Brandos egzaminai: ką svarbu žinoti?

Publikuota: 2016-11-23

Nors mintyse – būsimos išleistuvės, prieš jas dar teks paplušėti – laukiantys brandos egzaminai –svarbiausias dvylikos mokslo metų užbaigimo etapas. Ką būtina žinoti apie šiais ir kitais mokslo metais vyksiančius egzaminus, pasakoja Nacionalinio egzaminų centro direktorės pavaduotoja Teresė Blaževičienė.

Privalomi – du egzaminai

Norintys gauti brandos atestatą asmenys turi išlaikyti du brandos egzaminus, vienas jų – lietuvių kalbos ir literatūros – yra privalomas. Šio egzamino tipą – valstybinį ar mokyklinį – renkasi pats abiturientas arba buvęs mokinys, jei egzaminas laikomas mokyklą baigus anksčiau. Privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą leidžiama laikyti, jei šio dalyko metinis pažymys patenkinamas ir mokinys išlaikė lietuvių kalbos ir literatūros įskaitą.

Nacionalinio egzaminų centro direktorės pavaduotoja sako, kad šiemet prašymus laikyti brandos egzaminus iš viso pateikė per 33 tūkst. kandidatų – beveik 9,5 proc. mažiau nei pernai. Iš jų daugiau kaip 19 tūkst. pasirinko lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos egzaminą, mokyklinį – per 13 tūkst.

„Kad egzaminas būtų išlaikytas, mokiniai turi surinkti ne mažiau nei 30 procentų visų galimų surinkti užduoties taškų. Tai nekintanti riba, reglamentuojama Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino programoje“, – teigia ji.

Be privalomojo egzamino, abiturientai gali rinktis ir laikyti dar 6-ių dalykų brandos egzaminus. Švietimo ir mokslo ministerija jau patvirtino 2017 metų pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo, lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos ir brandos egzaminų tvarkaraščius. Juose numatyta, kad pagrindinė brandos egzaminų sesija 2017 m. balandžio 10 dieną prasidės anglų kalbos brandos egzamino kalbėjimo dalimi.

„Kol bendrojo ugdymo mokyklose vyks ugdymo procesas, brandos egzaminų tvarkaraštyje numatyta užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų ir vokiečių) brandos egzamino klausymo, skaitymo ir rašymo dalis bei geografijos brandos egzaminą vykdyti šeštadieniais. Kaip ir kasmet, vyks dvi brandos egzaminų sesijos: pagrindinė – balandžio 10–birželio 21 dienomis, ir pakartotinė – birželio 22–liepos 7 dienomis. Pakartotinėje sesijoje egzaminus gali laikyti tie kandidatai, kurie dėl pateisinamos priežasties nelaikė egzamino pagrindinės sesijos metu“, – sako T. Blaževičienė.

Kitąmet vyksiančius menų ir technologijų mokyklinius brandos egzaminus esami ir buvę mokyklų mokiniai gali pasirinkti iki sausio 16 dienos, kitus brandos egzaminus – iki vasario 24 dienos. Apie savo pasirinkimus laikyti egzaminus jie turi pranešti savo mokyklų, o eksternai – bazinių mokyklų vadovams.

Per pagrindinę sesiją neišlaikiusieji lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio ar mokyklinio brandos egzamino pakartotinėje sesijoje galės laikyti tik mokyklinį brandos egzaminą. Su egzaminų rezultatais nesutinkantys asmenys per 3 darbo dienas nuo rezultatų paskelbimo dienos gali teikti mokyklos vadovui apeliaciją dar kartą darbą peržiūrėti ir pakartotinai jį įvertinti. Tokiais atvejais, brandos atestatas bus išduotas tik gavus apeliacijos rezultatus.

Vertinimas taps panašesnis

Kasmet privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą laiko ir tautinių mažumų mokiniai. Kadangi visi Lietuvos mokyklų vidurinio ugdymo programos moksleiviai lietuvių kalbos ir literatūros mokosi pagal tokią pačią programą, jie visi laiko ir vienodą egzaminą.

Vis dėlto pereinamuoju laikotarpiu – iki 2020 m., mokinių, iš mokyklų, kuriose mokoma lietuvių kalba, ir mokinių, iš mokyklų, kuriose mokoma tautinių mažumų kalbomis, gramatikos, rašybos, skyrybos ir teksto raiškos, stiliaus, logikos, vertinimas skirsis.

„2017 metais valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą laikyti pasirinkusiems mokiniams iš mokyklų, kuriose mokoma tautinių mažumų kalba, bus griežtinamos rašybos, skyrybos ir teksto raiškos, stiliaus logikos, o pasirinkusiems laikyti mokyklinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą – rašybos ir skyrybos vertinimo normos. 2020 m. mokiniai iš mokyklų, kuriose mokoma tautinių mažumų kalbomis, jau bus vertinami pagal kriterijus, galiojančius mokiniams iš mokyklų, kuriose mokoma lietuvių kalba. Todėl vertinimo kriterijai kasmet bus griežtinami tam, kad normos palaipsniui suartėtų“, – sako T. Blaževičienė.

Toks, koks yra dabar, lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas vykdomas nuo 2013 m. Jo metu mokiniai renkasi vieną iš dviejų – samprotavimo arba literatūrinį rašinį. Prie pateiktų keturių rašymo užduočių yra nurodoma po tris programinius lietuvių literatūros autorius. Mokiniai, pasirinkę rašyti samprotavimo rašinį, temą turi atskleisti analizuodami pilietines, egzistencines, pasaulėvokos ir kitas problemas, o pasirinkusieji literatūrinį rašinį – rašyti apie dviejų autorių – vieno nurodyto, o kito pasirinkto – kūrybą.

2018 m. naujovė – brandos darbas

Nuo kitų mokslo metų abiturientai galės rinktis brandos darbą – mokslinio, meninio ar inžinerinio pobūdžio projektą, kurio rezultatai bus įskaitomi stojantiesiems į pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų programas. Panaši praktika yra taikoma Estijoje, Danijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Nusprendę rengti tokį darbą abiturientai turės galimybę laisvai pasirinkti jo temą iš bet kurio vidurinio ugdymo programos dalyko.

„Brandos darbas leis visapusiškai įvertinti mokinio gebėjimus – jo bendrąsias ir dalykines kompetencijas, kūrybiškumą, atsakingumą, organizuotumą, skatins analitinį mąstymą. Todėl už jį gautas pažymys turėtų įgyti vertę stojant į aukštąsias mokyklas“, – sako T. Blaževičienė.

Numatoma, kad brandos darbą abiturientai galėtų ruošti spalio-kovo mėnesiais. Jam parengti mokinio individualiame ugdymo plane šiuo laikotarpiu bus skirta 1 savaitinė valanda. Kiekvienas moksleivis turės darbo rengimo vadovą – mokytoją, kuris konsultuos ir padės parengti projektą. Pažymiui įtakos turės ne tik paties darbo rezultatas ir pristatymas, bet ir jo rengimo procesas.

Idėja abiturientams leisti rengti tokį darbą kilo 2008 metais, kai buvo rengiamas Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo ir brandos egzaminų tobulinimo 2008–2012 m. priemonių planas. Parengtas brandos darbo projektas buvo išbandytas bendrojo ugdymo mokyklose, taip pat pristatytas mokiniams, tėvams ir mokytojams, Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti tarybai.

Apsispręsti, ar renkasi brandos darbą, abiturientai turės iki kitų mokslo metų rugsėjo 18 dienos.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
TOP20 didžiausių Lietuvos darbdavių atlyginimai lapkritį 3

Naujausi „Sodros“ duomenys leidžia pažiūrėti, kokie atlyginimai lapkritį vyravo tarp daugiausia darbuotojų...

Vadyba
2018.12.31
Smulkiųjų patirtis: kodėl verta vykti į mokymus 1

Be žinių, profesionalų patarimų verslą išjudinti sudėtinga, todėl semtis patirties dažnas įmonių vadovas...

Vadyba
2018.12.31
Įmonės biudžete eilutė, skirta mokymams, kone privaloma

Net smulkiausia įmonė, skirianti lėšų darbuotojų mokymams, išlošia – žmonės jaučiasi ne tik vertinami, bet,...

Vadyba
2018.12.30
Geidžiamiausių darbdavių atlyginimai lapkritį 26

Nauji „Sodros“ duomenys leidžia pažiūrėti, kokie atlyginimai vyravo tarp bendrovių, kurios šiemet pateko į...

Vadyba
2018.12.29
Bankai išjudino „MoQ“ ieškoti papildomų nišų Premium 14

Ryšio operatorių įkurtas mobiliųjų mokėjimų startuolis „MoQ“ (UAB „Mobilieji mokėjimai“) ruošiasi spurtui.

Technologijos
2018.12.28
Seniai regėta atleidimų gausa – viešojo sektoriaus pokyčių rezultatas Premium 6

Tokių didelių grupinių atleidimų skaičių kaip šiemet nebuvo regėti nuo 2010-ųjų. Tarptautinėms rinkoms...

Vadyba
2018.12.27
Didžiausia algų mediana Lietuvoje lapkritį – virš 10.000 Eur

Nauji „Sodros“ duomenys parodo, kuriose įmonėse vyravo didžiausios atlyginimų medianos lapkritį.

Vadyba
2018.12.27
Kiek kainuoja įsirengti biurą: Vilnius regione – prie brangesnių 3

Įsirengti žemos specifikacijos 1.000 kv. m ploto biurą įmonei Vilniuje gali atsieiti 488.000 Eur –...

Statyba ir NT
2018.12.27
„Uberizaciją“ pritaikė verslo konsultantų paslaugoms Premium

Kai Robas Biedermanas ir Patas Petitti 2013 m. pradėjo studijas Harvardo verslo mokykloje, visiems studentams...

Vadyba
2018.12.27
Personalas: karjera – be stichiškų sprendimų

Nors verslas nenuilstamai kartoja, kaip sunku rasti darbuotojų, samdos profesionalai ramiai konstatuoja:...

Verslo klasė
2018.12.25
Darbuotojai nori tik dviejų dalykų 11

Darbdaviai nenuilsdami mėgina išsiaiškinti, ko iš tiesų nori darbuotojai. Pasirodo, kad atsakymas yra labai...

Vadyba
2018.12.25
6 personalo valdymo prognozės 2019 metams 1

Kitais metais personalo valdymą formuos ne tik naujos technologijos, bet ir besikeičiantis politinis klimatas.

Vadyba
2018.12.24
Traukiasi Vilniaus apskrities VMI viršininkė

Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Edita Glumbakienė savo noru pasitraukė iš...

Finansai
2018.12.21
Ministerijų kancleriai taps priklausomi nuo ministrų kadencijų 2

Seimo valdantieji sugebėjo įveikti opozicijos pasipriešinimą ir surinko pakankamai balsų, kad būtų priimtas...

Verslo aplinka
2018.12.20
Grupiniai atleidimai: kaip atsisveikinti gražiuoju ir be teismų Premium

Grupės darbuotojų atleidimas – nemaloni, bet kartais versle neišvengiama procedūra. Kita vertus, tinkamai...

Vadyba
2018.12.19
D. Vilytė pasiūlyta antrai VPT vadovės kadencijai

Dianos Vilytės kandidatūra pateikta antrą kadenciją užimti Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorės pareigas.

Verslo aplinka
2018.12.19
Laukiant „Sodros“ vadovo konkurso pasirašytas šio fondo biudžetas 1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė praėjusią savaitę Seimo priimtą „Sodros“ biudžetą, siekiantį daugiau...

Verslo aplinka
2018.12.17
Darbdaviai pataria: kaip užkirsti kelią darbuotojų perdegimui Premium 1

Daug kas pasakytų, kad būti užsivertusiam darbais, neturėti laisvo laiko – lyg ir statuso įmonėje reikalas,...

Vadyba
2018.12.17
Darbuotojai tampa vaiduokliais: dingsta neįspėję, nutraukia visus kontaktus 17

Nedarbo lygiui pasiekus rekordines žemumas JAV, ryškėja nauja tendencija – darbuotojai apie karjeros pokyčius...

Vadyba
2018.12.15
Kiek pinigų reikia oriam pragyvenimui Vilniuje, Rygoje ir Taline 29

Kiek skirtingose Baltijos šalių sostinėse reikia uždirbti, kad galėtum gyventi oriai, ir kiek žmonių...

Vadyba
2018.12.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau