Darius Zubas: verslas – tai ne karas, kuriame sprendžiasi mirties ar gyvybės klausimas

Reklama publikuota: 2016-11-08
Darius Zubas, žemės ūkio verslo įmonių grupės AB "Linas Agro Group" generalinis direktorius, valdybos pirmininkas. Juditos Grigelytės nuotr.
svg svg
Darius Zubas, žemės ūkio verslo įmonių grupės AB "Linas Agro Group" generalinis direktorius, valdybos pirmininkas. Juditos Grigelytės nuotr.

Lietuvos nepriklausomybės aušroje gimusi bendrovė, dabar žinoma „Linas Agro Group“ vardu, yra viena pirmaujančių ne tik mūsų šalyje – kompanija rikiuojasi 500 didžiausių Vidurio ir Rytų Europos bendrovių sąraše, valdo 35 įmones, kuriose dirba daugiau nei du tūkstančiai žmonių. Apie tai, kas padėjo keleto jaunų vaikinų iš Panevėžio, nepraleidusių progos įšokti į permainų traukinį, prekybinėms operacijoms užaugti iki tarptautinės kompanijos, kalbamės su pagrindiniu bendrovės įkūrėju ir vadovu Dariumi Zubu.

Ketvirčio amžiaus sukaktį pasitinkate būdami ne tik grūdų prekybos sektoriaus lyderiais, bet ir žemės ūkio produkcijos bei galutinio produkto – maisto – gamintojais. Nuo ko prasidėjo „Linas Agro“?

Viena pirmųjų mūsų prekybinių operacijų buvo rapsų ir keleto kitų produktų eksportas į Didžiąją Britaniją. Iki Nepriklausomybės egzistavusi geležinė siena nuo Vakarų pasaulio skyrė ne tik tiesiogine prasme – dauguma gamintojų Lietuvoje neįsivaizdavo, kad rinka yra ir už buvusių Tarybų Sąjungos sienų. Buvome vieni iš pradininkų, kurie pravėrė tas duris į Europą ir pasaulį, padėjo gamintojams realizuoti savo prekes ir už jas gautais pinigais toliau vystyti savo veiklą. Dar studijuojant man labai patiko mokslas apie užsienio prekybą – ji man asocijavosi su kelionėmis, bendravimu, pasaulio pažinimu, akiračio plėtimu, derybomis ir kompromisų paieška. Tada susibūrė mūsų bendraminčių komanda, jos branduolys kompanijoje dirba iki šiol. Gerai mokėjome anglų kalbą, būtiną užsienio prekybai, bet neturėjome nei patirties, nei daug žinių, mokėmės skaitydami kontraktus ir iš klaidų. Nedaug trūko, kad pirmasis mūsų išsiųstas laivas, kuriame buvo sukrautas kone visas tuometis Lietuvos rapsų derlius, būtų grįžęs atgal – paaiškėjo, kad išsiuntėme prastesnės kokybės rapsus nei buvo įrašyta sutartyje. Laimei, taip nenutiko ir galėjome savo pirmiesiems klientams išmokėti sutartus pinigus.

Pirmasis kompanijos dešimtmetis buvo užsienio prekybos laikas: eksportas plėtėsi į kaimynines šalis, vienu metu prekiavome beveik su visomis buvusiomis Tarybų Sąjungos respublikomis. Paskui pradėję galvoti apie pridėtinės vertės kūrimą, ėmėme investuoti, vienas pirmųjų žingsnių buvo grūdų saugyklų tinklo statyba. Vėliau atsirado papildomos veiklos: sėklų ruošimo verslas, grūdų auginimas ir pieno gamyba, prekyba žemės ūkio technika, galiausiai žengėme į visiškai naują, gamybinę sritį – paukštienos gamybą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kas per šiuos metus teikė daugiausia džiaugsmo, motyvavo, o kas buvo sunkiausia?

Ir kai krovėme laivą pirmajam užsakovui, ir dabar mes stengiamės dėl to paties – kad būtume pripažinti, gerbiami, vertinami kaip duoto žodžio besilaikanti bendrovė. Nesvarbu, kad tąsyk pirmoji prekybinė operacija nebuvo labai sėkminga – atsiprašėme užsakovų ir padėkoję už gautą pamoką, ėjome pirmyn. Taip žingsnis po žingsnio auginomės kompanijos reputaciją, ir laikui bėgant ėmė daugėti veiklos, klientų, partnerių įvairiose pasaulio šalyse. Tai negali nemotyvuoti – nesame nei iš Londono, nei iš Niujorko, net ne iš Vilniaus, bet jau ketvirtį amžiaus sugebame pasauliui parodyti kažką vertingo.

Ko gero didžiausią vidinį džiaugsmą mąstant apie tuos metus man teikia tai, kad augome kartu su Lietuva, prisidėjome prie jos žinomumo pasaulyje, ekonomikos vystymosi. Jei palygintume laikus, kuomet pradėjome verslą prie telekso aparato, o važiuodami į Klaipėdą įsimesdavome baką benzino, su šiandienos aplinka, sąlygomis, kurias turi mūsų vaikai – tai du skirtingi pasauliai. Ir labai smagu žinoti, kad prie šios pažangos prisidėjo ir „Linas Agro“.

Žinoma, buvo ir nesėkmių, skaudžių ir finansiškai, ir morališkai. Viena įsimintiniausių – kai teko prisiimti bendros su partneriais įmonės Danijoje nuostolius, kuriuos ji patyrė, tiekėjams iš Serbijos atsisakius vykdyti įsipareigojimus. Mūsų kompanijai Lietuvoje tai atrodė nemenkas išbandymas, tačiau jei būtume leidę tai įmonei tiesiog bankrutuoti, panašioje padėtyje būtų atsidūrę mūsų klientai. Šis sprendimas bendrovei kainavo ne vieną milijoną eurų, tačiau išsaugojome patikimos kompanijos, sėkmę matuojančios ne vien pinigais, veidą.

O kas dar, be finansinių rodiklių, Jūsų nuomone, apibrėžia sėkmę?

Man labai svarbu prasmingumas – sukurti kažką tvaraus, ilgalaikio, to, kas duoda naudą žmonėms: darbuotojams, visuomenei, rinkos dalyviams. Aišku, verslas turi uždirbti pinigus, jo rezultatas matuojamas finansiniais rodikliais, bet tai ne savaiminis tikslas, o labiau priemonė prasmingai veiklai. Į verslą žiūriu filosofiškai, kaip į taisykles turintį žaidimą, kuriame nebūna vien tik laimėtojų. Žinoma, nesėkmės neišvengiamos, bet svarbu nesužlugti iš vidaus, sugebėti šaltai reaguoti į praradimus ir stengtis, kad jų būtų mažiau, nei laimėjimų. Sakyčiau, „Linas Agro“ istorijoje atradimų buvo daugiau, nei praradimų.

Kas labiausiai prisidėjo prie to, kad „Linas Agro“ kelyje sėkmės ruožų buvo daugiau nei riedėjimo nuokalnėn?

Visada sakau, kad verslas – tai ne karas, kuriame sprendžiasi mirties ar gyvybės klausimas. Pagrindinė taisyklė čia, kaip ir gyvenime – moralumas. Aš nematau skirtumo tarp verslo ir kitų gyvenimo sričių, visur galioja tas pats etikos kodeksas. Veikdamas nesąžiningai, gal tąkart ir daugiau uždirbsi, bet ar tai bus tvaru? Užaugau šeimoje, kurioje daiktai ar pinigai nebuvo kultas. Tas pats, manau, galioja ir versle. Visi verslai siekia investicijų grąžos, pelno, tik jai pasiekti renkasi nevienodus kelius. Mes nuo pat pradžių laikėmės sąžiningo verslo linijos, ir šiandieniniai kompanijos rezultatai bei reputacija tik patvirtina, kad rinkomės teisingai. Kita vertus, labai svarbu, kad tai persismelktų į visą kompaniją, kad kuo daugiau žmonių jos viduje vadovautųsi tomis pačiomis elgesio taisyklėmis, nepamintų vertybių dėl gal ir geresnio, bet trumpalaikio finansinio rezultato. Jei komanda formuojama vertybiniu pagrindu, daug mažiau neaiškumų ir sunkumų kyla vėliau, jau dirbant ir priimant sprendimus. O už vertybes dar svarbiau organizacijai yra matyti horizontą ir netgi toliau už jo, turėti ilgalaikius tikslus. Manau, sėkminga organizacija gali būti tik tada, kai auga, vystosi ir tobulėja kartu su joje dirbančiais žmonėmis, leidžia jiems atsiskleisti ir surasti prasmę savo veikloje.

Su kokiomis nuotaikomis žvelgiate į ateitį? Kaip „Linas Agro Group“ atrodys po penkerių ar dešimties metų?

Žiūrime toliau nei keleri metai, galvojame apie ilgalaikes tendencijas, nebijome investicijų, kurios duos grąžą tolimoje ateityje. Kokybiškas augimas mums svarbiau nei kiekinis, norime augti tvariai. Smarkiai keičiasi ir pati industrija – dalyvaujame visoje maisto pramonės grandinėje pradedant nuo žaliavų baigiant galutiniu produktu, ir labai aiškiai stebime po pasaulį plintančias sveikos mitybos ir žaliavų maisto gamybai atsekamumo tendencijas. Žmonės nori žinoti, ką jie valgo, ar tai sveika, kokiomis sąlygomis ir iš kokių žaliavų buvo pagaminta. Tai naujas standartas, ir mes stengiamės ne tik neatsilikti, bet ir būti pokyčių iniciatoriais: AB „Linas Agro“ turėtą GTP (Geros prekybos praktikos) sertifikatą neseniai papildė GMP (Geros gamybos praktikos) sertifikatas, įpareigojantis gaminti tvariai. Latvijoje „Kekava“ prekinio ženklo paukštieną jau užauginame visiškai nenaudodami vaistų, netrukus ji pasieks ir Lietuvą. Tai – unikali produkcija ne tik Baltijos šalyse, bet ir daugelyje kitų Europos šalių. Tokių naujų kokybės standartų, inovacijų, kelių didesnės pridėtinės vertės kūrimui ieškosime visose savo veiklos srityse.

Kalbant apie skaičius – kažkada įspūdį darė pirmasis apyvartos milijardas, būtų smagu kada nors pasiekti tokią pat sumą eurais. Tačiau tiksliai nuspėti ilgalaikės perspektyvos skaičius sunku ir retai kada pavyksta, kur kas svarbiau kokybinis tikslas – nesustoti, visada judėti į priekį. Dvidešimt penkeri veiklos metai yra daug, tačiau matydamas, į ką išaugo „Linas Agro“, kokios asmenybės jį šiandien veda į priekį, regiu dar didesnio kokybinio augimo galimybes. Sakyčiau, šiandien daugių daugiausia esame tik savo istorijos pusiaukelėje.

Ačiū už pokalbį.

Parengta pagal interviu su AB „Linas Agro Group“ generaliniu direktoriumi D. Zubu.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Specialistų trūksta, alga ne per didžiausia: stringa Kibernetinio saugumo centro vadovo paieška Premium 1

Krašto apsaugos ministerijai (KAM) kol kas sunkiai sekasi surasti naująjį Nacionalinio kibernetinio saugumo...

Inovacijos
05:45
Euro zonoje nedarbas vasarį siekė 6,8%, Lietuvoje – 7%

Vasarį euro zonoje darbo neturėjo 6,8% darbo ieškančių asmenų – 0,1 proc. punkto mažiau nei sausio mėnesį.

Vadyba
2022.03.31
Tarp TOP 20 įtakingiausiųjų – nauji vardai

Šių metų potencialios įtakos indekso TOP 20 kone pusė pernai čia nebuvusių vardų. Tarp naujai patekusių yra...

Rinkodara
2022.03.31
Viliasi, kad naujas bandymas perkrauti valstybės tarnybą nemeluos Premium 5

Ingridos Šimonytės Vyriausybė puoselėja planus padėti viešojo administravimo sistemos pertvarkos pagrindus,...

Verslo aplinka
2022.03.31
„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaus 54 iš 60 savivaldybių 1

„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaus 54 iš 60 savivaldybių, sako Jurgita Šiugždinienė, Švietimo,...

Vadyba
2022.03.30
Tadas Dovbyšas: stipri organizacijos kultūra – geriausia instrukcija visiems gyvenimo atvejams Verslo tribūna

Nepaisant rimtus išbandymus atnešusio pandeminio laikotarpio, draudimo bendrovė ERGO stiprino tiek komandos...

PowerUP
2022.03.30
Iš „Inter Rao Lietuva“ stebėtojų tarybos pasitraukė J. Garbaravičius ir R. Davidovičius 2

Verslininkas Jonas Garbaravičius pasitraukė iš Rusijos energetikos milžinės „Inter RAO“ netiesiogiai...

Pramonė
2022.03.29
Geidžiamiausių darbdavių vasario atlygio medianos Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kokias algų medianas šių metų antrąjį mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2022.03.29
V. Vasiliauskas: geras, kompetentingas biurokratas yra vertybė Premium 16

Vyriausybė tikisi pradėti viešojo administravimo reformos įgyvendinimą. Pasak premjerės patarėjo Vito...

Verslo aplinka
2022.03.29
Atidaromas didžiausias dienos SPA centras Vilniaus mieste Verslo tribūna 1

Vilniaus senamiestyje, verslo ir laisvalaikio komplekse „Bokšto skveras“, vilniečiams ir miesto svečiams...

Verslo aplinka
2022.03.29
Startuolio savo noru nepaliko nė vienas darbuotojas: ką galima būtų pritaikyti ir kitoms organizacijoms Premium 3

Lietuviškas transporto užsakymų valdymo startuolis „GoRamp“ per pastaruosius kelerius metus užaugino komandą...

Vadyba
2022.03.28
Kokias algų medianas vasarį mokėjo didžiausi šalies darbdaviai Premium

„Sodros“ duomenys rodo, kad šių metų vasarį ant aukščiausiojo atlyginimų medianų laiptelio ir toliau laikosi...

Vadyba
2022.03.28
Ukrainiečių įdarbinimas: procesas palengvintas, tačiau dar yra likę daug nežinomųjų Premium

Kalbinti verslų atstovai, nors ir giria pagreitėjusį procesą, kartu pripažįsta, kad dar yra daug tobulintinų...

Vadyba
2022.03.28
Rusiją palaikantys darbuotojai – kaip elgtis vadovui? 2

Šiuo metu vadovams iškyla daug nestandartinių klausimų. Vienas iš jų – kaip elgtis su Rusijos karinius...

Vadyba
2022.03.26
Patarimai startuoliams: kaip suburti sėkmingą komandą

60% naujų įmonių susidūrė su problemomis įkūrėjų komandoje, primena „TechHub“ preakceleratorius. Tinkamai...

Gazelė
2022.03.26
Didžiausios vasario algų medianos Premium 1

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kurios šalies bendrovės antrąjį šių metų mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2022.03.25
Registrų centro valdyboje – penki nauji nepriklausomi nariai 1

Naujoje valstybės įmonės Registrų centro valdyboje dirbs penki nauji nepriklausomi nariai, taip pat paskirta...

Vadyba
2022.03.25
Reputacijos lyderiai karo akivaizdoje remia tyliai, nors kuklumo čia nereikia Premium 2

Daugiau nei mėnesį tebesitęsiantis Rusijos karas prieš Ukrainą sutelkė verslus ir žmones paramai. VŽ kalbina...

Rinkodara
2022.03.25
Vadovų atsakomybė Ukrainos įvykių kontekste: ką svarbu žinoti, kad darbdavių pečiai atlaikytų Premium

Karo fone ir darbuotojų, ir vartotojų nuomonė yra kategoriška – atsiribojama nuo įmonių, kurios yra...

Vadyba
2022.03.25
Metė darbus bankuose ir įkūrė verslą: gyvenimai tiesiog apsivertė Premium

Prestižinė darbovietė finansų sektoriuje, galimybė kilti karjeros laiptais, stipriai sukalta motyvacinė...

Gazelė
2022.03.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku