Brandos egzaminai: ką svarbu žinoti?

Publikuota: 2016-11-23

Nors mintyse – būsimos išleistuvės, prieš jas dar teks paplušėti – laukiantys brandos egzaminai –svarbiausias dvylikos mokslo metų užbaigimo etapas. Ką būtina žinoti apie šiais ir kitais mokslo metais vyksiančius egzaminus, pasakoja Nacionalinio egzaminų centro direktorės pavaduotoja Teresė Blaževičienė.

Privalomi – du egzaminai

Norintys gauti brandos atestatą asmenys turi išlaikyti du brandos egzaminus, vienas jų – lietuvių kalbos ir literatūros – yra privalomas. Šio egzamino tipą – valstybinį ar mokyklinį – renkasi pats abiturientas arba buvęs mokinys, jei egzaminas laikomas mokyklą baigus anksčiau. Privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą leidžiama laikyti, jei šio dalyko metinis pažymys patenkinamas ir mokinys išlaikė lietuvių kalbos ir literatūros įskaitą.

Nacionalinio egzaminų centro direktorės pavaduotoja sako, kad šiemet prašymus laikyti brandos egzaminus iš viso pateikė per 33 tūkst. kandidatų – beveik 9,5 proc. mažiau nei pernai. Iš jų daugiau kaip 19 tūkst. pasirinko lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos egzaminą, mokyklinį – per 13 tūkst.

„Kad egzaminas būtų išlaikytas, mokiniai turi surinkti ne mažiau nei 30 procentų visų galimų surinkti užduoties taškų. Tai nekintanti riba, reglamentuojama Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino programoje“, – teigia ji.

Be privalomojo egzamino, abiturientai gali rinktis ir laikyti dar 6-ių dalykų brandos egzaminus. Švietimo ir mokslo ministerija jau patvirtino 2017 metų pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo, lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos ir brandos egzaminų tvarkaraščius. Juose numatyta, kad pagrindinė brandos egzaminų sesija 2017 m. balandžio 10 dieną prasidės anglų kalbos brandos egzamino kalbėjimo dalimi.

„Kol bendrojo ugdymo mokyklose vyks ugdymo procesas, brandos egzaminų tvarkaraštyje numatyta užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų ir vokiečių) brandos egzamino klausymo, skaitymo ir rašymo dalis bei geografijos brandos egzaminą vykdyti šeštadieniais. Kaip ir kasmet, vyks dvi brandos egzaminų sesijos: pagrindinė – balandžio 10–birželio 21 dienomis, ir pakartotinė – birželio 22–liepos 7 dienomis. Pakartotinėje sesijoje egzaminus gali laikyti tie kandidatai, kurie dėl pateisinamos priežasties nelaikė egzamino pagrindinės sesijos metu“, – sako T. Blaževičienė.

Kitąmet vyksiančius menų ir technologijų mokyklinius brandos egzaminus esami ir buvę mokyklų mokiniai gali pasirinkti iki sausio 16 dienos, kitus brandos egzaminus – iki vasario 24 dienos. Apie savo pasirinkimus laikyti egzaminus jie turi pranešti savo mokyklų, o eksternai – bazinių mokyklų vadovams.

Per pagrindinę sesiją neišlaikiusieji lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio ar mokyklinio brandos egzamino pakartotinėje sesijoje galės laikyti tik mokyklinį brandos egzaminą. Su egzaminų rezultatais nesutinkantys asmenys per 3 darbo dienas nuo rezultatų paskelbimo dienos gali teikti mokyklos vadovui apeliaciją dar kartą darbą peržiūrėti ir pakartotinai jį įvertinti. Tokiais atvejais, brandos atestatas bus išduotas tik gavus apeliacijos rezultatus.

Vertinimas taps panašesnis

Kasmet privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą laiko ir tautinių mažumų mokiniai. Kadangi visi Lietuvos mokyklų vidurinio ugdymo programos moksleiviai lietuvių kalbos ir literatūros mokosi pagal tokią pačią programą, jie visi laiko ir vienodą egzaminą.

Vis dėlto pereinamuoju laikotarpiu – iki 2020 m., mokinių, iš mokyklų, kuriose mokoma lietuvių kalba, ir mokinių, iš mokyklų, kuriose mokoma tautinių mažumų kalbomis, gramatikos, rašybos, skyrybos ir teksto raiškos, stiliaus, logikos, vertinimas skirsis.

„2017 metais valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą laikyti pasirinkusiems mokiniams iš mokyklų, kuriose mokoma tautinių mažumų kalba, bus griežtinamos rašybos, skyrybos ir teksto raiškos, stiliaus logikos, o pasirinkusiems laikyti mokyklinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą – rašybos ir skyrybos vertinimo normos. 2020 m. mokiniai iš mokyklų, kuriose mokoma tautinių mažumų kalbomis, jau bus vertinami pagal kriterijus, galiojančius mokiniams iš mokyklų, kuriose mokoma lietuvių kalba. Todėl vertinimo kriterijai kasmet bus griežtinami tam, kad normos palaipsniui suartėtų“, – sako T. Blaževičienė.

Toks, koks yra dabar, lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas vykdomas nuo 2013 m. Jo metu mokiniai renkasi vieną iš dviejų – samprotavimo arba literatūrinį rašinį. Prie pateiktų keturių rašymo užduočių yra nurodoma po tris programinius lietuvių literatūros autorius. Mokiniai, pasirinkę rašyti samprotavimo rašinį, temą turi atskleisti analizuodami pilietines, egzistencines, pasaulėvokos ir kitas problemas, o pasirinkusieji literatūrinį rašinį – rašyti apie dviejų autorių – vieno nurodyto, o kito pasirinkto – kūrybą.

2018 m. naujovė – brandos darbas

Nuo kitų mokslo metų abiturientai galės rinktis brandos darbą – mokslinio, meninio ar inžinerinio pobūdžio projektą, kurio rezultatai bus įskaitomi stojantiesiems į pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų programas. Panaši praktika yra taikoma Estijoje, Danijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Nusprendę rengti tokį darbą abiturientai turės galimybę laisvai pasirinkti jo temą iš bet kurio vidurinio ugdymo programos dalyko.

„Brandos darbas leis visapusiškai įvertinti mokinio gebėjimus – jo bendrąsias ir dalykines kompetencijas, kūrybiškumą, atsakingumą, organizuotumą, skatins analitinį mąstymą. Todėl už jį gautas pažymys turėtų įgyti vertę stojant į aukštąsias mokyklas“, – sako T. Blaževičienė.

Numatoma, kad brandos darbą abiturientai galėtų ruošti spalio-kovo mėnesiais. Jam parengti mokinio individualiame ugdymo plane šiuo laikotarpiu bus skirta 1 savaitinė valanda. Kiekvienas moksleivis turės darbo rengimo vadovą – mokytoją, kuris konsultuos ir padės parengti projektą. Pažymiui įtakos turės ne tik paties darbo rezultatas ir pristatymas, bet ir jo rengimo procesas.

Idėja abiturientams leisti rengti tokį darbą kilo 2008 metais, kai buvo rengiamas Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo ir brandos egzaminų tobulinimo 2008–2012 m. priemonių planas. Parengtas brandos darbo projektas buvo išbandytas bendrojo ugdymo mokyklose, taip pat pristatytas mokiniams, tėvams ir mokytojams, Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti tarybai.

Apsispręsti, ar renkasi brandos darbą, abiturientai turės iki kitų mokslo metų rugsėjo 18 dienos.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lietuvos nedarbo lygis – mažesnis nei Švedijoje 6

Rugpjūčio mėnesį Lietuvos nedarbo lygis nukrito iki 6,2%. Lietuva keliais laipteliais pasislinko žemyn link...

Vadyba
16:15
Didžiausių statybos bendrovių atlyginimai: išsiskiria „Fegda“ ir „YIT Kausta“

Daugiausia pajamų gaunančių Lietuvos statybos bendrovių tarpe didžiausiomis atlyginimų medianomis pasižymi...

Darbo biržos nebeliko, atsirado Užimtumo tarnyba 2

Nuo spalio 1 d. Lietuvos darbo birža ir jos dešimt teritorinių biržų tapo vienu juridiniu vienetu – Užimtumo...

Vadyba
15:06
Į darbą grįžtantys tėvai: kaip užtikrinti sėkmingą integraciją Premium 1

Sklandžiai grįžti į darbą po vienų ar dvejų metų vaikų auginimo pertraukos – sudėtinga. Lietuvos darbdaviai...

Vadyba
05:58
Geidžiamiausių darbdavių algų rodikliai rugpjūtį

Naujausi „Sodros“ duomenys atskleidžia, kokie atlyginimai vyravo liepos mėnesį tarp geidžiamiausių šalies...

Vadyba
2018.09.30
Ką gali ir ko negali 50+ kartos darbuotojai Premium 16

50+ karta yra racionali, moka įveikti iššūkius, dirbti kūrybingai ir at­sakingai, siekti re­zul­tato, tačiau...

Vadyba
2018.09.29
Ieškote personalo vadybininko? Užduokite kandidatui 10 klausimų

Įprastai klausimus priimant į darbą užduoda personalo specialistai, tačiau kartais ir jie patys yra...

Vadyba
2018.09.29
TOP20 didžiausių darbdavių algos: dosniausių trejetuke – ligoninė

Lietuvos bendrovių rugpjūčio mėnesio atlyginimų duomenys rodo, kad tarp didžiausių šalies darbdavių,...

Vadyba
2018.09.29
Ministerija: MMA kitąmet augs, po mokesčių reformos sieks 555 Eur 19

Trišalei tarybai nepriėmus kompromisinio sprendimo dėl minimalios mėnesio algos (MMA) didinimo, ji nuo kitų...

Vadyba
2018.09.28
Kur algų medianos rugpjūtį buvo didžiausios 8

Šių metų rugpjūtį didžiausiomis algų medianomis pasižymėjo farmacijos ir technologijų bendrovės, rodo...

Vadyba
2018.09.25
6 iš 10 lietuvių įsitikinę, kad robotai nepaveiks jų darbo vietos 6

Dauguma lietuvių jaučiasi saugūs ir nemano, kad jų profesijai gresia automatizavimo rizika, bet statistika...

Vadyba
2018.09.25
Atlyginimų augimą pajautė 27% gyventojų

Atlyginimų augimą pastaraisiais mėnesiais iš viso pajautė 27,1%, iš jų didžiajai daliai (23,4%) atlyginimas...

Vadyba
2018.09.25
Požymiai, rodantys, kad esate darboholikas Premium

Jei darbuotojas iki išnaktų tūno biure, dar nereiškia, kad jis yra darboholikas. Tačiau jei jis jaudinasi,...

Vadyba
2018.09.24
Iki 2022 m. pusė darbuotojų turės išmokti naujų įgūdžių Premium

Dėl diegiamų technologijų pusė pasaulio darbuotojų nebeturės reikiamų įgūdžių savo darbams atlikti. Reikės...

Vadyba
2018.09.24
Naujame Turto banko vadovo konkurse – 10 paraiškų 5

Finansų ministerijos trečią kartą skelbtame valstybės nekilnojamojo turto valdytojo Turto banko vadovo...

Vadyba
2018.09.20
Rekordinis algų augimas Lietuvoje: kas po juo slypi Premium 10

Naujausiais duomenimis, Lietuvos metinis algų augimas perkopė 10% ir buvo sparčiausias nuo finansų krizės...

Vadyba
2018.09.19
Mokslininkai: robotai sukurs 133 mln. darbo vietų 1

Iki 2022 m. robotai sukurs 133 mln. darbo vietų, o panaikins – 75 mln. pozicijų, prognozuoja Pasaulio...

Vadyba
2018.09.17
Trišalė taryba vėl svarstys MMA didinimą 30

Kitą savaitę Trišalė taryba dar kartą – tikėtina, jau paskutinį kartą – spręs, kiek nuo kitų metų didinti...

Vadyba
2018.09.16
Z kartą traukiantys darbai: nuo žaidimų meistrų iki knygų pardavėjų

Nuo 1997 m. gimę jaunuoliai pamažu eina į darbo rinką. Pirmoji visiškai skaitmeninė karta didžiausią...

Vadyba
2018.09.16
Tyrimas: moterims, ieškant darbo, rekomendaciniai laiškai gali net pakenkti 3

Rekomendacinis laiškas tarsi turėtų padėti lengviau praverti naujos darbovietės duris. Tyrimai rodo, kad...

Vadyba
2018.09.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau