Verslas įvertino prezidentės metinį pranešimą

Publikuota: 2016-06-10
Irmanto Gelūno („15min“ / „Scanpix“) nuotr.
Irmanto Gelūno („15min“ / „Scanpix“) nuotr.
„Verslo žinios“

Prezidentės Dalios Grybauskaitės metinį pranešimą verslas vertina pozityviai – ji atkreipia dėmesį į svarbiausias stabiliam šalies augimui kelią užkertančias kliūtis. Bet ar įvardytų problemų sprendimas neklimps biurokratiniame ir korupciniame liūne, verslininkai nėra tikri.

„Prezidentės pranešimas labai geras – jis puikiai atspindi Lietuvos būklę ir nurodo šaliai kylančias grėsmes. Pagrindiniai šalies vadovės identifikuoti klausimai – Lietuvos pasirengimas tam periodui, kai gali mažėti ES fondų parama ir teks parodyti valstybės ekonominį stuburą. Atkreiptas dėmesys ir į socialines problemas“, – vertina Robertas Dargis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas.

„Prezidentė pranešime išdėstė daug teisingų minčių. Mano nuomone, ypač svarbi ta, kad Lietuvos viešasis sektorius neefektyvus ir tai gali tapti didžiausiu mūsų ekonominio augimo trikdžiu“, – antrina Danas Arlauskas, Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius.

Anot jo, tai patvirtina ir Europos Komisijos rekomendacijos Lietuvai, kuriose aiškiai išdėstyta, kad, nesiėmus esminių viešojo sektoriaus pertvarkų, nuo 2021 m. Lietuvos laukia ūkio nuosmukis.

Ragina susitelkti

Pono Dargio teigimu, pramonininkai pastaruoju metu nuolat pabrėžia tuos pačius dalykus, apie kuriuos pranešime vakar kalbėjo p. Grybauskaitė: tai būtinybė užtikrinti Lietuvos verslo ateities konkurencingumą, sukuriant lankstesnius darbo santykius, efektyviau valdant valstybės turtą, sprendžiant švietimo ir darbo rinkos problemas, neleidžiant įsigalėti korupciniams ryšiams.

„Prezidentės pranešime man ypač patiko raginimas visuomenei telktis siekiant bendrų tikslų, apie tai kalbame ir LPK. Akivaizdu, kad jei nebus visuomenės susitelkimo sprendžiant strategines užduotis, supratimo, ką ir kaip mes darome visi kartu, neturime šanso sukurti stiprios valstybės“, – tvirtina p. Dargis.

Anot p. Arlausko, negalima nesutikti su prezidentės mintimis, kad viena rimčiausių problemų – bendros strategijos ir valstybės tikslų nebuvimas, atsakomybės stoka, fragmentiški viešojo sektoriaus veiksmai ir iniciatyvos. Jo vertinimu, neefektyviai veikia ir tos institucijos, kurios turėjo tapti verslo pagalbininkėmis, didinant šalies konkurencingumą

„Šiokia tokia pažanga yra, tarkime, Ūkio ministerija (ŪM) šiandien nebereikalauja iš verslo „sumokėti procento“, o ankstesniais metais būdavo ir taip. Tačiau ŪM valdomos institucijos, tokios kaip „Versli Lietuva“ ar Lietuvos verslo paramos agentūra, šiandien pasidarė valstybės valstybėje – veiksmas lyg ir vyksta, o paslaugų, kurias jos turėjo sukurti, efektyvumas abejotinas“, – kalba p. Arlauskas.

„Įdomus, geras pranešimas. Paliesta daug sričių, kurios tiesiogiai ar netiesiogiai susijusios su verslu, – geopolitika, ekonomika, socialiniai, švietimo reikalai“, – vertina Sigitas Gailiūnas, Panevėžio AB „Lietkabelis“ generalinis direktorius, Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas, Trišalės tarybos narys.

Klausimai stringa

Anot p. Gailiūno, verslui itin aktualios šalies vadovės pastabos apie vešinčią biurokratiją, baimę priimti strateginius sprendimus ar įgyvendinti išbaigtas struktūrines reformas, švietimo sistemos ydas.

„Blogų pavyzdžių į valias. Verslas pavargo kalbėti apie ydingą mažiausios kainos reikalavimą, kuris vyrauja viešuosiuose pirkimuose. Valstybinių įstaigų, įmonių aparatas akivaizdžiai per didelis, valdininkai dažnai stokoja kompetencijų, nes jie parenkami pagal priklausomybę vienai ar kitai politinei partijai“, – pavyzdžių pateikia p. Gailiūnas.

Permainų baimės ir biurokratijos liūne, anot jo, stringa ir liberalesnius darbo santykius reglamentuojantys teisės aktai.

„Jie pakliuvo politikams į rankas, ir jau dabar matyti, kad viskas bus ne taip, kaip tikėjomės. O estai sugebėjo operatyviai pakeisti darbo santykių įstatymą, ir tai svariai prisidėjo prie jų konkurencingumo“, – lygina p. Gailiūnas.

Vytauto Jokužio, pramonės automatizavimo paslaugų ir produktų tiekėjos UAB „Elinta“ direktoriaus, nuomone, prezidentės pranešime verslui aktualiausias švietimo padėties ir inovacijų plėtros įvertinimas.

„Taikli prezidentės mintis, kad Lietuva rizikuoja tapti neraštinga valstybe su aukštuoju išsilavinimu. Aukštojo mokslo problemas jaučiame savo kailiu. Tokiam kaip mūsų verslui, kuriančiam naujas technologijas, gyvybiškai svarbu rasti gerų darbuotojų, gerų studentų. Tačiau aukštosios mokyklos neįvykdo šios verslui svarbios užduoties“, – konstatuoja p. Jokužis.

Anot jo, šiuo metu beveik visi jaunuoliai baigia aukštąjį mokslą, ir kol tęsis valstybinė politika išlaikyti gerokai daugiau, nei šaliai reikia, aukštųjų mokyklų, visų studentų lygis nusmuks iki vidutinio ir žemesnio už vidutinį.

Per daug tamsių spalvų

Kita vertus, p. Gailiūnui susidarė įspūdis, kad verslo indėlis į šalies ekonominę ir socialinę gerovę prezidentės pranešime atspindėtas nepakankamai ir vienpusiškai.

„Minimi neseni įvykiai, kai išryškėjo nešvarios verslo sąsajos su politikais. Tačiau didžioji dalis Lietuvos verslo dirba skaidriai, be jokių užnugarių ir korupcijos. Mano nuomone, būtų teisingiau verslą matyti kaip vieną svarbiausių šalies ekonominės ir socialinės gerovės varomųjų jėgų, įvertinti jo indėlį į ekonomikos augimą, įžvelgti verslo ir mokslo svarbą kuriant ir diegiant naujas technologijas, inovacijas“, – svarsto jis.

Ponas Jokužis valstybės vadovės pranešime sako pasigedęs didesnio teigiamų pokyčių akcento, krypties, kur turėtų judėti valstybė, įvardijimo.

„Prezidentės pranešime man kiek per daug tamsių spalvų. Norėjosi išgirsti, kas vyksta gerai, kuria kryptimi reikia judėti. Juk teisingų krypčių, iniciatyvų yra. Turime gerą Kauno technologijos universiteto ir Medicinos universiteto sujungimo planą. Gausėja abiturientų, kurie stoja į kolegijas, ir mažiau abiturientų, stojančių į universitetus. Daugiau jaunų žmonių renkasi technikos mokslus. Valdininkai palaikė verslo asociacijų iniciatyvą dėl pameistrystės“, – vardija p. Jokužis.

Jis pripažįsta – nors inovacijų plėtrai skatinti skirtos solidžios lėšos, šioje srityje Lietuva smarkiai atsilieka nuo daugelio ES šalių.

„Tačiau yra prošvaisčių: atsirado sprendimas dėl ikiprekybinių pirkimų – valstybės ar jos įmonių užsakymų sukurti inovatyvių produktų. Mano galva, tai paminėti vertas žingsnis“, – atkreipia dėmesį p. Jokužis.

Kita vertus, prezidentės iškeltos aktualios problemos gali likti tik kalbos, svarsto verslininkai.

„Norisi tikėtis, kad po šio pranešimo bus koks nors vykdomosios valdžios sujudimas, bet dideliu optimizmu netrykštame. Apie problemas iš aukščiausių tribūnų jau ne kartą buvo kalbėta, o, diskusijoms atslūgus, visas vėl tekėjo sena jėga“, – prisimena p. Gailiūnas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Baltarusijoje šimtai žmonių protestuoja prieš glaudesnius ryšius su Rusija

Maždaug 1.000 baltarusių šeštadienį dalyvavo nesankcionuotoje demonstracijoje prieš glaudesnių ryšių su...

Liberalų sąjūdžio kandidatų į Seimą ir EP sąrašus reitinguos visi partiečiai

Liberalų sąjūdžio kandidatų į Seimą bei Europos Parlamentą sąrašą reitinguos visi partiečiai, tačiau partijos...

Konservatoriai kritikuoja valdančiuosius dėl chaotiško biudžeto, žada jo nepalaikyti

Opoziciniai konservatoriai apsisprendė nepalaikyti kitų metų biudžeto ir kaltina valdančiuosius nesirengiant...

Vašingtonas atnaujina derybas su Talibanu Dohoje – šaltinis JAV

Vašingtonas šeštadienį Katare atnaujino derybas su Talibanu, pranešė vienas šaltinis JAV,  praėjus trims...

Investicijos į vaikų sveikatos stiprinimą atsipirktų: 1 Eur duotų 1,3 Eur grąžą

Vaikų fizinis aktyvumas Lietuvoje skatinimas per menkai, jiems nesuformuoti darbo ir poilsio režimo įgūdžiai,...

Ankara: Turkija galutinai nepatvirtino NATO planų dėl Baltijos šalių ir Lenkijos gynybos

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu penktadienį pareiškė, kad Turkija dar galutinai...

Saudo Arabijos karalius pasmerkė arabo stažuotuojo įvykdytas šaudynes Floridoje

Saudo Arabijos karalius Salmanas penktadienį telefonu kalbėdamasis su JAV prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu...

Derybos dėl „Brexit“: Jungtinės Karalystės laukia nemalonus atsitokėjimas Premium

Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas įsitikinęs, kad sunkiausia „Brexit“ dalis jau...

LB: bankų pelno mokestis – geresnė alternatyva turto mokesčiui

Seimo dalies valdančiųjų siūlymas nuo 15% iki 20% padidinti bankų pelno mokestį yra geresnė alternatyva iki...

Verslo aplinka
2019.12.06
Po naujo turkų pareiškimo L. Linkevičius sako, kad gynybos planams politinių kliūčių nėra

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad NATO parengtam atnaujintam Baltijos šalių ir...

Verslo aplinka
2019.12.06
Prancūzijoje antrą dieną vykstantis streikas paralyžiavo susisiekimą

Prancūzijoje penktadienį profesinėms sąjungoms tęsiant beveik milijoną žmonių į gatves išvedusį streiką,...

Verslo aplinka
2019.12.06
Pasieniečių vadu siūloma skirti VRM tarnautoją R. Liubajevą

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo pasieniečių vadu skirti VRM Viešojo saugumo politikos grupės vadovą...

Verslo aplinka
2019.12.06
Tiesioginės užsienio investicijos: kuo vilioja Lietuva? Premium 1

„Investuok Lietuvoje“, parengusi šalies gamybos apžvalgą potencialiems užsienio investuotojams, skaičiuoja,...

Pramonė
2019.12.06
Advokatūra ir ministras sutarė dėl valstybės teikiamos teisinės pagalbos reformos vizijos 1

Lietuvos advokatūra ir teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sutarė dėl valstybės garantuojamos teisinės...

Paslaugos
2019.12.06
Vilniečiai į darbą keliauja be automobilio – kaip ir kodėl keičiasi įpročiai? Verslo tribūna

Vilnius juda. Ir kasmet juda  vis darniau. Sostinės gyventojai po truputį keičia įpročius: vietoje kelionių...

Verslo aplinka
2019.12.06
Interpeliacijos kirvį opozicija kabina ant Kalėdų eglutės

Opozicija tikina nepamirštanti iniciatyvos paskelbti interpeliacijos į skandalus įsivėlusiam susisiekimo...

Verslo aplinka
2019.12.06
Ekonomikos komitetui nesusirinkus, automobilių ir prekybos mokesčiai liko nesvarstyti

Seimo Ekonomikos komitetas trečią kartą iš eilės neapsvarstė taršių automobilių bei prekybos mokesčius...

Investicijos – tarsi iš gausybės rago 2

Kai prieš dešimt metų į Lietuvą koją įkėlė Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“, įkūręs čia operacijų...

Pramonė
2019.12.06
JAV persekioja su Rusijos valdžia siejamus kibernetinius nusikaltėlius

Jungtinės Valstijos paskelbė persekiojančios Rusijos kibernetinių nusikaltėlių grupuotę, kurios...

Verslo aplinka
2019.12.06
Prezidento ir valdančiųjų medaus mėnuo baigėsi Premium

Politikai ir politologai pastebi, kad griežtėja prezidento Gitano Nausėdos užimta pozicija valdančiosios...

Verslo aplinka
2019.12.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau