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Schroederis, pastaruoju metu spaudžiamas atsisakyti pareigų rusiškose...

Verslo aplinka
2022.05.20
Kariuomenės vadas: NATO atgrasymo ir gynybos struktūra regione bus patobulinta

NATO patobulins atgrasymo ir gynybos struktūrą rytiniame sparne po birželį Madride vyksiančio Aljanso...

Verslo aplinka
2022.05.20
PSO patvirtino kinų „CanSinoBIO“ vakciną nuo COVID-19

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį leido naudoti kinų gamintojo „CanSinoBIO“ skiepus nuo...

Verslo aplinka
2022.05.20
Portugalija žada apmokestinti sandorius kriptovaliutomis

Portugalija planuoja užtaisyti teisinę spragą, dėl kurios virtualus turtas tapo itin patrauklus kriptovaliutų...

Rinkos
2022.05.20
Rusija šantažuoja toliau blokuoti maisto eksportą, jei nebus panaikintos sankcijos 7

Dmitrijus Medvedevas, anksčiau vieną kadenciją Vladimirą Putiną pakeitęs Rusijos prezidento poste, o dabar...

Pramonė
2022.05.20
Pentagono pareigūnas: Rusijos karas Ukrainoje gali tęstis ilgą laiką

Vienas Pentagono aukšto rango pareigūnas ketvirtadienį sakė, kad Rusijos karas Ukrainoje galėtų tęstis ilgą...

Verslo aplinka
2022.05.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku