Pirmosios darbo dienos SEB: vadovas kaip zefyras

Publikuota: 2016-09-30
 

Kaip ir daugelis IT srities specialistų, SEB grupės paslaugų teikimo centro naujokas darbą susirado ne pats – pasiūlymas jį pasiekė per socialinį tinklą „Linkedln“. Todėl ir visos atrankos metu Jonui Lapėnui atrodė, kad jį nuolat įkalbinėja, nors pats jau iš karto žinojo, kad nori dirbti tarptautiniame didelės finansų grupės padalinyje.

Tęsiame darbo skelbimų portalo cv.lt ir „Verslo žinių“ Geidžiamiausio darbdavio konkurso projektą, kurio metu kalbiname į šį pavasarį vykusių rinkimų finalą patekusių bendrovių naujokus apie jų karjeros galimybes, darbo specifiką ir personalo valdymą.

Nuo gegužės mėnesio p. Lapėnas yra SEB grupės paslaugų teikimo centro Informacinių sistemų departamento Kapitalo ir stambių verslo klientų duomenų sistemų skyriaus programuotojas, tačiau jo išsilavinimas nelabai susijęs su dabartine profesija. Prieš dvejus metus jis įgijo ekonometrijos bakalaurą Vilniaus universitete.

„Tai nebuvo pirmasis pasirinkimas. Galvojau apie orlaivių pilotavimo studijas, bet atsisakiau pasvėręs visus pliusus bei minusus. Taip pat svarsčiau studijuoti ir režisūrą, tačiau lietuviškos programos nesudomino, o į užsienį po ilgų svarstymų nusprendžiau nesikelti. Visuomet mėgau skaičius, todėl nusprendžiau studijuoti su jais susijusį dalyką. Taigi pasirinkau Lietuvoje dar ganėtinai retą studijų kryptį – ekonometriją“, – karjeros užuomazgas prisimena pašnekovas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Po studijų p. Lapėnui reikėjo atlikti praktiką. Vėlgi pasitaikė neatitikimų: praktikos metu teko daugiau padirbėti IT srityje. Tačiau viskas išsirutuliojo tik į gera.

„Supratau, kad ši sfera man patinka. Atlikus praktiką darbdavys pasiūlė pasilikti. Ilgai nedvejojau ir sutikau. Per pora metų įgijau patirties IT srityje“, – konstatuoja jaunuolis.

Tačiau vaikinui vis magėjo išbandyti save labai didelėje įmonėje.

„Visą laiką norėjau padirbėti banke ar kredito įmonėje. Mano ir pirmoji darbovietė buvo nemaža: apie 200 darbuotojų, bet rūpėjo vieta, kur sukasi dideli skaičiai ir įvyksta daug verslo procesų“, – pasakoja p. Lapėnas

Galiausiai jaunuolis pastebėjo pokyčius savo socialinio tinklo „Linkedln“ paskyroje.

„Vis daugiau žmogiškųjų išteklių specialistų susirasdavo mane ten. Pradėjo kviesti į darbo pokalbius. Tarp jų buvo ir SEB“, – neseną istoriją prisimena pašnekovas.

Darbo pokalbyje – testas

Prieš tapdamas SEB komandos dalimi, p. Lapėnas turėjo įveikti du etapus.

„Pirmiausia susitikau su žmogiškųjų išteklių specialistu, kurį samdo bankas. Ten pasirodžiau gerai ir mano anketa buvo perduota SEB žmonėms. Tada įvyko antras pokalbis su skyriaus vadovu Jis paaiškino, ką reikėtų daryti, ko iš manęs tikimasi, kokie darbo metodai. Aš apie save papasakojau, pora juokelių įterpiau. Iš karto atradome ryšį. Nustebino, kad priėmė labai šiltai. Jau buvau pripratęs, kad darbo pokalbyje sėdi visi rimtu veidu, niekas net nežiūri tau į akis“, – visiškai skirtingas patirtis lygina p. Lapėnas.

Antrasis etapas jaunuoliui nebuvo sunkus. Nors konkurso kriterijai yra griežti, nė vienas klausimas jo neišgąsdino.

„Kai prisiskaitai, kokios atrankos būna „Google“ ar kitur, tai jau nestebina. Žinoma, reikėjo atlikti testą, kuris tikrino mano žinias, loginį mąstymą. Atsakinėjau į suktus klausimus, ieškojau gero atsakymo tarp keleto panašių. Bandė pagauti. Bet testas nebuvo toks, kad „o Dieve, reikėjo pasiruošti“. Nežinau tikslaus jo rezultato, bet vadovas sakė, kad viskas gerai“, – linksmai pasakoja pašnekovas.

Praėjus maždaug savaitei po pokalbio p. Lapėnas sulaukė skambučio iš SEB. Jam dar kartą buvo išdėstytos darbo sąlygas. „Pasakė, kad bus ir draudimas, ir telefonas, ir kelionės į Švediją. Man būtų užtekę paprasto „labas, ar nori dirbti“. Jau buvau tvirtai nusprendęs, kad jei pakvies, tikrai sutiksiu. O vadovas vis dar bandė įkalbėti“, – šypsodamasis prisimena vaikinas.

Apskritai, jaunuolis sulaukė ne vieno pasiūlymo atvykti į darbo pokalbius. Buvo ir kitų Lietuvos bankų, ir informacinių technologijų įmonių.

„Ne visi sužavėjo. Galbūt ir aš ne visus sužavėjau. Buvo rimtų pasiūlymų, bet SEB pateikė geriausias sąlygas. Patiko jų vertybės, atsiliepimai iš draugų, kurie yra čia dirbę. Iš pradžių buvo baisu pakeisti darbą, bet nusprendžiau surizikuoti. Dabar matau, kad gerai pasirinkau. Esu labai patenkintas“, – konstatuoja pašnekovas.

Apstulbino bendravimo kultūra

Jaunuolis pradėjo dirbti ne iš karto. Pagal įstatymus senojoje darbovietėje jam reikėjo išbūti dar dvi savaites.

Galiausiai prasidėjo darbas SEB grupės paslaugų teikimo centre. Čia kiekvienam naujam komandos nariui skiriamas mokytojas. Šis žmogus supažindina su darbuotojais, įmonės tvarka, į jį visada galima kreiptis pagalbos. Šiltas priėmimas labai nustebino p. Lapėną. Dar vienas vaikinui neįprastas dalykas – grįžtamasis ryšys tarp vadovo ir darbuotojo.

„Gali diena iš dienos klausti, jei kažkas neaišku. Jis pats visada teiraujasi tavo nuomonės, domisi, kaip sekasi. Nėra hierarchijos, kur atėjęs viršininkas akmeniniu veidu pasako tavo užduotis ir išeina. Šiaip niekas čia nesimėto savo titulais ar pozicijom. Bendravimas toks kaip su draugais, su kuriais seniai dirbi. Tai nuramina jaudulį, kuris iš pradžių būna. Sukuria emociškai gerą vietą“, – tvirtai įsitikinęs p. Lapėnas.

Darbo ypatumai

Veikli darbuotojo diena prasideda nuo pokalbio su kolegomis iš Švedijos. Jos metu p. Lapėnas sužino, ką reikėtų keisti ir tobulinti, kokios užduotys laukia. Paprastai joms įvykti skiriama užtektinai laiko. „Nebūna taip, kad dabar sugalvojo ir per valandą reikia atlikti. Apskritai, labai patinka darbiniai susirinkimai su kolegomis. Tada visi aiškinasi problemas, ieško sprendimo būdų“, – veiklos specifiką apibūdina vaikinas.

Jaunasis banko specialistas užsiima duomenų keliavimu tarp sistemų. „Rūpinuosi, kad jie sklandžiai nuo taško A pritaikant verslo taisykles ir reikalavimus atsidurtų taške B. Žinoma, nesklandumų bent kartą per savaitę būna, tai natūralu. Jie įvairūs: nuo praleisto kabliuko siunčiant didelį failą iki nepatenkintos sistemos ar tarpusavyje susipešusių antivirusinių. Mano skyriuje dar nebuvo tokios klaidos, kad dėl jos viskas degtų ir griūtų. Žinoma, aš dar neilgai dirbu“, – pasakoja p. Lapėnas.

Darbuotojų motyvacija banke keliama įvairiais būdais. Visi darbuotojai dalyvauja pelno paskirstymo programoje. Įmonė taip pat stengiasi išlaikyti talentus savo viduje, tad padeda darbuotojams kilti karjeros laiptais pačioje bendrovėje. „Nebus taip, kad esi programuotojas, tai ir programuok“, – rėžia pašnekovas.

Šiltas bendravimas

Banko naujokas sako, kad jo kolegos yra labai draugiški. „Kai tik čia atsidūriau, pasipylė kvietimai išgerti arbatos, pažaisti stalo futbolą, nueiti kažkur po darbo. Jau po savaitės turėjau ne vieną draugą, su kuriais įvairiausiais klausimais galėjau pabendrauti. Nežinau, iš kur tai atsirado. Gal perėmė švedų kultūrą...“, – retoriškai svarsto naujasis SEB komandos narys.

Vaikinas puikiai atsiliepia ir apie skyriaus vadovą. „Oj, jis kaip zefyras“, – skaniai juokdamasis sako p. Lapėnas.

Jaunuolis pabrėžia, kad viršininkas visada atkreipia dėmesį ir į mažus dalykus.

„Klausia, ar reikia kažkokių knygų, ar stalas tinka. Pasiskundžiau, kad kėdė kliba, greitai gavau tvarkingą. Atrodo, smulkmena, bet va, nereikia sėdėti ir kankintis“, – džiaugiasi jaunuolis.

Vaikino nuomone, SEB labai stengiasi sukurti gerą atmosferą tarp darbuotojų. Švenčiami gimtadieniai, vyksta stalo futbolo turnyrai, penktadieniai pasisėdėjimai, pasiplaukiojimai baidarėmis. Besidomintiems sportu yra krepšinio, tinklinio, bėgimo būreliai. Organizuojami vasaros ir žiemos renginiai.

„Stengiamasi, kad darbuotojas ne tik dalyvautų, bet ir padėtų ruošti šias veiklas. Bando išsiaiškinti, kas tau įdomu. Nori su visais supažindinti. Nėra taip, kad pažįsti vieną Petrą, tai su juo ir bendrauk“, – dar vieną pašmaikštavimą įterpia p. Lapėnas.

Paklaustas, kada darbe būna linksmiausia, p. Lapėnas įvardija pasisėdėjimus ir švenčiamus gimtadienius. „Kažkas juk atsineša tortą, o aš juos labai mėgstu. Žinoma, taisyklių irgi yra. Manau, jog pati svarbiausia – elgtis maloniai su bendradarbiais“, – greitai surimtėjęs priduria vaikinas.

Pašnekovas įsitikinęs, kad SEB pagrindinė vertybė – grįžtamasis ryšys.

„Jis išklauso darbuotojus. Rūpinasi jų karjera. Štai jau antri metai gyvuoja programa „SEB IT future professionals“. Ji skirta įvairių programų studentams. Pasiūloma praktikuotis. Taigi galima mokytis ir dirbti. Mano dvi kolegės atsidūrė čia per tą programą. Manau, kad karjeros galimybės SEB labai plačios“, – konstatuoja naujokas.

Nors atrankos kriterijai stiprūs ir kritiški, o pats darbas iš pradžių gali gąsdinti, p. Lapėnas tikrai pasiūlytų šią darbovietę draugams. „Man rekomendavo ir aš jau spėjau rekomenduoti, tai taip pat yra vienas iš būdų šia įsidarbinti“, – neslepia naujokas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Kai verslininkai „apvalgo“ prie stalo sėdinčius kolegas Premium

Nuslėptais mokesčiais ne tik apvagiama valstybė, bet ir sukuriama nesąžininga konkurencija. Ypač didelis...

Gazelė
2022.05.21
Kas šiemet labiausiai motyvuoja Lietuvos darbuotojus

Darbo užmokestis ir stipri komanda yra labiausiai darbuotojus motyvuojantys veiksniai, rodo žmogiškųjų...

Vadyba
2022.05.21
Nuotolinis darbas: kaip motyvuoti, kad tai netaptų mirusių sielų komanda Premium

Dauguma vadovų pritaria, kad visų pirma pats žmogus turi būti motyvuotas, o tada jau galima pagalvoti ir apie...

Vadyba
2022.05.21
VVT pateikė ieškinį dėl darbuotojų sutarčių stabdymo

„Vilniaus viešasis transportas“ (VVT) penktadienį pateikė ieškinį teismui dėl daugiau nei trečdalio...

Vadyba
2022.05.20
Brangi draugystė: premijos už rekomenduotą kolegą dažniausiai pasiteisina, už IT specialistą – auga Premium 2

Įdarbinimo specialistai teigia, kad būdas ieškoti naujų darbuotojų tarp jau esamų kolegų draugų dažniau...

Vadyba
2022.05.20
„SME Finance“ su „SME Bank“ steigia bendrą IT centrą: bus sukurta 50 darbo vietų

Lietuvos finansų technologijų bendrovė „SME Finance“ kartu su neobanku „SME Bank“ įkurs vidinį informacinių...

Vadyba
2022.05.20
Sėskite, du! Neišmoktos projektų valdymo pamokos Premium

Projektas baigtas: vieni laimingi, kiti – nelabai. Nors vis daugiau komandų po visko susėda aptarti...

Vadyba
2022.05.19
„Invega“ paskolos itin daug susidomėjimo iš vežėjų nesulaukė Premium

Pirmadienį baigėsi terminas teikti paraiškas „Invega“ teikiamoms lengvatinėms paskoloms apyvartinėms lėšoms...

Logistika
2022.05.19
Nuo liepos bedarbio statusas – kitaip

Seimas pritarė užimtumo sistemos pertvarkai – ketvirtadienį priimtos tai numatančios atitinkamų įstatymų...

Verslo aplinka
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Seimo komitete pritarta naujai vaiko priežiūros išmokų tvarkai: keistųsi trukmė ir dydis 6

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas iš esmės pritarė Vyriausybės pasiūlytai ir Seimo pradėtai...

Vadyba
2022.05.18
Ispanija ketina suteikti atostogas moterims, kurios patiria didelį skausmą dėl menstruacijų 4

Ispanijos ministrų kabinetas antradienį pritarė įstatymo projektui, numatančiam apmokamas medicinines...

Vadyba
2022.05.18
„Vilniaus Ventos puslaidininkiai“ dėl Kinijos embargo mažina darbuotojų skaičių 6

Puslaidininkių gamybos įmonė „Vilniaus Ventos puslaidininkiai“ planuoja atleisti 38 darbuotojus. Įmonės...

Pramonė
2022.05.17
Siūlote algą vokelyje? Turbūt juokaujate 18

Kol darbuotojai nepradės atsisakyti dirbti įmonėse, kuriose atlyginimo dalis mokama neoficialiai, tol dalis...

Nuomonės
2022.05.17
Psichologiškai pavargęs kolektyvas: kaip kalbėtis su kolegomis ir organizuoti darbą Premium

Rimantė Ribačiauskaitė, „Omnisend“ vykdomoji direktorė, sako, kad prasidėjus pandemijai pajuto poreikį...

Vadyba
2022.05.17
M. Bartuška pradeda dirbti Nyderlandų „Gasunie“: padės statyti du SkGD terminalus 9

Buvęs „Lietuvos geležinkelių“ ir naftos ir SkGD terminalų operatorės „Klaipėdos nafta“ vadovas Mantas...

Vadyba
2022.05.16
„Sodra“: gimstamumui mažėjant, motinystės išmokų gavėjų skaičius išlieka stabilus

Nors gimstamumas Lietuvoje mažėja, motinystės išmokos gavėjų skaičius išlieka panašus. „Sodros“ teigimu, taip...

Vadyba
2022.05.16
Startuolių komandų formavimas: kaip tinkamai pasirinkti ir nepamiršti nusamdytų talentų Premium

Gegužės 26 d. VŽ organizuojamoje Personalo konferencijoje bus apdovanoti TOP 3 darbdaviai bei antrus metus iš...

Vadyba
2022.05.16
Darbo rinkoje toliau auga pasiūlos ir paklausos neatitikimas

Visuose ūkio sektoriuose išaugęs kvalifikuotų darbuotojų poreikis dar labiau išryškino darbo jėgos pasiūlos...

Vadyba
2022.05.16
Darbo pajamų augimas spartesnis nei prieš metus, bet jį pajausti trukdo infliacija

Pirmąjį šių metų ketvirtį infliacija buvo didesnė nei pajamų augimas – kovo mėnesį vidutinis darbo pajamų...

Finansai
2022.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku