Kūdikis darbe - misija įmanoma: Lietuvos įmonės kuria vaikų kambarius

Publikuota: 2016-04-27
Vincento Kesslero („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Vincento Kesslero („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
 

Dirbti ir auginti vaikus, ypač, jei mažieji dar neišaugę iš kūdikystės – nelengva užduotis. Tačiau esti darbdavių, kurie kūdikių susilaukusiems tėvams padeda derinti darbą ir šeimos rūpesčius.

Kai 2012 m. Marissa Mayer buvo pasamdyta vadovauti „Yahoo“, buvo aptariamos ne tik jos kompetencijos, pasirengimas darbui ir įdėjos, kaip atgaivinti stringantį verslą, bet ir tai, kad p. Mayer tuomet laukėsi kūdikio. Šiam išvydus pasaulį per žiniasklaidą nuvilnijo žinia, kad „Yahoo“ vadovė biure įsirengė vaiko kambarį. Beje, pastaroji naujiena sulaukė ir nemažai pasipiktinimo. Mat vienas pirmųjų p. Mayer sprendimų naujose pareigose buvo uždrausti bendrovės darbuotojams dirbti iš namų – visi buvo parginti į biurus. Šiuo jos sprendimu labiausiai liko nepatenkintos dirbančios mamos – esą naujoji vadovė nesupranta, ką reiškia derinti darbą ir šeimos rūpesčius.

Ir Lietuvoje svarbu

Mūsų šalyje tėvams suteikiamos vienos ilgiausių mokamų motinystės ar tėvystės atostogų pasaulyje. Tačiau dalis tėvų renkasi neužsidaryti namuose dvejiems metams, o derinti darbą ir atžalų auginimą. Gal kas tokį sprendimą ir smerktų, tačiau galima vadovautis ir tokiu požiūriu, kad laimingų tėvų vaikai – laimingesni. Tad jei mama ar tėtis ne itin gerai jaučiasi leisdami laiką vien namuose su mažaisiais, kodėl gi nesukūrus jiems sąlygų derinti darbą ir vaikų priežiūrą?

Irma Spudienė, sostinės UAB „DSP Plius“, prekiaujančios darbo saugos priemonėmis ir apranga, direktorė, pasakoja, kad įmonėje įrengtas vaikų kambarys.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Toks yra verslių mamų gyvenimas: pagimdai ir pradedi dirbti. Praėjus savaitei po gimdymo jau buvau darbe, auklių nesamdau, kūdikėlis auga kartu. Turime įsirengę vaikų kambarį. Jei ateityje atsiras tokių darbuotojų, kurie nenorės mesti darbų, bet dirbti palengvintu grafiku, bus visos galimybės“, – kalba p. Spudienė.

Vadovė sako sulaukianti labai daug palaikymo ir iš toje pačioje įmonėje finansus tvarkančio vyro, ir iš kolegų.

Pasidairę po kitus biurus taip pat randame vaikams skirtų kambarių. Žaidimų kambarį darbuotojų mažiesiems yra įrengusi ir vilniškė UAB „Ruptela“.

Visos dienos darbuotojų vaikai čia neleidžia. Tačiau, jei tėvams reikia trumpam užsukti į biurą, o palikti vaikų nėra kur ir kam, šie turi savo erdvę biure.

„Aš pats esu trijų vaikų tėtis. Tad ir maniškiai čia laikas nuo laiko pasiaučia. Apskritai, mūsų kolektyvas labai jaunas – vidurkis 28 metai. Kol kas dažniau sveikiname darbuotojus su vestuvėmis, nei susilaukus atžalų“, – VŽ yra pasakojęs Andrius Rupšys, „Ruptelos“ vadovas ir savininkas.

Arčiau darbo

Agnė Ambrukaitienė, VšĮ „Bamblys“, valdančios vaikų darželius „Taškius“, direktorė, VŽ yra pasakojusi, kad gerokai didesnio populiarumo susilaukia tie darželiai, kurie yra arčiau tėvų darbo, nei greta namų. Viena vertus, veždami vaiką į darželį tėvai šiek tiek ilgiau pabūna su atžala. Kita vertus, pasibaigus darbo dienai, nereikia važiuoti per visą miestą, kad vaiką iš darželio pasiimtum.

Pirmasis „Taškiaus“ darželis duris atvėrė Lietuvos vaikų ir jaunimo centre. Pašnekovės teigimu, jau verslo pradžioje iš karto galvota apie darželių tinklą, todėl vos buvo užpildyta pirmoji ugdymo įstaiga, netrukus duris atvėrė dar viena.

„Specialiai Bajoruose patalpų neieškojome, tačiau gavome pasiūlymą darželį kurti ten. Įvertinę tai, kad šiame rajone gyvena daug jaunų šeimų, graži gamta, jauki aplinka, nusprendėme atidaryti darželį“, – kalba p. Ambrukaitienė.

Vaikų darželis veikia nuo 2013 m. pradžios, tačiau jį lankančių vaikų negausėja taip, kaip tikėtasi.

„Supratę, kad tėvams patogiau, kai vaikų darželis šalia darbo, o ne namų, atsigręžėme į senamiestį ir kitiems darželiams ieškojome patalpų centre“, – šneka p. Ambrukaitienė.

Tad kiti du „Taškiaus“ darželiai 2015 m. atidaryti sostinės senamiestyje ir Žvėryne.

Su kūdikiu į darbą

Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur moterims priklauso 12 savaičių nemokamų motinystės atostogų, kai kurie darbdaviai siūlo kūdikių susilaukusiems tėvams atsinešti kūdikius į biurus. Viena iš tokių organizacijų - „Arizona Department of Heath Services“. Jos dirbantieji gali auginti kūdikius biure tol, kol šiems sukanka 6 mėnesiai.

Tokių darbdavių Jungtinėse Valstijose reta - tik maždaug 200 bendrovių leidžia darbuotojams pasirūpinti kūdikiais darbo vietose. Kita vertus, per pastarąjį dešimtmetį jų pagausėjo, rašo marketwatch.com.

Beje, pasak darbdavių, tai atsiperka. Michaelis Belenky, kūdikiams skirtų drabužių bendrovės „Zutano“ įkūrėjas, skaičiuoja, kad dirbti ir drauge rūpintis kūdikiu darbo vietoje tėvams leidžiama jau ilgiau nei dešimtmetį.

„Kai kurie tokia galimybe naudojęsi mūsų darbuotojai buvo tarp ilgiausiai pas mus dirbančių ir pačių lojaliausių“, - pažymi p. Belenky.

Žinoma, viskas gerai, jei kūdikis ramus. Tik žinia - mažieji neretai ir paverkia. Kai kurios JAV bendrovės turi numačiusios specialias tvarkas ir tokioms situacijoms. Pavyzdžiui, leidžia tėvams tiesiog išvažiuoti namo, jei kūdikio nepavyksta nuraminti. Dar dažniau mažuosius į darbą atsinešantiems tėvams skiriamas atskiras kabinetas, kad mažiau būtų trukdoma kolegoms.

Derinti nelengva

Prieš kelias dienas socialiniame tinkle „Facebook“ iš profilio į profilį keliavo United Nations Population Fund nuotrauka, kurioje - posėdžiaujantis Estijos diplomatas, ant kelių laikantis berniuką. Prierašas prie nuotraukos skelbia: „Vyrų ir moterų vaidmuo visuomenėje nėra apspręstas biologiškai. Jis yra apspręstas socialiai, tačiau keičiasi ir yra keistinas. Ir toliau skatinkime vyrus ir berniukus kvestionuoti lyčių vaidmenis ir skatinti lyčių lygybę. Pradėti verta čia, Jungtinėse Tautose!“.

Skatinti lyčių lygybę - gražus tikslas. Pakeliui į jį ir moterų, ir vyrų laukia nemenki išbandymai.

Prieš kelerius metus dr. Ania Plomien, Londono ekonomikos ir politikos mokslų mokyklos Lyčių ir socialinių mokslų docentė, su kolegomis atliko tyrimą viename iš Londono privačios bankininkystės bankų.

„Su itin turtingais klientais dirbantis bankas pasikvietė mus atlikti tyrimą, kuriuos siekta išsiaiškinti, kodėl banką palieka moterys. Tokią banko iniciatyvą lėmė kelios priežastys. Pirmiausia, nestigo klientų, norinčių dirbti su moterimis. Kita vertus, ir banko vadovai norėjo, kad jame dirbtų daugiau moterų bei daugiau moterų užimtų vadovaujančias pozicijas. Organizacijoje galiojo lyčių lygybės politika, tačiau ji nedavė norimų rezultatų. Po to, kai banką paliko dalis moterų vadovių, pamėginta išsiaiškinti, kokios sisteminės priežastys tai lėmė“, – prielaidas tyrimui nusako p. Plomien.

Mokslininkė pažymi, kad tyrimas atskleidė bent keletą problemų, dėl kurių moterys buvo linkusios rinktis kitas darbovietes.

„Tačiau svarbiausia priežastis buvo ta, kad darbuotojams buvo itin sunku rasti pusiausvyrą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo. Darbuotojai turėjo būti nuolat pasiekiami e. paštu ar telefonu. Taip pat banke buvo savaime suprantama, kad darbuotojai į biurą atvyksta anksti ryte ir išvyksta tik vėlai vakare“, – pažymi p. Plomien.

Anot jos, įprasta, kad verslo pasaulyje aukštas pareigas užimantys vyrai ir moterys darbui skirs kiekvieną minutę, o asmeninis jų gyvenimas nustumiamas į užribį.

„Dėl tradicinio lyčių vaidmens suvokimo, moterys tokio spaudimo neatlaiko daug dažniau nei vyrai. Tai matome kone visose Europos šalyse“, – pažymi mokslininkė.

Beje, tokie reikalavimai dažnai nepriimtini ir vyrams, kurie pakliūva tarp profesinių reikalavimų ir visuomenės spaudimo girnų.

„Bent jau Jungtinėje Karalystėje moterys linkusios dirbti ne pilną darbo dieną, kad galėtų rūpintis šeima. Tai reiškia, kad vyrams reikia dirbti daugiau, kad nenukentėtų šeimos pajamos. Tačiau drauge visuomenė juos spaudžia skirti daugiau laiko šeimai. Tyrimas, kurį atlikome JK rodo, kad dauguma viduriniosios klasės, taigi dideles pajamas gaunančių vyrų tiesiog stengiasi „išsipirkti“ iš tam tikrų buities darbų, pavyzdžiui, sodo priežiūros, kad spėtų susitvarkyti su profesiniais iššūkiais ir drauge rastų laiko šeimai. Kone visi tyrime dalyvavę vyrai nurodė, kad jie nori daugiau laiko skirti vaikams, tačiau neturi galimybių to daryti dėl reikalavimų darbe. Taip susiklosto padėtis, kad gimus vaikui įstatymai leidžia vyrams darbe prašyti lankstesnio darbo grafiko, tačiau šia galimybe naudojasi retas, nes profesine prasme tai prilygtų savižudybei“, – komentuoja p. Plomien.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

A. Ruseckas paskirtas ESO valdybos nariu bei Finansų ir administravimo tarnybos vadovu

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) valdybos nariu bei Finansų ir administravo tarnybos...

Vadyba
15:55
Estijoje infliacija muša rekordus – vien tik ECB palūkanų normų didinimas problemos neišspręs Premium 2

Dėl Rusijos įsiveržimo į Ukrainą ir tebesitęsiančių pandemijos padarinių kilus infliacijos audrai, Estijoje...

Rugsėjį studijas pradės daugiau pirmakursių, nors nemokamai studijuos 800 mažiau

Aukštosiose mokyklose pirmakursių šiemet bus daugiau nei pernai, nemokamas studijuos 800 mažiau studentų.

Vadyba
11:16
Kol „Apple“ gena darbuotojus į biurą, lietuviai ieško alternatyvų Premium 4

Hibridinis darbo modelis jau yra tapęs norma, tačiau ir jis įgauna naujų formų. Labiau „įrėminančių“...

Vadyba
11:01
Augantis franšizių populiarumas – saugesnė verslo pradžia sudėtingu metu? Verslo tribūna

Šie neramūs laikai sukuria daug ir įvairių verslo galimybių, tačiau tuo pat metu išaugusi infliacija,...

Vadyba
06:00
Loginės užduotys kandidatams: protu širdies nesuprasi, o ši atrankoje darosi svarbesnė Premium

Prašymas išspręsti lygtį, nesinaudojant skaičiuotuvu pasakyti, kiek yra 99 padauginus iš 99 ir panašios...

Vadyba
2022.08.16
Nedarbas Latvijoje antrąjį ketvirtį sumažėjo iki 6,6%

Nedarbo lygis Latvijoje šių metų antrąjį ketvirtį sudarė 6,6%, rodo šalies statistikos tarnybos reguliariai...

Vadyba
2022.08.16
Per penkmetį – 78 mln. Eur ikimokykliniam ugdymui

Valstybė 2022–2027 metais ikimokykliniam ugdymui skirs 78 mln. Eur Europos Sąjungos (ES) lėšų, savivaldybėse...

Vadyba
2022.08.16
Nedarbas Estijoje antrąjį metų ketvirtį paaugo iki 5,8%

Estija antrąjį šių metų ketvirtį turėjo vidutiniškai 41.700 bedarbių, vidutinis nedarbas buvo 5,8%, užimtumo...

Vadyba
2022.08.16
„Ignitis grupė“ optimizuoja trijų antrinių bendrovių valdyseną

Valstybės kontroliuojama energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ keis trijų antrinių bendrovių valdymo modelį –...

Pramonė
2022.08.16
Psichologė N. Norvilė: ne kiekvienas vadovas susimąsto, kad turi ekspertą Premium

Tyrimai rodo, kad dauguma vyresnio amžiaus lietuvių norėtų pasitraukti iš darbo rinkos vos gavę galimybę. Jie...

Vadyba
2022.08.16
Verslas ir vadovavimas Italijoje, JAV ir kitur – ką derėtų importuoti į Lietuvą? Premium

Verslo organizavimas ir vadovavimo principai dažnai yra nulemti aplinkos, kurioje organizacija veikia. Pirštu...

Vadyba
2022.08.15
Kad pakeltų darbuotojų produktyvumą, „Google“ darbuotojų klausia vos 3 dalykų 1

Vasarą darbuotojų produktyvumui sumenkus, Sundar Pichai, „Google“ vadovas, įmonėje pradeda naują „Paprastumo...

Vadyba
2022.08.14
Dėstytojų patarimai yra gerai, bet verslo realybė – visai kitokia Premium

Vien idėjos verslui sukurti neužtenka – reikia ir plano. Kai kurie jį susidėlioja dar studijų laikais,...

Gazelė
2022.08.14
Daugiausiai uždirbančiųjų algos JK šuoliuoja keliaženkliais skaičiais, o mažiausiai – vos 1%

Tyrimai rodo, kad Jungtinės Karalystės (JK) darbo rinkoje formuojasi dvi itin skirtingos darbuotojų grupės.

Vadyba
2022.08.13
Nedarbas Latvijoje pasiekė 6%

Registruoto nedarbo lygis Latvijoje praėjusį mėnesį padidėjo 0,1 procentinio punkto iki 6%, pranešė...

Vadyba
2022.08.13
A. Ragauskas: lyderiai rizikuoja, jeigu neprisitaiko – matome, koks ramus yra V. Zelenskis Premium 1

Pasaulis keičiasi, todėl vadovai privalo rasti tinkamus sprendimus netikėtose situacijose. Prof. dr. Arminas...

Vadyba
2022.08.12
M. Mozūras apie IT specialistų stresą: programuotojo darbas gali būti vienišas Premium

„EqualEngineers“ tyrimas atskleidė, kad informacinių technologijų (IT) srities darbuotojai, kurie dažniau...

Vadyba
2022.08.12
Liepą fiksuotas mažesnis aktyvumas Lietuvos darbo rinkoje

Rugpjūčio 1 d. Užimtumo tarnyboje registruota 158.700 neaktyvių darbingo amžiaus gyventojų.

Vadyba
2022.08.12
Kaip nepaklysti buhalterijos džiunglėse, kad paskui nereikėtų sumokėti savo turtu Premium

Pradedantieji verslą, ypač tie, kurie nėra sukaupę jam daug pinigų, dažniausiai renkasi dirbti pagal...

Gazelė
2022.08.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku