Kas gamintojams padeda įveikti prekybininkų keliamus iššūkius

Reklama publikuota: 2016-09-26
svg svg

Gamintoją ir prekybos tinklą, kuriam tiekiama šio pagaminta produkcija, sieja prekybos grandinė, veiksmingai veikianti tada, kai užtikrinamos pagrindinės jos grandys: produktas tinkamais kiekiais ir kaina. Kainos kartelę abi pusės norėtų stumtelti į priešingą pusę, tad kartas nuo karto pasigirsta kalbų apie „spaudimą tiekėjams“. Šioje prekybos grandinėje nestinga ir kitų iššūkių gamintojams, susijusių ne tik su produkcijos piginimu, bet ir jos pateikimu, kokybe ir net dokumentacija.  

Nors derybos tarp tiekimo sąlygų tarp gamintojų ir mažmeninės prekybos tinklų vyksta kiekvienais metais, įprasta, jog stipresnę derybinę poziciją užima būtent tinklai. Lietuvoje mažmeninių prekybininkų dalis, įeinanti į kainą, gali svyruoti nuo 30 iki 60 proc. Tad gamintojas, norintis išlaikyti bendradarbiavimą su prekybos tinklu, privalo rasti būdų, kaip nedidinant sąnaudų, efektyvinti veiklą ir atpiginti gamybą.

„Stiprėja spaudimas ne tik dėl kainos. Pavyzdžiui, vienas didžiųjų Lietuvos mažmeninės prekybos tinklų iš savo tiekėjų reikalauja integralumo su jų turima programine įranga, siekdamas, kad tiekimo grandinė taptų vieninga sistema ir taip būtų dar labiau supaprastinti transportavimo, prekių pajamavimo ir sąskaitų išrašymo procesai. Kitas pavyzdys – iš tiekėjų tikimasi palaipsniui vis pingančio produkto, nes teigiama, jog dėl turimo gamybos know-how gamintojas privalo rasti būdų, kaip atpiginti gamybos technologijas. Taigi „greičiau, geriau ir pigiau“ leitmotyvas tiekėjų ir prekybininkų santykiuose tikrai juntamas,“ – pasakoja Romualdas Laurinavičius, UAB „Pralo“ Verslo procesų analitikas.

Savo darbe jis kasdien susiduria su gamybinėmis įmonėmis, kurių vadovai ieško kelių, kaip efektyvinti gamybą, taupyti kaštus bei užtikrinti savo pagrindinių klientų – prekybos tinklų – poreikius.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Laimi tiksliai planuojantys

Gaminio savikainos liūto dalį sudaro žaliavų bei darbo kaina, tad kruopščiai sustyguotas gamybos planavimas – vienas veiksmingiausių būdų juos mažinti. Kuo geriau suderinti visi gamybos procesai, pradedant nuo žaliavų pirkimo ir baigiant produkcijos išvežimu, tuo optimaliau išnaudojamos gamybinės linijos, sandėlio apkrova, užtikrinamas optimalus žaliavų bei atsargų kiekis. Norint užtikrinti sklandžią įmonės veiklą visi veiklos planai – pardavimų, atskirų gamybinių cechų, žaliavų pirkimo ir įvairūs kiti dokumentai turi sietis vienas kitu lyg smagračiai – sutrikimai viename iškart paveikia visos bendrovės judėjimą.

Palaikyti darnius verslo procesus padeda įvairios informacinės sistemos, automatizuojančios atskiras įmonės funkcijas. Efektyviausias poveikis pastebimas, kai visi svarbiausi įmonės procesai sujungiami į vieną informacinę sistemą ir sąveikauja vienas su kitu – visai taip pat, kaip jie susiję ir realybėje. Tai pasiekiama įdiegus verslo valdymo sistemą (VVS, angl. ERP - Enterprise Resource Planning), skirtą kompiuterizuoti įmonės valdymą.

„VVS padeda ne tik paprasčiau planuoti gamybą, valdyti tiekimo grandinę, optimizuoti atsargas bei efektyviai valdyti gamybinę aplinką, bet ir pasižymi integralumu – joje pateikiami duomenys visada yra kontekstiniai, susiję su kitais reikšmingais rodikliais, rodantys ne tik dabartinį vaizdą, bet ir pokytį, juos galima analizuoti įvairiais pjūviais. Tad prireikus kokios nors informacijos, gerokai lengviau ją surasti ir analizuoti kontekstualiai, matyti ne tik skaičių, bet ir jo įtaką kitiems rodikliams, palyginimą ir panašiai. Trumpai tariant, VVS padeda įvesti tvarką įmonės veikloje, optimizuoti procesus, o tai, savo ruožtu, augina kompanijos pardavimus ir pelną,“ – apie įrankio, galinčio suteikti konkurencinį pranašumą, naudą pasakoj p. Laurinavičius.

Sustyguotų įmonės procesų pasekmės – optimizuoti pirkimai, mažiau perteklinių žaliavų bei pasibaigusio galiojimo produktų (kas ypač aktualu maisto pramonei) sandėliuose, racionaliai organizuotas darbas, automatizuoti procesai, mažiau žmogiškojo faktoriaus įtakos klaidoms ir panašiai.

„Be to, VVS suteikia plačias analizės galimybes, kadangi informacija yra susisteminta ir patogiai pasiekiama. Pavyzdžiui, jeigu matote, kad per kažkurį laikotarpį tam tikro produkto savikaina išaugo ar smarkiai svyruoja ir to suvaldyti negalima, galbūt verta svarstyti apie jo pakeitimą kitu, geriau atsiperkančiu produktu? Kaštų simuliavimo mechanizmas leidžia pasitikrinti įvairias veiklos schemas, tarkim, kaip pasikeistų įmonės galimybės, jeigu įsigytume naują, daugiau gaminių per tą patį laiką gaminančią įrangą,“ – pasakoja p. Romualdas.

Didina pelningumą 

Universalios sistemos, tinkančios visoms įmonėms, nėra, ir populiariausias variantas tikrai ne visada bus optimaliausias konkrečiam verslui. Tad prieš pasirenkant VVS ekspertai pataria objektyviai įvertinti tai, kas siūloma rinkoje. Štai gamybinėms įmonėms kuriamos specializuotos VVS, kuriose apgalvota svarbiausi jų veiklos aspektai. Šios VVS padeda planuoti gamybą, valdyti medžiagų ir žaliavų poreikį, įrengimų apkrovimą, skaičiuoti faktinę savikainą, operatyviai reaguoti į pokyčius rinkoje, tiekėjų bei klientų pageidavimus.

Viena iš gamybinėms įmonėms specialiai pritaikytų VVS – QAD verslo valdymo sistema, gimusi daugiau nei prieš 35 metus JAV ir plačiai naudojama visame pasaulyje. Ji sukurta atsižvelgiant į konkrečių pramonės šakų specifinius reikalavimus, tad puikiai tinka ciklinei ir nepertraukiamai gamybai, gatavos produkcijos paskirstymui, vienetiniams užsakymams ir masinei gamybai.

Pagrindinės pramonės šakos, kuriose pritaikoma QAD verslo valdymo sistema – elektronika, plataus vartojimo prekės, maistas ir gėrimai, medicina, automobilių dalys ir pramoniniai produktai. Pasaulyje QAD sistemą naudoja daugiau nei 100 000 vartotojų, kurių patirtis rodo, jog įdiegus sistemą optimizuojami įmonės veiklos kaštai ir didėja pelningumas.

Daugiau apie verslo valdymo sistemų diegimo pamokas, iššūkius bei rizikas bus galima išgirsti rugsėjo 29 d. Vilniuje vyksiančiame seminare gamybos įmonėms „ERP diegimo mitai ir realybė“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Svarstoma atidaryti šeštadienines ukrainiečių mokyklas

Vilniuje, o vėliau ir kituose miestuose svarstoma atidaryti tarptautinės ukrainiečių mokyklos padalinius,...

Vadyba
13:33
Startuolių mokytojas: nesureikšminkite idėjos kaip labai perspektyvios, kol nesurinkote įrodymų ir įkalčių Premium 1

Klaipėdietis dr. Donatas Jonikas, verslo konsultantas, bendradarbiaujantis su „Startup Lithuania“, „Verslia...

Gazelė
05:45
Iš verslo į NVO: atgina prasmės paieškos Premium

Rusijos pradėtas karas su Ukraina atvėrė naujų iššūkių nevyriausybinių organizacijų (NVO) sektoriui. Vis...

Vadyba
05:45
„Hostinger“ kūrybos ir komunikacijos vadovė: vartotojas bet kurioje pasaulio vietoje turi tą pačią patirtį apie mus Verslo tribūna

Prekės ženklas, jo strategija bei komunikacija, dizainas ir logotipas – tai dalykai, kurie dažniausiai...

Vadyba
05:00
„Newcrush“ šuolis: kokie eksperimentai ant šeimos verslo pamato pasitvirtino Premium 1

Į šeimos verslą atėjusi jaunoji karta dažnai jį praturtina ar atnaujina tiek, kad kilstelėtų į kitą lygį. O...

Gazelė
2022.04.06
„ACME Grupė“ plėtodama socialiai atsakingą veiklą įsteigė viešąją įstaigą „ACME Geri darbai“ Verslo tribūna

„ACME Grupė“ socialinės atsakomybės ir tvarumo veiklos kryptims vystyti įsteigė atskirą viešąją įstaigą „ACME...

Vadyba
2022.04.06
Nusipirkęs akcijų, E. Muskas jungiasi prie „Twitter“ valdybos

Elonas Muskas, bendrovių „Tesla“ ir „SpaceX“ vadovas ir įkūrėjas, o dabar ir stambiausias socialinio tinklo...

Inovacijos
2022.04.05
VŽ „Efektyvumo konferencija“: konkurencija skirta pralaimėtojams, arba Svarbiausi nauji uždaviniai verslui

„Puikybė yra skirta nevykėliams. Gal tai ir skambus pareiškimas, bet taip yra dėl stulbinamo greičio, kuriuo...

Vadyba
2022.04.05
„Apvalaus kvadrato mokykla“: lyderis pirmiausia turi būti žmogus Verslo tribūna

„Tai mokykla, skirta dirbantiems tėvams“, – sako Laura Tekorė, prieš ketverius metus Vilniuje kartu su...

Vadyba
2022.04.05
3 mėn. karjeros pertrauką padariusi HR ekspertė: kodėl vadovams sunku išeiti į niekur Premium

Akvilė Kazlienė, HR ekspertė, teigia, kad palikti vadovo kėdę daugeliui yra sunku. Pasak pašnekovės, ji...

Vadyba
2022.04.04
Verslo plėtra: kad noras augti nevirstų nesėkme Premium

Net jei verslo pradžiamokslis įveiktas, įmonės augimas maloniai džiugina širdį, nusprendus imtis plėtros,...

Gazelė
2022.04.04
Kaip išsiaiškinti, ko nori vartotojas, arba 15% laiko taisyklė Premium

Vienas pagrindinių įrankių vartotojų patirčiai įvertinti yra klientų pasitenkinimo rodiklis NPS (angl. „Net...

Rinkodara
2022.04.03
Kaip darbuotojus pakeitė pandemija: 6 dažniausiai pasitaikantys tipai Premium 1

Dveji metai darbo namuose pakeitė darbuotojus negrįžtamai. Dėl to vadovams reikia su jais susipažinti iš...

Vadyba
2022.04.02
Nuo šiol bus taikoma skaidresnė dienpinigių mokėjimo tvarka

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, 2021 metais darbo ginčų komisijos gavo beveik 5.400 prašymų...

Vadyba
2022.04.02
VŽ klausomiausi podkastai kovą

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Verslo aplinka
2022.04.01
Prognozuojama, kad darbuotojų kaita šiemet augs pusantro karto: kaip reikia keistis vadovams Premium 4

Daugelis, prasidėjus karui, manė, kad darbuotojų migracija bus kur kas mažesnė ar sustos. Visgi, anot...

Vadyba
2022.04.01
„Compensa Life“ valdybai vadovauja T. Milašius

Tomas Milašius perima vadovavimą Baltijos šalyse paslaugas teikiančiai gyvybės draudimo bendrovei „Compensa...

Vadyba
2022.04.01
„Sodra“: ligos išmoką už dvi pirmas nedarbingumo dienas gaus visi darbuotojai 4

Darbuotojui susirgus, nuo balandžio 1 d. kiekvienas darbdavys mokės jam ligos išmoką už dvi pirmąsias...

Vadyba
2022.04.01
Psichologas J. Burokas: ukrainiečiai kur kas tvirtesni už mus Premium

„Pasitraukusieji nuo karo išgyveno įvairiausių patirčių ir, mano galva, nėra tokie trapūs, kaip mums kartais...

Laisvalaikis
2022.04.01
Specialistų trūksta, alga ne per didžiausia: stringa Kibernetinio saugumo centro vadovo paieška Premium 1

Krašto apsaugos ministerijai (KAM) kol kas sunkiai sekasi surasti naująjį Nacionalinio kibernetinio saugumo...

Inovacijos
2022.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku