Vidiniai teisininkai ar advokatų kontoros: ką ir kaip renkasi verslas

Publikuota: 2016-09-06
Advokatų kontoros LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas partneris Gintaras Balčiūnas ir vadovaujantis partneris Marius Grajauskas
Advokatų kontoros LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas partneris Gintaras Balčiūnas ir vadovaujantis partneris Marius Grajauskas

Advokatų kontorų LEADELL tinklo partneriai Baltijos šalyse atliko teisinių paslaugų rinkos tyrimą, kurio metu apklausė verslo įmones Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Tyrimu siekta išsiaiškinti, kokiais atvejais įmonės linkę pavesti teisines užduotis atlikti vidiniams įmonių teisininkams, o kada pasitelkiamos išorinės advokatų kontoros. Taip pat atskleidžiama, kokiais kriterijais vadovaujantis pasirenkami išorės teisinių paslaugų teikėjai. Pateikiame svarbiausius tyrimo rezultatus ir įžvalgas.

Stiprėja stambių verslo įmonių vidiniai teisės padaliniai

Didieji visų trijų šalių rinkų žaidėjai, pavyzdžiui, bankai, logistikos, farmacijos įmonės turi stiprius vidinius teisininkus, puikiai išmanančius su tokių įmonių pagrindine veikla susijusius klausimus. Taigi į išorės teisininkus, t.y. advokatus, kreipiamasi tik tais atvejais, kurie išeina už kasdienės veiklos sričių, kai reikia netradicinių sprendimų bei išskirtinės kompetencijos.

Į advokatų kontoras paprastai kreipiamasi dėl konkurencijos teisės klausimų, sudėtingų teisminių ginčų, dėl kurių teismai nėra suformavę teisminės praktikos ir pan. Didelėse bendrovėse vidinių teisininkų ir nustatytų aiškių procedūrų dėka mažiau ir teisinių rizikų pagrindinės veiklos srityse, geriau parengtos sutartys su verslo partneriais ir klientais, tvarkingi dokumentai, kaupiama visa reikalinga informacija. Tad teisinio konflikto atveju didelė bendrovė dažniausiai turi daugiau galimybių laimėti. Kilus ginčui mažesnėse ar veiklą tik pradedančiose kompanijose, dažnai paaiškėja, kad neišsaugoti reikalingi įrodymai, sutartys netinkamai administruotos, tad vesti ir laimėti ginčus sunkiau net ir išorės advokatams.

Advokatų kontoros LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas vadovaujantis partneris Marius Grajauskas teigia, jog jau yra įprasta, kad įmonės iš anksto sudaro advokatų kontorų, su kuriomis prireikus dirbtų, sąrašus. Iškilus būtinybei, kreipiamasi į keletą advokatų kontorų ir gavus jų atsakymus, išsirenkama viena, kurios pasiūlytos sąlygos yra priimtiniausios. Ši susiklosčiusi teisinių paslaugų tiekėjų pasirinkimo praktika didina advokatų kontorų konkurenciją.

Kokybiška teisinė paslauga – ne tik ginčo išsprendimas

Remiantis atliktu tyrimu taip pat paaiškėjo, jog kokybiškas teisines paslaugas įmonės vertina ne tik pagal tai, ar advokatai išsprendė teisinį ginčą ir pasiekė norimą rezultatą. Šiandien reikšmingomis advokatų konkurencinės kovos priemonėmis tampa ir teisinės paslaugos suteikimo būdas bei sklandi komunikacija su klientu. Estijoje ir Latvijoje stebimos tokios pat tendencijos, tad Baltijos šalių rinka analizuojant klientų poreikius iš esmės yra vienoda.

Kita vertus, pasak advokatų kontoros LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas partnerio Gintaro Balčiūno, verslas renkasi pagal tai, ar advokatai turi žinių ir išmano jų verslo specifiką, turi panašius ir aiškius darbo principus, procedūras bei ar profesionaliai atliko savo darbą. Advokatas turi profesionaliai padaryti viską, kas yra įmanoma teisinėmis priemonėmis, apsaugant kliento teises ir jo įstatymo saugomus interesus. Jei jau iki advokatui įsijungiant buvo padarytą klaidų ir priimtas neigiamas sprendimas – jis privalo maksimaliai stengtis sumažinti klientui kylančias neigiamas pasekmes, siūlyti laiku užbaigti ginčą ar kitaip išeiti iš grėsmę verslui keliančios situacijos.

Svarbus tiesioginis advokato įsitraukimas

Įmonės ypač vertina tiesioginį ryšį su advokatų kontorų partneriais. Tyrimo metu paaiškėjo, jog neretai į kontorą atvedęs klientą advokatas jo pavedimo vykdymą perleidžia žemesnės grandies teisininkams ir vėliau pats projekte visai arba beveik nedalyvauja. Dėl to dažnai kyla komunikacijos spragų, neaiškumų, kurie didina klientų nepasitenkinimą. Tuo tarpu tiesioginis advokato įsitraukimas į projektą arba bent jau jo priežiūrą, kaip rodo duomenys, yra ypač vertinamas.

Baltijos šalys vertinamos kaip viena rinka

Stiprėja tendencija Baltijos šalių rinką vertinti kaip vieną bendrą rinką. Šiandien jau įprasta, kad lietuviško kapitalo įmonės steigia dukterines bendroves Estijoje bei Latvijoje ir atvirkščiai. Įmonių grupei gerokai patogiau naudotis teisininkų paslaugomis, kurių kokybę jau yra įvertinusi viena iš grupės įmonių. Klientui iš Lietuvos visada yra patogiau bendrauti ir savo poreikius Latvijoje ar Estijoje gimtąja kalba išaiškinti savo advokatui, esančiam Lietuvoje, kuris organizuoja teisinius darbus su savo tinklo partneriais Latvijoje ar Estijoje. Tokie klientų poreikiai yra postūmis advokatų kontoroms jungtis į bendrus advokatų kontorų tinklus, veikiančius visose trijose Baltijos šalyse.

Pasak advokatų kontoros LEADELL Pilv vadovaujančio partnerio Aivar Pilv, „susijungimai į bendrus advokatų kontorų tinklus vyksta ne reklaminiais tikslais, be to, jie neįvyksta ir per vieną dieną. Dar prieš pasirašant bendradarbiavimo sutartį ieškoma partnerių, susipažįstama su jų vertybėmis, filosofija ir tikslais, vertinama ar pastarieji sutampa. Tai natūralu – nuo to priklauso, ar skirtingose valstybėse veikiančios bendro aljanso advokatų kontoros gebės garantuoti klientui tokį pat paslaugų standartą. Savaime suprantama, kad klientai nesinaudos kontoros paslaugomis, jeigu vienos iš aljanso kontorų paslaugų lygis bus žemesnis nei kitų.“

Kaip pažymi advokatų kontoros LEADELL Fogels, Vitols ir Paipa vadovaujantis partneris Kārlis Vītols, „klientui naudojantis advokatų kontorų tinklo paslaugomis yra užtikrinamas „vieno langelio“ principas, t.y. užtenka kreiptis į vienoje iš šalių esančią advokatų kontorą ir jam bus suteiktos kokybiškos paslaugos kitoje šalyje. Dėl to nebereikės savarankiškai ieškoti advokatų nepažįstamoje rinkoje ir patirti papildomų laiko ir kitokio pobūdžio sąnaudų.“

Tokiai pozicijai bei atlikto tyrimo rezultatams pritaria ir prof. dr. Ignas Vėgėlė, Lietuvos advokatūros pirmininkas, teigiantis, jog „advokatų kontorų partnerystė su kolegomis latviais ir estais bei pozicionavimas kaip vieningo vieneto, dirbančio ir teikiančio paslaugas visose trijose Baltijos šalyse, yra dėsningas procesas. Paprastai tokie sprendimai subręsta kartu su klientų planais plėstis į kitas šalis. Tokia kontorų partnerystė turi neabejotinų privalumų tiek klientams, tiek advokatams: greitesnė prieiga prie reikalingos informacijos, apjungiamos skirtingos ir labai vertingos kompetencijos bei patirtys. Tai padeda ieškoti inovatyvių sprendimų, pasiūlyti naujų paslaugų. Klientui, ypač tarptautiniam, patraukliau bendradarbiauti su aiškų modelį, vieningus kokybės standartus turinčia kontora visose trijose Baltijos šalyse, nei mėginti prisitaikyti prie skirtingų.“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Praleistos progos patylėti 5

Valdantieji, ir anksčiau liguistai reagavę į bet kokią kritiką, pastarosiomis dienomis tiesiog pratrūko...

TOP 20 didžiausių viešųjų įstaigų: statusas praranda patrauklumą Premium

Didžiausia viešoji įstaiga, Lietuvoje dėvėtų drabužių prekyba užsiimanti „Humana People to People Baltic“,...

Finansai
05:45
JAV ir Kinijos prekybos kare – nerimo ženklai iš tarptautinių įmonių Premium 1

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, administracija ne kartą teigė, kad ilgojo periodo nauda iš prekybos karo su...

JK ūkininkai ir maisto gamintojai sunerimę dėl turbulencijos, galinčios ištikti po „Brexit“ 4

Michaelas Gove'as, Jungtinės Karalystės (JK) aplinkos ministras įspėja: nepasiekus susitarimo su ES dėl...

Agroverslas
2019.01.03
Naujos Visuomenės informavimo įstatymo nuostatos kelia aistras 1

Penki Seimo nariai įregistravo Visuomenės informavimo įstatymo pataisas, kuriomis remiantis, žiniasklaidoje...

Rinkodara
2019.01.03
Du universitetus prisijungęs VDU žada atgaivinti mokytojų rengimą 1

Dvi aukštąsias mokyklas nuo sausio prisijungęs Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) žada aukštesnės kokybės...

Technologijos
2019.01.03
Tiesioginės užsienio investicijos gyventojui Lietuvoje pasiekė 5.544 Eur 1

Sukauptosios tiesioginės užsienio investicijos (TUI) Lietuvoje per metus išaugo 4,1% ir 2018 m. trečio...

Finansai
2019.01.03
A. Mažrimas traukiasi iš A. Verygos konsultantų 1

Buvęs sveikatos ministro Aurelijaus Verygos patarėjas Artūras Mažrimas atsisakė visuomeninio p. Verygos...

Verslo aplinka
2019.01.03
FNTT išaiškino PVM vengimo schemą

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) išsiaiškino PVM ir akcizo mokesčių vengimo schemą, kurią vykdę...

Energetika
2019.01.03
Tikisi, kad Lietuva pasieks „Doing Business“ dešimtuką 1

Vyriausybė turi vilčių, kad jos siūlomos priemonės leis Lietuvai jeigu ne šiemet, tai bent kitąmet rudenį...

Verslo aplinka
2019.01.03
Aktualūs teisės aktų pakeitimai 2019 metais: efektyvesni procesai ir naujos prievolės verslui Rėmėjo turinys

Kiekvienų metų pradžioje apžvelgiami įstatymų pakeitimai dažniausiai paliečia verslui aktualius mokesčių...

Verslo aplinka
2019.01.03
Galvokime savo galva 10

Ar kada susimąstėme, kur slypi Naujųjų metų sutikimo džiugaus jaudulio priežastis? Juk kasmet susiduriame su...

Verslo aplinka
2019.01.03
JAV Kongresas bandys spręsti vyriausybės uždarymo problemą

Ketvirtadienį JAV Atstovų rūmuose Demokratų partija balsuos dėl finansinio paketo, kuris turėtų nutraukti jau...

Verslo aplinka
2019.01.02
Baigtas 3 universitetų reorganizavimas 2

2019 m. sausio 1 d. pasibaigė Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) ir Aleksandro Stulginskio universiteto...

Verslo aplinka
2019.01.02
Danijoje traukinio katastrofa pražudė 6 žmones

Trečiadienį ant Danijos didžiojo Belto tilto, kuris jungia Zelandijos ir Fiuno salas įvyko traukinio avarija,...

Verslo aplinka
2019.01.02
Komisija prašo daugiau galių stabdyti TV programas, jei būtų bandoma paveikti rinkimus 2

Siūloma leisti Lietuvos radijo ir televizijos komisijai (LRTK) skubiai stabdyti televizijos programas, jei...

Rinkodara
2019.01.02
Baigdama kadenciją prezidentė lankysis Davose, Varšuvoje, Tokijuje, Vatikane

Per pirmąjį šių metų pusmetį kadenciją baigianti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė vyks su vizitais į...

Verslo aplinka
2019.01.02
Dekreto dėl V. Sinkevičiaus pareigų pavadinimo pakeitimo nebus

Virginijus Sinkevičius automatiškai nuo 2019 m. sausio 1 d. tapo ekonomikos ir inovacijų ministru, todėl...

Verslo aplinka
2019.01.02
Metai, neleisiantys nuobodžiauti

Peržengus 2019-ųjų slenkstį pranašauti galima daug ką, tačiau tik laikas iš tikrųjų patvirtina arba paneigia...

Verslo aplinka
2019.01.02
Valdininkų armijos susitraukimas įžvelgiamas tik su lupa Premium 20

Vyriausybė neskuba įgyvendinti pažado gerokai sumažinti valdininkų skaičių. Dabar teigiama, kad jis ims...

Verslo aplinka
2019.01.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau