Vadovų mokytoja: kodėl kompanijos lyderis yra tarsi tarnas

Publikuota: 2016-12-29
Vykinta Kligytė, DDI vyriausioji konsultantė. Indrės Sesartės (VŽ) nuotr.
svg svg
Vykinta Kligytė, DDI vyriausioji konsultantė. Indrės Sesartės (VŽ) nuotr.

Su garsių tarptautinių korporacijų įvairių grandžių vadovais dirbanti kaunietė psichologijos mokslų daktarė Vykinta Kligytė teigia, jog kol kas Amerikos, Europos ir buvusios posovietinės erdvės kompanijų vadovų požiūris į lyderystę dar skiriasi.

Anot p. Kligytės, JAV lyderių ugdymo kompanijos „Development Dimensions International“ (DDI), kuri turi 42 biurus visame pasaulyje, vyriausiosios konsultantės, vakarietiškų tarptautinių įmonių valdymo sistemoje yra daugiau atvirumo, bendradarbiavimo, darbuotojai vadovams gali tiesiogiai siūlyti problemų sprendimo būdus ir novatoriškas idėjas. Tuo metu, Lietuvoje vis dar juntama įsišaknijusi aiški hierarchinė sistema ir uždarumas, trūksta glaudesnio ryšio tarp lyderio, padalinių vadovų ir jiems pavaldžių darbuotojų.

Mokymosi kelionė

Tai p. Kligytė aiškina kaip mentaliteto skirtumą, tačiau į Lietuvą vis daugiau ateinant užsienio kapitalo kompanijų lietuviškose įmonėse jau jaučiami laisvėjimo permainų vėjai. Vadovų „mokytoja“ pastebi, jog vis dažniau Lietuvoje suvokiama, jog mokymai darbuotojams ir jų vadovams nesibaigia jiems pasibaigus. Ką tai reiškia? Ogi tai, jog konsultantai po mokymų ir toliau prižiūri, ugdo mokymų dalyvius, juos skatina atlikti įvairias užduotis, kartu sprendžia konkrečias darbe kylančias problemas.

„Mokymai yra „learning journey“ (angl. mokymosi kelionė), – sako į JAV kapitalo Kaune veikiančio „Intermedix Lietuva“ paslaugų centro įvairių grandžių vadovų mokymus Lietuvoje atvykusi p. Kligytė. – Yra daug išleistų lyderystės vadovėlių, bet vadovai nori ne tik išmokti bendrų lyderystės principų, bet ir išmokti pritaikyti juos teisingai įvairiose asmeninio ir profesinio gyvenimo situacijose.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Dabartinėje verslo aplinkoje, kai viskas keičiasi neįtikėtinu tempu, daug nežinomybės ir laikinumo, vadovai turi buti pasiruošę daryti verslo ir su personalu susijusius sprendimus greitai, kartais neturint visos informacijos. Kas tai yra mokymai? Tik 10% jų sudaro formalus mokymas per apmokymus, iš knygų, 20% laiko užima neformalus mokymasis iš kitų vadovų, mentorių, o likę 70% – tai pačių vadovų mokymasis gautas žinias įgyvendinti konkrečiame darbe“.

Autentiškumo paieškos

Šįmet psichologijos daktarė jau antrą kartą rengia mokymus „Intermedix Lietuva“ vadovams. Jos karjeros žingsniai: baigusi anglų filologijos magistrą Vytauto Didžiojo universitete, išvyko studijuoti anglų lingvistiką (psicholingvistikos specializacija) į Bergeno universitetą Norvegijoje, tuomet atsirado galimybė vykti studijuoti įmonių ir organizacijų psichologiją į Oklahomos universitetą JAV.

nuotrauka::1left

Baigusi šias studijas p. Kligytė, jau turėdama psichologijos daktaro laipsnį, pradėjo dirbti DDI kompanijoje – iš pradžių jai teko dirbti biure Kanadoje, o dabar trečius metus ji dirba vyriausiąja konsultante Londono biure ir veda mokymus įvairaus lygio vadovams įvairiose šalyse (šiuo metu dirba su strateginio lygmens vadovais), jai nuolat tenka skraidyti iš vienos šalies į kitą.

„Darbas su aukščiausio lygio strateginiais didelių įmonių vadovais mane išmokė kuklumo. Tai labai svarbu ir patiems lyderiams – mokėti išklausyti darbuotoją, išgirsti ir suprasti, kur yra tikroji problema, surasti geriausią sprendimą. Mokymuose mes mokomės penkių pagrindinių bendravimo principų: empatijos, pagarbos, leidimo pirmiau kitiems išsakyti savo nuomonę, praktiškos paramos, asmeninio atvirumo. Lyderystė – tai praktika, ją įvaldyti reikia laiko. Norint motyvuoti ir įkvėpti kitus, reikia atrasti savo autentišką lyderystės būdą (angl. personal leadership brand)“, – pažymi p. Kligytė.

Daugelyje seniau veikiančių kompanijų jų strateginiai vadovai (CEO) jau išeina į pensiją, todėl ieško sau įpėdinių, ir įmonės tada investuoja į lyderystės apmokymus. kurių ugdymui pasitarnauja lyderystės mokymai. Ponios Kligytės teigimu, konsultantai mokymuose stebi būsimus lyderius ir įžvelgę potencialius kandidatus juos rekomenduoja kompanijų vadovams. Jie yra akylai testuojami ir pagal jų techninius ir vadovavimo įgūdžius jiems yra sudaromos asmeninės ugdymo programos, skiriami mentoriai ar asmeniniai konsultantai, kurių tikslas yra padėti jiems pasiruošti naujam postui dažniausiai per 12-24 mėnesius.

Dalinamasi įgūdžiais

Ponia Kligytė dirba su bankų, pramonės gigantų „Philips“, „Toyota“, „Volvo“, „Coca Cola“, „Sanofi“, logistikos „DPD“, prekybininkų ir kitų kompanijų vadovais, kai kurių stambių klientų pavadinimų dėl konfidencialumo susitarimų ji negali atskleisti.

„Pavyzdžiui, kai kurios kompanijos renkasi ilgalaikių mokymų metodiką. Tokie mokymai su pertraukomis trunka dvejus metus. Galiu pasakyti, kad mokymai kainuoja tikrai didelius pinigus, bet jų nauda yra neišmatuojama – svarbu, kad tie, kas dalyvauja mokymuose ir pasibaigus jiems toliau taikytų juose įgytas žinias, palaikytų nuolatinį ryšį su savo organizacijos personalo skyriaus darbuotojais, kolegomis ir DDI konsultantu, kartu spręstų kylančias problemas, užduotų klausimus“, – komentuoja psichologė.

Ponia Kligytė pastebi, kad aukščiausio lygio vadovai vis dažniau nori mokytis iš kitų tokio lygio lyderių. DDI organizuoja tarptautinius renginius, kurių metu strateginiai kompanijų vadovai susitinka ir kartu su konsultantu dalinasi patirtimi, svarsto, kaip spręsti konkrečias vadovaujant kylančias problemas.

„Tokiuose mokymuose aptariami ne gamybiniai klausimai ar, pavyzdžiui, nauji produktai. Konfidencialia informacija juose, žinoma, nesidalinama. Juose dalinamasi įgūdžiais. Lyderiai nori mokytis vieni iš kitų“, – tendenciją pastebi p. Kligytė.

Siunčia užduotis

Kaip vyksta mokymai, priklauso nuo to, kokiai vadovų grupei jie organizuojami. Yra trys grupės: strateginiai vadovai (organizacijų lyderiai), direktoriai (departamentų, skyrių), darbuotojų vadovai (dirbantys su konkrečiomis darbuotojų komandomis).

Strateginiai vadovai, p. Kligytės teigimu, nenori mokytis iš vadovėlių, jie mokosi vienas iš kito. „Taip nėra, kad galėtum surasti specializuotą knygą, kuri išspręstų konkrečios įmonės konkrečią vadovavimo problemą. Todėl vadovai nori situacijų analizės, nori žinoti, kaip kitos organizacijos sprendžia vadovaujant kylančias problemas. Mokymams jie dažnai neturi daug laiko – kartais kelias valandas, todėl pritaikome mokymų programas prie jų poreikių“, – kalba pašnekovė.

nuotrauka::2left

Mokymų kompanija taip pat derinasi prie mokymų norinčių įmonių galimybių: mokymai gali trukti ir kelias dienas, ir kelias savaites po kelias valandas – padarant tarp mokymų pertrauką. „Pertraukos tarp mokymų reikalingos, kitaip žmonės neįsimena jiems perduodamų žinių“, – sako p. Kligytė. Po mokymų konsultantai jų dalyviams kartą per savaitę siunčia situacines užduotis, kartu analizuoja jų sprendimo būdus, kad mokymuose įgytos žinios neužsimirštų.

Kad nesijaustų sraigteliu

Pasak psichologijos daktarės, lyderis yra tarsi komandos tarnas. „Taip yra todėl, jog vadovo rezultatai atsispindi jo darbuotojų rezultatuose, todėl reikia su darbuotojais palaikyti artimą ryšį, nebūti nuo jų atitolusiam. Lyderis realizuoja save per savo žmones – savo darbuotojus. Todėl jis turi žinoti savo darbuotojų potencialą ir jį tinkamai panaudoti. Dėl to būtina sukurti darbe tokią atmosferą, kad jis nesijaustų esąs tik mažu sraigteliu. Tam mes ir siekiame skatinti didesnį bendravimą tarp darbuotojų ir jų vadovų, dalintis patirtimi, jausti grįžtamąjį ryšį“, – pabrėžia p. Kligytė.

Paklausta apie tai, kokie bus ateities mokymai, psichologė mano, jog dėl didelio gyvenimo tempo, jie vis daugiau bus vykdoma „kąsneliais“ (mokymai truks trumpiau, bet siekiant per limituotą laiką perteikti pakankamai informacijos), bus daugiau praktinių užsiėmimų, bus daugiau individualizavimo (pritaikant informacijos perteikimą konkrečių asmenų mokymui), bus naudojamos įvairios kompiuterinės situacijų simuliacijos.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Niekada nesakyk niekada: kaip miestietis kaime iš obuolių verslą sukūrė Premium

Verslą galima sukurti lygioje vietoje ir net neturint apie jį specifinių žinių – tai patvirtina Mindaugo...

Gazelė
19:44
„PZU Lietuva gyvybės draudimo“ vadovu tapo A. Rumskas 1

Draudimo grupės PZU įmonės „PZU Lietuva gyvybės draudimas“ generaliniu direktoriumi ir valdybos pirmininku...

Vadyba
15:31
Žvilgsnis už Nigerijos „princų“: kaip „TeleSoftas“ atsidūrė Abudžoje Premium

Ryšį su Nigerija „TeleSoftas“ užmezgė dar prieš pandemiją, 2019 m. Bendrovė tuomet dalyvavo organizacijos...

Inovacijos
15:07
Išrinkti geidžiamiausi Lietuvos darbdaviai 1

Šiemet geidžiamiausiu darbdaviu paskelbta lietuvių įkurta JAV programavimo paslaugų įmonė „DevBridge LT“.

Vadyba
13:37
Valstybė nebepadengs profesinių mokslų, jei siekiama kelių

Valstybės finansavimo nebegaus dalis tęs­ti­nį profesinį mokymą pasirenkančių žmonių. Jų mokslo kaina nebebus...

Vadyba
12:44
Kokias algų medianas balandį mokėjo didžiausi šalies darbdaviai Premium

„Sodros“ duomenys rodo, kad šių metų balandį ant aukščiausiojo atlyginimų medianų laiptelio ir toliau laikosi...

Vadyba
09:29
M. Navickienė – apie nuo liepos įsigaliosiančią reformą, pensinį amžių, NPD, darbo rinkos tendencijas Premium

Nedarbas Lietuvoje nuosekliai mažėja nuo 2021-ųjų pradžios. Ši teigiama tendencija darbo rinkoje turėtų...

„Financial Times“ surikiavo geriausias mokymosi programas vadovams Premium

Geriausių pasaulyje verslo programų reitinge „Executive Education“, kurį daugiau nei du dešimtmečius sudaro...

Laisvalaikis
2022.05.25
Didžiausios balandžio algų medianos Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kurios šalies bendrovės ketvirtąjį šių metų mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2022.05.25
Vidutinis darbo užmokestis pernai padidėjo 10,6%

Vidutinis darbo užmokestis iki mokesčių Lietuvoje pernai augo 10,6% iki 1.579 Eur, o atskaičius mokesčius –...

Vadyba
2022.05.25
Teismas: kol neišspręsta byla, VVT profsąjunga negali stabdyti darbuotojų sutarčių

Teismas neleido „Vilniaus viešojo transporto“ (VVT) profesinei sąjungai stabdyti darbuotojų sutarčių, kadangi...

Logistika
2022.05.25
Vadovo distancijos ir atvirumo kaina - kiek arti prisileisti komandą? Verslo tribūna 1

Kokį santykį kompanijos lyderis turi palaikyti su savo komanda – šiltą ir draugišką, ar paremtą griežtomis...

Vadyba
2022.05.25
Žingsniu arčiau atviros darbo rinkos – Seimas imasi neįgaliųjų įdarbinimo reformos

Seimas po pateikimo priėmė svarstyti Užimtumo įstatymo pataisas, numatančias paramą įdarbinant neįgaliuosius...

Vadyba
2022.05.24
Ir ilsėtis reikia motyvacijos: neatostogaujantys darbuotojai – įspėjimas apie darbovietės ydas Premium

Artėjant vasaros atostogų bumui, personalo atrankos specialistai rekomenduoja įsigilinti, dėl kokių...

Vadyba
2022.05.24
A. Grabinskė: geriausias vadovas yra tas, kuris pajaučia, kad komandoje yra nebereikalingas Premium 1

Pastarieji keleri metai visam pasauliui dosniai pametėjo iššūkių – COVID-19 pandemija, jai rimstant – karas...

Vadyba
2022.05.24
Nemokumo administravimo bendrovė „Finance Guru“ tapo „Lifosos“ administratore

Dėl Vakarų sankcijų sustabdytos Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ laikinąja administratore pirmadienį...

Pramonė
2022.05.23
„NanoAvionics“ vadovas: kitais metais planuojame išaugti iki 300 darbuotojų Premium 3

Lietuvos mažųjų palydovų gamintoja „NanoAvionics“ šį birželį jau bus visiškai persikėlusi į naujas patalpas...

Vadyba
2022.05.23
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 11

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23
J. Adomavičius: sunku uždaryti įmonę Rusijoje, kai du mūsų akcininkai sėdi Baltarusijos kalėjime Premium 1

Jurgis Adomavičius, muitinės tarpininko paslaugas teikiančios įmonės „Bunasta“ vadovas, VŽ podkaste pasakoja,...

Logistika
2022.05.23
Verslas sukūrė platformą „Svetingi.lt“: kaip pakviesti vakarienės ukrainiečius ir prasmingai įtraukti darbuotojus Premium

Verslas ir visuomenė nuo pat karo Ukrainoje pradžios vasario 24 d. skyrė visokeriopą paramą: kuriam laikui...

Gazelė
2022.05.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku