Šiuolaikinio biuro kaita – ne darbuotojams, o žmonėms

Pastarąjį dešimtmetį verslo aplinka, o ypač Lietuvos verslo aplinka labai sparčiai tobulėja. Visuomenė darosi sąmoningesnė, smalsesnė ir tuo pačiu reiklesnė. Vartotojai reikalauja kokybiškų prekių ir paslaugų, darbuotojai iš darbdavių tikisi skaidrių, motyvuojančių ir argumentuotų sprendimų, o darbdaviai, savo ruožtu ne tik produktyviai dirbančių, bet ir įmonės ambasadoriais tampančių darbuotojų.
Pastarajam tikslui pasiekti nebeužtenka sklandžios įmonės veiklos strategijos, nepriekaištingos darbdavio reputacijos ar išpuoselėtos įmonės komunikacijos viešojoje erdvėje. Darbuotojai savo reikalavimų darbdaviams sąrašą pildo naujais punktais, vienas iš kurių modernus ir patogus biuras. Modernus ir patogus šiandien įgauna naujų išraiškų, kurių prasmę ir vertę atranda į biurų interjerą investuojančios sėkmingos kompanijos.
Šilta ir šviesi darbo aplinka patinka ne visiems
Biuro apšvietimas yra vienas iš svarbiausių jame dirbančių būseną ir produktyvumą lemiančių veiksnių. Tačiau geras apšvietimas tai nebūtinai per langus virstanti dienos šviesa, kaip dažnai manoma. Kiekvienas žmogus turi skirtingus įpročius, todėl jei vienas darbuotojas prieblandoje pradeda snausti, greičiausiai šalia sėdintis biuro kaimynas kitaip net negali susikaupti. Lygiai taip pat ir su šiluma. Visada atsiranda nuolat šąlantis arba tas, kuris net ir per žiemos speigus praveria visus langus.
Biuruose, kur dažniausiai vienoje erdvėje darbuojasi keliasdešimt, o kartais ir keli šimtai žmonių, šviesos ir šilumos infrastruktūra turi būti maksimaliai individualizuota, t.y. darbuotojams turi būti suteikiama galimybė reguliuoti šviesos ir šilumos kiekį pagal savo asmeninius įpročius. Šiuolaikinės technologijos leidžia tai padaryti patogiai ir funkcionaliai. Tinkamo dizaino šviestuvai ir kombinuotas, sluoksniuotas apšvietimas patalpose leidžia naudoti ir foninį, ir individualų darbo vietos apšvietimą. Kuo daugiau šviesos taškų tuo didesnė tikimybė, kad kiekvienas darbuotojas galės rasti jam tinkamiausią kombinaciją. Individualizuotas šilumos reguliavimas gal kiek daugiau iššūkių kelianti užduotis, tačiau ir čia inžineriniai išradimai leidžia eksperimentuoti ir suteikti biurams lanksčių sprendimų.
Atviro tipo biurų koncepcijai galas?
Atviri, daug bendrų erdvių turintys biurai, kuriuose nyksta hierarchijos diktuojami suvaržymai, skatinamas komandų ir atskirų darbuotojų bendravimas ir bendradarbiavimas, darbo vietų nebuvimas, poilsio zonų sužaidybinimas įprastai šie požymiai lemia, ar biuras suvokiamas kaip modernus, atitinkantis pasaulinio lygio kompanijų diktuojamas tendencijas.
Ši laisvo stiliaus biurų koncepcija į biurų interjero istoriją įžengė maždaug devinto dešimtmečio viduryje ir iki šiol yra labai aktyviai taikoma. Lietuvoje, kur biurų interjero kontekstą smarkiai praplėtė drąsiai prasidėjusi startuolių ir po ekonominės krizės suklestėjusių kūrybinių agentūrų kultūra, taip pat neišvengta noro lygiuotis į neįpareigojančiu darbiniu klimatu pasižyminčius biurų interjero sprendimus.
Paradoksalu, tačiau šių metų pavasarį duris atvėręs naujausias kompanijos Apple kompleksas Kalifornijoje (JAV), kuriame po aštuonerių metų statybų darbus pradėjo įvairių sričių specialistai, sulaukė nemažai kritikos. Sklinda kalbos, kad atviro tipo kultūra nepatenkinti darbuotojai grasina palikti kompaniją, nes tokiomis sąlygomis neįmanoma produktyviai dirbti.
Renkantis biuro interjerą svarbu įvertinti organizacijos darbuotojų įpročius kiek erdvės reikia palikti atviram biurui, o kiek sukurti privačių susikaupimo erdvių, kuriose darbuotojui suteikiamas netrukdomas privatumas. Didžiausią vertę kuria tokios erdvės, kurios gali būti lengvai transformuojamos ir pritaikomos konkretiems veiklos poreikiams šiandien konfidencialiam susitikimui, o rytoj bendriems komandos pusryčiams.
Biurų interjeras ne tik architekto, bet ir komandos rankose
Jei anksčiau biurų interjerą diktuodavo erdvės plotas, darbuotojų skaičius, veiklos sritis ar interjero tendencijos, tai dabar vis dažniau akcentuojamos asmeninės darbuotojų savybės, komandos bendravimo įpročiai ir poreikiai, organizacijoje puoselėjamos vertybės, kultūra ir vizija. Todėl kuriant ar atnaujinant bet kokio biuro interjerą, labai svarbu išklausyti komandos narių poreikius.
Žinoma, darbuotojai ne visada žinos viską, ko jiems reikia, tačiau pagrindinės kryptys bus žymiai tikslesnės, jei jos nebus brėžiamos vadovaujantis vien tik architekto patarimais ar vadovų asmenine patirtimi, o dar blogiau nuomone. Į interjero kūrimo procesą įtraukti darbuotojai pokyčius priims žymiai sklandžiau. Nenuostabu, juk tai bus bendras visos komandos darbas, o ne prisitaikymo reikalaujantys pokyčiai, kuriuos žmonės ne visada lengvai priima.
3 pagrindiniai modernaus biuro požymiai
Visų pirma, modernus biuras turi nevaržyti darbuotojų laisvės. Biuro erdvės turi būti suprojektuotos taip, kad jose puikiai jaustųsi ir dirbantys komandose, ir tie, kuriems reikia nepertraukiamos tylos ir privatumo. Antra, biuro ergonomika turėtų pasižymėti lankstumu baldų pozicija, apšvietimo ir šilumos šaltiniai turi būti lengvai pritaikomi individualiems poreikiams. Žinoma, kol tai neišbalansuoja bendro darbo aplinkos klimato.
Na ir galiausiai, biuro interjeras turi veikti išvien su veiklos strategija, todėl jis turi būti ne tik funkciškai ir estetiškai tvarkingas, bet ir kuriantis pridėtinę vertę organizacijos prekės ženklui, puoselėjamam įvaizdžiui ir net reputacijai. Kai šiuolaikiniai biurai iš tikrųjų taps lankstūs ir transformuojami, greičiausiai darbuotojams rečiau kils minčių dirbti iš namų.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti