Darbovietės 2017-aisiais: 10 tendencijų 

Publikuota: 2016-12-20
Marko Blincho („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Marko Blincho („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Tarp kitais metais išryškėsiančių mūsų darbo aplinkos tendencijų – besikeičianti darbo struktūra, Z kartos atstovai, naujos darbuotojų vertinimo sistemos, virtuali realybė.

Šiemet matėme augantį darbdavių susirūpinimą darbuotojų sveikata, darbo iš namų mados pabaigą, žmonių analitikos pradžią ir t.t. Kai kurios šių tendencijų kitąmet stiprės, tačiau prognozuojama ir naujų pokyčių. Pateikiame dešimt dažniausiai žmogiškųjų išteklių specialistų bei tyrimų bendrovių minimų tendencijų ateinantiems metams.

1. Darbuotojai = klientai

Už darbovietės ribų žmonės priprato prie tokių patogumų, kaip geras aptarnavimas bei individualizuotos skaitmeninės paslaugos. Pavyzdžiui, pagal mūsų naršymo internete istoriją, mums parenkamos aktualios reklamos. Pagal klausomą „Spotify“ muziką, gauname taiklių rekomendacijų ir pan.

Kitaip tariant, pripratome, kad paslaugų tiekėjai rūpinasi mūsų, klientų, gera patirtimi.

Ateinančiais metais to paties žmonės pradės norėti ir iš savo darboviečių. Pavyzdžiui, kodėl darbe negali būti programėlių, kurios parinktų jiems tinkančias darbo užduotis ar klientus?

Gera patirtis turi prasidėti dar neįžengus į bendrovę. Tai yra, nuo dalyvavimo darbuotojų atrankoje. Net jeigu kandidatas jums nėra tinkamas, jo gali prireikti ateityje. Jeigu jo patirtis dalyvaujant atrankoje bus prasta, jis bus mažiau linkęs joje dalyvauti kitą kartą.

2. Nuolatinis vertinimas

Socialiniai tinklai pripratino žmones prie momentinio įvertinimo, akimirksniu gaunamo grįžtamojo ryšio. Ypač Y ir Z kartos atstovai trokšta neatidėliojamo atpildo, o ne padėkos metų gale.

Personalo vadovai jau kuris laikas kalba, kad metiniai darbo pokalbiai sparčiai besikeičiančiais laikais tampa beprasmiais. Šiais metais kelios didžiosios Vakarų bendrovės jau įdiegė sistemas, kurios darbuotojui grįžtamąjį ryšį suteikia nuolat.

„General Electrics“ įdiegta reguliari neformalių vadovų pokalbių su darbuotojais sistema nuo pokyčių pradžios produktyvumą padidino penkiais kartais.

Ateinančiais metais prognozuojama, kad daugiau bendrovių, pasitelkdamos technologijas, pereis prie lankstesnio ir dažnesnio darbuotojų vertinimo.

3. Komandų tinklai

Bene dažniausiai minima kitų metų tendencija – daugiau dėmesio bus skiriama ne individualių asmenų, o komandų suvaldymui.

Naujų kartų darbuotojai, technologinė revoliucija, globalizacija, spartūs rinkos pokyčiai – visa tai lemia ryškų bendrovių struktūros pokytį. 92% tarptautinės „Deloitte“ apklausos respondentų pokyčius organizacijos struktūroje nurodo kaip svarbius arba labai svarbius.

Tie pokyčiai – tai šalia departamentų ir skyrių struktūrų atsirandančios skėtinės komandos. Tai reiškia, kad komanda gali būti sudaryta iš skirtingų skyrių darbuotojų, prie jų prijungiant ir laisvai samdomus darbuotojus.

Darbo komandomis, o ne hierarchine struktūra, efektyvumą akivaizdžiai pastebėjo JAV generolas Stanley McChrystalas. Irako karo pradžioje jis pamatė, kaip sėkmingai prieš struktūrizuotus JAV karius kovoja „Al-Qaeda“ komandos. Todėl šalia hierarchinės JAV kariuomenės struktūros buvo sukurtos karių komandos, kurios veikė žymiai efektyviau.

Bendrovėse panašios komandos yra formuojamos ne pagal pareigybes ar funkcijas, o pagal kliento ar rinkos poreikius. Tokių komandų tinklas leidžia bendrovei greitai reaguoti į pokyčius, kurti inovacijas, suteikia darbuotojams daugiau galių.

4. Laisvai samdomų banga

Šalia dalijimosi ekonomikos iškilo dar viena ūkio rūšis – vadinamoji „gig economy“ (tiesiogiai lietuviškai verčiant – koncertų ekonomika). Tai reiškia, kad vis didesnė žmonių dalis dirba panašiai kaip įprasta daliai muzikantų – be pastovios darbo vietos, su keliomis skirtingomis komandomis ir pan.

Prognozuojama, kad iki 2020 m. apie 40% JAV darbo jėgos bus laisvai samdomi arba laikini darbuotojai. Technologijos leidžia tokiems darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu, neretai – iš kitų šalių.

2017-aisiais personalo specialistai turės pilnai išmokti, kaip suvaldyti tokius darbuotojus, įlieti juos į bendrą personalo darbą ir t.t.

5. Atviro biuro pabaiga

Vos spėję išsilaisvinti iš uždarų mažų kabinetų į bendras atviras erdves, darbuotojai savotiškai vėl nori į jas grįžti. Įpratome matyti atviro plano biurus, kuriuose neretai darbuotojai net neturi savo asmeninių darbo vietų, o sėda dirbti, kur jiems tą dieną norisi.

Bet pastaraisiais metais pasirodė nemažai tyrimų, kurie vardija atvirų biurų daromą žalą tiek darbuotojų sveikatai, tiek jų produktyvumui. Be to, kaip teigia „HR Trend Institute“, darbuotojai nenori dirbti tokioje pačioje, uniforminėje darbo vietoje, kaip ir visi kiti kolegos. Jie nori individualumo. Tai – iššūkis biurų dizaineriams.

6. Z karta ateina

Darbdaviai dar nespėjo visiškai perprasti Y kartos poreikių ir darbo stiliaus, o į rinką jau žengia karta Z. Po 1995 m. gimę jaunuoliai ateinančiais metais ryškiau pradės jaustis darbo rinkoje.

Jaunoji karta turėtų grąžinti į bendroves žmogiškumo. Nors ji aktyviai naudojasi soc. tinklais, tačiau šiai kartai labiau patinka bendravimas akis į akį. Ši karta siejasi su tendencija nr. 2 – Z atstovai ypač nori gauti grįžtamąjį ryšį nuolat, o ne kartą per metus.

7. Didieji duomenys

Žmogiškųjų išteklių valdyme didieji duomenys tikrai praverčia ieškant reikiamo kandidato, vertinant darbuotojų produktyvumą ir pan. Kitais metais vis dažniau iškils klausimas, o kam priklauso šie duomenys? Darbovietei ar darbuotojui?

Skaitmeninių paslaugų įsigalėjimas rodo, kad žmonės yra linkę dalintis savo asmeniniais duomenimis, jeigu mainais gauna geresnę patirtį. Šį principą personalo specialistai gali pritaikyti ir darbovietėje. Tai yra, įgyvendinti tendencijoje nr. 1 aprašytus darbuotojų poreikius.

Kita vertus, personalo specialistai, priimdami profesinius sprendimus, vis dar labiau pasitiki savo asmenine nuomone nei algoritmų sugeneruota informacija. Ši priešprieša ryškės ateinančiais metais.

8. Virtuali realybė

Virtualios realybės (VR) plėtra neaplenkia ir personalo valdymo sektoriaus.

Pavyzdžiui, „General Electrics“ naudoja VR karjeros mugėse. Dalyviai gali virtualiai pasižvalgyti po žaliavų gavybos įrenginius. O „General Mills“ leidžia virtualiai pasivaikščioti po bendrovės biurus.

Kitais metais įvairių VR sprendimų personalo vadyboje matysime daugiau ir daugiau.

9. Iššūkis – darbuotojų kaita

Darbuotojų kaita bendrovėse spartėja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. JAV vidutinis vienoje darbovietėje išdirbtas laikas siekia 4,6 metų. O Y karta darbovietę yra linkusi vidutiniškai keisti kas dvejus metus. Pernai Lietuvoje darbuotojų kaita siekė 18%, o šiemet jau – 22%, rodo „Korn Ferry Hay Group“ tyrimas.

Ateinančiais metais bendrovės turės dėti dar daugiau pastangų, kad darbuotojai nepabėgtų. Efektyviausia priemonė – labiau rūpintis savo bendrovės kultūra bei vertybėmis, kas yra itin svarbu Y ir Z kartoms, daugiau dėmesio kreipti tendencijai nr. 1.

10. Personalo vadybininkai – bendrovės partneriai

Ateinančiais metais vis dažniau matysime personalo vadybininkų, kurie yra ne administratoriai, o svarbūs bendrovės partneriai. Tai reiškia, kad personalo specialistai tampa kritine bendrovės vizijos įgyvendinimo dalimi. Tinkamų žmonių atrinkimas, jų produktyvumo, įsitraukimo išlaikymas, bendrovės vidinės kultūros puoselėjimas – tai vis svarbesnė bendrovių strategijos dalis.

infogr.am::27b9920a-a6ad-4791-afd4-2de0eeb4a134

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
L. Kukuraitis nori įpareigoti verslą įdarbinti neįgaliuosius 11

Privatų verslą ateityje ketinama įpareigoti įdarbinti neįgaliuosius, sako Linas Kukuraitis, socialinės...

Vadyba
2018.10.22
Ką daryti, kad su darbuotoju neišeitų ir įmonės žinios Premium

Žiniomis nesidalijantys darbuotojai bendrovėms gali kainuoti milijonus. Tačiau Lietuvos bendrovių pavyzdžiai...

Vadyba
2018.10.22
TOP25 geriausi šių metų pasaulio darbdaviai 5

Tarp šiemet išrinktų geriausių pasaulio darbdavių – keturios Lietuvoje veikiančios bendrovės. O pirmosios...

Vadyba
2018.10.21
Kodėl žmonės susidomi galimybe pakeisti darbdavį

Darbo rinkai kaistant tampa sunkiau išlaikyti savo darbuotojus ir rasti kitų. Tad vis dažniau geri...

Vadyba
2018.10.20
Kuo mažiau kandidatų, tuo atranka turi būti kruopštesnė 4

Dažna galimybė išvengti atsisveikinimo su įmonei netinkamais darbuotojais – darbo pokalbis. Kitaip tariant,...

Vadyba
2018.10.20
Darbuotojų mokymosi madas diktuoja „Netflix“ Premium

Šiandienos darbo aplinką turbūt geriausiai apibūdina pasakymas, jog įprasta tapo tai, kad nebeliko nieko...

Vadyba
2018.10.20
Koks turi būti vadovas, kad darbuotojai, gavę konkurento pasiūlymą, ateitų pasitarti Premium 8

Išlaikyti darbuotojus – vis svarbesnis uždavinys mažoms ir labai mažoms įmonėms, kuriose darbuotojų kaita yra...

Vadyba
2018.10.19
Daugiau nei 40 darbo pozicijų – užsienyje studijas baigusiems lietuviams

25-ios Lietuvoje veikiančios įmonės siūlo daugiau nei 40 darbo pozicijų, skirtų pritraukti užsienyje studijas...

Vadyba
2018.10.19
Trečdalis imigrantų darbinasi statybose: specialistų čia reikia kaip oro Premium 25

Kvalifikuotų statybininkų Lietuvoje reikia kaip oro, sako verslininkai. Akivaizdu, iš trečiųjų šalių...

Statyba ir NT
2018.10.19
Kaip pradėti motyvuoti savo darbuotojus: 3 esminiai žingsniai Premium 2

Į darbą įsitraukę darbuotojai lemia geresnius finansinius rezultatus, tad kiekvieną dieną internetai mirga...

Vadyba
2018.10.19
Kuo geidžiamiausi darbdaviai motyvuoja savo darbuotojus Premium 1

Nuo kelionių į užsienį iki medicinos kabinetų – geidžiamiausi darbdaviai siūlo aibę naudų, kurios vilioja...

Vadyba
2018.10.18
„Workation“: komandą cementuoja bendros su darbu derinamos atostogos Premium 11

Įmonės nuolat ieško būdų, kaip motyvuoti darbuotojus ir paskatinti jų kūrybiškumą. Sumaišius kasdienį darbą...

Vadyba
2018.10.17
„Klaipėdos nafta“ dalį premijų darbuotojams mokės akcijomis 2

AB „Klaipėdos nafta“ nusprendė dalį metinių premijų išmokėti darbuotojams bendrovės akcijų pavidalu. Šiam...

Vadyba
2018.10.17
Prasčiausiai Lietuvos jaunuoliams sekasi skaityti

Lietuvos penkiolikamečių skaitymo gebėjimai labiausiai atsilieka nuo ES vidurkio, rodo Europos Komisijos šią...

Vadyba
2018.10.17
„Luminor“ turi naują personalo vadovę 9

„Luminor“ banke personalo skyriaus vadovės pareigas pradeda eiti Agnė Ignotienė.

Vadyba
2018.10.16
Nuo krizės nukentėję jaunuoliai įstrigo laikinuose darbuose Premium

Praūžus euro zonos krizei jaunimo nedarbo lygis ES šalyse iš neregėtų aukštumų pradėjo leistis žemyn, tačiau...

Vadyba
2018.10.14
„Facebook“ siekia įsitvirtinti darbo paieškos rinkoje

Socialinis tinklas „Facebook“ rodo ketinimus giliau įsitvirtinti darbo paieškos rinkoje ir tapti konkurentu...

Vadyba
2018.10.12
Lietuvos žmogiškasis kapitalas – prasčiausias iš Baltijos šalių 5

Pirmą kartą sudarytume Pasaulio banko žmogiškojo kapitalo indekse Lietuva užėmė 37-tą vietą. Tai prasčiausias...

Vadyba
2018.10.11
„Brexit“ kaina – 5.000 finansų sektoriaus darbo vietų 6

Iki kitų metų kovo tūkstančiai finansų darbo vietų bus iškeltos iš Jungtinės Karalystės (JK) į Europos...

Vadyba
2018.10.11
Apie atleidimą grupėmis šiemet įspėta beveik dvigubai daugiau darbuotojų

Apie planuojamą darbuotojų atleidimą grupėmis per devynis šių metų mėnesius, palyginti su praėjusių metų...

Vadyba
2018.10.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau