Darbovietės 2017-aisiais: 10 tendencijų 

Publikuota: 2016-12-20
Marko Blincho („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Marko Blincho („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Tarp kitais metais išryškėsiančių mūsų darbo aplinkos tendencijų – besikeičianti darbo struktūra, Z kartos atstovai, naujos darbuotojų vertinimo sistemos, virtuali realybė.

Šiemet matėme augantį darbdavių susirūpinimą darbuotojų sveikata, darbo iš namų mados pabaigą, žmonių analitikos pradžią ir t.t. Kai kurios šių tendencijų kitąmet stiprės, tačiau prognozuojama ir naujų pokyčių. Pateikiame dešimt dažniausiai žmogiškųjų išteklių specialistų bei tyrimų bendrovių minimų tendencijų ateinantiems metams.

1. Darbuotojai = klientai

Už darbovietės ribų žmonės priprato prie tokių patogumų, kaip geras aptarnavimas bei individualizuotos skaitmeninės paslaugos. Pavyzdžiui, pagal mūsų naršymo internete istoriją, mums parenkamos aktualios reklamos. Pagal klausomą „Spotify“ muziką, gauname taiklių rekomendacijų ir pan.

Kitaip tariant, pripratome, kad paslaugų tiekėjai rūpinasi mūsų, klientų, gera patirtimi.

Ateinančiais metais to paties žmonės pradės norėti ir iš savo darboviečių. Pavyzdžiui, kodėl darbe negali būti programėlių, kurios parinktų jiems tinkančias darbo užduotis ar klientus?

Gera patirtis turi prasidėti dar neįžengus į bendrovę. Tai yra, nuo dalyvavimo darbuotojų atrankoje. Net jeigu kandidatas jums nėra tinkamas, jo gali prireikti ateityje. Jeigu jo patirtis dalyvaujant atrankoje bus prasta, jis bus mažiau linkęs joje dalyvauti kitą kartą.

2. Nuolatinis vertinimas

Socialiniai tinklai pripratino žmones prie momentinio įvertinimo, akimirksniu gaunamo grįžtamojo ryšio. Ypač Y ir Z kartos atstovai trokšta neatidėliojamo atpildo, o ne padėkos metų gale.

Personalo vadovai jau kuris laikas kalba, kad metiniai darbo pokalbiai sparčiai besikeičiančiais laikais tampa beprasmiais. Šiais metais kelios didžiosios Vakarų bendrovės jau įdiegė sistemas, kurios darbuotojui grįžtamąjį ryšį suteikia nuolat.

„General Electrics“ įdiegta reguliari neformalių vadovų pokalbių su darbuotojais sistema nuo pokyčių pradžios produktyvumą padidino penkiais kartais.

Ateinančiais metais prognozuojama, kad daugiau bendrovių, pasitelkdamos technologijas, pereis prie lankstesnio ir dažnesnio darbuotojų vertinimo.

3. Komandų tinklai

Bene dažniausiai minima kitų metų tendencija – daugiau dėmesio bus skiriama ne individualių asmenų, o komandų suvaldymui.

Naujų kartų darbuotojai, technologinė revoliucija, globalizacija, spartūs rinkos pokyčiai – visa tai lemia ryškų bendrovių struktūros pokytį. 92% tarptautinės „Deloitte“ apklausos respondentų pokyčius organizacijos struktūroje nurodo kaip svarbius arba labai svarbius.

Tie pokyčiai – tai šalia departamentų ir skyrių struktūrų atsirandančios skėtinės komandos. Tai reiškia, kad komanda gali būti sudaryta iš skirtingų skyrių darbuotojų, prie jų prijungiant ir laisvai samdomus darbuotojus.

Darbo komandomis, o ne hierarchine struktūra, efektyvumą akivaizdžiai pastebėjo JAV generolas Stanley McChrystalas. Irako karo pradžioje jis pamatė, kaip sėkmingai prieš struktūrizuotus JAV karius kovoja „Al-Qaeda“ komandos. Todėl šalia hierarchinės JAV kariuomenės struktūros buvo sukurtos karių komandos, kurios veikė žymiai efektyviau.

Bendrovėse panašios komandos yra formuojamos ne pagal pareigybes ar funkcijas, o pagal kliento ar rinkos poreikius. Tokių komandų tinklas leidžia bendrovei greitai reaguoti į pokyčius, kurti inovacijas, suteikia darbuotojams daugiau galių.

4. Laisvai samdomų banga

Šalia dalijimosi ekonomikos iškilo dar viena ūkio rūšis – vadinamoji „gig economy“ (tiesiogiai lietuviškai verčiant – koncertų ekonomika). Tai reiškia, kad vis didesnė žmonių dalis dirba panašiai kaip įprasta daliai muzikantų – be pastovios darbo vietos, su keliomis skirtingomis komandomis ir pan.

Prognozuojama, kad iki 2020 m. apie 40% JAV darbo jėgos bus laisvai samdomi arba laikini darbuotojai. Technologijos leidžia tokiems darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu, neretai – iš kitų šalių.

2017-aisiais personalo specialistai turės pilnai išmokti, kaip suvaldyti tokius darbuotojus, įlieti juos į bendrą personalo darbą ir t.t.

5. Atviro biuro pabaiga

Vos spėję išsilaisvinti iš uždarų mažų kabinetų į bendras atviras erdves, darbuotojai savotiškai vėl nori į jas grįžti. Įpratome matyti atviro plano biurus, kuriuose neretai darbuotojai net neturi savo asmeninių darbo vietų, o sėda dirbti, kur jiems tą dieną norisi.

Bet pastaraisiais metais pasirodė nemažai tyrimų, kurie vardija atvirų biurų daromą žalą tiek darbuotojų sveikatai, tiek jų produktyvumui. Be to, kaip teigia „HR Trend Institute“, darbuotojai nenori dirbti tokioje pačioje, uniforminėje darbo vietoje, kaip ir visi kiti kolegos. Jie nori individualumo. Tai – iššūkis biurų dizaineriams.

6. Z karta ateina

Darbdaviai dar nespėjo visiškai perprasti Y kartos poreikių ir darbo stiliaus, o į rinką jau žengia karta Z. Po 1995 m. gimę jaunuoliai ateinančiais metais ryškiau pradės jaustis darbo rinkoje.

Jaunoji karta turėtų grąžinti į bendroves žmogiškumo. Nors ji aktyviai naudojasi soc. tinklais, tačiau šiai kartai labiau patinka bendravimas akis į akį. Ši karta siejasi su tendencija nr. 2 – Z atstovai ypač nori gauti grįžtamąjį ryšį nuolat, o ne kartą per metus.

7. Didieji duomenys

Žmogiškųjų išteklių valdyme didieji duomenys tikrai praverčia ieškant reikiamo kandidato, vertinant darbuotojų produktyvumą ir pan. Kitais metais vis dažniau iškils klausimas, o kam priklauso šie duomenys? Darbovietei ar darbuotojui?

Skaitmeninių paslaugų įsigalėjimas rodo, kad žmonės yra linkę dalintis savo asmeniniais duomenimis, jeigu mainais gauna geresnę patirtį. Šį principą personalo specialistai gali pritaikyti ir darbovietėje. Tai yra, įgyvendinti tendencijoje nr. 1 aprašytus darbuotojų poreikius.

Kita vertus, personalo specialistai, priimdami profesinius sprendimus, vis dar labiau pasitiki savo asmenine nuomone nei algoritmų sugeneruota informacija. Ši priešprieša ryškės ateinančiais metais.

8. Virtuali realybė

Virtualios realybės (VR) plėtra neaplenkia ir personalo valdymo sektoriaus.

Pavyzdžiui, „General Electrics“ naudoja VR karjeros mugėse. Dalyviai gali virtualiai pasižvalgyti po žaliavų gavybos įrenginius. O „General Mills“ leidžia virtualiai pasivaikščioti po bendrovės biurus.

Kitais metais įvairių VR sprendimų personalo vadyboje matysime daugiau ir daugiau.

9. Iššūkis – darbuotojų kaita

Darbuotojų kaita bendrovėse spartėja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. JAV vidutinis vienoje darbovietėje išdirbtas laikas siekia 4,6 metų. O Y karta darbovietę yra linkusi vidutiniškai keisti kas dvejus metus. Pernai Lietuvoje darbuotojų kaita siekė 18%, o šiemet jau – 22%, rodo „Korn Ferry Hay Group“ tyrimas.

Ateinančiais metais bendrovės turės dėti dar daugiau pastangų, kad darbuotojai nepabėgtų. Efektyviausia priemonė – labiau rūpintis savo bendrovės kultūra bei vertybėmis, kas yra itin svarbu Y ir Z kartoms, daugiau dėmesio kreipti tendencijai nr. 1.

10. Personalo vadybininkai – bendrovės partneriai

Ateinančiais metais vis dažniau matysime personalo vadybininkų, kurie yra ne administratoriai, o svarbūs bendrovės partneriai. Tai reiškia, kad personalo specialistai tampa kritine bendrovės vizijos įgyvendinimo dalimi. Tinkamų žmonių atrinkimas, jų produktyvumo, įsitraukimo išlaikymas, bendrovės vidinės kultūros puoselėjimas – tai vis svarbesnė bendrovių strategijos dalis.

infogr.am::27b9920a-a6ad-4791-afd4-2de0eeb4a134

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kodėl įmonei verta įdarbinti senjorus Premium

Žilstant visuomenei ir dramatiškai trūkstant darbuotojų, galbūt vertėtų atsigręžti į pensininkus ir pamėginti...

Vadyba
06:00
Kodėl buvę emigrantai yra geidžiamiausi darbuotojai 11

Darbdaviai, skaitydami kandidatų CV, vis dažniau atkreipia dėmesį, ar šie yra gyvenę emigracijoje. Jei taip,...

Vadyba
2018.04.22
„Barclays“ svarsto atleisti arba perkelti apie 350 darbuotojų Premium 48

Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“ planuoja panaikinti arba perkelti apie 350 Lietuvoje esančių darbo...

Technologijos
2018.04.21
Kas yra prastas ir kas yra geras vadovas, pagal „Google“ 1

Technologijų milžinė „Google“ atliko vieną išsamiausių vadovų tyrimų, kuris atskleidė, kuo pasižymi...

Vadyba
2018.04.21
Septyni Elono Musko produktyvumo patarimai darbuotojams 2

Šią savaitę nutekintas elektromobilių gamintojos „Tesla“ vadovo Elono Musko laiškas darbuotojams atskleidė,...

Vadyba
2018.04.19
Rusija gali imtis ir „Facebook“ blokados 4

Rusijoje jau užblokuoti „LinkedIn“ bei „Telegram“, o sekantis šioje eilėje gali būti „Facebook“. Socialinis...

Verslo aplinka
2018.04.18
Pageidaujama pirmoji alga Baltijos šalyse ir Rytų Europoje 29

Lietuvos darbdaviai neretai užsimena, kad į darbo rinką žengiantys jaunuoliai pasižymi nerealistiškais...

Vadyba
2018.04.18
Moteris vilioja į sritį, kur algų nelygybė – viena didžiausių Premium 5

Lietuvoje moterys aktyviai traukiamos į specialistų trūkumu pasižymintį IT sektorių. Tačiau algų nelygybė čia...

Vadyba
2018.04.18
Kaip lengviau pritraukti darbuotojų

Daugelis smulkiųjų įmonių vadovų, ieškodami darbuotojų, nurodo standartinius reikalavimus ir teikiamą naudą,...

Vadyba
2018.04.17
Kokias klaidas daro įmonės, kurdamos darbo užmokesčio sistemas Premium

Kokia turėtų būti darbo užmokesčio sistema, kad darbuotojai būtų patenkinti, o organizacija justų naudą?...

Vadyba
2018.04.17
Kaip „Tesla“ atsirenka darbuotojus 1

JAV automobilių gamintoja „Tesla“ darbuotojus renkasi itin preciziškai. Personalo skyrius kandidatams iš...

Vadyba
2018.04.17
Teismas: Sakalauskas iš Rokiškio urėdo pareigų atšauktas teisėtai

Vilniaus miesto apylinkės teismas konstatavo, kad buvę Rokiškio ir Zarasų miškų urėdai Benjaminas Sakalauskas...

Agroverslas
2018.04.16
Valstybės tarnyboje pernai moterys uždirbo 10% mažiau nei vyrai 1

Valstybės tarnyboje dirbančios moterys pernai uždirbo 117,35 Eur mažiau nei vyrai, skelbiama atliktoje...

Vadyba
2018.04.13
Darbo biržos vizija: bedarbius ne administruoti, o konsultuoti Premium 7

Į Užimtumo tarnybą pertvarkomai Lietuvos darbo biržai ekspertai siūlo nevargti su ilgalaikiais bedarbiais,...

Vadyba
2018.04.13
Nauji investuotojai „Visma Lietuvos“ planų nepakeitė, siekis – 500 darbuotojų Premium 3

Praėjusiais metais dalį akcininkų pakeitusi Norvegijos IT bendrovė „Visma“ Lietuvoje išlaiko savo strategiją...

Technologijos
2018.04.13
Bedarbių daug, o darbo rankų vis tiek nėra Premium 14

Lietuvoje registruota per 160.000 bedarbių, o verslas trimituoja apie vis didėjantį darbo jėgos trūkumą.

Vadyba
2018.04.12
Nauja atlygio sistema pritraukė vyresnių pardavėjų Premium 10

Pasikeitus atlyginimo sistemai mobiliojo ryšio operatorė „Bitė Lietuva“ savo salonuose pastebėjo dvigubai...

Vadyba
2018.04.12
„Moller-Maersk“ siekia nutraukti vyrų dominavimą: finansų vadove nori skirti moterį 3

Didžiausia pasaulyje Danijos konteinerinės laivybos bendrovė „Moller-Maersk“ siekia mažinti lyčių atotrūkį...

Vadyba
2018.04.11
Lietuvos darbo kaštai augo sparčiausiai euro zonoje 8

Pernai Lietuvoje valandiniai darbo kaštai išsipūtė 9% - daugiausiai iš visų euro zonos šalių. Nepaisant...

Vadyba
2018.04.10
Darbuotojai baiminasi, kad robotai atims darbo vietas, darbdaviai pokyčiams ruošiasi vangiai 2

Nors apie robotų integraciją į darbo rinką kalbama vis garsiau, tačiau Jungtinėje Karalystėje (JK) atlikta...

Vadyba
2018.04.10

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau