Vidiniai teisininkai ar advokatų kontoros: ką ir kaip renkasi verslas

Publikuota: 2016-09-06
Advokatų kontoros LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas partneris Gintaras Balčiūnas ir vadovaujantis partneris Marius Grajauskas
Advokatų kontoros LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas partneris Gintaras Balčiūnas ir vadovaujantis partneris Marius Grajauskas

Advokatų kontorų LEADELL tinklo partneriai Baltijos šalyse atliko teisinių paslaugų rinkos tyrimą, kurio metu apklausė verslo įmones Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Tyrimu siekta išsiaiškinti, kokiais atvejais įmonės linkę pavesti teisines užduotis atlikti vidiniams įmonių teisininkams, o kada pasitelkiamos išorinės advokatų kontoros. Taip pat atskleidžiama, kokiais kriterijais vadovaujantis pasirenkami išorės teisinių paslaugų teikėjai. Pateikiame svarbiausius tyrimo rezultatus ir įžvalgas.

Stiprėja stambių verslo įmonių vidiniai teisės padaliniai

Didieji visų trijų šalių rinkų žaidėjai, pavyzdžiui, bankai, logistikos, farmacijos įmonės turi stiprius vidinius teisininkus, puikiai išmanančius su tokių įmonių pagrindine veikla susijusius klausimus. Taigi į išorės teisininkus, t.y. advokatus, kreipiamasi tik tais atvejais, kurie išeina už kasdienės veiklos sričių, kai reikia netradicinių sprendimų bei išskirtinės kompetencijos.

Į advokatų kontoras paprastai kreipiamasi dėl konkurencijos teisės klausimų, sudėtingų teisminių ginčų, dėl kurių teismai nėra suformavę teisminės praktikos ir pan. Didelėse bendrovėse vidinių teisininkų ir nustatytų aiškių procedūrų dėka mažiau ir teisinių rizikų pagrindinės veiklos srityse, geriau parengtos sutartys su verslo partneriais ir klientais, tvarkingi dokumentai, kaupiama visa reikalinga informacija. Tad teisinio konflikto atveju didelė bendrovė dažniausiai turi daugiau galimybių laimėti. Kilus ginčui mažesnėse ar veiklą tik pradedančiose kompanijose, dažnai paaiškėja, kad neišsaugoti reikalingi įrodymai, sutartys netinkamai administruotos, tad vesti ir laimėti ginčus sunkiau net ir išorės advokatams.

Advokatų kontoros LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas vadovaujantis partneris Marius Grajauskas teigia, jog jau yra įprasta, kad įmonės iš anksto sudaro advokatų kontorų, su kuriomis prireikus dirbtų, sąrašus. Iškilus būtinybei, kreipiamasi į keletą advokatų kontorų ir gavus jų atsakymus, išsirenkama viena, kurios pasiūlytos sąlygos yra priimtiniausios. Ši susiklosčiusi teisinių paslaugų tiekėjų pasirinkimo praktika didina advokatų kontorų konkurenciją.

Kokybiška teisinė paslauga – ne tik ginčo išsprendimas

Remiantis atliktu tyrimu taip pat paaiškėjo, jog kokybiškas teisines paslaugas įmonės vertina ne tik pagal tai, ar advokatai išsprendė teisinį ginčą ir pasiekė norimą rezultatą. Šiandien reikšmingomis advokatų konkurencinės kovos priemonėmis tampa ir teisinės paslaugos suteikimo būdas bei sklandi komunikacija su klientu. Estijoje ir Latvijoje stebimos tokios pat tendencijos, tad Baltijos šalių rinka analizuojant klientų poreikius iš esmės yra vienoda.

Kita vertus, pasak advokatų kontoros LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas partnerio Gintaro Balčiūno, verslas renkasi pagal tai, ar advokatai turi žinių ir išmano jų verslo specifiką, turi panašius ir aiškius darbo principus, procedūras bei ar profesionaliai atliko savo darbą. Advokatas turi profesionaliai padaryti viską, kas yra įmanoma teisinėmis priemonėmis, apsaugant kliento teises ir jo įstatymo saugomus interesus. Jei jau iki advokatui įsijungiant buvo padarytą klaidų ir priimtas neigiamas sprendimas – jis privalo maksimaliai stengtis sumažinti klientui kylančias neigiamas pasekmes, siūlyti laiku užbaigti ginčą ar kitaip išeiti iš grėsmę verslui keliančios situacijos.

Svarbus tiesioginis advokato įsitraukimas

Įmonės ypač vertina tiesioginį ryšį su advokatų kontorų partneriais. Tyrimo metu paaiškėjo, jog neretai į kontorą atvedęs klientą advokatas jo pavedimo vykdymą perleidžia žemesnės grandies teisininkams ir vėliau pats projekte visai arba beveik nedalyvauja. Dėl to dažnai kyla komunikacijos spragų, neaiškumų, kurie didina klientų nepasitenkinimą. Tuo tarpu tiesioginis advokato įsitraukimas į projektą arba bent jau jo priežiūrą, kaip rodo duomenys, yra ypač vertinamas.

Baltijos šalys vertinamos kaip viena rinka

Stiprėja tendencija Baltijos šalių rinką vertinti kaip vieną bendrą rinką. Šiandien jau įprasta, kad lietuviško kapitalo įmonės steigia dukterines bendroves Estijoje bei Latvijoje ir atvirkščiai. Įmonių grupei gerokai patogiau naudotis teisininkų paslaugomis, kurių kokybę jau yra įvertinusi viena iš grupės įmonių. Klientui iš Lietuvos visada yra patogiau bendrauti ir savo poreikius Latvijoje ar Estijoje gimtąja kalba išaiškinti savo advokatui, esančiam Lietuvoje, kuris organizuoja teisinius darbus su savo tinklo partneriais Latvijoje ar Estijoje. Tokie klientų poreikiai yra postūmis advokatų kontoroms jungtis į bendrus advokatų kontorų tinklus, veikiančius visose trijose Baltijos šalyse.

Pasak advokatų kontoros LEADELL Pilv vadovaujančio partnerio Aivar Pilv, „susijungimai į bendrus advokatų kontorų tinklus vyksta ne reklaminiais tikslais, be to, jie neįvyksta ir per vieną dieną. Dar prieš pasirašant bendradarbiavimo sutartį ieškoma partnerių, susipažįstama su jų vertybėmis, filosofija ir tikslais, vertinama ar pastarieji sutampa. Tai natūralu – nuo to priklauso, ar skirtingose valstybėse veikiančios bendro aljanso advokatų kontoros gebės garantuoti klientui tokį pat paslaugų standartą. Savaime suprantama, kad klientai nesinaudos kontoros paslaugomis, jeigu vienos iš aljanso kontorų paslaugų lygis bus žemesnis nei kitų.“

Kaip pažymi advokatų kontoros LEADELL Fogels, Vitols ir Paipa vadovaujantis partneris Kārlis Vītols, „klientui naudojantis advokatų kontorų tinklo paslaugomis yra užtikrinamas „vieno langelio“ principas, t.y. užtenka kreiptis į vienoje iš šalių esančią advokatų kontorą ir jam bus suteiktos kokybiškos paslaugos kitoje šalyje. Dėl to nebereikės savarankiškai ieškoti advokatų nepažįstamoje rinkoje ir patirti papildomų laiko ir kitokio pobūdžio sąnaudų.“

Tokiai pozicijai bei atlikto tyrimo rezultatams pritaria ir prof. dr. Ignas Vėgėlė, Lietuvos advokatūros pirmininkas, teigiantis, jog „advokatų kontorų partnerystė su kolegomis latviais ir estais bei pozicionavimas kaip vieningo vieneto, dirbančio ir teikiančio paslaugas visose trijose Baltijos šalyse, yra dėsningas procesas. Paprastai tokie sprendimai subręsta kartu su klientų planais plėstis į kitas šalis. Tokia kontorų partnerystė turi neabejotinų privalumų tiek klientams, tiek advokatams: greitesnė prieiga prie reikalingos informacijos, apjungiamos skirtingos ir labai vertingos kompetencijos bei patirtys. Tai padeda ieškoti inovatyvių sprendimų, pasiūlyti naujų paslaugų. Klientui, ypač tarptautiniam, patraukliau bendradarbiauti su aiškų modelį, vieningus kokybės standartus turinčia kontora visose trijose Baltijos šalyse, nei mėginti prisitaikyti prie skirtingų.“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Buenos Airėse vyksta G20 susitikimas 3

Šį savaitgalį pasaulio lyderiai susirinko į G20 susitikimą Buenos Airėse, Argentinoje. Investuotojai ir...

VRK atnaujino tyrimą dėl akcijos „Saugokime vyrus“

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) atnaujino tyrimą dėl Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio...

Antstoliai iš skolininkų galės išskaičiuoti mažiau lėšų 3

Nuo šeštadienio įsigalioja Civilinio proceso kodekso pataisos dėl mažesnių sumų, kurias antstoliai gali...

Mirė buvęs JAV prezidentas G. H. W. Bushas 5

Sulaukęs 94 m. mirė buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentas Georgas H. W. Bushas, CNN pranešė jo...

Keli šimtai pedagogų mitingavo prie Seimo 1

Tęsiantis pedagogų streikams dėl etatinio mokytojų apmokėjimo ir didesnių algų, penktadienio pavakare keli...

Verslo aplinka
2018.11.30
D. Tuskas: ES pratęs sankcijas Rusijai 3

Europos Sąjunga (ES) kitą mėnesį pratęs dabar taikomas ekonomines sankcijas Rusijai, G20 viršūnių susitikime...

Verslo aplinka
2018.11.30
D. Grybauskaitė abejoja dėl J. Petrauskienės darbo, ši nežada trauktis 31

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė abejojanti, ar švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė gebės...

Verslo aplinka
2018.11.30
A. Merkel dėl lėktuvo gedimo vėluoja į G20 4

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, praleis pirmąją G20 susitikimo dieną, nes Vokietijos vyriausybės „Airbus“...

Verslo aplinka
2018.11.30
Išrinktas naujasis Teisėjų tarybos pirmininkas 2

Teisėjų taryba penktadienį naujuoju savo pirmininku išrinko Algimantą Valantiną, Apeliacinio teismo...

Verslo aplinka
2018.11.30
Melioracijos įrenginiams atstatyti – 17 mln. Eur

Visos savivaldybės, kurioms skirtas finansavimas, jau pasirašė sutartis su Valstybės žemės fondu dėl Europos...

Agroverslas
2018.11.30
Antru įverčiu BVP per ketvirtį traukėsi kiek mažiau 1

Antrasis trečiojo šių metų ketvirčio BVP įvertis anksčiau skelbtus ekonomikos augimo rodiklius pakoregavo į...

Verslo aplinka
2018.11.30
Per metus verslo nuotaika pagerėjo, per mėnesį – pablogėjo 

Verslo tendencijų tyrimo rezultatai rodo, kad ekonominių vertinimų rodiklis šį lapkritį buvo 5 – jis yra...

Verslo aplinka
2018.11.30
Išrinktas naujas Aplinkos apsaugos agentūros direktorius

Konkursą Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus pareigoms užimti laimėjo Rimgaudas Špokas.

Vadyba
2018.11.30
Ukraina uždraudė rusams vyrams atvykti į šalį 14

Ukraina uždraudė Rusijos piliečiams vyrams nuo 16 iki 60 metų amžiaus atvykti į Ukrainą. Tokią informaciją...

Verslo aplinka
2018.11.30
LRT tyrimas: dalis Rusų aljanso narių nežino, kad yra jo nariai 1

LRT duomenimis, dalis parlamentarės Irinos Rozovos vadovaujamo Rusų aljanso narių nežino esantys jos nariai.

Verslo aplinka
2018.11.30
Neringos valdžia priešinasi pastatų Gintaro įlankoje pardavimui 4

Neringos miesto valdžia ketina prašyti Vyriausybės, kad būtų užkirstas kelias galimam valstybei priklausančio...

Statyba ir NT
2018.11.30
Prie starto - valdininkų išraustos duobės 4

Valdžios atstovai, grąžydami rankas dėl po 2020 m. Lietuvai sumažėsiančių ES paramos pinigų, nesugeba...

Pramonė
2018.11.30
Jei galėtų, iš šešėlio ištrauktų daugiau, bet pyragas, pasirodo, per mažas Premium 5

Ekonomistai regi bent tris paralelinės ekonomikos šaltinius, iš kurių kitąmet bus galima papildyti mokesčių...

Finansai
2018.11.30
D. Trumpas atšaukė susitikimą su V. Putinu

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, nusprendė atšaukti šeštadienį turėjusį įvykti susitikimą su Vladimiru...

Verslo aplinka
2018.11.29
JK pasitraukti iš ES neapsimoka 15

Jungtinė Karalystė (JK) bus ekonomiškai skurdesnė su bet kuriuo „Brexit“ susitarimu, palyginus su naryste...

Verslo aplinka
2018.11.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau