Įgalinti jausis tie darbuotojai, kuriais pasitikima

Publikuota: 2015-08-17
Dr. Mantas Tvarijonavičius, konsultacijų bendrovės „OVC Consulting“ partneris ir konsultantas: „Gali būti ir taip, kad koks nors darbuotojas jausis psichologiškai įgalintas net ir be įgalinančių priemonių. Nors kuolą jam ant galvos tašyk, jis vis jaučiasi įgalintas: nori gerai dirbti ir jaučia, kad gali gerai dirbti. Tiesa, žiūrint iš praktinės pusės, dažniausiai būna atvirkščiai. Nors kuolą ant galvos tašyk, jis vis nesijaučia įgalintas. Nei noro, nei jausmo, kad gali gerai dirbti, turi.“ Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Dr. Mantas Tvarijonavičius, konsultacijų bendrovės „OVC Consulting“ partneris ir konsultantas: „Gali būti ir taip, kad koks nors darbuotojas jausis psichologiškai įgalintas net ir be įgalinančių priemonių. Nors kuolą jam ant galvos tašyk, jis vis jaučiasi įgalintas: nori gerai dirbti ir jaučia, kad gali gerai dirbti. Tiesa, žiūrint iš praktinės pusės, dažniausiai būna atvirkščiai. Nors kuolą ant galvos tašyk, jis vis nesijaučia įgalintas. Nei noro, nei jausmo, kad gali gerai dirbti, turi.“ Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
 

Lietuvoje darbuotojams yra svarbios kelios įgalinimo taktikos. Jas verta turėti galvoje bendrovėms, kurios siekia, kad jų darbuotojai jaustųsi galintys ir norintys gerai dirbti.

Kalbėdami apie šiuolaikiškai valdomas įmones, vadovai mini įvairius jų bruožus. Tačiau dėl vieno sutaria: kad bendrovė pasiektų konkurencinį pranašumą, būtų lanksti, kurtų vertę darbuotojams, akcininkams, visuomenei, joje neturi būti sprendimų priėmėjų ir vykdytojų. Kitaip sakant, į bendrovės veiklą turi būti įsitraukę visi darbuotojai.

„Bendrovė negali sau leisti gyventi pagal principą, kad direktorius, projektų vadovai yra sprendimus priimantys išrinktieji, o jau visi kiti – tik vykdytojai. Visi darbuotojai turi būti lygūs. Taip, turi būti kas nors, kas priima galutinį sprendimą ir prižiūri, kad veiktume pagal konkretų sprendimą. Tačiau nuomonę gali ir turi išsakyti visi. Be abejonės, pagal darbuotojų pastabas pozicija pakoreguojama, jei tai naudinga visiems. Tai ne tik gražūs žodžiai. Šis principas puikiai veikia kasdieniame darbe“, – pabrėžia Paulius Lazauskas, IT sprendimų bendrovės „Informacinių technologijų organizacija“ generalinis direktorius.

Kitaip sakant, vienas pagrindinių šiuolaikiškai valdomos įmonės bruožų – įgalinti darbuotojai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Gali ir nori

Skiriamos dvi įgalinimo rūšys – struktūrinis ir psichologinis.

Pasak dr. Manto Tvarijonavičiaus, konsultacijų bendrovės „OVC Consulting“ partnerio ir konsultanto, struktūriniu įgalinimu vadinamos įvairios įgalinančios priemonės, pavyzdžiui, dalijimasis su darbuotoju informacija apie bendrovės veiklą.

„Psichologinis įgalinimas – tai darbuotojo būsena, kurią galima apibrėžti dviem parametrais. Pirma, darbuotojas nori gerai atlikti darbą. Antra, darbuotojas jaučia, kad gali gerai atlikti darbą“, — aiškina jis.

Struktūrinis įgalinimas, t. y. priemonės, turi poveikį psichologiniam įgalinimui, arba būsenai.

„Pavyzdžiui, darbuotojai, su kuriais vadovybė dalijasi informacija apie tai, kas vyksta bendrovėje, jaučiasi labiau psichologiškai įgalinti. Tačiau gali būti ir taip, kad koks nors darbuotojas jausis psichologiškai įgalintas net ir be įgalinančių priemonių. Nors kuolą jam ant galvos tašyk, jis vis jaučiasi įgalintas: nori gerai dirbti ir jaučia, kad gali gerai dirbti. Tiesa, žiūrint iš praktinės pusės, dažniausiai būna atvirkščiai. Nors kuolą ant galvos tašyk, jis vis nesijaučia įgalintas. Nei noro, nei jausmo, kad gali gerai dirbti, turi“, — šypsosi p. Tvarijonavičius.

2012–2013 m. Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad jame dalyvavusių organizacijų darbuotojai yra daugiau nei vidutiniškai psichologiškai įgalinti.

„Vadinasi, nėra itin blogai, tačiau yra ir rezervų. Tai gera žinia vadovams ir organizacijų plėtojimo specialistams“, — pabrėžia p. Tvarijonavičius, vienas tyrimo autorių.

Pasak jo, mūsų šalies įmonių, dalyvavusių tyrime, darbuotojams svarbios kelios specifinės psichologinio įgalinimo didinimo taktikos. Pavyzdžiui, dalijimasis informacija apie tai, kas vyksta organizacijoje: kokie yra bendrovės tikslai, iššūkiai, platesnis paveikslas. Kitas pavyzdys – galimybė patirti iššūkių dirbant darbą. Iššūkių, kuriems įveikti tektų panaudoti visas turimas žinias ir įgyti naujų.

„Galiausiai tyrimas patvirtino, kad psichologiškai įgalinti darbuotojai dirba geriau, yra labiau patenkinti savo darbu ir rodo iniciatyvą“, — sako p. Tvarijonavičius.

Anot jo, psichologinį įgalinimą veikia tiesioginio vadovo elgesys.

„Psichologinį įgalinimą didinančios vadovavimo taktikos vadinamos įgalinančiuoju vadovavimu. Įgalinančiojo vadovavimo pavyzdys – vadovas nuolat pabrėžia pasitikėjimą savo darbuotojais, jų atliekamo darbo svarbą, tikėjimą, kad darbuotojai gali susidoroti su kylančiais nesklandumais“, — aiškina p. Tvarijonavičius.

Pasak specialisto, psichologinio įgalinimo nereikėtų painioti su vidine motyvacija ar įsipareigojimu. Pirmasis – tai jausmas, kad noriu dirbti ir galiu dirbti. Vidinis įsipareigojimas, panašiai kaip ir vidinė motyvacija, labiau reiškia „noriu dirbti“.

Tartis verta

Paulius Insoda, programavimo bendrovės NFQ vadovas, pabrėžia, kad į įmonės valdymą tiesiogiai turi būti įtraukiami visi darbuotojai.

„Būtent darbuotojai geriausiai žino visus mažiausius sraigtelius, jie kasdien yra arčiausiai klientų, jie žino ne tik klientų šiandienos, bet ir rytojaus poreikius. Kiekvieno darbuotojo veikla yra svarbi siekiant įmonės tikslų, tad jie geriausiai žino, kaip patobulinti procesus, padedančius siekti tikslų, kokie yra įmonės veiklos trukdžiai ir apribojimai. Taigi šiuolaikiškai valdomose įmonėse darbuotojai ne tik visa tai žino, tačiau yra ir įgalinti veikti, priimti sprendimus siekiant įveikti bendrovei augti ir tobulėti neleidžiančius trukdžius bei apribojimus“, — aiškina p. Insoda.

Pasak jo, plokščioji organizacijos struktūra leidžia gerokai sumažinti perteklines priežiūros bei kontrolės pareigybių sąnaudas, o tokia įmonė visada bus daug lankstesnė ir gebės greičiau prisitaikyti prie rinkos pokyčių.

„Tokia bendrovė galės nuolat išnaudoti naujas galimybes, o tai yra didžiulis konkurencinis pranašumas šiuolaikinėje žaibo greičiu kintančių aplinkybių rinkoje“, — nurodo p. Insoda.

Būtent noras dalytis įgaliojimais su pavaldiniais yra vienas labiausiai įgalinančių veiksnių. Ir čia, pasak p. Tvarijonavičiaus, mūsiškės bendrovės neretai klumpa.

„Vadovai vis dar dažnai linkę spręsti patys, nesitardami su žmonėmis. Tokių yra nemažai. Ir net jei vadovas leidžia darbuotojams nuspręsti patiems, dažnai jis jaučia vidinį virpulį: „ar jie tikrai taip gerai nuspręs, kaip aš nuspręsčiau?“ Tada vadovui sunku susilaikyti nuo kišimosi į perduotą sprendimą ir visa tai ima grėsti mikrovadovavimu“, – perspėja p. Tvarijonavičius.

Anot jo, kita vadovų problema – nenoras dalytis informacija su pavaldiniais. Vadovai mąsto įvairiai: „konfidencialu, dar išplepės“, „dar nenuspręsta, dar nesakysiu“, „nežinau, kaip sureaguos, palauksiu“ arba „čia ne jų reikalas, tegu dirba savo darbą“.

„Vis dėlto darbuotojams itin svarbu žinoti, kas vyksta organizacijoje, kas vyksta už jos ribų. Galiausiai vadovams vis dar sunku pozityviai vertinti darbuotojus. Ką sako vadovas, kai pavaldinys padarė klaidą? „Blogai, — sako, — kad daugiau taip nebūtų!“ Dažnam vadovui sunkiai verčiasi liežuvis pasakyti „pasitikiu tavimi ir tuo, kad pasimokysi iš šios klaidos“, – pabrėžia p. Tvarijonavičius.

Iš vadovų

Pasak p. Tvarijonavičiaus, įgalinti darbuotojus pirmiausia padeda organizacijų orientacija į darbuotojus. Tos bendrovės, kurios laiko savo žmones vertingiausiu turtu, randa ir ras priemonių, kaip didinti ir išlaikyti psichologinį įgalinimą. Čia kritiškai svarbi yra įmonės savininkų, akcininkų, valdybos pozicija.

„Antras itin svarbus dalykas – stiprūs vadovai, ypač – vidurinės grandies. Tai – bet kurios bendrovės stuburas. Jei vadovai susitelkia į rezultatą ir į darbuotojus, sukuriamos tinkamos sąlygos su įgalintais darbuotojais pasiekti aukštų rezultatų“, — nurodo jis.

Žinoma, trečias svarbus dėmuo — tinkami darbuotojai. Dar prieš priimdami darbuotoją į darbą personalo specialistai turi galvoti apie jo norą ir galėjimą gerai dirbti.

„Yra tam tikra grupė darbuotojų, kuriuos sunku įgalinti, į tai svarbu atsižvelgti atrankose“, — perspėja p. Tvarijonavičius.

Pasak jo, dažniausiai atrankose vertinamos darbuotojo kompetencijos, t. y. žinios ir patirtis. Tačiau kartu verta atkreipti dėmesį ir į norą dirbti tam tikrą darbą.

„Yra bent trys svarbūs dalykai. Pirmiausia svarbu klausti paties kandidato. Pavyzdžiui: „Papasakokite atvejį, kai jūs labai norėjote gerai atlikti darbą. Kas paskatino jūsų norą?“ Taip pat nereikia pamiršti rekomendacijų. Ne tų rašytinių, kurios visuomet itin teigiamos, o suteikiamų žodžiu. Būtina pakalbėti su buvusiu kandidato vadovu, kolegomis. Ir būtina stebėti darbuotoją bandomuoju laikotarpiu. Matydami, kaip darbuotojas elgiasi darbe, pažinsite jį geriau nei per bet kokį atrankos pokalbį“, — patirtimi dalijasi p. Tvarijonavičius.

Kalbant apie bendrovės senbuvių, kurie darbovietėje matė ir šilto, ir šalto, įgalinimą, daug lemia tai, kaip įveikiami sunkūs laikotarpiai. Anot p. Tvarijonavičiaus, jei darbuotojas sunkmečiu matė, kad taikomos, pavyzdžiui, dirbtinės drausminės nuobaudos, jam bus sunku pasitikėti darbdaviu. Tuomet nėra ko kalbėti apie lengvą psichologinį įgalinimą. Kita vertus, krizės, įvairūs sunkumai gali ne pabloginti mikroklimatą, o jį pagerinti. Jei darbuotojai sunkmečiu buvo įtraukti į bendrą reikalą, kad ir įveikiant krizę, jie bus labiau linkę susitelkti ir verslo padangei nusigiedrijus.

Labiausiai psichologinį įgalinimą lemiantys veiksniai

  • informacija apie platesnį nei pats darbas kontekstą: bendrovę, vertybes, tikslus, rinkos, kurioje veikiama, padėtį bei prognozės;
  • iššūkiai ir stimuliuojantis darbo pobūdis, kai darbuotojui tenka panaudoti turimas kompetencijas ir įgūdžius;
  • grįžtamasis ryšys iš vadovų ar kolegų, taip pat pagalba prireikus, patarimai;
  • įgalinantis vadovų elgesys: vadovo pasitikėjimas darbuotojais, autonomijos, laisvės jiems suteikimas.

Straipsnis publikuotas „Verslo žinių“ rubrikoje „VŽ Premium“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Per papildomą priėmimą studijuoti pakviesta dar 3.000 jaunuolių

Per papildomą priėmimą kvietimus studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose gavo 3.104 asmenys, pranešė...

Vadyba
2022.08.11
„Zenitech“ Lietuvoje vadovas: jeigu neaugi ir neprisitaikai, tada pradedi trukdyti kitiems Premium

Karjera tarptautinėse įmonėse dažnai spalvinama šviesiais atspalviais, tačiau tarp jų – daugybė pilkų zonų,...

Vadyba
2022.08.11
Milžino dominavimas biotechnologijose: leidžia kvėpuoti mažesnėms įmonėms ar jas smaugia? Premium

Didžiosios Lietuvos biotechnologijų įmonės pernai ir vėl didino apsukas, vienvaldžiu lyderiu išliko „Thermo...

Inovacijos
2022.08.11
URM viceministrais tampa J. Survila ir J. Neliupšienė, ją EIMIN pakeis K. Žemaitis

Nuo rudens Užsienio reikalų ministerijoje (URM) pradės dirbti du nauji viceministrai – Jonas Survila ir...

Vadyba
2022.08.11
Arši kaktomuša dėl kvotų: vienoje pusėje – vežėjai, kitoje – žmogaus teisių aktyvistai Premium 1

Visą Europą stingdant vairuotojų deficitui, Lietuvos vežėjai darbuotojų randa Centrinėje ir Pietryčių...

Logistika
2022.08.11
Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
2022.08.11
Kada nebankrutuoti restoranui: istorijos pamokos, pavojingiausias amžius ir Palangos fenomenas Premium

Šiemet restoranų bankrotų užfiksuota daugiau negu per visus 2021 m., tačiau šie skaičiai – ne blogiausi per...

Gazelė
2022.08.11
D. Dundulis: skolintis pas mane niekas neikit, jei bėda atsitiks – duoti galiu (II dalis) Premium

Dainius Dundulis, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas, antroje podkasto dalyje pasakoja apie...

Prekyba
2022.08.11
Registruotas nedarbo lygis Estijoje liepą pakilo iki 7,3%

Registruotas nedarbas Estijoje auga antrą mėnesį iš eilės – liepą jo lygis pakilo 0,2 procentinio punkto iki...

Vadyba
2022.08.10
Vadovų NT projektų plėtrai jau ieško su galvų medžiotojais, bet stebuklų nėra Premium 1

Nekilnojamojo turto (NT) projektus ir jų statybas galinčių valdyti specialistų NT plėtotojai šiandien ieško...

Statyba ir NT
2022.08.10
M. Kaleinikovė tapo „Eurovaistinės“ žmonių departamento vadove

„Eurovaistinės“ vadovų komandą papildė nauja žmonių departamento vadovė, Milda Kaleinikovė, iki šiol įmonėje...

Vadyba
2022.08.09
SAM supaprastino reikalavimus statutiniams pareigūnams dėl psichinės sveikatos 1

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė nustačiusi paprastesnius reikalavimus dėl psichinės sveikatos...

Vadyba
2022.08.09
„Ignitis renewables“ ieško nepriklausomo valdybos nario

Valstybės kontroliuojama energetikos grupė „Ignitis grupė“ paskelbė antrinės įmonės „Ignitis renewables“...

Vadyba
2022.08.09
Moteriški ir vyriški kolektyvai: lyčių įvairovė – būtina, bet komandos stiprybė – iš asmenybių įvairovės Premium

Kolektyvai, kuriuose dominuoja viena iš lyčių, pasak VŽ kalbintų vadovų ir psichologės, vis dar gali...

Vadyba
2022.08.09
Tyrimas: labiausiai su sėkminga karjera siejamos studijos – IT ir medicinos

6 iš 10 Lietuvos gyventojų savo vaikui ar kitam mokyklą baigiančiam giminaičiui rekomenduotų pasirinkti...

Vadyba
2022.08.09
Kaip atostogauti, kad norėtųsi grįžti į darbą? Verslo tribūna

Atostogos – vienas labiausiai laukiamų mūsų metų įvykių. Į jį sudedame daug lūkesčių ir planų pailsėti,...

Vadyba
2022.08.09
„Aston Martin“ pradeda naują erą: keičia prekės ženklą ir pristato naują ikoniškąjį logotipą Verslo tribūna 1

Ikoniškasis „Aston Martin“ ženklas kelia sparnus į naują įspūdingą erą. Itin prabangių britiškų automobilių...

VASA: užsisakę el. sąskaitą išvengsite nemalonumų Verslo tribūna 1

Pagal Vilniaus mieste galiojančius teisės aktus, sąskaitos už atliekų tvarkymą siunčiamos paštu, nebent...

Vadyba
2022.08.09
Didžiausius atlyginimus statybos sektoriuje mokančios įmonės: konkuruojame ne tik Lietuvoje Premium

Kvalifikuotų darbuotojų stygius verčia statybos įmones tarpusavyje konkuruoti atlyginimais, nors nuo...

Statyba ir NT
2022.08.09
Sprendimas pradėti veiklą JAV pasiteisino: lietuvės sukurtą startuolį jau įsigijo investuotojai Premium

UAB „Neorus“, veikiančią 6 metus, už neatskleidžiamą sumą įsigijo kita lietuviška UAB „Orbio World“. Abi jas...

Gazelė
2022.08.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku