Vadovų mokytoja: kodėl kompanijos lyderis yra tarsi tarnas

Publikuota: 2016-12-29
Vykinta Kligytė, DDI vyriausioji konsultantė. Indrės Sesartės (VŽ) nuotr.
Vykinta Kligytė, DDI vyriausioji konsultantė. Indrės Sesartės (VŽ) nuotr.

Su garsių tarptautinių korporacijų įvairių grandžių vadovais dirbanti kaunietė psichologijos mokslų daktarė Vykinta Kligytė teigia, jog kol kas Amerikos, Europos ir buvusios posovietinės erdvės kompanijų vadovų požiūris į lyderystę dar skiriasi.

Anot p. Kligytės, JAV lyderių ugdymo kompanijos „Development Dimensions International“ (DDI), kuri turi 42 biurus visame pasaulyje, vyriausiosios konsultantės, vakarietiškų tarptautinių įmonių valdymo sistemoje yra daugiau atvirumo, bendradarbiavimo, darbuotojai vadovams gali tiesiogiai siūlyti problemų sprendimo būdus ir novatoriškas idėjas. Tuo metu, Lietuvoje vis dar juntama įsišaknijusi aiški hierarchinė sistema ir uždarumas, trūksta glaudesnio ryšio tarp lyderio, padalinių vadovų ir jiems pavaldžių darbuotojų.

Mokymosi kelionė

Tai p. Kligytė aiškina kaip mentaliteto skirtumą, tačiau į Lietuvą vis daugiau ateinant užsienio kapitalo kompanijų lietuviškose įmonėse jau jaučiami laisvėjimo permainų vėjai. Vadovų „mokytoja“ pastebi, jog vis dažniau Lietuvoje suvokiama, jog mokymai darbuotojams ir jų vadovams nesibaigia jiems pasibaigus. Ką tai reiškia? Ogi tai, jog konsultantai po mokymų ir toliau prižiūri, ugdo mokymų dalyvius, juos skatina atlikti įvairias užduotis, kartu sprendžia konkrečias darbe kylančias problemas.

„Mokymai yra „learning journey“ (angl. mokymosi kelionė), – sako į JAV kapitalo Kaune veikiančio „Intermedix Lietuva“ paslaugų centro įvairių grandžių vadovų mokymus Lietuvoje atvykusi p. Kligytė. – Yra daug išleistų lyderystės vadovėlių, bet vadovai nori ne tik išmokti bendrų lyderystės principų, bet ir išmokti pritaikyti juos teisingai įvairiose asmeninio ir profesinio gyvenimo situacijose.

Dabartinėje verslo aplinkoje, kai viskas keičiasi neįtikėtinu tempu, daug nežinomybės ir laikinumo, vadovai turi buti pasiruošę daryti verslo ir su personalu susijusius sprendimus greitai, kartais neturint visos informacijos. Kas tai yra mokymai? Tik 10% jų sudaro formalus mokymas per apmokymus, iš knygų, 20% laiko užima neformalus mokymasis iš kitų vadovų, mentorių, o likę 70% – tai pačių vadovų mokymasis gautas žinias įgyvendinti konkrečiame darbe“.

Autentiškumo paieškos

Šįmet psichologijos daktarė jau antrą kartą rengia mokymus „Intermedix Lietuva“ vadovams. Jos karjeros žingsniai: baigusi anglų filologijos magistrą Vytauto Didžiojo universitete, išvyko studijuoti anglų lingvistiką (psicholingvistikos specializacija) į Bergeno universitetą Norvegijoje, tuomet atsirado galimybė vykti studijuoti įmonių ir organizacijų psichologiją į Oklahomos universitetą JAV.

nuotrauka::1left

Baigusi šias studijas p. Kligytė, jau turėdama psichologijos daktaro laipsnį, pradėjo dirbti DDI kompanijoje – iš pradžių jai teko dirbti biure Kanadoje, o dabar trečius metus ji dirba vyriausiąja konsultante Londono biure ir veda mokymus įvairaus lygio vadovams įvairiose šalyse (šiuo metu dirba su strateginio lygmens vadovais), jai nuolat tenka skraidyti iš vienos šalies į kitą.

„Darbas su aukščiausio lygio strateginiais didelių įmonių vadovais mane išmokė kuklumo. Tai labai svarbu ir patiems lyderiams – mokėti išklausyti darbuotoją, išgirsti ir suprasti, kur yra tikroji problema, surasti geriausią sprendimą. Mokymuose mes mokomės penkių pagrindinių bendravimo principų: empatijos, pagarbos, leidimo pirmiau kitiems išsakyti savo nuomonę, praktiškos paramos, asmeninio atvirumo. Lyderystė – tai praktika, ją įvaldyti reikia laiko. Norint motyvuoti ir įkvėpti kitus, reikia atrasti savo autentišką lyderystės būdą (angl. personal leadership brand)“, – pažymi p. Kligytė.

Daugelyje seniau veikiančių kompanijų jų strateginiai vadovai (CEO) jau išeina į pensiją, todėl ieško sau įpėdinių, ir įmonės tada investuoja į lyderystės apmokymus. kurių ugdymui pasitarnauja lyderystės mokymai. Ponios Kligytės teigimu, konsultantai mokymuose stebi būsimus lyderius ir įžvelgę potencialius kandidatus juos rekomenduoja kompanijų vadovams. Jie yra akylai testuojami ir pagal jų techninius ir vadovavimo įgūdžius jiems yra sudaromos asmeninės ugdymo programos, skiriami mentoriai ar asmeniniai konsultantai, kurių tikslas yra padėti jiems pasiruošti naujam postui dažniausiai per 12-24 mėnesius.

Dalinamasi įgūdžiais

Ponia Kligytė dirba su bankų, pramonės gigantų „Philips“, „Toyota“, „Volvo“, „Coca Cola“, „Sanofi“, logistikos „DPD“, prekybininkų ir kitų kompanijų vadovais, kai kurių stambių klientų pavadinimų dėl konfidencialumo susitarimų ji negali atskleisti.

„Pavyzdžiui, kai kurios kompanijos renkasi ilgalaikių mokymų metodiką. Tokie mokymai su pertraukomis trunka dvejus metus. Galiu pasakyti, kad mokymai kainuoja tikrai didelius pinigus, bet jų nauda yra neišmatuojama – svarbu, kad tie, kas dalyvauja mokymuose ir pasibaigus jiems toliau taikytų juose įgytas žinias, palaikytų nuolatinį ryšį su savo organizacijos personalo skyriaus darbuotojais, kolegomis ir DDI konsultantu, kartu spręstų kylančias problemas, užduotų klausimus“, – komentuoja psichologė.

Ponia Kligytė pastebi, kad aukščiausio lygio vadovai vis dažniau nori mokytis iš kitų tokio lygio lyderių. DDI organizuoja tarptautinius renginius, kurių metu strateginiai kompanijų vadovai susitinka ir kartu su konsultantu dalinasi patirtimi, svarsto, kaip spręsti konkrečias vadovaujant kylančias problemas.

„Tokiuose mokymuose aptariami ne gamybiniai klausimai ar, pavyzdžiui, nauji produktai. Konfidencialia informacija juose, žinoma, nesidalinama. Juose dalinamasi įgūdžiais. Lyderiai nori mokytis vieni iš kitų“, – tendenciją pastebi p. Kligytė.

Siunčia užduotis

Kaip vyksta mokymai, priklauso nuo to, kokiai vadovų grupei jie organizuojami. Yra trys grupės: strateginiai vadovai (organizacijų lyderiai), direktoriai (departamentų, skyrių), darbuotojų vadovai (dirbantys su konkrečiomis darbuotojų komandomis).

Strateginiai vadovai, p. Kligytės teigimu, nenori mokytis iš vadovėlių, jie mokosi vienas iš kito. „Taip nėra, kad galėtum surasti specializuotą knygą, kuri išspręstų konkrečios įmonės konkrečią vadovavimo problemą. Todėl vadovai nori situacijų analizės, nori žinoti, kaip kitos organizacijos sprendžia vadovaujant kylančias problemas. Mokymams jie dažnai neturi daug laiko – kartais kelias valandas, todėl pritaikome mokymų programas prie jų poreikių“, – kalba pašnekovė.

nuotrauka::2left

Mokymų kompanija taip pat derinasi prie mokymų norinčių įmonių galimybių: mokymai gali trukti ir kelias dienas, ir kelias savaites po kelias valandas – padarant tarp mokymų pertrauką. „Pertraukos tarp mokymų reikalingos, kitaip žmonės neįsimena jiems perduodamų žinių“, – sako p. Kligytė. Po mokymų konsultantai jų dalyviams kartą per savaitę siunčia situacines užduotis, kartu analizuoja jų sprendimo būdus, kad mokymuose įgytos žinios neužsimirštų.

Kad nesijaustų sraigteliu

Pasak psichologijos daktarės, lyderis yra tarsi komandos tarnas. „Taip yra todėl, jog vadovo rezultatai atsispindi jo darbuotojų rezultatuose, todėl reikia su darbuotojais palaikyti artimą ryšį, nebūti nuo jų atitolusiam. Lyderis realizuoja save per savo žmones – savo darbuotojus. Todėl jis turi žinoti savo darbuotojų potencialą ir jį tinkamai panaudoti. Dėl to būtina sukurti darbe tokią atmosferą, kad jis nesijaustų esąs tik mažu sraigteliu. Tam mes ir siekiame skatinti didesnį bendravimą tarp darbuotojų ir jų vadovų, dalintis patirtimi, jausti grįžtamąjį ryšį“, – pabrėžia p. Kligytė.

Paklausta apie tai, kokie bus ateities mokymai, psichologė mano, jog dėl didelio gyvenimo tempo, jie vis daugiau bus vykdoma „kąsneliais“ (mokymai truks trumpiau, bet siekiant per limituotą laiką perteikti pakankamai informacijos), bus daugiau praktinių užsiėmimų, bus daugiau individualizavimo (pritaikant informacijos perteikimą konkrečių asmenų mokymui), bus naudojamos įvairios kompiuterinės situacijų simuliacijos.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vadovavimo tendencijos: CEO galvos skausmų trejetukas Premium

„The Conference Board“ apklausė 800 JAV bendrovių vadovų ir aiškinosi, kokie svarbiausi uždaviniai iškelti jų...

Vadyba
2019.02.13
Švietimo ministras: nesame kokie nors beviltiški „lūzeriai“ Premium 13

Naujasis švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius nori keisti sistemą, pagal kurią skatinama...

Vadyba
2019.02.13
4 įspėjamieji darbo skelbimų ženklai 9

Ieškantieji naujos darbo pozicijos karštoje rinkoje gali pasiklysti tarp skelbimų gausos. Pelus nuo grūdų...

Vadyba
2019.02.12
Darbdaviai turėtų suklusti: darbuotoją galima atleisti ne už kiekvieną šiurkštų darbo pareigų pažeidimą Verslo tribūna 3

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, jog darbuotojas šiurkščiai pažeidė darbo pareigas, tačiau jo...

Vadyba
2019.02.11
Tapti vaiduokliais kandidatai išmoko iš darbdavių  Premium 13

Įkaitusioje darbo rinkoje dažnėja atvejų, kai dirbti priimti kandidatai dingsta apie tai nepranešę bendrovei.

Vadyba
2019.02.11
Prognozuoja naujo biurų ploto sprogimą Premium

Šiemet Vilniaus biurų rinka turėtų pasipildyti daugiau naujo ploto nei 2018 m. ir taip šių metų pabaigoje...

Statyba ir NT
2019.02.11
Kaip ugdyti motyvaciją ir pasiekti trokštamų tikslų Premium 7

Norint padidinti efektyvumą, tiesiog būtina turėti motyvuotą komandą. Atliktas tyrimas išskyrė vieną...

Vadyba
2019.02.10
Paskirti du nauji švietimo viceministrai 6

Penktadienį Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje pradeda dirbti du viceministrai: Valdemaras Razumas,...

Vadyba
2019.02.08
Pernai darbe žuvo vienu žmogumi mažiau

Pernai dėl nelaimingų atsitikimų darbe mirė 36 žmonės – vienu asmeniu mažiau nei 2017-aisiais.

Vadyba
2019.02.08
Nedarbo lygis pernai krito į 10 metų neregėtas žemumas 22

2018 m. nedarbo lygis sudarė 6,2% – paskutinį kartą žemesnis nedarbo rodiklis buvo užfiksuotas tik...

Vadyba
2019.02.08
Darbuotojai ES turės daugiau teisių

Europos Parlamento (EP) derybininkai ir ES ministrai sutarė dėl naujų teisių dirbantiesiems pagal kintamą...

Vadyba
2019.02.08
Kaip bendrovei atsikratyti ją skandinančių įpročių Premium 6

Įmonės sėkmę ar nesėkmę lemia turimi įpročiai, kuriuos į organizaciją atsineša akcininkai ir vadovai. Įpročių...

Vadyba
2019.02.06
Derybos dėl algos: kaip nepermokėti darbuotojui Premium 5

Įtempta padėtis šalies darbo rinkoje vis smarkiau spaudžia darbdavius į kampą, o darbuotojams suteikia galių...

Vadyba
2019.02.06
„Revolut“ paskelbė vadovų komandos bankui Lietuvoje ir Europoje paieškas 14

Banką Lietuvoje kuriantis JK „fintech“ startuolis „Revolut“ darbo rinkoje pradėjo plačias aukščiausių vadovų...

Rinkos
2019.02.05
Algas tenka skaičiuoti neturint visų duomenų Premium 3

Kaip tik šiuo metu buhalteriai skaičiuoja darbo užmokestį už sausį – pirmąją algą po mokesčių reformos.

Finansai
2019.02.05
Sėkmės formulė: keistis šiandien, kad išliktum rytoj Verslo tribūna 1

3D spausdintuvais spausdinami namai. Laukus ariantys traktoriai-robotai. Filmus kuriantis dirbtinis...

Vadyba
2019.02.05
„Ad Rem“ grupė vadovus „prisirišo“ įmonės akcijomis Premium 2

Vienai didžiausių logistikos, transporto ir sandėliavimo grupių „Ad Rem“ priklausančioje bendrovėje „Ad Rem...

Logistika
2019.02.05
Įmonės rado modernų būdą kovoti su gripu Premium 3

Nors masinis sirgimas peršalimo ligomis kartojasi kasmet ir tampa įprastas kaip sniegas žiemą, verslas brėžia...

Vadyba
2019.02.04
„Luminor“ Lietuvoje atleis 420 žmonių 44

Metų pradžioje įgyvendinęs susijungimą Baltijos šalyse, „Luminor“ diegia naują veiklos modelį ir planuoja...

Vadyba
2019.02.04
Interviu su „Luminor“ vadovu: apie darbuotojų atleidimą ir ateities planus Premium 8

Vieno didžiausių šalies bankų „Luminor“, pirmadienį paskelbusio apie 400 žmonių atleidimą, vadovas Lietuvoje...

Rinkos
2019.02.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau