Kancleris Tomas Karpavičius: valstybės tarnyba yra galimybė nerti į plačius vandenis

Publikuota: 2015-11-06
Pasak T. Karpavičiaus, jo pagrindinė funkcija – užtikrinti darbų tęstinumą, o kartu ir burti
komandą bei skatinti ją siekti to paties tikslo.  Susisiekimo ministerijos archyvo nuotr.
Pasak T. Karpavičiaus, jo pagrindinė funkcija – užtikrinti darbų tęstinumą, o kartu ir burti komandą bei skatinti ją siekti to paties tikslo. Susisiekimo ministerijos archyvo nuotr.

Susisiekimo ministerijos kancleris Tomas Karpavičius šiemet išrinktas Metų valstybės tarnautoju. Taip jį įvertino tie, kurie mato geriausiai – kolegos iš ministerijų, šalies miestų ir rajonų savivaldybių, verslo asociacijų vadovai. Apie plačiojoje visuomenėje nematomą ir neretai nuvertinamą, bet dideles galimybes ir savirealizaciją suteikiančią tarnybą valstybei – iš paties kanclerio lūpų.

Koks buvo Jūsų kelias į valstybės tarnybą? Ar iš privataus sektoriaus (T. Karpavičius daugiau nei dešimtmetį ėjo vadovaujamas pareigas įmonėse, veikiančiose finansų, telekomunikacijų, konsultacijų srityse – aut. past.) į ją atėjote sąmoningai, o gal tiesiog taip susiklostė aplinkybės?

Iš tiesų galima teigti, kad tai įvyko nuosekliai ir sąmoningai. Mano studijos ėjo nuoseklia kryptimi – vadyba, ekonomika, verslo administravimas, o pradėjus dirbti verslo srityje visuomet knietėjo susipažinti su valstybės tarnyba. Aš numaniau, o vėliau, pradėjus dirbti, tai pasitvirtino – kad valstybės tarnyba apima gerokai plačiau ir yra gerokai sudėtingiau, nei atrodo dirbant ir užimant vieną ar kitą poziciją versle. Tai visiškai skirtingi poliai. Jei dirbame versle, kad ir koks didelis jis bebūtų, galime teigti, jog jis yra mikroekonomika: viena aiški sritis ar, holdingo atveju, keletas sričių, bet interesas būna pakankamai siauras ir aiškus. Valstybės tarnyba yra makro lygmuo – kalbame apie valstybę, konkurencingumą, bend­rą vidaus produktą ir tai akivaizdžiai yra žymiai plačiau. Kadangi siekiant karjeros ir galvojant apie savęs realizavimą visuomet norisi šiek tiek daugiau, mano noras daugiau buvo susijęs su platesniais vandenimis. Įsivaizdavau, kad valstybės tarnyba yra būtent ta sritis, todėl, pasitaikius progai, ją ir pradėjau 2008–aisiais.

Jūsų valstybės tarnybos įsivaizdavimas gerokai skiriasi nuo vyraujančio visuomenėje, kur neretai valdininkai vertinami kaip tik geriantys kavą ir švaistantys mokesčių mokėtojų pinigus. Kodėl?

Tai lemia, matyt, keletas aspektų. Pirmiausia, mes, turiu galvoje visuomenę, labai dažnai užsiimame saviplaka ir tampame neigiamos informacijos įkaitais. Dėl to žmonės natūraliai labiau pastebi negatyvius dalykus. Tačiau jei mes valstybės tarnybą vertintumėme taip, kaip vertiname verslą – aiškiais kriterijais, pastebėtume ir gerus darbus, vertintumėme ir pačius valstybės tarnautojus, tai, savaime suprantama, susiformuotų ir kitokia nuomonė.

Pavyzdžiui, jei verslas tampa tarptautiniu, juo dažniausiai didžiuojamasi, jis tampa labiau vertinamas. Bet jam prielaidas dažniausiai sudaro ambasados, komercijos atašė; daugybė tarpvalstybinių ir tarpvyriausybinių susitarimų iš tiesų nutiesia tuos nematomus ryšius, kuriais sudaromos sąlygos verslui tapti tarptautiniu. Tačiau tokie darbai kaip teisėkūra, įvairios iniciatyvos ir bendradarbiavimo susitarimai dažniausiai yra nepastebimi ar tiesiog užmirštami.

Kitas niuansas – valstybės tarnyba yra komandinis valstybės tarnautojų darbas su politikais. Taigi, ar kalbame apie gerus, ar apie neigiamus dalykus, šias dvi sritis dažnai suplakame. Aišku, daugiau dėmesio paprastai tenka politikams, tačiau karjeros tarnautojo negalima lyginti su politinio pasitikėjimo tarnautoju, nes mūsų darbo pobūdis skirtingas. Todėl ir vertinti mus reikėtų savoje „kategorijoje“.

Paminėjote skirtingus politikų ir valstybės tarnautojų vaidmenis. Kiek jie svarbūs kartu ir atskirai?

Svarbiausia yra politikos ir administracijos sinergija. Administracijos, taip pat ir kanclerio, kaip administracijos vadovo, viena pagrindinių funkcijų yra užtikrinti veik­los tęstinumą ir komandos profesionalumą. Tai ir teisėkūra, ir tarptautiniai santykiai – pasibaigus kadencijai jie nenutrūksta, juos visuomet turi plėtoti, todėl susikalbėjimas tarp specialistų ir politikų yra svarbus. Kad jis būtų, administracija privalo turėti didelių kompetencijų srityse, kuriose dirbama, o politikai turėtų teikti politines įžvalgas, formuoti srities politiką.

Kaip atrodo tipinė Jūsų darbo diena?

Mūsų ministerijoje ji gana įprasta, bet ir kitokia. Esame oficialiai įsivedę lankstų darbo grafiką: darbas prasideda nuo 7–9 val. ryto ir atitinkamai baigiasi 16–18 val. Siekiame, kad žmonės atliktų savo darbą, tačiau puikiai suvokiame, kad visi turime ir buitį, kurią reikia susitvarkyti. Todėl visi susirinkimai, posėdžiai vyksta nuo 9 val. iki 16 val.

Kas jus labiausiai „veža“ jūsų darbe?

Manau, labiausiai – tas dydis, kuriame egzistuojame. Susisiekimo ministerija yra atsakinga už 14 proc. visos šalies BVP, tai atsakomybė, kurią turiu kiekvieną dieną, ir yra pats didžiausias „vežimas“.

Per metus pasirašau dokumentų už 724 milijonus eurų (2,5 milijardų litų) – tie skaičiai apima daugybę investicinių projektų, pavaldžių įmonių įgyvendinamus projektus, jų kontrolę. Nedaugelyje verslo organizacijų galėčiau tokiais mastais dirbti. Galbūt versle toks darbas daug geriau apmokamas ir tai yra taisytina situacija, bet, mano supratimu, jei esi sąmoningas, suvoki, kokių tikslų sieki, manau, jog pirmiausia yra didžiulė garbė ir prestižas turėti tokias darbo galimybes.

Ar yra darbo veiklų, kurių nemėgstate ir mielai atsisakytumėte, jei būtų galimybė?

Galbūt ne tiek nemėgiamų, kiek sudėtingų, reikalaujančių į jas įsigilinti – tai dažniausiai yra investiciniai projektai, viso sektoriaus finansiniai dokumentai. Nuo jų paprastai pradedu savo dieną, nes į juos turi žiūrėti šviežia galva. Neretai tai – probleminiai klausimai, kurie nėra paprasti ir vienu prisėdimu lengvai išsprendžiami.

Lietuvoje dabar labai skatinama būti versliems ir teigiama, jog „kiekvienas gali būti verslininku“. O kaip yra su valstybės tarnyba – gal ir joje kiekvienas gali save atrasti, realizuoti?

Tiesą sakant, manau, jog verslininku tapti yra lengviau. Verslas dažnu atveju žmonėms yra lankstesnis, jis lengvai gali išaugti kad ir iš hobio.

Valstybės tarnyba yra gerąja prasme įsprausta į rėmus ir taisykles. Ji reikalauja aukštų standartų ir nuolatinio tobulėjimo, turi būti gana plataus profilio specialistas. Versle taisyklių mažiau, o vietos fantazijai – daugiau. Todėl, mano akimis, dirbti versle yra paprasčiau.

Šiemet buvote išrinktas Metų valstybės tarnautoju, o jį renka ministerijų, savivaldybių, valstybės institucijų vadovaujantys asmenys, taip pat verslo asociacijos. Kaip manote, kodėl jie išrinko Jus?

Manau, dėl to, jog ministerija per pastaruosius metus labai pasikeitė: mes pajaunėjome, su ta jaunyste atsirado inovatyvių sprendimų, kurie yra girdimi plačiau, neapsiriboja vien mūsų ministerija. Mano minėtas lankstaus darbo grafikas buvo ne mūsų kompetencijos, bet įvestas mūsų iniciatyva – jis paveikė ir kitas institucijas. Vėliau buvo valstybės tarnybos įstatymo pakeitimai, kuriuose mes aiškiai išsakėme savo nuomonę. Turbūt dėl to tapome pastebėti. Sakau „tapome“, nes šis apdovanojimas vis dėlto yra komandos nuopelnas.

Kaip sekasi dirbti su komanda, kurią ne pats suformavote?

Darbe daug pastangų skiriu lyderystei, kuomet savo darbu ir požiūriu suburi žmones ir skatini siekti vieno tikslo. Stengiuosi kasdien tą daryti ir manau, kad šiandien turime brandaus kolektyvo rezultatą. Mūsų komanda yra įvairių kompetencijų ir patirčių. Tai yra gerai – kuo daugiau skirtingų pozicijų, nuomonių, tuo mažesnė galimybė suklysti, tą vertinu ir net skatinu.

Manau, mūsų ministerijos sėkmingą komandinį darbą gerai iliustruoja šiemet vykę mokymai, kur, susiskirstę į komandas, turėjome įvardyti savo ministerijos stipriąsias ir silpnąsias puses. Rezultatas – vienais ar kitais žodžiais visi pasakėme tą patį. Man pačiam tai buvo maloni staigmena, nes supratau, kad matome tą pačią kryptį, vienodai suvokiame, ką darome gerai ir kur dar turime tobulėti. Taigi šiais metais ministerijoje būta ne tik apdovanojimų, bet ir vidinių atradimų.

Minėjote, jog ministerija yra pasikeitusi – gal galite įvardyti konkrečius pokyčius?

Pradėtas glaudesnis bendradarbiavimas su Kinija – buvome vieni pirmųjų, ten išsiuntę savo atašė. Buvome pirmoji biudžetinė organizacija, nusipirkusi elektromobilį, pirmieji pradėjome statyti greitakrovos stoteles. Tam, kad skatintume ekologiškumą ir rodytume realų pavyzdį: dabar prie greitakrovos stotelės Vilniaus centre dažnai rikiuojasi eilės laukiančių pakrauti savo elektromobilius Tai galėtų būti atsakas skeptikams, teigiantiems, kad biurokratai neturi įžvalgos.

Ministerijai priklausančių įmonių valdybose pradėjo dirbti nepriklausomi nariai. Ne todėl, kad valdyboje esantys tarnautojai ar politikai neišmano savo darbo, o tam, kad valdyba turėtų žinių visais reikiamais klausimais, kad tarnautojų išmanymą, pavyzdžiui, apie ES investicijas ar viešosios infrastruktūros projektus, papildytų verslo įžvalgos. Siekiame stiprinti komandas, kad darbas vyktų kuo sklandžiau ir būtų kuo mažiau priešpriešos.

Turbūt neverta klausti, ar savo karjerą ir toliau matote valstybės tarnyboje?

Norėčiau galvoti, kad ta karjera tęsis, tuo pačiu negaliu griežtai teigti, kad ji tęsis būtent čia. Bet kuriuo atveju, esu pasirengęs dirbti, dalindamasis savo įgūdžiais ir žiniomis, ten, kur būsiu naudingiausias, ten, kur bus iššūkių.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kaip pozityvus šūkis padėjo įsukti milijoninį marškinėlių verslą

Kai amerikiečiai broliai Bertas ir Johnas Jacobsai sugalvojo meninius gebėjimus pritaikyti versle, tikrai...

Vadyba
2018.07.01
Patvirtinti BDAR reikalavimus įdiegiantys Lietuvos įstatymai

Nors jau prieš daugiau kaip mėnesį visoje Europos Sąjungoje įsigaliojo naujus reikalavimus duomenų apsaugos...

Verslo aplinka
2018.06.30
Geidžiamiausi darbdaviai: kurių algų medianos didžiausios 1

„Sodros“ skelbiami vieši algų duomenys leidžia pasidairyti po geidžiamiausių šių metų darbdavių mokamą darbo...

Vadyba
2018.06.30
Moterys prie vairo – galimybė kelti ekonomiką 2

Saudo Arabijoje šią savaitę buvo panaikintas paskutinis pasaulyje galiojęs draudimas vairuoti moterims. Taip...

Verslo aplinka
2018.06.30
Verslininkės – tarp 100 Lietuvos moterų, kuriomis didžiuojasi viso pasaulio lietuviai 8

Atskleistas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga sudarytas šimtukas – jame verslo lyderės Lietuvoje,...

Vadyba
2018.06.29
Seimo sprendimas prijungti Sporto universitetą prie LSMU prieštarauja Konstitucijai 4

Seimo sprendimas prijungti Lietuvos sporto universitetą (LSU) prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto...

Vadyba
2018.06.29
Lietuviai kurs prototipą, leisiantį stresą valdyti virtualioje realybėje 1

UAB „Žmogaus studijų centras“ kurs prototipą, leisiantį stresą valdyti virtualioje realybėje.

Vadyba
2018.06.28
Kaip įmonėje išlaikyti aukščiausio lygio vadovą Premium 1

Rasti kompetentingą vadovą ypač mažose rinkose – sudėtinga, todėl įmonėms apsimoka pačioms investuoti į...

Vadyba
2018.06.28
Kokios valstybės labiausiai traukia talentus 2

Dar niekada taip darbuotojų iš užsienio nemasino Vokietija, o Didžioji Britanija praranda savo anksčiau...

Vadyba
2018.06.27
Sudarytas pasaulio turistų sąrašas, lietuviai – prie labiausiai nepatekintų 1

Rusai yra laimingiausi turistai pasaulyje, o ispanai – pikčiausi. Į sudarytą turistų reitingą pateko ir...

Vadyba
2018.06.27
Užsieniečiai po studijų Lietuvoje galės likti metams 1

Seimas vienbalsiai nubalsavo už tai, kad Lietuvoje studijuojantys ar mokslinius tyrimus atliekantys trečiųjų...

Vadyba
2018.06.27
Lemiamas futbolo mūšis su Pietų Korėja Vokietijai kainuos šimtus milijonų 5

Trečiadienį Vokietijos rinktinė susikaus su Pietų Korėja svarbiame mūšyje, kurio kaina – ne tik bilietas į...

Vadyba
2018.06.27
Verslo pradžia: kada pirkti veikiančią įmonę naudingiau nei kurti patiems Premium

Tie, kurie įsigyja dirbančią įmonę, išvengia verslo kūrimo klaidų ir gali pradėti dirbti iš karto. Vis dėlto...

Vadyba
2018.06.26
Ligoninė apsisprendė: gydytojų algas kelia iki 3.000 Eur, slaugytojoms mokės 1.000 23

Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė praneša kelianti algas. Pasak ligoninės vadovo, gydytojo...

Didžiausių Lietuvos darbdavių algų medianos gegužę 5

Papildomai viešinami „Sodros“ duomenys leidžia atidžiau pažiūrėti, kokios algos vyrauja 20-yje didžiausių...

Vadyba
2018.06.26
TOP 20 įmonių didžiausi atlyginimai gegužę: vidurkiai ir medianos 12

Jau antrą mėnesį „Sodra“ viešina daugiau duomenų apie Lietuvos įmonių mokamus atlyginimus. Šie duomenys...

Vadyba
2018.06.25
„Tiffany & Co.“ rado būdų, kaip priversti Y kartą pamėgti prabangą ir deimantus Premium 1

Prabangių juvelyrinių dirbinių JAV mažmenininkė „Tiffany & Co.“ suprato, kad senoji prekių ženklo legenda,...

Vadyba
2018.06.25
Panevėžio statybos trestas išsirinko valdybos pirmininką

AB Panevėžio statybos trestas (PST) valdybos pirmininku išrinko Remigijų Juodviršį, kuris valdybai vadovavo...

Vadyba
2018.06.25
Japonas gavo baudą, nes pietų pertrauką pradėjo trimis minutėmis anksčiau

Japonijoje valstybės tarnautojas buvo nubaustas už tai, kad nuolatos kelias minutes prieš prasidedant...

Vadyba
2018.06.25
Mentorius sutaupo 5 metus ieškojimų ir išlaidų, bet gali ir supykdyti Premium

Kai jauni verslininkai bando stotis ant kojų ar sėkmės atveju siekia suvaldyti neplanuotą augimą, retas...

Vadyba
2018.06.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau