Vadovų mokytoja: kodėl kompanijos lyderis yra tarsi tarnas

Publikuota: 2016-12-29
Vykinta Kligytė, DDI vyriausioji konsultantė. Indrės Sesartės (VŽ) nuotr.
Vykinta Kligytė, DDI vyriausioji konsultantė. Indrės Sesartės (VŽ) nuotr.

Su garsių tarptautinių korporacijų įvairių grandžių vadovais dirbanti kaunietė psichologijos mokslų daktarė Vykinta Kligytė teigia, jog kol kas Amerikos, Europos ir buvusios posovietinės erdvės kompanijų vadovų požiūris į lyderystę dar skiriasi.

Anot p. Kligytės, JAV lyderių ugdymo kompanijos „Development Dimensions International“ (DDI), kuri turi 42 biurus visame pasaulyje, vyriausiosios konsultantės, vakarietiškų tarptautinių įmonių valdymo sistemoje yra daugiau atvirumo, bendradarbiavimo, darbuotojai vadovams gali tiesiogiai siūlyti problemų sprendimo būdus ir novatoriškas idėjas. Tuo metu, Lietuvoje vis dar juntama įsišaknijusi aiški hierarchinė sistema ir uždarumas, trūksta glaudesnio ryšio tarp lyderio, padalinių vadovų ir jiems pavaldžių darbuotojų.

Mokymosi kelionė

Tai p. Kligytė aiškina kaip mentaliteto skirtumą, tačiau į Lietuvą vis daugiau ateinant užsienio kapitalo kompanijų lietuviškose įmonėse jau jaučiami laisvėjimo permainų vėjai. Vadovų „mokytoja“ pastebi, jog vis dažniau Lietuvoje suvokiama, jog mokymai darbuotojams ir jų vadovams nesibaigia jiems pasibaigus. Ką tai reiškia? Ogi tai, jog konsultantai po mokymų ir toliau prižiūri, ugdo mokymų dalyvius, juos skatina atlikti įvairias užduotis, kartu sprendžia konkrečias darbe kylančias problemas.

„Mokymai yra „learning journey“ (angl. mokymosi kelionė), – sako į JAV kapitalo Kaune veikiančio „Intermedix Lietuva“ paslaugų centro įvairių grandžių vadovų mokymus Lietuvoje atvykusi p. Kligytė. – Yra daug išleistų lyderystės vadovėlių, bet vadovai nori ne tik išmokti bendrų lyderystės principų, bet ir išmokti pritaikyti juos teisingai įvairiose asmeninio ir profesinio gyvenimo situacijose.

Dabartinėje verslo aplinkoje, kai viskas keičiasi neįtikėtinu tempu, daug nežinomybės ir laikinumo, vadovai turi buti pasiruošę daryti verslo ir su personalu susijusius sprendimus greitai, kartais neturint visos informacijos. Kas tai yra mokymai? Tik 10% jų sudaro formalus mokymas per apmokymus, iš knygų, 20% laiko užima neformalus mokymasis iš kitų vadovų, mentorių, o likę 70% – tai pačių vadovų mokymasis gautas žinias įgyvendinti konkrečiame darbe“.

Autentiškumo paieškos

Šįmet psichologijos daktarė jau antrą kartą rengia mokymus „Intermedix Lietuva“ vadovams. Jos karjeros žingsniai: baigusi anglų filologijos magistrą Vytauto Didžiojo universitete, išvyko studijuoti anglų lingvistiką (psicholingvistikos specializacija) į Bergeno universitetą Norvegijoje, tuomet atsirado galimybė vykti studijuoti įmonių ir organizacijų psichologiją į Oklahomos universitetą JAV.

nuotrauka::1left

Baigusi šias studijas p. Kligytė, jau turėdama psichologijos daktaro laipsnį, pradėjo dirbti DDI kompanijoje – iš pradžių jai teko dirbti biure Kanadoje, o dabar trečius metus ji dirba vyriausiąja konsultante Londono biure ir veda mokymus įvairaus lygio vadovams įvairiose šalyse (šiuo metu dirba su strateginio lygmens vadovais), jai nuolat tenka skraidyti iš vienos šalies į kitą.

„Darbas su aukščiausio lygio strateginiais didelių įmonių vadovais mane išmokė kuklumo. Tai labai svarbu ir patiems lyderiams – mokėti išklausyti darbuotoją, išgirsti ir suprasti, kur yra tikroji problema, surasti geriausią sprendimą. Mokymuose mes mokomės penkių pagrindinių bendravimo principų: empatijos, pagarbos, leidimo pirmiau kitiems išsakyti savo nuomonę, praktiškos paramos, asmeninio atvirumo. Lyderystė – tai praktika, ją įvaldyti reikia laiko. Norint motyvuoti ir įkvėpti kitus, reikia atrasti savo autentišką lyderystės būdą (angl. personal leadership brand)“, – pažymi p. Kligytė.

Daugelyje seniau veikiančių kompanijų jų strateginiai vadovai (CEO) jau išeina į pensiją, todėl ieško sau įpėdinių, ir įmonės tada investuoja į lyderystės apmokymus. kurių ugdymui pasitarnauja lyderystės mokymai. Ponios Kligytės teigimu, konsultantai mokymuose stebi būsimus lyderius ir įžvelgę potencialius kandidatus juos rekomenduoja kompanijų vadovams. Jie yra akylai testuojami ir pagal jų techninius ir vadovavimo įgūdžius jiems yra sudaromos asmeninės ugdymo programos, skiriami mentoriai ar asmeniniai konsultantai, kurių tikslas yra padėti jiems pasiruošti naujam postui dažniausiai per 12-24 mėnesius.

Dalinamasi įgūdžiais

Ponia Kligytė dirba su bankų, pramonės gigantų „Philips“, „Toyota“, „Volvo“, „Coca Cola“, „Sanofi“, logistikos „DPD“, prekybininkų ir kitų kompanijų vadovais, kai kurių stambių klientų pavadinimų dėl konfidencialumo susitarimų ji negali atskleisti.

„Pavyzdžiui, kai kurios kompanijos renkasi ilgalaikių mokymų metodiką. Tokie mokymai su pertraukomis trunka dvejus metus. Galiu pasakyti, kad mokymai kainuoja tikrai didelius pinigus, bet jų nauda yra neišmatuojama – svarbu, kad tie, kas dalyvauja mokymuose ir pasibaigus jiems toliau taikytų juose įgytas žinias, palaikytų nuolatinį ryšį su savo organizacijos personalo skyriaus darbuotojais, kolegomis ir DDI konsultantu, kartu spręstų kylančias problemas, užduotų klausimus“, – komentuoja psichologė.

Ponia Kligytė pastebi, kad aukščiausio lygio vadovai vis dažniau nori mokytis iš kitų tokio lygio lyderių. DDI organizuoja tarptautinius renginius, kurių metu strateginiai kompanijų vadovai susitinka ir kartu su konsultantu dalinasi patirtimi, svarsto, kaip spręsti konkrečias vadovaujant kylančias problemas.

„Tokiuose mokymuose aptariami ne gamybiniai klausimai ar, pavyzdžiui, nauji produktai. Konfidencialia informacija juose, žinoma, nesidalinama. Juose dalinamasi įgūdžiais. Lyderiai nori mokytis vieni iš kitų“, – tendenciją pastebi p. Kligytė.

Siunčia užduotis

Kaip vyksta mokymai, priklauso nuo to, kokiai vadovų grupei jie organizuojami. Yra trys grupės: strateginiai vadovai (organizacijų lyderiai), direktoriai (departamentų, skyrių), darbuotojų vadovai (dirbantys su konkrečiomis darbuotojų komandomis).

Strateginiai vadovai, p. Kligytės teigimu, nenori mokytis iš vadovėlių, jie mokosi vienas iš kito. „Taip nėra, kad galėtum surasti specializuotą knygą, kuri išspręstų konkrečios įmonės konkrečią vadovavimo problemą. Todėl vadovai nori situacijų analizės, nori žinoti, kaip kitos organizacijos sprendžia vadovaujant kylančias problemas. Mokymams jie dažnai neturi daug laiko – kartais kelias valandas, todėl pritaikome mokymų programas prie jų poreikių“, – kalba pašnekovė.

nuotrauka::2left

Mokymų kompanija taip pat derinasi prie mokymų norinčių įmonių galimybių: mokymai gali trukti ir kelias dienas, ir kelias savaites po kelias valandas – padarant tarp mokymų pertrauką. „Pertraukos tarp mokymų reikalingos, kitaip žmonės neįsimena jiems perduodamų žinių“, – sako p. Kligytė. Po mokymų konsultantai jų dalyviams kartą per savaitę siunčia situacines užduotis, kartu analizuoja jų sprendimo būdus, kad mokymuose įgytos žinios neužsimirštų.

Kad nesijaustų sraigteliu

Pasak psichologijos daktarės, lyderis yra tarsi komandos tarnas. „Taip yra todėl, jog vadovo rezultatai atsispindi jo darbuotojų rezultatuose, todėl reikia su darbuotojais palaikyti artimą ryšį, nebūti nuo jų atitolusiam. Lyderis realizuoja save per savo žmones – savo darbuotojus. Todėl jis turi žinoti savo darbuotojų potencialą ir jį tinkamai panaudoti. Dėl to būtina sukurti darbe tokią atmosferą, kad jis nesijaustų esąs tik mažu sraigteliu. Tam mes ir siekiame skatinti didesnį bendravimą tarp darbuotojų ir jų vadovų, dalintis patirtimi, jausti grįžtamąjį ryšį“, – pabrėžia p. Kligytė.

Paklausta apie tai, kokie bus ateities mokymai, psichologė mano, jog dėl didelio gyvenimo tempo, jie vis daugiau bus vykdoma „kąsneliais“ (mokymai truks trumpiau, bet siekiant per limituotą laiką perteikti pakankamai informacijos), bus daugiau praktinių užsiėmimų, bus daugiau individualizavimo (pritaikant informacijos perteikimą konkrečių asmenų mokymui), bus naudojamos įvairios kompiuterinės situacijų simuliacijos.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Užimtumo lygio padidėjimas Lietuvoje – vienas didžiausių ES 7

Dirbančių asmenų skaičiaus nuosmukis trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginti su antruoju ketvirčiu, Lietuvoje...

Vadyba
2018.12.10
Bendrovės privalės išviešinti tikruosius savo savininkus Rėmėjo turinys 2

Įgyvendinant 2015 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą[i] dėl finansų sistemos naudojimo...

Vadyba
2018.12.10
Darius Počebutas: jei eini teisingu keliu, sėkmė pati tave susiranda Rėmėjo turinys

Viena pirmųjų Lietuvos odontologijos klinikų prieš dešimtmetį tapo Tarptautinio implantacijos instituto...

Vadyba
2018.12.10
Kalėdiniai vakarėliai darbe: intelektualiau, blaiviau ir šiek tiek taupiau Premium

Nors kalėdiniai vakarėliai neatsiejamas metų pabaigos akcentas įmonėse, atrodo, kad tradicijos kinta.

Vadyba
2018.12.09
Privatus verslas pedagogo profesiją supranta kitaip 9

Kol valdžia ieško būdų, kaip patenkinti pedagogų reikalavimus, verslininkai, kurių veikla susijusi su...

Vadyba
2018.12.08
Stovimųjų stalų nauda – abejotina 7

Nuolatinio sėdėjimo žalos sveikatai mastas mėgstamas prilyginti rūkymo negandoms. Tad biuruose išplitę...

Vadyba
2018.12.08
Registruotų bedarbių padaugėjo 5,2% 3

Gruodžio 1 dieną šalyje buvo 142.000 registruotų bedarbių. Tai yra 5,2% daugiau nei tuo pačiu metu prieš...

Vadyba
2018.12.07
Valandos darbo sąnaudos per metus išaugo 10,7%

Valandiniai darbo kaštai Lietuvoje per metus paaugo daugiau už vidutinį atlygį, rodo Lietuvos statistikos...

Vadyba
2018.12.07
Kaip kurti žmogišką ryšį, kai viskas aplink skaitmenizuojasi? Rėmėjo turinys

Viskas aplink skaitmenizuojasi, pasaulis daug diskutuoja, kuriuos specialistus pakeis dirbtinis intelektas –...

Išmani Lietuva
2018.12.07
Geidžiamiausi darbdaviai apie algų politiką: svarbu ne tik pinigai Premium 23

Apie darbuotojų pasitenkinimą gaunamu uždarbiu, algų didinimą kitąmet ir atlyginimų duomenų viešinimą...

Vadyba
2018.12.06
Prisirišimas prie telefono apsaugos jūsų pinigus? Rėmėjo turinys 5

Ko pirmiau pasigestumėte – išmaniojo telefono ar piniginės? Taigi. Mūsų prisirišimas prie išmaniųjų įrenginių...

Technologijos
2018.12.06
Naujos kartos teisininko portretas: tik teisės nebepakanka Rėmėjo turinys 8

Auganti konkurencija, technologinė pažanga, individualizuotų sprendimų poreikis, orientacija į kliento...

Verslo aplinka
2018.12.06
Įmonės pelną augina ir užkandžiai darbuotojams Rėmėjo turinys 7

Vis dažniau darbuotojus bendrovės vilioja ne vien konkurencingu atlygiu, bet ir papildomomis naudomis – vieni...

Vadyba
2018.12.05
Šimtametis milijardierius kasdien eina į darbą 9

Šimtametis milijardierius galėtų mėgautis turtingo gyvenimo malonumais, tačiau garbaus amžiaus verslininkas...

Vadyba
2018.12.05
Geriausi JAV darbdaviai 2019: „Facebook“ rieda žemyn 1

Pernai pirmą vietą tarp 100 geriausių JAV darboviečių užėmęs „Facebook“ nukrito septyniomis pozicijomis žemyn...

Vadyba
2018.12.05
„Facebook“ vadovavimo krizė: vykstant karui, reikia elgtis agresyviai Premium 2

Socialiniam tinklui „Facebook“ ieškant būdų, kaip nutraukti nesibaigiančių skandalų virtinę, atrodo, kad...

Vadyba
2018.12.05
„Agrokoncerno grupė“: Augti padeda mokslo, tradicijų ir verslo sinergija Rėmėjo turinys 5

Šiandien žemės ūkio versle vykstančius procesus galima palyginti su XX a. I pusės žemės ūkio technikos...

Agroverslas
2018.12.04
Studentai padavė į teismą Harvardo universitetą 2

Studentai padavė Harvardo universitetą (JAV) į teismą, nes švietimo įstaiga ėmėsi sankcijų prieš draugijas,...

Vadyba
2018.12.04
Gėlininkių istorijos: kodėl metė gerus darbus ir ėmėsi verslo 1

Gėlės moteris kartais pavilioja taip, kad dėl jų atsisako gerai apmokamo darbo ir karjeros. Nors verslininkių...

Vadyba
2018.12.03
Patvirtintose gairėse asmens duomenų tvarkytojams ir valdytojams – minimalūs reikalavimai Rėmėjo turinys 1

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija praėjus pusei metų po Bendrojo duomenų apsaugos reglamento...

Vadyba
2018.12.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau