Vyriausybė rekomenduos, bet neįteisins neįgaliųjų darbuotojų kvotų

Ministrų kabinetas siūlo maždaug trejiems metams numatyti pereinamąjį rekomendacinį, o ne privalomą, neįgaliųjų įdarbinimo kvotų modelį, pagal kurį darbdaviai būtų skatinami įdarbinti neįgaliuosius.
Vyriausybė siūlo kol kas neįteisinti privalomų neįgaliųjų darbuotojų kvotų. Tokią idėją įstatymo pakeitimo projekte buvo užregistravęs Seimo narys Tomas Tomilinas. Kvotų įvedimo idėją palaikė ir Linas Kukuraitis, Socialinės apsaugos ir darbo ministras.
Pasirinkus rekomendacinį kvotų modelį, darbdaviams, kurių vidutinis darbuotojų skaičius yra 25 ir daugiau, būtų rekomenduojama, kad neįgalieji sudarytų ne mažiau kaip 4% nuo metinio bendro darbuotojų skaičiaus.
Tai reiškia, jeigu darbdavys vidutiniškai yra įdarbinęs 25 darbuotojus, tarp jų turėtų būti įdarbinęs bent 1 negalią turintį žmogų. Tokios rekomendacijos būtų taikomos ir viešajame, ir privačiajame sektoriuje.
Vyriausybės nuomone, p. Tomilino teisės aktai turėtų būti svarstomi kartu su Vyriausybės pateiktomis Socialinių įmonių įstatymo ir Užimtumo įstatymo pataisomis.
Taip pat pritarta siūlymui nustatyti individualizuotą valstybės pagalbos teikimą, įdarbinant neįgaliuosius socialinėse įmonėse ar šio statuso neturinčiose įmonėse ir kitose organizacijose, mechanizmą.
Planuojama, kad rekomendacijų dėl neįgaliųjų įdarbinimo situacijos stebėseną kasmet galėtų atlikti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ar jos įgaliota institucija.
Priklausomai nuo analizės rezultatų, 2022 metais galėtų būti svarstoma, ar verta nuo rekomendacinio įdarbinimo kvotų modelio pereiti prie privalomojo kvotų modelio, kuriame galėtų būti numatytas kontrolės mechanizmas ir sankcijų ar baudų skyrimas darbdaviams už kvotų nesilaikymą.
Ateityje taip pat būtų svarstomos galimybės įkurti Neįgaliųjų užimtumo fondą. Šiame darbdaviai kauptų įmokas dėl neįdarbintų neįgaliųjų, ir galimybės remti priemones neįgaliųjų užimtumo didinimui socialinėms dirbtuvėms, įdarbinimo su pagalba paslaugoms, asmeninės pagalbos darbo vietoje paslaugoms.
Lietuvoje yra apie 158.800 darbingo amžiaus neįgaliųjų, iš kurių dirba tik 47.700.
2019 m. pradžioje Užimtumo tarnyboje buvo registruoti 10.968 neįgalieji. Per 2018 m. įdarbinta 5634 neįgaliųjų, o įvairiose užimtumo priemonėse dalyvavo 2.362 neįgaliųjų.
Rašyti komentarą 0
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti