VŽ paaiškina: kaip po Seimo rinkimų keisis valdžia

Publikuota: 2016-09-09
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Nors kitos kadencijos Seimo rinkimai įvyks jau po mėnesio, naujos, 17-osios po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo Vyriausybės sudarymo ir darbo pradžios dar reikės palaukti.

Pagal konstitucinę sąrangą, prezidentė Dalia Grybauskaitė neturės laisvės pasirinkti naujojo ministro pirmininko ir bus priversta skirti tą kandidatą, kuris bus pasiūlytas naujai susidariusios valdančiosios daugumos ir turės būtent koalicijos politinį pasitikėjimą, net jeigu valstybės vadovei tas kandidatas nebūtų priimtinas.

Seimo rinkimai įvyks spalio 9 d. Tądien daugiamandatėje apygardoje pagal partijų sąrašus bus išrinkti 70 parlamentarų, taip pat nuo kelių iki keliolikos Seimo narių vienmandatėse apygardose.

Tose apygardose, kur nei vienas kandidatas nesurinks pergalei būtino kiekio balsų, spalio 23 d. bus surengtas antrasis rinkimų turas, kuriame dalyvaus po du daugiausiai balsų pirmajame ture surinkę kandidatai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tad galutinai visi 141 naujojo Seimo nariai paaiškės tik spalio 23-osios vakarą. Spėjama, kad tik tuomet, kai kiekviena partija tiksliai žinos, kiek mandatų turi parlamente, galės prasidėti jų derybos dėl naujos valdančiosios koalicijos formavimo.

Vyriausioji rinkimų komisija galutinius Seimo rinkimų rezultatus patvirtins spalio 29-30 d.

Pagal Konstituciją, pirmąjį naujos kadencijos Seimo posėdį per 15 dienų nuo galutinių Seimo rinkimų rezultatų patvirtinimo turi sušaukti prezidentas. Tad naujasis Seimas pradės dirbti ne vėliau kaip lapkričio 14-ąją.

Tikimasi, kad naujos valdančiosios daugumos kontūrai paaiškės dar iki pirmojo Seimo posėdžio.

Tą pačią dieną, kai Seimas susirinks į pirmąjį posėdį, parlamentarai prisieks ir pradės formuoti naująją Seimo vadovybę, atsistatydinimo raštą prezidentei įteiks Algirdo Butkevičiaus vadovaujama 16-oji Vyriausybė. Bet jai bus pavesta laikinai eiti savo pareigas iki bus suformuotas ir pradės dirbti naujas ministrų kabinetas.

Prezidentei teks paklusti Seimo daugumai

Per 15 dienų nuo Vyriausybės atsistatydinimo prezidentė privalės pateikti Seimui naujojo ministro pirmininko kandidatūrą. Konstitucijos straipsnis dėl premjero paskyrimo procedūros yra dar 1998 m. išaiškintas Konstitucinio teismo (KT).

Jis pabrėžė, kad „Lietuva yra parlamentinė respublika, kurioje Vyriausybės įgaliojimai priklauso tik nuo Seimo pasitikėjimo ja“, kas savo ruožtu reiškia, kad prezidentas neturi absoliučios laisvės parenkant premjero kandidatūrą ir „tenka skirti Seimo daugumos palaikomą ministrą pirmininką ir tvirtinti tokią Vyriausybę, kurios programai Seimas gali pritarti posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma“.

„Europos valstybių, kuriose prezidentas renkamas tiesiogiai, konstitucinėje praktikoje nereti atvejai, kai prezidento ir parlamento daugumos politinės nuostatos yra skirtingos arba prezidentas nėra parlamento daugumos remiamas. Jo, kaip valstybės vadovo, rūpestis – sudaryti daugumos remiamą vyriausybę, todėl jis, nors ir turi pasirinkimo teisę, neignoruoja parlamento daugumos. Pagal Europos konstitucinę tradiciją prezidentas vyriausybės vadovu skiria tą asmenį, kurį remia parlamento dauguma. Tokios konstitucinės praktikos laikomasi ir Lietuvoje“, – rašoma tame pačiame KT sprendime.

Per pastaruosius 25 metus nebuvo nei vieno atvejo, kai prezidentas nepaklustų Seime susiformavusios valdančiosios daugumos valiai premjero kandidatūros klausimu. Konstitucinės teisės specialistai atkreipia dėmesį, kad jeigu valstybės vadovas pabandytų „pademonstruoti raumenis“ dėl premjero kandidatūros, jam gali būti net inicijuota apkaltos procedūra dėl konstitucinių principų grubaus pažeidimo.

Procedūros užtruks kelias savaites

Po to, kai Seimas balsuoja už naujojo premjero kandidatūrą ir jis yra paskiriamas, suteikiama dar 15 dienų suformuoti naują Vyriausybę.

Ministrų kandidatūras prezidentei teiks paskirtasis premjeras. Sudarius kabinetą Seimui pateikiama naujos Vyriausybės programa. Seimui balsų dauguma patvirtinus programą, Vyriausybės nariai prisiekia ir tą pačią dieną įgyja įgaliojimus dirbti.

Tęsinys po grafiku

infogr.am::6c4d1dd6-bb9e-4909-b731-88352ad0df74

Nors Konstitucija nustato, kad visam Vyriausybės sudarymo procesui yra skiriama beveik pusantro mėnesio, niekada nebuvo išnaudoti visi numatytieji terminai. Paprastai nauja Vyriausybė būdavo sudaroma ir pradėdavo dirbti maždaug per 2-3 savaites nuo buvusios Vyriausybės atsistatydinimo.

Jeigu ir šįkart bus išlaikyti panašūs terminai, 17-oji Vyriausybė pradės darbą gruodžio pirmosiomis dienomis. Tą pačią dieną, kai prisieks naujas ministrų kabinetas, baigsis ir p. Butkevičiaus vadovaujamos laikinosios Vyriausybės įgaliojimai.

infogr.am::25ca535a-1c00-4352-a8f2-2eff3a293a55

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku