Lenkijos atvejis: savus infiltruoti į VVĮ po rinkimų ne visada apsimoka

Publikuota: 2016-10-09
Marek Wisniewski (Puls Biznesu) nuotr.
svg svg
Marek Wisniewski (Puls Biznesu) nuotr.

Prieš metus rinkimus laimėjusi Lenkijos Teisės ir teisingumo partija aktyviai į valstybės valdomų įmonių (VVĮ) vadovų postus ir valdybas kaišiojo savus. Pasirodo perlenkė stipriai lazdą ir dabar ieško, kaip godžius, pasirodo, gal jau ir ne tokius partijai lojalius veikėjus pakeisti profesionalesniais vadovais.

Tuo tarpu nueinantys nuo valdžios pjedestalo politikai Lietuvoje nepasimoko nei iš savų nei iš svetimų klaidų, ir dar iki valdžių kaitos po Seimo rinkimų svarsto įstatymą, kurį priėmus VVĮ depolitizavimo kelyje lauktų staigus posūkis atgal.

Kas vyksta Lenkijoje

Lenkijos saugumo tarnybos dar rugsėjo viduryje ėmėsi tirti nuo praeitų metų pabaigos VVĮ su tiekėjais, verslo partneriais sudarytus 66 sandorius, praneša naujienų agentūra Bloomberg.

Tąkart premjerė Beata Szydlo atleido Dawidą Jackiewiczių iždo ministrą, kuris asmeniškai prižiūrėjo vadovų kaitą lenkiškose VVĮ, o pačią ministeriją dar kiek anksčiau nuspręsta panaikinti. Ministerijos likvidavimu iki 2016 m. pabaigos užsiima premjerės patarėjas Henrykas Kowalczykas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pirmoji pertvarka Lenkijos ministrų kabinete vyksta po to, kai įtakingasis Teisės ir teisingumo partijos lyderis Jaroslawas Kaczynskis paragino stabdyti piktnaudžiavimo valdžia ir personalijų protegavimo atvejus valstybės valdomose įmonėse.

Lenkijos vyriausybės pareigūnų, atsakingų už energetikos bendrovės PGE, valstybinio banko „PKO Bank Polski“ ir draudimo įmonės PZU (jos antrinė bendrovė veikia Lietuvoje) veiklą, paprašyta pateikti informaciją apie visas nuo pernai metų pabaigos sudarytas sutartis su teisininkų kontoromis, saugos tarnybomis ir rinkodaros bendrovėmis.

„Pono Jackiewicziaus pasitraukimas iš pareigų „greičiausiai reiškia, kad vėl keisis VVĮ valdybų nariai, o dažni pasikeitimai visada kelia rūpestį investuotojams“, – sakė Bartolomiejus Kubickis, banko „Societe Generale“ analitikas Varšuvoje.

Nuo pernai spalio Varšuvos akcijų biržos indeksas WIG20, į kurį yra įtrauktą 11-os VVĮ akcijos, smuko 18%.

Lenkų valdantieji pradėtais pokyčiais siekia išlaikyti „pilną VVĮ sektoriaus kontrolę“, o saugumo tarnybos teigia išanalizuosiančios kontraktų informaciją ir priims sprendimus dėl tolimensių veiksmų.

Keisti ženklai Lietuvoje

VŽ jau rašė, kad Lenkija prieš kurį laiką rodžiusi gerą pavyzdį, kaip ūkiškai tvarkytis su VVĮ nuo valdžių pasikeitimo pernai rudenį išgyveno politinių paskyrimų į vadovus karuselę, kai nuo pernai gruodžio vadovų postus paliko 13 iš 14 didžiausių Lenkijos VVĮ.

Palyginti Lietuvoje po 2012 m. rinkimų, kai į valdžia atėjo Algirdo Butkevičiaus centro kairės Vyriausybė personalijų kaitos buvo mažiau, o tęstinumo daugiau, tačiau juodų dėmių lietuviškų VVĮ ir politikų santykiuose yra dar pakankamai.

Štai nueinančią vyriausybę likus dienoms iki Seimo rinkimų turėjo pasiekti nacionaliniam saugumui svarbių strateginių įmonių vadymą reglamenuojančio įstatymo projektas, kuriuo siūloma padidinti jose valstybės kontrolę nuo 50% iki ne mažiau kaip dviejų trečdalių, taip sukurti galimybes VVĮ valdybose turėti daugiau viceministrų, kitų valdininkų. Taip pat siūloma suteikti teisę ministrams atšaukti valdybų (taip pat stebėtojų tarybų), kuriose pastaraisiais metais savo patirtį perteikinėjo vis daugiau nepriklausomų narių su verslo patirtimi.

Tai prieštarauja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO), kurios nare Lietuva siekia tapti dar iki 2018 m. pradžios, derybininkų keliamam pagrindiniam reikalavimui depolitizuoti VVĮ valdymą.

O per pastaruosius keletą metus sekant EBPO rekomendacijomis ir kokybiškai stiprinant VVĮ valdymą Lietuvoje buvo nemažai padaryta. Per visas 130 VVĮ, įskaitant AB ir UAB, tokias kaip Lietuvos paštas ar „Lietuvos geležinkeliai“, valdybose jau dirba apie 40 nepriklausomų narių (2013 buvo tik 16), iš viso vietų valdybose yra apie 250, iš jų net 86 iki šiol užėmė žmonės, neturintys darbo privačiajame sektoriuje patirties.

„Orlen“ taip pat laukia pokyčiai?

Per VVĮ vadovų kaitos vajų Lenkijoje buvo pakeistas ir naftos koncerno „PKN Orlen“ valdančio Mažeikių naftos perdirbimo gamyklą vadovas, kurio pareigas perėmė Wojciechas Jasinskis, Lenkijos Seimo narys iš Tvarkos ir teisingumo (TT) partijos ir vienas artimiausių p. Kaczynskio sąjungininkų, kuris neturi jokios stambių bendrovių valdymo patirties.

Tačiau VVĮ įvykdytus vadovybės pokyčius pastaruoju metu stipriai kritikuoja pats TT lyderis. „Pastebiu piktnaudžiavimo atvejų, tame tarpe besikreipiančiųjų dėl darbo tvirtinimus, kad yra pažįstami su manimi“, – viename partijos pasitarime sakė p. Kaczynskis.

„Juos turime nubausti, turime ištaisykit kai kuriuos sprendimus ir tikiuosi, kad vyriausybė tai padarys“, – sakė p.Kaczynskis.

Sugrįžti 5 metus atgal

Savo ruožtu Rytis Ambrazevičius, įmonių valdysenos asociacijos „Baltic Institute of Corporate Governance“ (BICG) prezidentas, teigia, kad Lietuva valstybės turto valdymo srityje, priešingai nei dabar daro Lenkija, „nori sugrįžti bent jau 5 metus atgal“, nes ketina priimti įstatymą dėl strategiškai svarbių įmonių, pagal kurį bus įvestas tiesioginis (ir netiesioginis) šių įmonių valdymas iš ministerijų, dažnai palydimas politinių paskyrimų į VVĮ vadovų, valdybų narių postus.

O ką tai reiškia? Dar 2012 m. BICG tyrimas atskleidė, kad tik 11% iš 73 asmenų, 1992–2012 m. vadovavusių VVĮ, nurodė nepriklausą jokiai politinei partijai. Įdomu yra tai, kad net 70% atvejų tokia informacija tiesiog nebuvo nurodoma prie VVĮ vadovų aprašymų. O, be informacijos apie vadovų politinę priklausomybę, kaip teigia BICG ataskaitos autoriai, nėra galimybės nustatyti, ar VVĮ vadovo paskyrimas yra politiškai motyvuotas ir ar tas asmuo gali potencialiai turėti interesų konfliktų, todėl šioje srityje aiškiai reikia daugiau skaidrumo.

Pasak p. Ambrazevičiaus, dabar priėmus tokį įstatymą, galėtume apskritai užmiršti apie gerąją įmonių valdymo praktiką Lietuvoje, jau nekalbant apie narystę EBPO, kuri vienintelė iš tarptautinių organizacijų rūpinasi skaidrių valdymo standartų diegimu ir korupcijos užkardymu VVĮ. „Atrodo, kad, prisidengiant nacionaliniu saugumu, norima visas valstybės įmones turėti savo kišenėje. Nelabai įsivaizduoju kokia prasmė nepriklausomiems valdybų nariams dirbti valdybose, kur bet kuris sprendimas gali būti atšauktas ministro“, – kalba įmonių valdysenos ekspertas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Kaip auginti verslą: 13-oje „Spiečių“ praktinė verslo akceleravimo programa

13-oje Lietuvos miestų veikiančiuose „Spiečiuose“ gegužę ir birželį prasideda verslo akceleravimo programa,...

Gazelė
2022.05.21
E. Gliaudelytė. Net gerai sutariantys darbdaviai ir darbuotojai gali susipykti 2

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė žiūrėti gerokai...

Nuomonės
2022.05.21
Kas šiemet labiausiai motyvuoja Lietuvos darbuotojus 2

Darbo užmokestis ir stipri komanda yra labiausiai darbuotojus motyvuojantys veiksniai, rodo žmogiškųjų...

Vadyba
2022.05.21
Nuotolinis darbas: kaip motyvuoti, kad tai netaptų mirusių sielų komanda Premium

Dauguma vadovų pritaria, kad visų pirma pats žmogus turi būti motyvuotas, o tada jau galima pagalvoti ir apie...

Vadyba
2022.05.21
Brangi draugystė: premijos už rekomenduotą kolegą dažniausiai pasiteisina, už IT specialistą – auga Premium 2

Įdarbinimo specialistai teigia, kad būdas ieškoti naujų darbuotojų tarp jau esamų kolegų draugų dažniau...

Vadyba
2022.05.20
„SME Finance“ su „SME Bank“ steigia bendrą IT centrą: bus sukurta 50 darbo vietų

Lietuvos finansų technologijų bendrovė „SME Finance“ kartu su neobanku „SME Bank“ įkurs vidinį informacinių...

Vadyba
2022.05.20
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui ieškoma naujo vadovo

Žemės ūkio ministerija paskelbė konkursą Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro vadovo pareigoms...

Vadyba
2022.05.20
Vilniuje pradėtos privačios britiškos mokyklos statybos 12

Sostinės Antakalnio mikrorajone pradėtos privačios mokyklos „British School of Vilnius“ naujo pastato...

Statyba ir NT
2022.05.20
Sėskite, du! Neišmoktos projektų valdymo pamokos Premium

Projektas baigtas: vieni laimingi, kiti – nelabai. Nors vis daugiau komandų po visko susėda aptarti...

Vadyba
2022.05.19
Efektyvus įsigijimas: kaip „Rivilė“ pasiekė startuolio spurto į sparčiausiai augusių Europoje sąrašą Premium

Trisdešimtmetį veikiančios įmonės sukaupta patirtis ir žinios kartu su nauju požiūriu į darbuotoją ir klientą...

Gazelė
2022.05.19
Nuo liepos bedarbio statusas – kitaip

Seimas pritarė užimtumo sistemos pertvarkai – ketvirtadienį priimtos tai numatančios atitinkamų įstatymų...

Verslo aplinka
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Ispanija ketina suteikti atostogas moterims, kurios patiria didelį skausmą dėl menstruacijų 4

Ispanijos ministrų kabinetas antradienį pritarė įstatymo projektui, numatančiam apmokamas medicinines...

Vadyba
2022.05.18
„Energy cells“ valdybai vadovaus V. Baltuškonis

Energijos kaupimo įrenginių sistemos projektą įgyvendinančios bendrovės „Energy cells“ valdybos pirmininku...

Vadyba
2022.05.18
Lietuvos pašto vadovė: reikia ne bijoti prarasti klientus, o rasti su jais dialogą Premium 11

Dėl kritusių pašto paslaugų apimčių Lietuvos paštas, pernai patyrė 6,4 mln. Eur grynojo nuostolio ir planuoja...

Logistika
2022.05.18
„Atvažiuojamasis“ verslas Palangoje: kai kurie vietas vaikams rezervavo dar pernai Premium

Vasaros sezoną pajūryje pradeda ne tik vietinis verslas, bet ir atvykstantieji, kurie, pritrūkę paslaugų...

Gazelė
2022.05.18
Infliacija ir intensyvėjančios audros šalyje: kaip šias rizikas valdyti verslui Verslo tribūna

Pastaraisiais metais Lietuvoje intensyvėjančios audros, nors savo mastu ir neprilygsta uraganams bei...

Regioninis verslas
2022.05.18
LTG profsąjunga: dalį atleidžiamų darbuotojų žada įdarbinti geležinkelių subrangovų įmonės

Valstybės valdoma „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupė apie atleidimą įspėjo 1.950 darbuotojų. Artūras...

Logistika
2022.05.17
Psichologiškai pavargęs kolektyvas: kaip kalbėtis su kolegomis ir organizuoti darbą Premium

Rimantė Ribačiauskaitė, „Omnisend“ vykdomoji direktorė, sako, kad prasidėjus pandemijai pajuto poreikį...

Vadyba
2022.05.17
„Sodra“: gimstamumui mažėjant, motinystės išmokų gavėjų skaičius išlieka stabilus

Nors gimstamumas Lietuvoje mažėja, motinystės išmokos gavėjų skaičius išlieka panašus. „Sodros“ teigimu, taip...

Vadyba
2022.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku