Lietuvos MMA kitais metais ES šalių sąraše kris žemyn
Lietuvos minimali alga tiek eurais, tiek pagal perkamosios galios standartą velkasi ES uodegoje, o kitais metais gali kristi dar žemiau.
Už Lietuvoje minimalią mėnesinę algą (MMA) gaunančius darbuotojus mažesnę perkamąją galią turi tik Latvijos bei Bulgarijos MMA gavėjai, rodo šių metų antrojo pusmečio Eurostato duomenys.
Pagal nominalią MMA išraišką eurais Lietuva ir Latvija dalijasi 3-4 vietomis nuo galo. Šiose šalyse MMA šiuo metu siekia 380 Eur. Tačiau kitais metais Latvija aplenks Lietuvą, nes nuo sausio 1 d. latviai gaus 430 Eur MMA, o Lietuvoje kol kas numatyta, kad MMA augtų iki 400 Eur.
Mažiausia minimali alga pagal nominalią išraišką ir pagal perkamąją galią yra Bulgarijoje. Nors Rumunijos MMA ant popieriaus siekia 318,52 Eur ir yra antra mažiausia ES, skaičiuojant pagal perkamosios galios standartą (PPS), ji pakyla į septintą vietą nuo galo (žr. grafiką žemiau).
Be to, nuo sausio 1 d. Rumunija savo MMA didina 31% iki 1.900 Rumunijos lėjų. Trečiadienio kursu tai siekia 408,37 Eur. Tai reiškia, kad kitąmet Lietuvos MMA taps antra mažiausia ES po Bulgarijos.
Kita vertus, Rumunijoje sprendimas žymiai didinti MMA priimtas dėl to, kad vykdomi mokestiniai pakeitimai socialines įmokas mokės nebe darbdavys, o darbuotojas. Eurostatas pateikia MMA duomenis neatskaičius socialinių įmokų ir kitų mokesčių. Rumunija bus pirmoji ES valstybė, kuri praktiškai visą socialinio ir sveikatos draudimo naštą perkels ant darbuotojų pečių. Tad neaišku, kaip Eurostatas nuspręs pateikti Rumunijos MMA, kad ji būtų palyginama su kitų šalių minimaliu užmokesčiu.
Lietuvoje valdžia ketina kitais metais apsispręsti, ar taip pat bus darbuotojui perduota prievolė mokėti Sodros įmokas.
Didžiausias minimalus uždarbis tiek pagal popierinę išraišką, tiek pagal perkamąją galią, yra Liuksemburge. Čia MMA siekia 1.998,59 Eur.
Lietuvoje MMA arba mažiau nei MMA gaunančių asmenų dalis sudaro apie penktadalį darbuotojų, rodo Sodros duomenys.
Lietuva patenka tarp kelių ES šalių, kur per pastaruosius dešimt metų MMA augo sparčiausiai. Lietuvoje MMA nuo 2008 iki 2017 m. išaugo 64%, Latvijoje 67%, o Estijoje 69%. Bulgarija bei Rumunija pasižymėjo dar spartesniu minimalaus darbo užmokesčio augimu. Bulgarijoje MMA per dešimt metų padvigubėjo, o Rumunijoje išaugo 132%.
Pagal perkamosios galios standartą Rumunijos MMA minėtu laikotarpiu išaugo 172%, Bulgarijos 119%, Latvijos 78%, Lietuvos 67%, Estijos 64%.
Minimalią mėnesinę algą reguliuoja ne visos ES šalys. Ji nėra reglamentuota Švedijoje, Danijoje, Italijoje, Kipre, Austrijoje, Suomijoje.
[infogram id="45e864da-d124-4b0c-bbc2-4e33d8ef16e3" prefix="USz" format="interactive" title="MMA skirtumai ES šalyse"]
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti