Naujas Darbo kodeksas skęsta pataisų jūroje

Publikuota: 2016-02-04
Prezidentė susitinka su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetu. Roberto Dačkaus (president.lt) nuotr.
svg svg
Prezidentė susitinka su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetu. Roberto Dačkaus (president.lt) nuotr.

Lankstesnius darbo santykius įteisinantis naujasis Darbo kodeksas (DK) Seime apaugo šimtais politikų pasiūlymų, kuriems apsvarstyti reikės nemažai laiko. Todėl šiuo metu niekas negali pasakyti, kada tas projektas bus parlamentarų priimtas ir pagaliau įsigalios.

Prezidentė pasikalbėjo su Seimo komitetu

Apie kelias dešimtis įstatymų projektų apimantį socialinį modelį, kurio viena svarbiausių dalių yra naujasis DK, ketvirtadienį su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto (SRDK) nariais kalbėjosi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Beje, valstybės vadovė prieš kelias savaites pastebėjo, kad „nėra gyvybiškai svarbu skubėti priimti socialinį modelį, būtina jo svarbiausias nuostatas suderinti su visais socialiniais partneriais“.

Susitikusi su SRDK, kuriame dabar vyksta socialinio modelio paketo svarstymas, prezidentė pareiškė, kad „mažinant socialinę atskirtį svarbu lankstesni ir saugūs darbo santykiai, kurie padės kurti naujas darbo vietas, mažinant nedarbą – kai žmonės turės darbo, mažės ir kitų socialinių problemų“. Bet p. Grybauskaitė pakartojo, kad peržiūrint darbo teisės aktus būtina konsultuotis su socialiniais partneriais, ką Lietuvai rekomenduoja ir Europos Komisija.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Susitikime kalbėta ne tik apie DK, bet ir apie kai kuriuos kitus į socialinio modelio paketą įeinančius projektus, tarp jų – dėl pensijų indeksavimo. „Tai gyvybiškai svarbus sprendimas, kuris dabar svarstomas Seime. Pensijų indeksavimas padėtų mažinti didžiulę senjorų socialinę atskirtį, nes pensijos Lietuvoje vienos mažiausių Europos Sąjungoje. Net apie 60% pensininkų gauna 257 Eur ir mažesnę pensiją, taigi, – balansuoja ties skurdo riba. Prezidentė pabrėžia, kad pensijų augimas turi būti nepriklausomas nuo rinkimų ciklo ir rinkimų pažadų, o siejamas su ekonomine šalies padėtimi ir finansinėmis galimybėmis“, – pranešime spaudai rašo prezidentūra.

Vertina įtaką viešiesiems finansams

Kristina Miškinienė, SRDK pirmininkė, kol kas negalėjo pasakyti, koks likimas laukia komitete svarstomo pasiūlymo nepriklausomai nuo rinkimų ciklų indeksuoti pensijas. „Dar svarstysim komitete visus su tuo susijusius pasiūlymus. Labai atsakingai į juos žiūrim, pirmiausia vertindami, kokią tai įtaką turės viešųjų finansų tvarumui“, – kalbėjo ji.

Apie pensijų indeksavimą SRDK diskutuos ir ketvirtadienio popietės posėdyje, bet, anot p. Miškinienės, kol kas jokių sprendimų nebus prieita, tik gilinamasi į tokios reformos įtaką valstybės ir „Sodros“ biudžetams.

Kita vertus, komiteto pirmininkė patikino, kad iki kovo 10-ąją prasidėsiančios Seimo pavasario sesijos SRDK baigs savo darbą ir dėl pensijų indeksavimo, ir dėl kitų socialinio modelio įstatymų, tarp jų – dėl naujojo DK projekto.

„Jau dabar mūsų išvada dėl DK viršija 600 puslapių. Labai didelė apimtis. Jau peržiūrėjome beveik visus jo straipsnius ir pateiktus pasiūlymus. Liko dar apie 40 straipsnių, kuriuos dar pasvarstysim iki kovo“, – tikino SRDK vadovė.

Ji pripažino, kad „nėra taip paprasta atrasti kompromisą, kuris maksimaliai tenkintų visų visuomenės sluoksnių lūkesčius“. „Bet komitetas intensyviai dirba ir iki pavasario sesijos pradžios pateiks savo pasiūlymus. Tuomet nuo Seimo priklausys, kokiu tempu bus svarstomas ir DK, ir kiti socialinio modelio įstatymai“, – teigė p. Miškinienė.

Tikina gerinantys darbuotojų situaciją

VŽ paprašyta apibendrinti, kokioms pataisoms DK projekte pritarė SRDK ir kiek jos keičia pačią šio projekto esmę, komiteto vadovė atsakė: „Manome, kad įdėjome daugiau darbuotojų interesų apsaugos – mamadieniai ir tėvadieniai prigijo, tad juos siūlome palikti, įteisinamos pailgintos atostogos kai kurioms socialinėms grupėms – mokytojams, gydytojams ir taip toliau, sutarta dėl didesnio socialinio dialogo kiekvienoje įstaigoje ir profsąjungų teisių.“

Vis dėlto, anot p. Miškinienės, didelių prieštaravimų dėl darbo santykių lankstinimo komitete nebuvo. Pavyzdžiui, neprieštaraujama, kad būtų sutrumpintas iš darbo atleidžiamų asmenų įspėjimo terminas ir mažinamos išeitinės išmokos, o dalis jų bus mokama iš specialiai kuriamo fondo.

Bet ar visiems šiems pakeitimams bus pritarta ir Seime, SRDK vadovė nedrįso spėti. Ji taip pat negalėjo pasakyti, kada galėtų būti priimtas naujas socialinis modelis – dar iki šiemet rudenį vyksiančių Seimo rinkimų ar jau po jų.

Konservatorius Rimantas Dagys, SRDK pirmininkės pavaduotojas, įsitikinęs, kad „tikrai nereikia chaotišku būdu priiminėti tokios didelės apimties įstatymus“. „Turime realybei žvelgti į akis – tikrai negebėsime per pavasario sesiją apsvarstyti ir apsispręsti dėl 630 pataisų, pateiktų socialiniam modeliui. Todėl siūlyčiau apsistoti tik ties tais DK bei kitų įstatymų straipsniais, kuriems prieštaravimų nėra, ir juos dabar priimti. O po Seimo rinkimų bus galima grįžti ir prie kitų straipsnių, ramiai užbaigiant diskusijas ir apsisprendžiant dėl jų“, – sakė p. Dagys.

Socialinį modelį kūrusi mokslininkų darbo grupė skeptiškai vertina „fragmentinį“ šio modelio priėmimą, tvirtindama, kad yra „parengtas bendras ir kompleksinis socialinis vaizdas“, kurio nereikėtų „pešioti“.

Pasikalbėjo apie vaikų teises

Susitikime su SRDK prezidentė taip pat aptarė, kaip Lietuvoje derėtų gerinti vaikų interesų apsaugą. „Lietuvoje šiandien daugėja socialinių įtampų dėl smurto prieš vaikus, patyčių, atskirties. Turime nedelsdami padėti tiems žmonėms, kuriems labiausiai reikia pagalbos. Todėl būtina iki rinkimų koncentruotis ties visuomenei svarbiausiomis sritimis - priimti socialinės atskirties mažinimui svarbius sprendimus ir sukurti vieningą vaikų teisių apsaugą šalyje“, – pranešė prezidentūra.

Valstybės vadovė atkreipė dėmesį, kad priėmimo Seime laukia vaiko saugumo užtikrinimui svarbus Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas: „Būtina kaip galima greičiau įgalinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kontroliuoti savivaldybių vaiko teisių skyrių veiklą, o ne tik teikti metodinę pagalbą.“

Pasak prezidentės, „būtina pagaliau ne tik apibrėžti patyčių sąvoką, bet ir uždrausti bet kokį smurtą prieš vaikus, nes Lietuva viena iš nedaugelio ES valstybių vis dar to nepadariusi“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Panevėžyje ir Kuršių mariose prasideda karinės pratybos

Antradienį Panevėžio mieste ir rajone bei Vakarų Lietuvoje prasideda Lietuvos kariuomenės pratybos.

Rusija įšaldė objektų inspektavimą pagal START sutartį su JAV

Rusija pirmadienį pranešė, kad įšaldo objektų inspektavimą pagal strateginės ginkluotės mažinimo sutartį su...

Pirmadienį – 1.935 nauji COVID-19 atvejai, mirė žmogus

Per praėjusią parą nustatyti 1.935 nauji COVID-19 atvejai, mirė vienas žmogus, rodo antradienį paskelbti...

Prezidento patarėjas: pirmiausia reikia didinti žmonių pajamas, vėliau galima svarstyti ir PVM maistui lengvatą 3

Siekiant mažinti infliacijos poveikį gyventojams gali būti svarstoma ir pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

D. Trumpas pranešė apie FTB reidą jo namuose Floridoje

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį paskelbė, kad FTB agentai vykdo reidą jo rezidencijoje...

Karštą politinį rudenį žymės ekonominių iššūkių ženklai Premium

Biudžetas, reakcija į gresiančią recesiją, naujos antiinfliacinės priemonės, pasiūlymai dėl mokesčių...

Ukraina: suimti Rusijos agentai, planavę nužudyti gynybos ministrą ir karinės žvalgybos vadovą

Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) pirmadienį pranešė, kad suėmė Rusijos agentus, kurie planavo nužudyti gynybos...

Taivano diplomatijos vadovas: Kinija savo karinėmis pratybomis rengiasi invazijai

Taivano užsienio reikalų ministras Josephas Wu antradienį pareiškė, jog Pekinas vykdo oro ir jūrų pratybas...

Viceministras: kovinių dronų iš JAV perkanti Lietuva jų papildomai gaus kaip paramą

Iš Jungtinių Valstijų kovinių dronų „Switchblade“ perkanti Lietuva jų papildomai gaus kaip paramą, portalui...

„Aston Martin“ pradeda naują erą: keičia prekės ženklą ir pristato naują ikoniškąjį logotipą Verslo tribūna 1

Ikoniškasis „Aston Martin“ ženklas kelia sparnus į naują įspūdingą erą. Itin prabangių britiškų automobilių...

Naujas balsas Kremliaus chore 11

Kam iš tikrųjų tarnauja žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“, kurios skandalinga...

Nuomonės
05:50
G. Landsbergis: Maskva turi pati surasti būdus, kaip atsiskaityti už Kaliningrado tranzitą 80

Ne Vilnius, o Maskva turi rasti būdus, kaip atsiskaityti už Kaliningrado tranzitą, sako Gabrielius...

Verslo aplinka
2022.08.08
JAV Senatas priėmė 430 mlrd. USD vertės klimato, mokesčių ir sveikatos apsaugos planą

Po pusantrų metų trukusių įtemptų derybų ir naktinio debatų maratono JAV Senatas sekmadienį patvirtino...

Verslo aplinka
2022.08.08
Naujoji JAV Afrikos strategija: žada bendradarbiauti, pabrėžė Kinijos ir Rusijos grėsmes

Pirmadienį JAV paskelbė naują Afrikos strategijos dokumentą, kuriame pabrėžė regiono svarbą, Kinijos ir...

Verslo aplinka
2022.08.08
Kinija tęsia karines pratybas aplink Taivaną, šis antradienį turėtų pradėti savąsias

Kinija pirmadienį surengė naujas karines pratybas aplink Taivaną, pranešė Pekinas, nepaisydamas raginimų...

Verslo aplinka
2022.08.08
ES: pateiktas galutinis variantas dėl Irano branduolinės programos

Europos Sąjunga (ES) pateikė „galutinį tekstą“ per derybas, kuriomis siekiama išgelbėti 2015 metų sutartį,...

Verslo aplinka
2022.08.08
Rusijos primesta valdžia Zaporižioje nusprendė rengti „referendumą“, Ukraina sako, jog tai neturi teisinės reikšmės

Maskvos remiama Ukrainos pietrytinės Zaporižios srities valdžia pirmadienį pareiškė, kad pradeda rengtis...

Verslo aplinka
2022.08.08
Nepaisant karo Ukrainoje, G. Landsbergis ragina nepamiršti ir baltarusių

Minint antrąsias protestų prieš Vakarų nepripažįstamus Baltarusijos prezidento rinkimus metines, Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.08.08
G. Schroederis lieka Vokietijos socialdemokratų partijos narys

Gerhardas Schroederis, buvęs Vokietijos kancleris, liks valdančiosios Socialdemokratų partijos (SPD) narys,...

Verslo aplinka
2022.08.08
Oficialu: nuo antradienio įsigalioja ES planas 15% sumažinti dujų vartojimą

Europos Sąjungos (ES) planas 15% sumažinti dujų vartojimą visoje Bendrijoje, priimtas mėginant išspręsti...

Verslo aplinka
2022.08.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku