Vadovų mokytoja: kodėl kompanijos lyderis yra tarsi tarnas

Publikuota: 2016-12-29
Vykinta Kligytė, DDI vyriausioji konsultantė. Indrės Sesartės (VŽ) nuotr.
Vykinta Kligytė, DDI vyriausioji konsultantė. Indrės Sesartės (VŽ) nuotr.

Su garsių tarptautinių korporacijų įvairių grandžių vadovais dirbanti kaunietė psichologijos mokslų daktarė Vykinta Kligytė teigia, jog kol kas Amerikos, Europos ir buvusios posovietinės erdvės kompanijų vadovų požiūris į lyderystę dar skiriasi.

Anot p. Kligytės, JAV lyderių ugdymo kompanijos „Development Dimensions International“ (DDI), kuri turi 42 biurus visame pasaulyje, vyriausiosios konsultantės, vakarietiškų tarptautinių įmonių valdymo sistemoje yra daugiau atvirumo, bendradarbiavimo, darbuotojai vadovams gali tiesiogiai siūlyti problemų sprendimo būdus ir novatoriškas idėjas. Tuo metu, Lietuvoje vis dar juntama įsišaknijusi aiški hierarchinė sistema ir uždarumas, trūksta glaudesnio ryšio tarp lyderio, padalinių vadovų ir jiems pavaldžių darbuotojų.

Mokymosi kelionė

Tai p. Kligytė aiškina kaip mentaliteto skirtumą, tačiau į Lietuvą vis daugiau ateinant užsienio kapitalo kompanijų lietuviškose įmonėse jau jaučiami laisvėjimo permainų vėjai. Vadovų „mokytoja“ pastebi, jog vis dažniau Lietuvoje suvokiama, jog mokymai darbuotojams ir jų vadovams nesibaigia jiems pasibaigus. Ką tai reiškia? Ogi tai, jog konsultantai po mokymų ir toliau prižiūri, ugdo mokymų dalyvius, juos skatina atlikti įvairias užduotis, kartu sprendžia konkrečias darbe kylančias problemas.

„Mokymai yra „learning journey“ (angl. mokymosi kelionė), – sako į JAV kapitalo Kaune veikiančio „Intermedix Lietuva“ paslaugų centro įvairių grandžių vadovų mokymus Lietuvoje atvykusi p. Kligytė. – Yra daug išleistų lyderystės vadovėlių, bet vadovai nori ne tik išmokti bendrų lyderystės principų, bet ir išmokti pritaikyti juos teisingai įvairiose asmeninio ir profesinio gyvenimo situacijose.

Dabartinėje verslo aplinkoje, kai viskas keičiasi neįtikėtinu tempu, daug nežinomybės ir laikinumo, vadovai turi buti pasiruošę daryti verslo ir su personalu susijusius sprendimus greitai, kartais neturint visos informacijos. Kas tai yra mokymai? Tik 10% jų sudaro formalus mokymas per apmokymus, iš knygų, 20% laiko užima neformalus mokymasis iš kitų vadovų, mentorių, o likę 70% – tai pačių vadovų mokymasis gautas žinias įgyvendinti konkrečiame darbe“.

Autentiškumo paieškos

Šįmet psichologijos daktarė jau antrą kartą rengia mokymus „Intermedix Lietuva“ vadovams. Jos karjeros žingsniai: baigusi anglų filologijos magistrą Vytauto Didžiojo universitete, išvyko studijuoti anglų lingvistiką (psicholingvistikos specializacija) į Bergeno universitetą Norvegijoje, tuomet atsirado galimybė vykti studijuoti įmonių ir organizacijų psichologiją į Oklahomos universitetą JAV.

nuotrauka::1left

Baigusi šias studijas p. Kligytė, jau turėdama psichologijos daktaro laipsnį, pradėjo dirbti DDI kompanijoje – iš pradžių jai teko dirbti biure Kanadoje, o dabar trečius metus ji dirba vyriausiąja konsultante Londono biure ir veda mokymus įvairaus lygio vadovams įvairiose šalyse (šiuo metu dirba su strateginio lygmens vadovais), jai nuolat tenka skraidyti iš vienos šalies į kitą.

„Darbas su aukščiausio lygio strateginiais didelių įmonių vadovais mane išmokė kuklumo. Tai labai svarbu ir patiems lyderiams – mokėti išklausyti darbuotoją, išgirsti ir suprasti, kur yra tikroji problema, surasti geriausią sprendimą. Mokymuose mes mokomės penkių pagrindinių bendravimo principų: empatijos, pagarbos, leidimo pirmiau kitiems išsakyti savo nuomonę, praktiškos paramos, asmeninio atvirumo. Lyderystė – tai praktika, ją įvaldyti reikia laiko. Norint motyvuoti ir įkvėpti kitus, reikia atrasti savo autentišką lyderystės būdą (angl. personal leadership brand)“, – pažymi p. Kligytė.

Daugelyje seniau veikiančių kompanijų jų strateginiai vadovai (CEO) jau išeina į pensiją, todėl ieško sau įpėdinių, ir įmonės tada investuoja į lyderystės apmokymus. kurių ugdymui pasitarnauja lyderystės mokymai. Ponios Kligytės teigimu, konsultantai mokymuose stebi būsimus lyderius ir įžvelgę potencialius kandidatus juos rekomenduoja kompanijų vadovams. Jie yra akylai testuojami ir pagal jų techninius ir vadovavimo įgūdžius jiems yra sudaromos asmeninės ugdymo programos, skiriami mentoriai ar asmeniniai konsultantai, kurių tikslas yra padėti jiems pasiruošti naujam postui dažniausiai per 12-24 mėnesius.

Dalinamasi įgūdžiais

Ponia Kligytė dirba su bankų, pramonės gigantų „Philips“, „Toyota“, „Volvo“, „Coca Cola“, „Sanofi“, logistikos „DPD“, prekybininkų ir kitų kompanijų vadovais, kai kurių stambių klientų pavadinimų dėl konfidencialumo susitarimų ji negali atskleisti.

„Pavyzdžiui, kai kurios kompanijos renkasi ilgalaikių mokymų metodiką. Tokie mokymai su pertraukomis trunka dvejus metus. Galiu pasakyti, kad mokymai kainuoja tikrai didelius pinigus, bet jų nauda yra neišmatuojama – svarbu, kad tie, kas dalyvauja mokymuose ir pasibaigus jiems toliau taikytų juose įgytas žinias, palaikytų nuolatinį ryšį su savo organizacijos personalo skyriaus darbuotojais, kolegomis ir DDI konsultantu, kartu spręstų kylančias problemas, užduotų klausimus“, – komentuoja psichologė.

Ponia Kligytė pastebi, kad aukščiausio lygio vadovai vis dažniau nori mokytis iš kitų tokio lygio lyderių. DDI organizuoja tarptautinius renginius, kurių metu strateginiai kompanijų vadovai susitinka ir kartu su konsultantu dalinasi patirtimi, svarsto, kaip spręsti konkrečias vadovaujant kylančias problemas.

„Tokiuose mokymuose aptariami ne gamybiniai klausimai ar, pavyzdžiui, nauji produktai. Konfidencialia informacija juose, žinoma, nesidalinama. Juose dalinamasi įgūdžiais. Lyderiai nori mokytis vieni iš kitų“, – tendenciją pastebi p. Kligytė.

Siunčia užduotis

Kaip vyksta mokymai, priklauso nuo to, kokiai vadovų grupei jie organizuojami. Yra trys grupės: strateginiai vadovai (organizacijų lyderiai), direktoriai (departamentų, skyrių), darbuotojų vadovai (dirbantys su konkrečiomis darbuotojų komandomis).

Strateginiai vadovai, p. Kligytės teigimu, nenori mokytis iš vadovėlių, jie mokosi vienas iš kito. „Taip nėra, kad galėtum surasti specializuotą knygą, kuri išspręstų konkrečios įmonės konkrečią vadovavimo problemą. Todėl vadovai nori situacijų analizės, nori žinoti, kaip kitos organizacijos sprendžia vadovaujant kylančias problemas. Mokymams jie dažnai neturi daug laiko – kartais kelias valandas, todėl pritaikome mokymų programas prie jų poreikių“, – kalba pašnekovė.

nuotrauka::2left

Mokymų kompanija taip pat derinasi prie mokymų norinčių įmonių galimybių: mokymai gali trukti ir kelias dienas, ir kelias savaites po kelias valandas – padarant tarp mokymų pertrauką. „Pertraukos tarp mokymų reikalingos, kitaip žmonės neįsimena jiems perduodamų žinių“, – sako p. Kligytė. Po mokymų konsultantai jų dalyviams kartą per savaitę siunčia situacines užduotis, kartu analizuoja jų sprendimo būdus, kad mokymuose įgytos žinios neužsimirštų.

Kad nesijaustų sraigteliu

Pasak psichologijos daktarės, lyderis yra tarsi komandos tarnas. „Taip yra todėl, jog vadovo rezultatai atsispindi jo darbuotojų rezultatuose, todėl reikia su darbuotojais palaikyti artimą ryšį, nebūti nuo jų atitolusiam. Lyderis realizuoja save per savo žmones – savo darbuotojus. Todėl jis turi žinoti savo darbuotojų potencialą ir jį tinkamai panaudoti. Dėl to būtina sukurti darbe tokią atmosferą, kad jis nesijaustų esąs tik mažu sraigteliu. Tam mes ir siekiame skatinti didesnį bendravimą tarp darbuotojų ir jų vadovų, dalintis patirtimi, jausti grįžtamąjį ryšį“, – pabrėžia p. Kligytė.

Paklausta apie tai, kokie bus ateities mokymai, psichologė mano, jog dėl didelio gyvenimo tempo, jie vis daugiau bus vykdoma „kąsneliais“ (mokymai truks trumpiau, bet siekiant per limituotą laiką perteikti pakankamai informacijos), bus daugiau praktinių užsiėmimų, bus daugiau individualizavimo (pritaikant informacijos perteikimą konkrečių asmenų mokymui), bus naudojamos įvairios kompiuterinės situacijų simuliacijos.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Artūras ir Augustinas Rakauskai atsidalijo verslus 14

Artūras Rakauskas ir jo tėvas Augustinas Rakauskas keičia iki šiol kartu valdyto verslo modelį ir savo...

Prekyba
14:37
J. Oliverio restoranų veikla sustabdyta, pasiekta bankroto riba

Žymaus britų virėjo Jamie Oliverio restoranų tinklas „Jamie‘s Italian“, kuriame dirba daugiau nei 1.000...

Vadyba
14:54
Klaipėda įmones kviečia „darbostogų“, siūlo specialias kainas

Klaipėdiečiai šiemet pristatė „Workation Klaipėda’19“ programą, kviesdami šiltuoju sezonu paslaugų sektoriaus...

Gazelė
13:42
Vadovų ir valdybų narių atlygio skaidrumas – vaistai nuo krizės Premium

Vertybinių popierių biržoje kotiruojamoms įmonėms reikės tvirtinti atlygio politiką ir skelbti ją internete.

Finansai
09:20
Atlyginimas – savaime suprantama, ko dar darbuotojai tikisi iš įmonių Premium

Nors darbo užmokestis išlieka svarbus motyvacinis veiksnys, darbuotojai įmonėms kelia ir daugiau sąlygų.

Vadyba
05:45
Po skandalų „Facebook“ sunkiai sekasi rasti darbuotojų 

Kadaise geriausia darboviete JAV laikytai bendrovei „Facebook“ sunkiai sekasi rasti darbuotojų. Jos...

Vadyba
2019.05.20
„Omberg“ turi naują vadovą 2

NT bendrovės „Omberg“ direktoriaus pareigas pradeda eiti Petras Kirdeika, buvęs telekomunikacijų UAB „Cgates“...

Vadyba
2019.05.20
Darbą pradeda nauja kultūros viceministrė

Darbą pradėjo ministro Mindaugo Kvietkausko paskirta kultūros viceministrė dr. Ingrida Veliutė, jos...

Laisvalaikis
2019.05.20
„Amazon“ negandos dėl brutalių darbo sąlygų auga Premium 2

„Amazon“ – viena iš didžiųjų pasaulio inovatorių. Tačiau vienoje srityje ji progresyvumu nepasižymi – tiek...

Vadyba
2019.05.19
Papildoma veikla vienus verslus skandina, kitus - gelbsti

Verslininkai puikiai žino taisyklę, kad vienoje kraitelėje visų kiaušinių laikyti negalima. Todėl dažnas...

Gazelė
2019.05.19
Kaip vadovauti brandesnio amžiaus darbuotojams ir kaip juos motyvuoti

Bet kokio amžiaus darbuotojams reikia vadovybės dėmesio, supratimo bei paskatinimo. Kiekvienu amžiaus...

Vadyba
2019.05.18
Kada verslininkams bankrotas išeina į naudą Premium

Bankrotas daugeliui skamba tarsi nuosprendis, tačiau kartais jis – nesvarbu, savos įmonės ar buvusios...

Gazelė
2019.05.17
Pasikeitė lietuviškojo „Forum Cinemas“ tinklo vadovas

„Forum Cinemas“ kino teatrų tinklas Lietuvoje turi naują vadovą – nuo 2001 m. šioje organizacijoje dirbantis...

Laisvalaikis
2019.05.17
Jaunimas sugeba užsidirbti ir švęsdamas 

Penktadienį į sostinės S. Daukanto aikštę susirinko savo ateitį su verslu siejantys moksleiviai. Tai, kad jie...

Gazelė
2019.05.17
Andrius Baranauskas: „Krizė – ne problema, bet simptomas“ Verslo tribūna

Įmones ištinkančios krizės būna įvairios: dažniausiai netikėtos, kartais ilgalaikės, taip pat tokios, kurias...

Rinkodara
2019.05.17
„Telia“ įsikraustė į naują būstinę: sieks tapti „žaliausia“ bendrove Lietuvoje 16

Telekomunikacijų AB „Telia Lietuva“ įsikėlė į naują biurą, į kurį bendrovė investavo 5 mln. Eur.

Vadyba
2019.05.17
Pirmoji bauda pagal BDAR – kokias pamokas turi išmokti verslas 12

Lietuvoje skirta pirmoji bauda už Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) pažeidimus. Teisininkai...

Paslaugos
2019.05.16
Konstitucinis Teismas: Seimo sprendimas tirti LRT veiklą pažeidė žodžio laisvę 19

Konstitucinis Teismas ketvirtadienį paskelbė, kad Seimas pažeidė pagrindinį šalies įstatymą, kai sudarė...

Verslo aplinka
2019.05.16
Ieškoma komercijos atašė Kinijoje ir Suomijoje  5

Lietuvos Vyriausybė ieško komercijos atašė Kinijoje ir Suomijoje. Ekonomikos ir inovacijų ministerija...

Vadyba
2019.05.16
Darbo rinkos pokyčiai: ar amžius tikrai trukdo karjerai Premium

Nors darbuotojų amžiaus kaip svarbaus kriterijaus darbdaviai nemini, brandesni darbuotojai prasitaria, kad ne...

Vadyba
2019.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau