Brandos egzaminai: ką svarbu žinoti?

Publikuota: 2016-11-23

Nors mintyse – būsimos išleistuvės, prieš jas dar teks paplušėti – laukiantys brandos egzaminai –svarbiausias dvylikos mokslo metų užbaigimo etapas. Ką būtina žinoti apie šiais ir kitais mokslo metais vyksiančius egzaminus, pasakoja Nacionalinio egzaminų centro direktorės pavaduotoja Teresė Blaževičienė.

Privalomi – du egzaminai

Norintys gauti brandos atestatą asmenys turi išlaikyti du brandos egzaminus, vienas jų – lietuvių kalbos ir literatūros – yra privalomas. Šio egzamino tipą – valstybinį ar mokyklinį – renkasi pats abiturientas arba buvęs mokinys, jei egzaminas laikomas mokyklą baigus anksčiau. Privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą leidžiama laikyti, jei šio dalyko metinis pažymys patenkinamas ir mokinys išlaikė lietuvių kalbos ir literatūros įskaitą.

Nacionalinio egzaminų centro direktorės pavaduotoja sako, kad šiemet prašymus laikyti brandos egzaminus iš viso pateikė per 33 tūkst. kandidatų – beveik 9,5 proc. mažiau nei pernai. Iš jų daugiau kaip 19 tūkst. pasirinko lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos egzaminą, mokyklinį – per 13 tūkst.

„Kad egzaminas būtų išlaikytas, mokiniai turi surinkti ne mažiau nei 30 procentų visų galimų surinkti užduoties taškų. Tai nekintanti riba, reglamentuojama Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino programoje“, – teigia ji.

Be privalomojo egzamino, abiturientai gali rinktis ir laikyti dar 6-ių dalykų brandos egzaminus. Švietimo ir mokslo ministerija jau patvirtino 2017 metų pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo, lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos ir brandos egzaminų tvarkaraščius. Juose numatyta, kad pagrindinė brandos egzaminų sesija 2017 m. balandžio 10 dieną prasidės anglų kalbos brandos egzamino kalbėjimo dalimi.

„Kol bendrojo ugdymo mokyklose vyks ugdymo procesas, brandos egzaminų tvarkaraštyje numatyta užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų ir vokiečių) brandos egzamino klausymo, skaitymo ir rašymo dalis bei geografijos brandos egzaminą vykdyti šeštadieniais. Kaip ir kasmet, vyks dvi brandos egzaminų sesijos: pagrindinė – balandžio 10–birželio 21 dienomis, ir pakartotinė – birželio 22–liepos 7 dienomis. Pakartotinėje sesijoje egzaminus gali laikyti tie kandidatai, kurie dėl pateisinamos priežasties nelaikė egzamino pagrindinės sesijos metu“, – sako T. Blaževičienė.

Kitąmet vyksiančius menų ir technologijų mokyklinius brandos egzaminus esami ir buvę mokyklų mokiniai gali pasirinkti iki sausio 16 dienos, kitus brandos egzaminus – iki vasario 24 dienos. Apie savo pasirinkimus laikyti egzaminus jie turi pranešti savo mokyklų, o eksternai – bazinių mokyklų vadovams.

Per pagrindinę sesiją neišlaikiusieji lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio ar mokyklinio brandos egzamino pakartotinėje sesijoje galės laikyti tik mokyklinį brandos egzaminą. Su egzaminų rezultatais nesutinkantys asmenys per 3 darbo dienas nuo rezultatų paskelbimo dienos gali teikti mokyklos vadovui apeliaciją dar kartą darbą peržiūrėti ir pakartotinai jį įvertinti. Tokiais atvejais, brandos atestatas bus išduotas tik gavus apeliacijos rezultatus.

Vertinimas taps panašesnis

Kasmet privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą laiko ir tautinių mažumų mokiniai. Kadangi visi Lietuvos mokyklų vidurinio ugdymo programos moksleiviai lietuvių kalbos ir literatūros mokosi pagal tokią pačią programą, jie visi laiko ir vienodą egzaminą.

Vis dėlto pereinamuoju laikotarpiu – iki 2020 m., mokinių, iš mokyklų, kuriose mokoma lietuvių kalba, ir mokinių, iš mokyklų, kuriose mokoma tautinių mažumų kalbomis, gramatikos, rašybos, skyrybos ir teksto raiškos, stiliaus, logikos, vertinimas skirsis.

„2017 metais valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą laikyti pasirinkusiems mokiniams iš mokyklų, kuriose mokoma tautinių mažumų kalba, bus griežtinamos rašybos, skyrybos ir teksto raiškos, stiliaus logikos, o pasirinkusiems laikyti mokyklinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą – rašybos ir skyrybos vertinimo normos. 2020 m. mokiniai iš mokyklų, kuriose mokoma tautinių mažumų kalbomis, jau bus vertinami pagal kriterijus, galiojančius mokiniams iš mokyklų, kuriose mokoma lietuvių kalba. Todėl vertinimo kriterijai kasmet bus griežtinami tam, kad normos palaipsniui suartėtų“, – sako T. Blaževičienė.

Toks, koks yra dabar, lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas vykdomas nuo 2013 m. Jo metu mokiniai renkasi vieną iš dviejų – samprotavimo arba literatūrinį rašinį. Prie pateiktų keturių rašymo užduočių yra nurodoma po tris programinius lietuvių literatūros autorius. Mokiniai, pasirinkę rašyti samprotavimo rašinį, temą turi atskleisti analizuodami pilietines, egzistencines, pasaulėvokos ir kitas problemas, o pasirinkusieji literatūrinį rašinį – rašyti apie dviejų autorių – vieno nurodyto, o kito pasirinkto – kūrybą.

2018 m. naujovė – brandos darbas

Nuo kitų mokslo metų abiturientai galės rinktis brandos darbą – mokslinio, meninio ar inžinerinio pobūdžio projektą, kurio rezultatai bus įskaitomi stojantiesiems į pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų programas. Panaši praktika yra taikoma Estijoje, Danijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Nusprendę rengti tokį darbą abiturientai turės galimybę laisvai pasirinkti jo temą iš bet kurio vidurinio ugdymo programos dalyko.

„Brandos darbas leis visapusiškai įvertinti mokinio gebėjimus – jo bendrąsias ir dalykines kompetencijas, kūrybiškumą, atsakingumą, organizuotumą, skatins analitinį mąstymą. Todėl už jį gautas pažymys turėtų įgyti vertę stojant į aukštąsias mokyklas“, – sako T. Blaževičienė.

Numatoma, kad brandos darbą abiturientai galėtų ruošti spalio-kovo mėnesiais. Jam parengti mokinio individualiame ugdymo plane šiuo laikotarpiu bus skirta 1 savaitinė valanda. Kiekvienas moksleivis turės darbo rengimo vadovą – mokytoją, kuris konsultuos ir padės parengti projektą. Pažymiui įtakos turės ne tik paties darbo rezultatas ir pristatymas, bet ir jo rengimo procesas.

Idėja abiturientams leisti rengti tokį darbą kilo 2008 metais, kai buvo rengiamas Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo ir brandos egzaminų tobulinimo 2008–2012 m. priemonių planas. Parengtas brandos darbo projektas buvo išbandytas bendrojo ugdymo mokyklose, taip pat pristatytas mokiniams, tėvams ir mokytojams, Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti tarybai.

Apsispręsti, ar renkasi brandos darbą, abiturientai turės iki kitų mokslo metų rugsėjo 18 dienos.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Darbuotojus motyvuoja robotai Algis ir Pūkis Premium

Robotai ir darbų automatizacija dažnai įsivaizduojami kaip žmogiškosios darbo jėgos priešai. Tačiau bent jau...

Vadyba
07:05
Pesimistinis scenarijus: iki 2030 m. Lietuvoje liks 2,4 mln. gyventojų 38

Per ateinančius šešerius metus žmonių skaičius Lietuvoje gali sumažėti iki 2,5 mln. žmonių, o iki 2030 m.

Vadyba
2019.04.16
Kaip išlikti įsitraukus į savo darbą

Darbuotojo įsitraukimas – naudingas ne tik jį samdančiai įmonei, bet ir pačiam darbuotojui. Naujas tyrimas...

Vadyba
2019.04.15
4 iš 10 mokslo daktarų renkasi karjerą versle, kur atlyginimai didesni 6

Nors doktorantūros studijos dažnai siejamos su akademine karjera, Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės...

Paslaugos
2019.04.15
Dėl prastos komunikacijos darbuotojai nori mesti darbą 2

Vidinė komunikacija – svarbus įmonės sėkmės veiksnys. Jis ne tik daro įtaką bendrovės finansiniams...

Vadyba
2019.04.13
Didžiausias algas mokantys viešbučiai Premium 3

Aukščiausią vidutinį mėnesio atlyginimą šiemet vasarį mokėjo UAB „Kelionių viešbučiai“, valdanti viešbutį...

Paslaugos
2019.04.11
„Galvų medžiotojas“: neverskite savo darbuotojų manyti, kad jie uždirba per mažai Premium 6

Jei norite, kad į darbo vietą kandidatuotų tinkamiausi darbuotojai, darbo skelbime pateikite kuo daugiau...

Gazelė
2019.04.11
Pamatyti, kad darbuotojas išeis, galima prieš 9 mėnesius 5

Pirmieji ženklai, signalizuojantys apie kolektyvo nario būsimą pabėgimą iš įmonės, matyti likus 9 mėnesiams...

Vadyba
2019.04.10
Grėsmė verslui – asmeninės naudos siekiantys pranešėjai Premium

Nuo sausio 1 d. įsigaliojusiame Pranešėjų apsaugos įstatyme užprogramuotos tam tikros grėsmės verslui:...

Verslo aplinka
2019.04.08
Artimas lyderių ryšys su darbuotojais gali atsirūgti

Draugiški vadovo ir darbuotojų santykiai padeda komandai greičiau įgyvendinti ilgalaikius tikslus, tačiau...

Vadyba
2019.04.07
Didžiausias algas mokantys restoranai ir kavinės Premium 2

Kavinių ir restoranų versle aukščiausią vidutinį mėnesio atlyginimą šiemet vasarį mokėjo UAB „Sumuštinių...

Paslaugos
2019.04.06
Bendrovės atsigręžia į tėvystės atostogų išėjusius darbuotojus Premium 4

Vaiko priežiūros atostogų išėję darbuotojai – irgi darbuotojai, pradeda suprasti Lietuvos įmonės. Jos siekia,...

Vadyba
2019.04.05
„Nortal“ vairą Lietuvoje perima Mindaugas Taraila 3

Tarptautinės Estijos kapitalo technologijų bendrovės „Nortal“ vadovu Lietuvoje tapo Mindaugas Taraila. Jis...

Paslaugos
2019.04.05
Paskirtasis aplinkos ministras: degančios problemos – medienos žaliava ir atliekos Premium 7

Vadovaudamas Aplinkos ministerijai Kęstutis Mažeika tikisi rasti sprendimą, kaip vietos pramonę patikimai...

Verslo aplinka
2019.04.05
Už algų nelygybę padavė „Disney“ į teismą 2

Dvi moterys pateikė ieškinį, kuriame kaltina JAV pramogų ir kino bendrovę „Walt Disney“ sistemiškai mokant...

Vadyba
2019.04.03
Didžiausias algas mokėjusios odontologijos klinikos Premium 2

Odontologijos paslaugų sektoriuje didžiausią vidutinę algą šį vasarį mokėjo „UAB „Mir Global“ valdomas...

Paslaugos
2019.04.03
Daugiausia neblaivių darbuotojų – 9 val. ryto ir vasarą  3

Didelio masto Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad darbe neblaivūs kasdien pasirodo 0,33% darbuotojų.

Vadyba
2019.04.03
Keičiasi „Swedbank“ personalo vadovė 4

Nuo balandžio „Swedbank“ personalo tarnybos vadovės pareigas pradėjo eiti Agnė Jonaitytė-Karalienė.

Vadyba
2019.04.03
ES nedarbo lygis – 6,5% 2

Nedarbo lygis Europos Sąjungoje išlieka žemiausias nuo 2000-ųjų, kai pradėti rinkti bendri sąjungos duomenys.

Vadyba
2019.04.01
Dar viena prievolė verslui – pasirūpinti pranešėjų informacija Premium 1

Pranešėjų apsaugos įstatymas ir su juo susiję teisės aktai numato, kad įmonėse, kuriose dirba daugiau nei 50...

Verslo aplinka
2019.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau