Diena su „Mars Lietuvos“ vadove

Publikuota: 2015-09-11
Atnaujinta 2015-09-11 14:02
Algimanto Kalvaičio (VŽ) nuotr.
Algimanto Kalvaičio (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Aušros Žemaitienės, UAB „Mars Lietuva“ generalinės direktorės, darbo stažas šioje bendrovėje įspūdingas – 22 metai. Tai pirmoji ir vienintelė jos darbovietė, kurioje prieš du dešimtmečius pradėjo nuo biuro administratorės pareigų.

Karjeros laipteliais p. Žemaitienė lipo labai nuosekliai: dirbo logistikos skyriuje, vėliau ėmė jam vadovauti, paskui tapo personalo vadove Baltijos šalims, buvo LEAN diegimo vadove, o paskutinius septynerius metus vadovauja 800 darbuotojų turinčiai gamyklai.

„Mars“ koncernui visame pasaulyje priklauso daugybė įmonių, gaminančių ir parduodančių puikiai žinomų prekių ženklų maistą naminiams gyvūnams („Whiskas“, „Pedigree“ ir kt.), saldumynus („Mars“, „Snickers“, „Bounty“ ir kt.) bei kitus maisto produktus.

Didžiulei korporacijai „Mars Incorporated“ priklausantis kačių ėdalą gaminantis Gargždų fabrikas – nedidelis, bet svarbus sraigtelis didžiulėje „Mars“ šeimoje. Maisto gyvūnams gamybos segmente dauguma inovatyvių produktų Europos rinkoms pradedami gaminti būtent Gargžduose. Čia kaip į ekspertų centrą mokytis nuolat atvažiuoja kolegos iš kitų korporacijos įmonių.

„Tai mūsų stiprybė, todėl formuodama ilgalaikę bendrovės strategiją pirmiausia galvoju, ką reikia daryti, jog ir toliau išliktume išskirtiniai korporacijoje, kai kalba pasisuka apie inovacijas kačių ėdalo maišelių gamybos srityje“, – sako p. Žemaitienė.

Darbe – su uniforma

17 km. nuo Klaipėdos nutolusiame Gargždų mieste įsikūrusioje „Mars Lietuva“ gamykloje galioja aukšti vadybos standartai, o bendrovė persismelkusi vakarietiška organizacijos kultūra.

Penkios vertybės, kuriomis vadovaujasi amerikiečių Marsų šeimos įkurta korporacija, – kokybė, atsakomybė, bendradarbiavimas, efektyvumas, nepriklausomumas – nėra tik lozungai, jomis paremtas kasdienis darbas.

„Mūsų korporacija didžiulė, tačiau joje labai nedaug hierarchinių dalykų, o bendravimo kultūra yra paprastesnė ir nuoširdesnė nei daugelyje tokio dydžio kompanijų. Galbūt todėl, jog esame privačios šeimos verslas. Todėl sprendimų priėmimas yra gerokai lankstesnis ir greitesnis nei akcinėje bendrovėje, kur yra daugybė akcininkų su skirtingais interesais“, – mus pasitikdama pasakoja p. Žemaitienė.

Kol sveikinamės, atkreipiu dėmesį į baltą darbo kostiumą, kurį vilki vadovė. Pasirodo, darbe ji visada dėvi šią uniformą, kad prireikus skubiai galėtų nubėgti į gamybos cechą.

„Tačiau rytais užklumpanti moteriška dilema, ką rengtis, vis tiek aktuali. Bent tai valandai, kol atvažiuoju iki darbo, noriu pasipuošti. Ne darbe dažniausiai dėviu sijonus, mėgstu prisiderinti papuošalus“, – vėliau įmonės valgykloje geriant rytinę kavą pasakoja ji.

Nuo kavos ir lengvų pašnekesių su kolegomis valgykloje, kur intensyviai ūžia čia stovintys kavos aparatai, paprastai prasideda kiekvienas vadovės rytas. Įprastai darbe ji pasirodo 8.30 val., nes ryte dar atlieka mamos pareigas: nuveža penktokę dukrą į mokyklą.

Darbuotojų balsas svarbus

Rytinis ritualas „Mars Lietuva“ gamykloje – kiekvieną rytą 9.30 val. vykstantis susirinkimas (angl. „morning panel“) arba rytinė vieša diskusija, kurioje aptariami paskutinės paros gamybos rezultatai ir vyksta atsitiktinai atrinktų produktų patikra.

Jei nėra išvykusi į komandiruotę, p. Žemaitienė šio rytinio susirinkimo niekada nepraleidžia.

Tą rytą, kai VŽ lankėsi „Mars Lietuva“ gamykloje, prieš jį vadovės darbotvarkėje dar numatytas susirinkimas dėl darbo grafiko keitimo. Gargždų fabrike gamyba vyksta 24 val. per parą, o pamainos dirba po 8 valandas. Įvertinus kitų „Mars“ gamyklų patirtį, nutarta pasiūlyti 8 darbo valandų grafiką keisti į 12-os. Su šiuo siūlymu pirmiausia buvo supažindinta įmonėje veikianti darbo taryba, kuri nutarė, jog teisingiausia būtų surengti darbuotojų balsavimą.

Jau gauti paskutiniai jo rezultatai, kuriuos vadovė aptaria susirinkime su gamybos ir personalo vadovais. Vincas Augaitis, gamybos vadovas, informuoja, jog 88% darbuotojų nubalsavo už 12-os valandų grafiką ir tik 11% buvo prieš, todėl nutariama, jog bandomajam laikotarpiui – 4 mėnesiams – bus įvestas naujas grafikas.

„8 valandų grafiku dirbame nuo 1993 m., todėl šis pokytis itin reikšmingas. Stengiamės aptarti visus niuansus, reikia iš naujo sustyguoti ir apsaugos, valgyklos darbą, suderinti darbuotojus į darbą atvežančio transporto grafikus“, – paaiškina p. Žemaitienė.

Kačių maistą vertina ir administracija

Rytinis susirinkimas prasideda nuo paskutinės paros gamybos rezultatų pristatymo. Keturių pamainų, kurios įvardintos spalvomis (žalia, oranžinė, raudona ir mėlyna), vadovai per vaizdo projektorių ekrane ant sienos pristato grafikus ir lenteles su gamybos rezultatais. Susirinkime dalyvauja visų administracijos skyrių atstovai – taip siekiama padidinti administracijos įsitraukimą į gamybos procesą, norima, jog biure sėdintys žmonės kuo geriau suprastų visus gamybos niuansus.

Po trumpo rezultatų aptarimo pradedama atsitiktinai atrinktų per paskutinę parą pagamintų produktų patikra. Šiame procese kas rytą dalyvauja vis kiti administracijos darbuotojai. Kiekvienas gauna po skirtingą pakuotę kačių ėdalo, kurią atidaro, išberia į lėkštę, apžiūri ir išsako savo vertinimą.

„Esame apmokę darbuotojus, į ką reikia atkreipti dėmesį: pakuotę, galiojimo datą, konsistenciją ir pan. Jie vertina ne kaip profesionalai, o kaip paprasti pirkėjai“, – pastebi p. Žemaitienė.

Po administracijos produktus jau detaliai ir profesionaliai vertina kokybės skyriaus specialistai.

Susitikimų kambariai

Per trumpą tarpą tarp susitikimų p. Žemaitienė prisėda prie darbo stalo, greitai peržvelgia el. paštą, atsako į svarbiausius laiškus. Beje, „Mars Lietuva“ vadovė neturi savo darbo kabineto, o jos darbo stalas stovi bendrame atviro išplanavimo biure. Čia įsikūrusi visa bendrovės administracija, kurią sudaro apie 60 darbuotojų.

„Atviro plano biuras turi daugiau privalumų nei trūkumų. Visų padalinių vadovai sėdi šalia, tai supaprastina ir pagreitina daugelio problemų sprendimą. Jei reikia susikaupti ar keliese aptarti kokį sudėtingesnį klausimą, visada galima eiti į susitikimų kambarį“, – teigia pašnekovė.

Bendrovėje iš viso yra 11 įvairaus dydžio susitikimo kambarių, pavadintų įvairių prekinių ženklų vardais: „Chappi“, „Whiskas“, „Mars“ ir kitais. Visus juos būtina rezervuoti iš anksto, to nepadarius, svarbiam susitikimui vietos gali tekti ieškoti valgykloje.

„Net man nėra jokių išimčių, jei pamiršau rezervuoti susitikimų kambarį, o jie visi užimti, tai mano bėda“, – skubėdama į „Chappi“ susirinkimo kambarį, kuriame numatytas periodinių rezultatų aptarimas su kelių skyrių vadovais, dėsto vadovė.

Vaizdo konferencijos – kasdienybė

Po susitikimo kambarį vėl tenka keisti, nes „Chappi“ yra rezervuotas kitų darbuotojų susirinkimui.

Šis kambarys labai populiarus, nes jame yra įranga vaizdo konferencijoms, per kurias administracijos darbuotojams dažnai tenka bendrauti su kolegomis iš kitose šalyse veikiančių korporacijos gamyklų.

Kiekvieną penktadienį visų maisto gyvūnams segmento įmonių vadovai turi bendrą vaizdo konferenciją, kurios metu apžvelgia savo fabriko savaitės gamybos rezultatus. Kas ketvirtį vyksta konferencijos su pagrindiniais korporacijos vadovais, kai aptariami viso koncerno veiklos rezultatai.

„Mars“ skatina kuo daugiau klausimų spręsti skirtingų gamyklų vadovams prisijungiant į bendras vaizdo konferencijas. Taupant laiką ir pinigus, komandiruotės tampa vis retesnės. Paprastai per mėnesį tenka keliauti vos kartą ar du“, – pastebi p. Žemaitienė.

„Mars“ gamyklos išsidėsčiusios po visą pasaulį, bet nuolatinis bendravimas palaiko bendrumo jausmą. Kiekvienas fabrikas daro įtaką regioniniam rezultatui, nuo kurio priklauso ir vadovų atlyginimo dalis.

Pavyzdžiui, „Mars Lietuva“ generalinės direktorės atlyginimą sudaro bazinė ir kintama dalys. Kintamos dalies dydį lemia asmeniniai vadovės, Gargždų fabriko ir viso Europos regiono gamyklų rezultatai.

Su rezultatais susieti ne tik vadovų, bet net ir gamybos darbuotojų atlyginimai. Tiesa, kuo pareigos aukštesnės, tuo kintanti dalis didesnė.

„Lean“ – kiekviename žingsnyje

Po dar vieno susitikimo, kuriame aptariamas efektyvesnis išmaniųjų technologijų naudojimas kasdieniame darbe, vadovė nutaria apžiūrėti, kaip vyksta gamyba fabrike, kur per parą pagaminama apie 250–300 t kačių ėdalo.

Einant į gamybą tenka persiauti batus, užsivilkti baltą chalatą, ant galvos užsidėti šalmą, nusimauti žiedus, nusisegti auskarus, nusiplauti rankas, o ausis užsikimšti kištukais. Tvarka griežta, o nuolaidų nėra nei svečiams, nei darbuotojams.

Į gamybines patalpas p. Žemaitienė užsuka beveik kasdien. Akivaizdu, jog ir darbuotojai pripratę matyti vadovę: visi maloniai pasisveikina ir toliau be įtampos dirba savo darbą.

„Dauguma čia dirba daug metų, todėl gerai vieni kitus pažįstame, bendraujame šiltai. Man atrodo, jog vadovui svarbu būti prieinamam, pasiekiamam. Apie tai, kas vyksta įmonėje, aš sužinau ne iš ataskaitų, o kasdien būdama šalia“, – sako p. Žemaitienė.

Vaikščiojant po fabriką į akis iškart krinta, jog įmonėje įgyvendinama „Lean“ sistema. „Mars Lietuva“ ją diegti pradėjo viena pirmųjų Lietuvoje. Ji apima visus įmonėje vykstančius procesus: nuo mažiausių smulkmenų, tokių kaip daiktų sudėliojimas, iki procesų tobulinimo, problemų sprendimo ir kt.

„Šioje srityje esame vieni lyderių Lietuvoje, todėl nuolat sulaukiame prašymų priimti ekskursijas. Jau apribojome jų skaičių iki dviejų per mėnesį, nes kitaip taptume nebe gamybos įmone, o universitetu“, – šypsosi pašnekovė.

Šeima ir karjera

Po apsilankymo gamykloje su vadove paliekame darbinius batus ir šalmus ir einame pietauti į įmonės valgyklą. Taupydama laiką vadovė čia valgo kasdien.

Valgyklos paslaugas įmonė organizuoja pati, o valgykla, kaip ir gamykla, dirba visą parą pamainomis.

Pietaudamos užsikalbame apie tai, kaip pavyksta suderinti karjerą ir šeimą.

„Namie stengiuosi būti mama ir žmona, nors ne visada pavyksta. Bet bėgant laikui išmoksti geriau dėlioti akcentus, atskirti, kokie darbai tikrai svarbūs, o kurie gali palaukti ir iki kito ryto“, – sako p. Žemaitienė.

Darbo dieną vadovė stengiasi baigti 17 val. ir dažniausiai tai pavyksta, nors pasitaiko, jog darbe užsibūna ir iki 18 ar 19 val. Telefonu p. Žemaitienė pasiekiama visą parą, tačiau grįžusi namo dėmesį stengiasi koncentruoti nebe į darbą, o šeimą. Jei turi neatidėliotinų darbų, juos atlieka vėlai vakare.

„Tokiais atvejais prisimenu studijų laikus ir nemigo naktis. Tačiau negaliu skriausti šeimos ir atimti jiems skirto laiko. Reikia investuoti ir į šeimą, ir į vaikus, nes savaime niekas nevyksta. O jei karjera pirmoje vietoje, tada reikia savęs paklausti, kam tos šeimos išvis tada reikėjo“, – svarsto pašnekovė ir džiaugiasi, jog balansą tarp šių svarbių dalykų jai pavyko rasti.

Guči vizitas

Po pietų vadovė dalyvauja susirinkime, kuriame aptariama jau šeštus metus Gargžduose įmonės organizuojamos pasaulinės gyvūnų dienos šventės programa. „Mars Lietuva“ itin daug dėmesio skiria vietinės bendruomenės iniciatyvoms, remia ir pati inicijuoja daug įvairių projektų.

Daugybę žmonių pritraukianti tradicinė šventė organizuojama itin atsakingai, iki smulkmenų derinamos menkiausios detalės.

Aptariant gamyklos darbuotojų informavimo apie šventę būdus, grįžtama prie idėjos administracijos darbuotojams leisti į biurą atsivesti savo augintinius.

Šunys ir katės administracijoje „Mars“ korporacijoje nėra naujovė, keletas įmonių jau taiko tai praktikoje, o „Mars Lietuva“ šiuo metu kaip tik bando standartizuoti gyvūno atsivedimo į darbą tvarką, dėlioja taisykles.

Artimiausiu metu planuojama išbandyti, kaip tai veikia praktikoje. Į darbą savo bišono veislės šuniuką Guči dienai planuoja atsivesti kokybės ir technologijų skyriaus vadovė.

Po kiek lengvesnės tematikos susirinkimo vadovė apie 14 val. grįžta prie savo darbo stalo, kur likusią darbo dieną praleidžia atsakinėdama laiškus, planuodama kitus darbus, rengdama ataskaitas.

Atsisveikinant nesusilaikome nepaklausę, kiek ilgai p. Žemaitienė pati save įsivaizduoja šios įmonės vadovės pareigose.

„Neseniai ėmiau pati savęs klausti, ko norėčiau ilgesnėje perspektyvoje. Suprantu, jog šiai bendrovei nevadovausiu dar 10 ar 15 metų, nes pati išsisemsiu, imsiu daryti tą patį per tą patį. Įmonei nebus naudinga ir man nebus“, – atvirai sako pašnekovė bei priduria, jog pačioje „Mars“ korporacijoje yra daug įvairių karjeros galimybių, tik dirbti jau tektų ne Lietuvoje.

Komentarai prie šio straipsnio negalimi, dėl neapykantos skatinimo ar patyčių kurstymo
 

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
TOP 20 įmonių didžiausi atlyginimai gegužę: vidurkiai ir medianos 2

Jau antrą mėnesį „Sodra“ viešina daugiau duomenų apie Lietuvos įmonių mokamus atlyginimus. Šie duomenys...

Vadyba
10:28
Japonas gavo baudą, nes pietų pertrauką pradėjo trimis minutėmis anksčiau

Japonijoje valstybės tarnautojas buvo nubaustas už tai, kad nuolatos kelias minutes prieš prasidedant...

Vadyba
07:07
Mentorius sutaupo 5 metus ieškojimų ir išlaidų, bet gali ir supykdyti Premium

Kai jauni verslininkai bando stotis ant kojų ar sėkmės atveju siekia suvaldyti neplanuotą augimą, retas...

Vadyba
00:01
Lietuvos verslo lyderiai vienui vieni į kovą nebeina Premium 4

Kasmet VŽ analitikai nagrinėja didžiausių šalies bendrovių tūkstantuką: skaičiuoja, kas džiaugėsi didžiausia...

Vadyba
2018.06.24
Naujų vėjų į verslą įneša vaikai

Jei į tėvų sukurtą įmonę įsijungia vaikai, dažnai toks verslas įgauna pagreitį. Tiesa, su viena išlyga – jei...

Vadyba
2018.06.23
Kokių savybių reikia ateities lyderiui

Gebėjimas klausytis ir girdėti, įkvėpti, provokuoti pokyčiams, turėjimas aiškią viziją ir planą jai...

Vadyba
2018.06.23
Profesionalų medžioklė į VVĮ valdybas apnuogino atlyginimų skirtumus Premium

Ūkio ministerija svarsto galimybę suvienodinti valstybės įmonių ir valstybės kontroliuojamų UAB ir...

Vadyba
2018.06.22
Geidžiamiausi darbdaviai: kurių įvaizdis geriausias Premium 1

Šiais laikais kiekvieną mėnesį žinių apie darbdavius Lietuvoje pasirodo dvigubai daugiau nei prieš kelerius...

Vadyba
2018.06.22
„Women Go Tech“: paskelbtos Lietuvos technologijų lyderės 5

Ketvirtadienio vakarą vyko jau antrus metus organizuojamos iniciatyvos „Women Go Tech“ sezono uždarymo...

Technologijos
2018.06.21
Už daugiau kaip 50% sumažintus dienpinigius nuo liepos 1 d. gresia baudos

Įmonė neturi teisės dienpinigių mažinti daugiau kaip 50%. Pažeidusiems šį reikalavimą vadovams gresia baudos.

Finansai
2018.06.21
Jaunimas sezoninio darbo ieško platformoje workis.online Rėmėjo turinys

Pasibaigus mokslo metams dažnas moksleivis ir studentas ieško darbo. Jaunuoliai įsidarbinti pradeda dar...

Vadyba
2018.06.21
„General Motors“ CFO pirmą kartą per 110 metų paskirta moteris 3

JAV automobilių milžinė „General Motors“ paskelbė, kad už kompanijos finansinius reikalus (CFO) bus atsakinga...

Vadyba
2018.06.20
Kosmetikos gamintojo „Cosmoway“ akcijos – lietuvių rankose 9

Kosmetikos gamintojo „Cosmoway“ akcijos nuo šiol priklauso tik lietuviams. Akcininkai perpirko visas italės...

Vadyba
2018.06.20
Lietuvoje – 140.000 specialistų skylė, bet užsieniečių nesamdo Premium 27

Darbdaviai pernai ieškojo 214.000 aukštos kvalifikacijos specialistų – tris kartus daugiau, nei Lietuvoje...

Vadyba
2018.06.20
„Facebook“ darbo jėgos planuotojas: kaip žinoti, kokių žmonių reikės ateityje Premium

Planuodamos, kiek ir kokių darbuotojų reikės, bendrovės vis dar dažnai remiasi savo nuojauta ir nuomone, o ne...

Vadyba
2018.06.19
KT: nauji studijų krypčių akreditavimo terminai prieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) antradienį paskelbė, kad nauji studijų krypčių akreditavimo terminai prieštarauja...

Vadyba
2018.06.19
„Netflix“ personalo valdymo revoliucija: 4 drąsūs sprendimai 7

JAV interneto televizijos milžinė „Netflix“ dažnai vadinama viena pažangiausių bendrovių personalo valdymo...

Vadyba
2018.06.19
Geriausi miestai, jei norite mažai dirbti ir daug uždirbti 10

Liuksemburgas pagal darbo laiko trukmės ir pajamų santykį yra palankiausias miestas darbuotojams, rodo naujas...

Laisvalaikis
2018.06.18
Šeimos verslo dalybos: joms ruoštis nesmagu, bet verta Premium

Šeimos verslas turi ne vieną pranašumą, tačiau tol, kol viskas sekasi. Jei tarpusavio santykiai pašlyja,...

Vadyba
2018.06.18
Keliaujantiems į N. Zelandiją teks sumokėti mokestį 1

Nuo kitų metų keliaujantieji į Naująją Zelandiją turės sumokėti vienkartinį mokestį. Surinktos lėšos bus...

Vadyba
2018.06.16

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau