Verslininkai vėl tampa baubu

Kol Seimo rinkimus laimėjusios partijos blaškosi, ginčijasi, derasi, kas formuos būsimą valdžią, į panašią nuomonių ir sprendimų makalynę nugrimzdo ir naujojo Darbo kodekso (DK) reikalai. Aiškumo vis nėra, negana to, svarstomas sprendimas atidėti šį darbo santykius reglamentuojančio dokumento įsigaliojimą iki 2018 m. sausio.
Naujos valdžios stuburą sudarysiančios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (VŽS) lyderiai neslepia pritarsiantys pasiūlymui bent metams atidėti ir naujojo DK, ir viso socialinio modelio įsigaliojimą, kad per tą laiką į jį būtų įtraukti esminiai pakeitimai. Šis kodeksas yra klaida. Jis dar labiau prisidės prie emigracijos augimo. Nei darbdaviams, nei darbuotojams jis nėra naudingas. Vienintelė nauda bus tiems verslininkams, kurie planuoja įsivežti pigią darbo jėgą iš užsienio, atsakydamas į VŽ klausimą apie DK yra sakęs Ramūnas Karbauskis. Ir jis, ir kiti valstiečių-žaliųjų vadovai leidžia suprasti, kad vieni pirmųjų naujojo Seimo ir naujos Vyriausybės darbų bus pasiūlymai gerokai pataisyti DK, bent iki 2018 m. sausio 1 d. atidedant jo įsigaliojimą. Esą būtų galima projektą deramai patobulinti ir užtikrinti darbuotojų, kaip silpnesnės darbo santykių pusės, interesų apsaugą. Šiomis dienomis išlindo dar viena, gal net pagrindinė, galimo DK marinavimo priežastis: pasirodo, taip siekiama sutaupyti biudžeto lėšų. Skaičiuojama, kad socialinio modelio atidėjimas leis kitąmet sutaupyti net 250 mln. Eur, reikalingų jam įgyvendinti. Šie pinigai, anot dalies į naują Seimą patekusių politikų, leistų arba subalansuoti kitų metų biudžetą ir nelaukti Europos Komisijos leidimo turėti nedidelį deficitą, arba smarkiau pakelti pensijas ir kitas socialines išmokas. Vadovaujantis tokia logika ir tokiais siekiais, galima prognozuoti, kad naujasis DK bus nukištas į kuo toliausius stalčių užkaborius. Ir gal net ne vieniems metams.
Verslininkus vienijančioms organizacijoms tokie planai kelia nerimą, nes artėjant Naujiesiems metams tikimasi aiškumo, ypač darbo santykių reglamentavimo klausimu. Investuotojų forumo vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė VŽ sakė esanti sunerimusi dėl VŽS planų stabdyti naujojo DK įsigaliojimą. Tiesiog būtų gaila prarasto laiko. Daugiau kaip dvejus metus socialinis modelis buvo rengtas, derintas, priimamas. Gal būtų geriau, jeigu DK būtų leista pradėti veikti nuo 2017 m. sausio 1 d., dabar jį truputį pakoregavus. O paskui pažiūrėti, kur yra dar taisytinų vietų, ir operatyviai jas koreguoti, teigė p. Skyrienė.
Visame tame vadinamos silpnosios pusės, t. y. darbuotojų, gynimo fone verslininkai vėl tampa baubu: DK prastūmė darbdaviai, darbuotojai virs vergais, vaistininkai lobsta ir pan. O minimas kandidatas į finansų ministrus Stasys Jakeliūnas net suskaičiavo, kad II pakopos pensijų fondų dalyvių yra per daug: esą ne visi dalyviai supranta prisiimtas rizikas, todėl dalis jų turėtų eiti lauk iš tų fondų, t. y. vėl viską mokėti Sodrai. Ir laukti, ką ši atseikės senatvėje.
Dar nėra premjero, nėra ministrų, dar partijos niekaip nesusitaria, kas su kuo eis (ir kur), o jau visu smarkumu vyksta lenktynės, kas kietesnis, prapliupo tikra asmeninių nuomonių liūtis. Pasiklausius viešoje erdvėje sklandančių siūlymų ir ketinimų, panašu, kad rengiamasi grįžti į pradinį tašką, nubraukti 8 metus ir vėl viską kurti iš naujo. Ir kaip čia neprisiminsi jau tautiniu lietuvių žaidimu tapusio laipiojimo ant grėblio... Net užsimirštama, kad rengiantis nubraukti padarytus darbus į koaliciją mėginama eiti su tomis pačiomis partijomis. Kaip, pvz., Algirdas Butkevičius eis į koaliciją su tais, kurie kelerius metus jo Vyriausybės kurtą socialinį modelį vadina klaida ir stumdo it nereikalingą akmenį?
Rinkimai jau praėjo, kaip praėjo ir metas agituoti bei žadėti dirbti metas. Ir kalbėti atsargiau, atsakingiau, palaukti: pirmiau reikėtų susidėlioti, susiderinti pozicijas ir, viską gerai apmąsčius, keliauti į viešumą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti