Valdininkų „saulėlydis“ – deja vu?

Valdančioji dauguma Seime taupymą pradėjo nuo galvos sumažino parlamento pirmininko pavaduotojų skaičių, o išlikusieji neturės Seimo automobilio ir vairuotojo, kaip buvo iki šiol. Naujovė laukia ir visų Seimo narių: parlamentarams uždrausta nuomoti automobilius už parlamentinei veiklai skirtas lėšas. Planuojamas dar vienas rimtas sprendimas gerokai sumažinti valdininkų skaičių. Tokius ketinimus deklaravo ir ankstesnė valdžia, tačiau nė viena Vyriausybė to nepadarė.
Vakar pirmoji parlamento vicepirmininkė Rima Baškienė pranešė, kad buvusi nuostata, jog Seimo nariai iš jiems skiriamų parlamentinių lėšų gali nuomotis automobilius, išbraukiama. Iki šiol Seimo nariai didžiąją dalį tokių lėšų skirdavo būtent naujų automobilių nuomai. Yra buvę atvejų, kai įvairių manipuliacijų dėka gana prabangūs automobiliai kone už simbolines kainas galiausiai atitekdavo nuomininkų nuosavybėn. Neretai tautos išrinktieji lenktyniaudavo, kurio išnuomotas automobilis kietesnis. Ir su tokiomis žvilgančiomis keturratėmis karietomis jie nė kiek nesivaržydami vykdavo kas į medžioklę, kas prie ežero. Retkarčiais ir pas rinkėjus: pademonstruoti, kokį gražų gyvenimą anie sukūrė savo išrinktiesiems...
Parlamentinės lėšos lieka suvenyrams, kanceliarinėms prekėms, eksploatacijai ir kitoms, su parlamentine veikla susijusioms reikmėms. Šiuo metu ši suma siekia maždaug po 770 Eur per mėnesį. Per metus parlamentinėms išlaidoms iš viso išleidžiama daugiau kaip 1 mln. eurų. Tiesa, formuluotė kanceliarinėms prekėms stebina: ar šiais, informacinių technologijų laikais, parlamentarams reikia trintukų, pieštukų, sąsiuvinių, liniuočių? O juk dažnas Seimo narys būtent tokias priemones daugiausiai ir deklaruodavo. Šalia suvenyrų porcelianinių servizų...
Seimo valdybos sprendimą dėl automobilių seimūnai, ypač senbuviai, sutiko nevienareikšmiškai, daugiausiai priešiškai. Galima net neabejoti, kad panašios reakcijos sulauks ir valdančiųjų ketinimas gerokai sumažinti valdininkų skaičių. Tokį žingsnį mėgino (ar bent jau deklaravo) žengti Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė : dar 2013 m. buvo užsiminta apie 10% valdininkų mažinimą. Tai patvirtino ir Rimantas Šadžius, tuometinis finansų ministras jis tikino, kad valstybės tarnyba turi veikti efektyviai, valstybės lėšos privalo būti naudojamos racionaliai, todėl reikia persvarstyti valstybės institucijų funkcijas ir tarnautojų etatus, kad valstybės tarnyboje nebūtų darbų dubliavimo ir nereikalingos veiklos etc. Nuostabūs žodžiai, tiesa? Tik jie nevirto kūnu. Gražūs ketinimai (jei jų iš tiesų būta) apsamanojo, o kad piliečiai nepultų ūžti, paskelbta, kad mažinamas leistinas neužimtų pareigybių skaičius. Imtasi paprasčiausios manipuliacijos: naikinami popieriniai etatai , tačiau ir tie ne visi.
Valdininkai klesti toliau jų armijos neįveikė nei Saulėlydžio komisija, nei Viešojo valdymo tobulinimo komisija, nei p. Butkevičiaus Vyriausybė, kuri pernelyg ir nesiveržė to daryti. Dabar iniciatyvos imasi naujoji valdžia Ramūnas Karbauskis, VŽS pirmininkas, teigė, kad valstybės tarnautojų pokytis turėtų būti skaičiuojamas ne vienetais, o dešimtimis procentų pasak jo, šiuo metu daug institucijų dubliuoja viena kitą, o valdininkų skaičius gerokai per didelis, dalis jų darbą valstybės tarnyboje gavo dėl savo partinės priklausomybės ar giminystės ryšių.
Svarbiausia, kad naujoji valdžia neimtų valdininkų mažinimo pamokų iš socialdemokratų, kurių Vyriausybėje, beje, dirbo ir Saulius Skvernelis, tuščiai deklaravęs siekius suefektyvinti valstybės tarybą. Dabar jo statusas kitas, tad ir koziriai stipresni. O ryžtas?
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti