Madingiausia nauda darbuotojams – nemokamas kiaušinėlių užšaldymas

Publikuota: 2017-10-07
JAV kiaušinėlių užšaldymo kaina siekia apie 10.000 USD. Be to, už jų saugojimą reikia mokėti apie 500–1.000 USD kasmet.    Pichi Chuang („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
JAV kiaušinėlių užšaldymo kaina siekia apie 10.000 USD. Be to, už jų saugojimą reikia mokėti apie 500–1.000 USD kasmet. Pichi Chuang („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

JAV technologijų bendrovės garsėja dosnumu savo darbuotojams – nuo neribotų mokamų atostogų iki nemokamų kirpėjo paslaugų. O siekdamos pritraukti daugiau moterų Silicio slėnio įmonės pradėjo siūlyti kiek kontroversišką priedą – nemokamą kiaušinėlių užšaldymą.

„Facebook“, „Apple“, „Google“, „LinkedIn“ – tik kelios iš daugelio Silicio slėnio įmonių, kurios siūlo savo darbuotojoms padengti kiaušinėlių užšaldymo procedūrą.

Kiaušinėlių užšaldymas buvo išrastas prieš daugiau nei dešimt metų. Ši procedūra pirmiausia buvo skirta suteikti galimybę jaunoms moterims, kurios serga vėžiu ir po chemoterapijos kurso gali likti nevaisingos, ateityje turėti vaikų. Iš moterų paimami kiaušinėliai yra užšaldomi, o prireikus atšildomi, apvaisinami ir implantuojami gimdoje.

Greitai į kiaušinėlių užšaldymą imta žiūrėti ne tik kaip į išeitį moterims, turinčioms sveikatos problemų, bet ir kartu kaip į savotišką išsilaisvinimą nuo biologinio laikrodžio. Esą moterys, kurios nenori skubėti turėti vaikų dėl karjeros, dėl to, kad dar nerado tinkamo partnerio, ar dėl kitų socialinių priežasčių, gali pasinaudoti šia procedūra.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Galimybė moterims

JAV kiaušinėlių užšaldymas iš eksperimentinio metodo patvirtinta procedūra tapo tik 2012 m. Vos po dvejų metų Silicio slėnio bendrovės pradėjo ją siūlyti savo darbuotojoms.

„Mes norime suteikti galimybę „Apple“ moterims, kad jos pasiektų geriausius darbo rezultatus gyvenime ir kartu rūpintųsi savo mylimaisiais ir augintų savo šeimas“, – teigė „Apple“ pranešime apie darbuotojoms suteikiamą kiaušinėlių užšaldymo paslaugą.

Ši paslauga – nepigi. JAV kiaušinėlių užšaldymo kaina siekia apie 10.000 USD. Be to, už jų saugojimą reikia mokėti apie 500–1.000 USD kasmet.

Nors kaina ir didelė, pernai atlikta konsultacijų bendrovės „Mercer“ apklausa rodo, kad kompensuoti kiaušinėlių užšaldymą siūlo 5% JAV bendrovių, turinčių daugiau nei 500 darbuotojų.

„Matau daug priežasčių, kodėl bendrovės nusprendė imtis tokios politikos. Pirmiausia tarp aukštųjų technologijų bendrovių vyksta aršus karas dėl talentingų darbuotojų, įskaitant būtinybę pritraukti ir išlaikyti geriausias ir gabiausias moteris“, – teigia Danas Bernsteinas, „Mercer“ vyriausiasis konsultantas, jį cituoja CNET.

Dalis JAV žiniasklaidos kalbintų darbuotojų džiaugiasi technologijų bendrovių suteikta galimybe rinktis, kada turėti vaikų, ir sumažinti gamtos keliamą spaudimą. Moterų susidomėjimą šia procedūra įrodo JAV dažnėjantys kiaušinėlių užšaldymo vakarėliai. Viena tokių vakarėlių serijų vadinasi „Let‘s Chill“ (angl. atvėskime, atsiplaiduokime).

Juos organizuoja vaisingumo bendrovė „EggBanxx“, kuri siekia šviesti moteris apie vaisingumą, kaip jį išsitirti ir kuo gali padėti kiaušinėlių užšaldymas.

„Jeigu paskatinsime moteris tiesiog atlikti kraujo tyrimus, sužinoti, kokia yra jų vaisingumo padėtis, jos galės spręsti, ar nori šaldyti kiaušinėlius. Aš manau, kad joms tai suteikia galios“, – BBC pasakojo Jay Palumbo, „EggBanxx“ viceprezidentė.

Kritikos netrūksta

Neatsižvelgiant į visas kalbas apie moterims suteikiamas galimybes, šios Silicio slėnio politikos kritikų netrūksta. Jie teigia, kad tokia politika ne padeda moterims, o daro spaudimą dėl karjeros. Esą technologijų bendrovės netiesiogiai moterims sako, kad prioritetas joms turėtų būti karjera, o vaikai palauks.

Kaip teigia „The Guardian“ moterų lyderystės skilties redaktorė, bendrovės, užuot savo darbuotojoms sakiusios, kad šios gali turėti vaikų, kada nori, ir iš darbdavio sulauks gerai mokamų tėvystės atostogų bei finansinės paramos vaikų priežiūrai, siūlo ką kita.

„Jos sako: dirbkite labai sunkiai didžiąją dalį savo vaisingiausių metų ir tada, kai jau turbūt nebegalėsite turėti vaikų, galite pabandyti su tais kiaušinėliais, kuriuos mes užšaldėme“, – rašo p. Minter.

Kyla rizika, jog šiose bendrovėse susidarys stigma, kad tos moterys, kurios neužšaldo savo kiaušinėlių ir nusprendžia anksti turėti vaikų, nėra geros darbuotojos.

Kritikai atkreipia dėmesį, kad įmonės galėtų labiau rūpintis, kaip darbuotojams suderinti tėvystę ir darbą. JAV valstybė negarantuoja mokamų motinystės atostogų, tad daug kas priklauso nuo darbdavių.

Nors „Facebook“ ir „Apple“ siūlo užšaldyti kiaušinėlius, naujoms motinoms šios bendrovės siūlo tik po maždaug keturis mėnesius atostogų. Be to, naujojoje milžiniškoje „Apple“ būstinėje nėra nė vieno vaikų priežiūros centro, kur darbuotojai galėtų palikti savo vaikus. O, pavyzdžiui, „Netflix“ pirmus metus leidžia tėvams atostogauti neribotai ir gauti visą atlyginimą.

Tiesa, dauguma įmonių, siūlančių padengti kiaušinėlių užšaldymą, taip pat siūlo visiškai ar iš dalies finansuoti dirbtinį apvaisinimą, surogatinių motinų paslaugas, padeda savo darbuotojams įsivaikinti. Kai kurios jų siūlo šias paslaugas ne tik savo darbuotojoms moterims, bet ir darbuotojų vyrų sutuoktinėms ar partnerėms.

Kitas svarbus aspektas – nėra garantijos, kad užšaldyti kiaušinėliai padės motinoms pastoti vėlesniame amžiuje. 2014 m. buvo skaičiuojama, kad, nors procedūra ir populiari, iš užšaldytų kiaušinėlių visame pasaulyje buvo gimę tik 2.000 kūdikių.

Kalifornijos universitetas skaičiuoja, kad tikimybė, jog iš vieno užšaldyto kiaušinėlio gims vaikas, varijuoja nuo maždaug 6 iki 12%. Kuo moteris jaunesnė užšaldo kiaušinėlius, tuo didesnė sėkmingo nėštumo tikimybė.

Anot Valerie Baker, Stanfordo medicinos universiteto Nevaisingumo skyriaus reprodukcinės endokrinologijos vadovės, daugumą dėl kiaušinėlių užšaldymo besikreipiančių pacienčių motyvuoja ne didelis darbo krūvis, o idealių santykių trūkumas.

„Galbūt ką tik iširo jų ilgalaikiai santykiai, o gal jos tiesiog dar nesutiko žmogaus, su kuriuo norėtų sieti savo gyvenimą ilgesniam laikui, galbūt santykiai dar labai nauji, – p. Baker pasakojo „Buzzfeed News“. – Tad bet kas, kas suteikia moterims, o kartu ir jų partneriams daugiau pasirinkimo galimybių, yra gerai.“

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Kvalifikaciją pakeitę darbuotojai: kai „Youtube“ pamokos nusveria universitetą Premium

Pokerio kortų kombinacijos ar pastatų braižyba puikiai papildo informacinių technologijų (IT) srities darbui...

Vadyba
2022.07.04
„Devbridge“ vadovas: augimas – mūsų įmonės DNR Premium

Pastarieji metai „Devbridge“ įmonei buvo pažymėti reikšmingais įvykiais – paskelbta, kad ją perka tarptautinė...

Vadyba
2022.07.04
M. Pakalnis apie sprendimus ne statytojų naudai: darbuotojai pasidarė labai atsargūs Premium

Pernai lapkritį paskelbus apie Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galimos...

Statyba ir NT
2022.07.03
Išmokomis skatins aktyviau įdarbinti užsieniečius 2

Sutariama, kad norint į šalį pritraukti ir joje išlaikyti tarptautinius verslus, vien tik mokestinių ir kitų...

Vadyba
2022.07.03
Apklausa: masinio išėjimo iš darbo reiškinys tęsis ir toliau 11

Masinio išėjimo iš darbo reiškinys (angl. the Great Resignation) ir ateinančiais metais tęsis – vienas iš...

Vadyba
2022.07.03
Verslo konfederacija: mažinamos subsidijos neįgaliesiems įdarbinti turės neigiamą efektą 3

Negalią turintys darbuotojai buvo vieni labiausiai pandemijos paveiktų žmonių – jų nedarbo lygis per metus...

Vadyba
2022.07.02
Darbdavio akis darbuotojo namuose: auga stebėjimo programėlių populiarumas 1

Prasidėjus pandemijai ir daliai darbuotojų ėmus dirbti iš namų, kai kurie vadovai sunerimo dėl jų...

Vadyba
2022.07.02
Emociškai išsekęs vadovas – kiek tai kainuoja įmonėms Premium

Vadovaujančios grandies specialistų tyrimas, atliktas lyderiaujančios personalo technologinių sprendimų...

Vadyba
2022.07.01
Du kartus atsisakę siūlymo dirbti neteks bedarbio statuso 1

Penktadienį įsigalioja nauja užimtumo sistema, skatinanti bedarbius susirasti darbą. Darbo neturinčiam žmogui...

Vadyba
2022.07.01
„Wargaming Vilniaus“ vadovas: nuo rudens Lietuvoje suaktyvinsime specialistų samdą Premium

Baltarusijos žaidimų milžinė „Wargaming“ per metus Lietuvoje pasamdė apie keliasdešimt darbuotojų, o nuo...

Inovacijos
2022.07.01
Privatūs lėktuvai: godumo simbolis ar nauda verslui Premium

Ekspertai teigia, kad privatūs lėktuvai leidžia greitai įvertinti konkretaus asmens vidinius instinktus...

Vadyba
2022.06.30
Migrantai galės įsidarbinti vos atšaukus jų judėjimo ribojimus 3

Seimas leido migrantams, įskaitant ir nelegaliai į Lietuvą patekusius ir prieglobsčio prašančius žmones,...

Vadyba
2022.06.30
Nedarbas Lietuvoje gegužę buvo mažesnis už ES vidurkį

Nedarbas gegužę Lietuvoje buvo mažesnis nei vidutiniškai Europos Sąjungos (ES) šalyse, skelbia Eurostatas.

Vadyba
2022.06.30
J. Šiugždinienė: priimtos įstatymo pataisos stiprins studijas

Švietimo ministrė Jurgita Šiugždinienė sako, kad ketvirtadienį Seime priimtos įstatymų pataisos leis didinti...

Vadyba
2022.06.30
„Elektrum Lietuvos“ valdymo struktūros pokyčiai: atsiranda trijų narių valdyba

Latvijos grupei „Latvenergo“ priklausanti viena didžiausių Lietuvoje privačių energetikos bendrovių „Elektrum...

Vadyba
2022.06.30
„Teltonika Telematics“ vadovas: ne kiekviena klaida yra nusižengimas Premium

Trečias geidžiamiausias darbdavys Lietuvoje „Teltonika Telamatics“ dalijasi sėkmės istorija, kaip į...

Vadyba
2022.06.30
Du su valstybe siejamų bendrovių vadovai sukaupė milijoninį turtą

Du bendrovių, kurių akcininkė yra savivaldybė ar valstybė, vadovai yra milijonieriai, rodo vieši Valstybinės...

Vadyba
2022.06.29
„LTG Cargo“ skelbia generalinio direktoriaus atranką 1

„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupė pradeda krovinių vežimo geležinkeliu bendrovės „LTG Cargo“ generalinio...

Logistika
2022.06.29
Turtingiausių strateginių įmonių vadovų TOP 10 – M. Armonaitis, M. Rudnickis, A. Latakas

Tarp strateginių Lietuvos įmonių vadovų pagal deklaruoto 2021 m. turto ir lėšų vertę išsiskyrė Klaipėdos...

Vadyba
2022.06.29
Pilkos biuro juokelių, komplimentų ir replikų zonos: gali padėti vienas puslapis Premium

Savaime suprantamų taisyklių, kaip bendrauti komandoje, nėra – taip sutartinai sako organizacijų, kurios turi...

Vadyba
2022.06.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku