Darbovietės 2017-aisiais: 10 tendencijų 

Publikuota: 2016-12-20
Marko Blincho („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Marko Blincho („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Tarp kitais metais išryškėsiančių mūsų darbo aplinkos tendencijų – besikeičianti darbo struktūra, Z kartos atstovai, naujos darbuotojų vertinimo sistemos, virtuali realybė.

Šiemet matėme augantį darbdavių susirūpinimą darbuotojų sveikata, darbo iš namų mados pabaigą, žmonių analitikos pradžią ir t.t. Kai kurios šių tendencijų kitąmet stiprės, tačiau prognozuojama ir naujų pokyčių. Pateikiame dešimt dažniausiai žmogiškųjų išteklių specialistų bei tyrimų bendrovių minimų tendencijų ateinantiems metams.

1. Darbuotojai = klientai

Už darbovietės ribų žmonės priprato prie tokių patogumų, kaip geras aptarnavimas bei individualizuotos skaitmeninės paslaugos. Pavyzdžiui, pagal mūsų naršymo internete istoriją, mums parenkamos aktualios reklamos. Pagal klausomą „Spotify“ muziką, gauname taiklių rekomendacijų ir pan.

Kitaip tariant, pripratome, kad paslaugų tiekėjai rūpinasi mūsų, klientų, gera patirtimi.

Ateinančiais metais to paties žmonės pradės norėti ir iš savo darboviečių. Pavyzdžiui, kodėl darbe negali būti programėlių, kurios parinktų jiems tinkančias darbo užduotis ar klientus?

Gera patirtis turi prasidėti dar neįžengus į bendrovę. Tai yra, nuo dalyvavimo darbuotojų atrankoje. Net jeigu kandidatas jums nėra tinkamas, jo gali prireikti ateityje. Jeigu jo patirtis dalyvaujant atrankoje bus prasta, jis bus mažiau linkęs joje dalyvauti kitą kartą.

2. Nuolatinis vertinimas

Socialiniai tinklai pripratino žmones prie momentinio įvertinimo, akimirksniu gaunamo grįžtamojo ryšio. Ypač Y ir Z kartos atstovai trokšta neatidėliojamo atpildo, o ne padėkos metų gale.

Personalo vadovai jau kuris laikas kalba, kad metiniai darbo pokalbiai sparčiai besikeičiančiais laikais tampa beprasmiais. Šiais metais kelios didžiosios Vakarų bendrovės jau įdiegė sistemas, kurios darbuotojui grįžtamąjį ryšį suteikia nuolat.

„General Electrics“ įdiegta reguliari neformalių vadovų pokalbių su darbuotojais sistema nuo pokyčių pradžios produktyvumą padidino penkiais kartais.

Ateinančiais metais prognozuojama, kad daugiau bendrovių, pasitelkdamos technologijas, pereis prie lankstesnio ir dažnesnio darbuotojų vertinimo.

3. Komandų tinklai

Bene dažniausiai minima kitų metų tendencija – daugiau dėmesio bus skiriama ne individualių asmenų, o komandų suvaldymui.

Naujų kartų darbuotojai, technologinė revoliucija, globalizacija, spartūs rinkos pokyčiai – visa tai lemia ryškų bendrovių struktūros pokytį. 92% tarptautinės „Deloitte“ apklausos respondentų pokyčius organizacijos struktūroje nurodo kaip svarbius arba labai svarbius.

Tie pokyčiai – tai šalia departamentų ir skyrių struktūrų atsirandančios skėtinės komandos. Tai reiškia, kad komanda gali būti sudaryta iš skirtingų skyrių darbuotojų, prie jų prijungiant ir laisvai samdomus darbuotojus.

Darbo komandomis, o ne hierarchine struktūra, efektyvumą akivaizdžiai pastebėjo JAV generolas Stanley McChrystalas. Irako karo pradžioje jis pamatė, kaip sėkmingai prieš struktūrizuotus JAV karius kovoja „Al-Qaeda“ komandos. Todėl šalia hierarchinės JAV kariuomenės struktūros buvo sukurtos karių komandos, kurios veikė žymiai efektyviau.

Bendrovėse panašios komandos yra formuojamos ne pagal pareigybes ar funkcijas, o pagal kliento ar rinkos poreikius. Tokių komandų tinklas leidžia bendrovei greitai reaguoti į pokyčius, kurti inovacijas, suteikia darbuotojams daugiau galių.

4. Laisvai samdomų banga

Šalia dalijimosi ekonomikos iškilo dar viena ūkio rūšis – vadinamoji „gig economy“ (tiesiogiai lietuviškai verčiant – koncertų ekonomika). Tai reiškia, kad vis didesnė žmonių dalis dirba panašiai kaip įprasta daliai muzikantų – be pastovios darbo vietos, su keliomis skirtingomis komandomis ir pan.

Prognozuojama, kad iki 2020 m. apie 40% JAV darbo jėgos bus laisvai samdomi arba laikini darbuotojai. Technologijos leidžia tokiems darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu, neretai – iš kitų šalių.

2017-aisiais personalo specialistai turės pilnai išmokti, kaip suvaldyti tokius darbuotojus, įlieti juos į bendrą personalo darbą ir t.t.

5. Atviro biuro pabaiga

Vos spėję išsilaisvinti iš uždarų mažų kabinetų į bendras atviras erdves, darbuotojai savotiškai vėl nori į jas grįžti. Įpratome matyti atviro plano biurus, kuriuose neretai darbuotojai net neturi savo asmeninių darbo vietų, o sėda dirbti, kur jiems tą dieną norisi.

Bet pastaraisiais metais pasirodė nemažai tyrimų, kurie vardija atvirų biurų daromą žalą tiek darbuotojų sveikatai, tiek jų produktyvumui. Be to, kaip teigia „HR Trend Institute“, darbuotojai nenori dirbti tokioje pačioje, uniforminėje darbo vietoje, kaip ir visi kiti kolegos. Jie nori individualumo. Tai – iššūkis biurų dizaineriams.

6. Z karta ateina

Darbdaviai dar nespėjo visiškai perprasti Y kartos poreikių ir darbo stiliaus, o į rinką jau žengia karta Z. Po 1995 m. gimę jaunuoliai ateinančiais metais ryškiau pradės jaustis darbo rinkoje.

Jaunoji karta turėtų grąžinti į bendroves žmogiškumo. Nors ji aktyviai naudojasi soc. tinklais, tačiau šiai kartai labiau patinka bendravimas akis į akį. Ši karta siejasi su tendencija nr. 2 – Z atstovai ypač nori gauti grįžtamąjį ryšį nuolat, o ne kartą per metus.

7. Didieji duomenys

Žmogiškųjų išteklių valdyme didieji duomenys tikrai praverčia ieškant reikiamo kandidato, vertinant darbuotojų produktyvumą ir pan. Kitais metais vis dažniau iškils klausimas, o kam priklauso šie duomenys? Darbovietei ar darbuotojui?

Skaitmeninių paslaugų įsigalėjimas rodo, kad žmonės yra linkę dalintis savo asmeniniais duomenimis, jeigu mainais gauna geresnę patirtį. Šį principą personalo specialistai gali pritaikyti ir darbovietėje. Tai yra, įgyvendinti tendencijoje nr. 1 aprašytus darbuotojų poreikius.

Kita vertus, personalo specialistai, priimdami profesinius sprendimus, vis dar labiau pasitiki savo asmenine nuomone nei algoritmų sugeneruota informacija. Ši priešprieša ryškės ateinančiais metais.

8. Virtuali realybė

Virtualios realybės (VR) plėtra neaplenkia ir personalo valdymo sektoriaus.

Pavyzdžiui, „General Electrics“ naudoja VR karjeros mugėse. Dalyviai gali virtualiai pasižvalgyti po žaliavų gavybos įrenginius. O „General Mills“ leidžia virtualiai pasivaikščioti po bendrovės biurus.

Kitais metais įvairių VR sprendimų personalo vadyboje matysime daugiau ir daugiau.

9. Iššūkis – darbuotojų kaita

Darbuotojų kaita bendrovėse spartėja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. JAV vidutinis vienoje darbovietėje išdirbtas laikas siekia 4,6 metų. O Y karta darbovietę yra linkusi vidutiniškai keisti kas dvejus metus. Pernai Lietuvoje darbuotojų kaita siekė 18%, o šiemet jau – 22%, rodo „Korn Ferry Hay Group“ tyrimas.

Ateinančiais metais bendrovės turės dėti dar daugiau pastangų, kad darbuotojai nepabėgtų. Efektyviausia priemonė – labiau rūpintis savo bendrovės kultūra bei vertybėmis, kas yra itin svarbu Y ir Z kartoms, daugiau dėmesio kreipti tendencijai nr. 1.

10. Personalo vadybininkai – bendrovės partneriai

Ateinančiais metais vis dažniau matysime personalo vadybininkų, kurie yra ne administratoriai, o svarbūs bendrovės partneriai. Tai reiškia, kad personalo specialistai tampa kritine bendrovės vizijos įgyvendinimo dalimi. Tinkamų žmonių atrinkimas, jų produktyvumo, įsitraukimo išlaikymas, bendrovės vidinės kultūros puoselėjimas – tai vis svarbesnė bendrovių strategijos dalis.

infogr.am::27b9920a-a6ad-4791-afd4-2de0eeb4a134

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Tarp darbuotojų laimės komponentų – ir pozityvūs netikėtumai Premium

Psichologai brėžia tiesiogines sąsajas tarp laimingų darbuotojų ir bendrovės rezultatų. Įmonės teigia nuolat...

Vadyba
2019.01.21
Visi „Gazprom“ darbuotojai laikys etikos egzaminą

Rusijos energetikos milžinės „Gazprom“ darbuotojai privalės išsamiai susipažinti su kompanijos korporatyvinės...

Energetika
2019.01.21
Odontologijos klinika regione rado būdą, kaip parsivilioti specialistų iš didmiesčių Premium 2

Kai pasiūlai geras darbo sąlygas, absolventai mielai sugrįžta dirbti į gimtinę – tokia patirtimi dalijasi UAB...

Paslaugos
2019.01.21
Darbo pokalbis: kaip elgtis nereikėtų 18

Karjeros planavimas yra sveikintinas dalykas, tačiau specialistai akcentuoja, kad, norint pasiekti trokštamų...

Vadyba
2019.01.20
Įmonės renginiai: kodėl jų laukia ne tik darbuotojai 1

Kuo didesnė bendrovė, tuo joje yra stipresnės tradicijos švęsti ar vykti į renginius visiems darbuotojams...

Vadyba
2019.01.20
„Danske Bank“ šiemet planuoja 400 naujų darbo vietų 1

Du paslaugų centrus Lietuvoje turintis danų „Danske Bank“ filialas šiemet ketina išplėsti savo personalą 400...

Vadyba
2019.01.19
Trys žingsniai bebaimės bendrovės link Premium

Baimė bendrovės kolektyve užkerta kelią tobulėti ir daro žalą ne tik darbuotojų moralei, bet ir įmonės...

Vadyba
2019.01.18
„Tesla“ naikina 3.000 darbo vietų 10

Elektromobilių gamintoja „Tesla“ po sunkių praėjusių metų nusprendė sumažinti savo darbo jėgą 7%. Tai...

Vadyba
2019.01.18
Kurios Lietuvos įmonės pernai sukūrė daugiausia naujų darbo vietų Premium 19

„Verslo žinių“ sudarytame daugiausia pernai naujų darbo vietų sukūrusių bendrovių sąraše dominuoja logistikos...

Vadyba
2019.01.16
Prie algos priedai „natūra“ tiktų ne visiems Premium 12

Pasiūlymą leisti darbdaviams papildomai motyvuoti darbuotojus, lėšas nurašant į sąnaudas, ekonomistai...

Vadyba
2019.01.15
Kas trečias darbą keistų kad ir rytoj: kaip sulaikyti darbuotojus Premium 5

Darbuotojų pageidavimų sąrašas vis ilgėja: tikisi, kad alga per metus didės keliolika procentų, o jei ne,...

Pramonė
2019.01.15
Ką reikia žinoti einant į darbo pokalbį: dažniausios klaidos Premium 1

Naujo darbo paieška – vienas dažniausių naujųjų metų pažadų. Karjeros planavimas yra sveikintinas dalykas,...

Vadyba
2019.01.12
„Ford“ ir „Jaguar Land Rover“ atleidžia tūkstančius darbuotojų 2

Automobilių gamintojos „Ford“ ir „Jaguar Land Rover“ vienu metu pranešė apie planus naikinti po kelis...

Vadyba
2019.01.11
Paskelbtas „Sodros“ vadovo konkursas 1

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis penktadienį paskelbė naujojo „Sodros“ vadovo konkursą.

Verslo aplinka
2019.01.11
Pramonė prognozuoja 10.000 naujų darbo vietų, o dirbančiųjų mažės Premium 2

Pramonė šiemet planuoja steigti beveik 10.000 naujų darbo vietų. Tačiau prognozuojama, kad apdraustųjų, taigi...

Pramonė
2019.01.10
Plečia darbuotojų akcijų opcionų lengvatas Premium

Ekonomikos ir inovacijų ministerija siūlo nustatyti, kad nuo darbuotojams suteiktų pasirenkamųjų sandorių...

Finansai
2019.01.10
Nedarbo lygis ES šalyse: nuo 1,9 iki 18,6% 18

Lapkričio mėnesį nedarbo lygis Europos Sąjungoje (ES) sudarė 6,7%, tačiau tarp šalių išlieka milžiniški...

Vadyba
2019.01.09
Rytų Europa desperatiškai vilioja darbuotojus, Lietuva neatsilieka Premium 4

Skrydžių bilietai emigrantams, auklės ir darbo vietos sutuoktiniams – tai vienos iš daugelio Rytų ir Vidurio...

Vadyba
2019.01.09
„RB Rail“ darbuotojų atrankai planuoja skirti 82.000 Eur

Baltijos šalių europinės vėžės geležinkelio projekto „Rail Baltica“ įgyvendinimą koordinuojanti bendra trijų...

Vadyba
2019.01.09
Integravusi užsienio studentus, Lietuva gautų 19 mln. Eur per metus 2

Nors Lietuvos aukštosiose mokyklose daugėja užsieniečių, tačiau po studijų baigimo čia lieka dirbti tik 7%...

Vadyba
2019.01.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau