Japonijos ekonomiką išgelbėtų dirbančios moterys

Japonija vis dar sunkiai atsikrato senų tradicijų, kad vyras turi uždirbti šeimos pragyvenimui, o moteris užsiimti namų ruoša ar nedirbti visai.
Japonijoje, kaip ir daugelyje Europos valstybių, dėl senstančios visuomenės ir mažėjančio gimstatumo susiduriama su ekonominėmis problemomis. Prie šių rodiklių čia prisideda ir tai, kad milijonai išsilavinusių moterų nedalyvauja darbo rinkoje.
Ekspertai kalba, kad didesnis dirbančių moterų skaičius galėtu nulemti didelius pokyčius šalies ekonomikoje. Tačiau pažanga nuo 2013 m., kai šalies premjeras Shinzo Abe pirmą kartą prabilo apie moterų skatinimą įsilieti į darbo rinką, yra labai lėta, o visuomenėje vis dar išlieka vyrų dominavimas.
Tai buvo pirmas kartas, kai ministras pirmininkas susiejo moteris ir ekonomiką tai, kad dirbančios moterys gali būti naudingos ekonomikos augimui, CNN komentavo Machiko Osawa, Japonijos moterų universiteto ekonomistė. Tačiau reformos užtrunka ilgiau nei buvo tikėtasi.
Specialistai kalba, kad šiuo metu p. Abe vyriausybė gerokai atsilieka nuo prieš 3 metus šioje srityje užsibrėžtų tikslų. Pavyzdžiui, siekiama, kad iki 2020 m. bent 30% aukštesnių pareigų visose srityse užimtų moterys.
Tačiau situacija po truputį keičiasi. JAV investicinio banko Goldman Sachs duomenimis, šiuo metu dirba apie 66% Japonijoje gyvenančių moterų. 2010 m. šis skaičius siekė 60%. Kita vertus, ekspertai sako, kad tai nėra labai tikslūs duomenys, nes dalis moterų dirba ne pilną darbo dieną arba laikinai. Be to, ne visur jos gauna sąžiningą atlygį už darbą ar socialines garantijas.
Tuo tarpu vyrų skaičius darbo rinkoje siekia 80%. Tačiau net ir jis yra mažesnis nei vidutinis išsivysčiusiose ekonomikose, rodo Tarptautinio valiutos fondo duomenys.
2015 m. Pasaulio ekonomikos forumo ekonominės atskirties tarp lyčių indekse Japonija užėmė 101 vietą iš 145. Ji atsidūrė tarp tokių šalių kaip Šri Lanka ar Botsvana. Šis indeksas apima tai, kaip valstybėje panaudojamas moterų talentas ekonomikoje, švietime, poltikoje ir sveikatos srityje.
Kathy Matsui, Goldman Sachs padalinio Japonijoje vicepirmininė, prognozuoja, kad moterų skaičiui darbo rinkoje pasivijus vyrų, šalies BVP galėtų išaugti apie 13%.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti