„Donbea“ vadovo paieškos ir personalo valdymo scenarijai: be atleidimų neapsieis

Publikuota: 2016-09-01
Tikėtina, kad šiuo metu naujo banko milžino vadovo paieška jau yra galutiniame etape, taip pat jau vyksta esamų darbuotojų įvertinimas, kurie yra tinkamiausi likti naujoje struktūroje. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Tikėtina, kad šiuo metu naujo banko milžino vadovo paieška jau yra galutiniame etape, taip pat jau vyksta esamų darbuotojų įvertinimas, kurie yra tinkamiausi likti naujoje struktūroje. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
 

Bankams DNB ir „Nordea“ paskelbus apie susijungimą, kvapą sulaikė apie 3.100 šiuose įstaigose dirbančių darbuotojų, tarp ir jų vadovai. Iš šalies situaciją stebintys vadovų paieškos ir personalo valdymo specialistai piešia kelis pokyčių scenarijus, kurių nė vienas neapseis be darbuotojų atleidimų.

VŽ rašė, kad naujas bankas milžinas gims anksčiausiai 2017 m. antrąjį ketvirtį, kai bus gauti visi konkurenciją prižiūrinčių tarnybų leidimai ir atlikti kiti pasiruošimo darbai. Naujo banko vadovo paskyrimas yra vienas svarbiausių darbų iki sandorio užbaigimo, tuomet tikėtina, kad prasidės ir naujos darbuotojų komandos formavimas.

Koks tikslas, toks ir vadovas

Informacijos paskelbimas apie planuojamą bankų susijungimas jau yra tam tikra žinutė darbo rinkai, esamiems darbuotojams ir potencialiems naujiems kandidatams, sako Šarūnas Dyburis, vadovų paieškos įmonės „AIMS International Lietuva“ vadovaujantysis partneris.

„Bendroji praktika rodo, kad organizacijų susijungimo atveju, labai dažnai aukščiausio lygio ir antrojo lygio vadovais pasirenkami visiškai nauji žmonės. Tai susiję su tuo, kad nei viena iš dalyvaujančių pusių neįgautų kažkokios lemiamos reikšmės“, – sako p. Dyburis. Anot jo, jeigu būsimo darinio vadovu taptų vienas iš esamų organizacijų vadovų, pavyzdžiui, tarp kandidatų minima „Nordea“ banko vadovė Inga Skisaker, tai antro lygmens vadovų komanda turėtų atsinaujinti iš esmės.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Ši vadovė yra tikrai aukšto lygio, stipri asmenybė ir tikiu, kad ji gali būti svarstoma kaip galima susijungusių bankų vadovė Baltijos šalyse, tačiau yra tam tikri niuansai. Labai dažnai susijungimo atveju jau iš anksto būna sutarta, kas vadovaus naujam dariniui arba pareiškiama, kad naujas vadovas bus ieškomas iš išorės. Šiuo atveju pareiškimas yra netipinis tokioms situacijoms. Todėl gali būti toks variantas, kad oficialiai yra sutarta ieškoti iš išorės, neatmetant vidinių kandidatų galimybės, t. y. jeigu išorėje pavyks surasti stipresnį kandidatą nei p. Skisaker, tokiu atveju bus samdomas išorinis kandidatas“, – svarsto jis.

Kristina Vaivadaitė, vadovų paieškos bendrovės „Pedersen & Partners“ partnerė, mato tris galimus naujo banko vadovo paskyrimo scenarijus.

„Remiantis pasauline bankų susijungimo praktika, pirmas ir ganėtinai dažnas atvejis – vienos iš susijungiančių organizacijų vadovas yra paskiriamas naujo darinio vadovu. Tai dažnai priklauso nuo strateginių tikslų, dominuojančio partnerio, vadovo asmenybės savybių ir t.t. Kitas galimas scenarijus, kuris dažnai pasitaiko, kai jungiasi viename regione veikiančios bendrovės, tai vadovo paskyrimas ne iš besijungiančių organizacijų, o kandidato iš jas valdančių grupių pasirinkimas. Ir trečias galimas scenarijus – naujas vadovas iš išorės. Visi šie scenarijai yra įmanomi, bet žinant, kad bus kuriamas naujas darinys, kuris bus valdomas lygiomis dalimis ir turės naują pavadinimą, tai labai realus yra trečias vadovo paieškos scenarijus“, – svarsto p. Vaivadaitė.

Kita vertos, p. Dyburio nuomone, turint omenyje, kad paskutiniu metu tiek DNB, tiek „Nordea“ ieškojo pirkėjo, labai tikėtina, kad kuriamas naujas, potencialiam investuotojui labiau patrauklus bankas ir pritraukti stiprų vadovą iš išorės dėl to gali būti gana sunku.

„Jeigu šis bankų susijungimas po kurio laiko taps pardavimu, tai tuomet p. Skisaker kandidatūra net sustiprėja. Jeigu yra toks scenarijus, tuomet kuriant naują struktūrą jai vadovauti galėtų vienas iš esamų vadovų arba visiškai nepriklausomas vadovas užsienietis net ne iš Baltijos šalių, bet Skandinavijos regiono“, – svarsto p. Dyburis.

Talentų įvertinimas jau vyksta

„Bendra tokio lygio susijungimų praktika rodo, kad vienas iš svarbiausių darbų šiuo metu yra paskirti vadovą, kuris bus atsakingas už tolimesnį sujungimo procesą ir pačią organizaciją. Aš spėčiau, kad vadovo paieškos procesas jau yra galutiniame etape. Dažniausiai tuo pačiu metu paraleliai yra daromas esamų darbuotojų, ypač antro lygmens vadovų, įvertinimas, turimų talentų identifikavimas. Ši informacija bus svarbi naujam vadovui priimant sprendimą, kurie darbuotojai bus tinkamiausi įgyvendinti naujus strateginius tikslus“, – dėsto p. Vaivadaitė.

Anot jos, pats didžiausias darbas, kurį šiuo metu reikia padaryti – tai sukurti naują struktūrą ir įvertinti, kurie abejose organizacijose esantys talentai labiausiai atitinka naujos organizacijos struktūros lūkesčius. „Naujas vadovas jau turės turėti šią informaciją prieš priimdamas sprendimus dėl personalo“, – pažymi ji.

Tuo tarpu Andrius Francas, personalo paieškos ir atrankos bendrovės „Alliance for Recruitment“ partneris, mano, kad tikėtinas variantas, kad pradžioje bankai dirbs kaip dirbę ir kurį laiką stebės, kurie darbuotojai natūraliai geriau prisitaiko prie naujos organizacinės struktūros ir darbo specifikos. „Todėl pradiniame laikotarpyje galimas veiklos scenarijus ir be darbuotojų atleidimų“, – sako jis.

Pono Dyburio nuomone, tikėtina, kad Konkurencijos taryba leis jungtis šiems bankams, tačiau gali būti įvairių vieną ar kitą šalį proteguojančių sąlygų, pvz., kurį laiką veikti kartu, bet atskirai, vien tam, kad neįvyktų staigūs struktūriniai pokyčiai, pareikalausiantys didelių darbuotojų atleidimų.

„Susijungimų metu visada atsiranda perteklinės funkcijos ir būtina optimizacija net uždarant kai kuriuos fizinius padalinius. Toks ir yra susijungimo tikslas, kad ne tik turėti didesnė duomenų ir klientų bazę, bet ir ieškoti optimizacijos galimybių, o tai reiškia – mažinti darbuotojų skaičių. Kiek tiksliai bus atleidžiama žmonių, pasakyti sunku, tačiau visur kur funkcijos dubliuosis, atleidimų tikrai bus“, – sako jis.

Neskubės palikti gero darbo

Personalo paieškos specialistai jau kuris laikas pastebi darbuotojų judėjimą iš bankinio sektoriaus. „Mano nuomone, tai labiau lemia ne esamų pokyčių nuojauta, bet technologijų skvarba į daugelį dalykų ir bankų siekis kiek įmanoma optimizuoti savo veiklą. Jau yra praėjusi ne viena ir ne dvi bankų optimizacijos bangos, o šis susijungimas yra dar vienas būnas optimizuoti veiklą“, – sako p. Francas.

Nors esamus darbuotojus jau gali pradėti lydėti atsisveikinimo su esama darboviete nuojauta, tačiau pasak p.Vaivadaitės, Skandinavijos kapitalo bankinis sektorius yra vienas iš patraukliausių darbdavių, todėl tikėtina, kad žmonės neskubės išeiti iš darbo nesulaukę galutinio įvertinimo ir pasiūlymo. „Kai vyksta tokie dalykai, yra lengviau pakalbinti bankuose dirbančius žmones pasiūlant jiems kitas pozicijas, tačiau turime patirties, kai jie neskubėjo priimti sprendimo nesulaukę galutinio esamo darbdavio sprendimo“, – sako p. Vaivadaitė.

Šiuolaikiškai valdomos bendrovės, ypač tokio lygio kaip minimi bankai, atleidžiant darbuotojus dažniausiai naudojasi darbuotojų išdarbinimo paslauga. „Todėl tikėtina, kad siekiant sumažinti darbuotojų stresą ir norint juos kuo greičiau sugrąžinti į darbo rinką, darbuotojų atleidimui bus skiriamas didelis dėmesys. Žinant koks gana konservatyvus yra finansų sektorius ir kiek ilgai jame dirba žmonės, tikėtina, kad tarp atleidžiamų darbuotojų bus ilgamečių darbuotojų ir tokia atsakingo darbdavio pagalba jiems bus reikalinga“, – sako jis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Darbo rinkoje toliau auga pasiūlos ir paklausos neatitikimas

Visuose ūkio sektoriuose išaugęs kvalifikuotų darbuotojų poreikis dar labiau išryškino darbo jėgos pasiūlos...

Vadyba
11:13
Darbo pajamų augimas spartesnis nei prieš metus, bet jį pajausti trukdo infliacija

Pirmąjį šių metų ketvirtį infliacija buvo didesnė nei pajamų augimas – kovo mėnesį vidutinis darbo pajamų...

Finansai
11:08
G. Pruskus: į darbą reikia žvelgti kaip į žaidimą Premium

Gediminas Pruskus, nekilnojamojo turto paslaugų grupės „Inreal“ vadovas, šiuo metu bendrovėje integruoja...

Vadyba
2022.05.15
Išbandyti patarimai, kaip įmonei pritraukti užsienio talentų

Aukštos kvalifikacijos specialistų stygius Lietuvoje pastebimas įvairiuose sektoriuose, tad įmonės vis...

Vadyba
2022.05.15
Nedarbas Latvijoje balandį sumažėjo iki 6,5%

Registruoto nedarbo lygis Latvijoje praėjusį mėnesį nukrito 0,3 procentinio punkto, iki 6,5%, pranešė...

Vadyba
2022.05.15
„Air Baltic“ žada įdarbinti 120 pilotų

Latvijos nacionalinė oro vežėja „Air Baltic“ daugiau kaip trečdaliu didina samdomų pilotų skaičių.

Vadyba
2022.05.13
Daugiausiai laisvų darbo vietų – gamybos įmonėse

Balandį darbo ieškantys žmonės galėjo rinktis iš 40.900 laisvų darbo vietų, registruotų Užimtumo tarnyboje –...

Vadyba
2022.05.13
Mažesnis atlygis dirbant iš namų – ar tokia taktika gali ateiti ir į Lietuvą? Premium 26

Viena Londono advokatų kontora pasiūlė darbuotojams galimybę nuolat dirbti iš namų, tačiau šis patogumas...

Vadyba
2022.05.11
„Intrum“ plečia veiklą ir planuoja priimti apie 100 darbuotojų

Tarptautinė kreditų valdymo bendrovė „Intrum“ skelbia, jog diegdama vieningą 24 Europos šalyse veikiantį...

Vadyba
2022.05.11
„Klaipėdos naftos“ valdyboje dirbs K. Švaikauskas

Į valstybės valdomos naftos produktų ir suskystintų gamtinių dujų (SkGD) krovos bendrovės „Klaipėdos nafta“...

Vadyba
2022.05.11
Paskelbti naujausi geriausių gimnazijų ir universitetų reitingai: lyderiai išlaiko savo pozicijas

Ilgamečiai universitetų ir gimnazijų lyderiai išlaiko pirmąsias pozicijas: tarp universitetų pirmauja...

Vadyba
2022.05.11
Siekiama pakeisti sąlygas, kada gali būti suteiktas bedarbio statusas 1

Seimas nusiteikęs nuo liepos pakeisti sąlygas, kada gali būti suteiktas bedarbio statusas.

Vadyba
2022.05.10
Nedarbas Estijoje balandį padidėjo iki 7,2%

Registruoto nedarbo lygis Estijoje per praėjusį mėnesį pakilo 0,1 procentinio punkto iki 7,2% ekonomiškai...

Vadyba
2022.05.10
„Inreal“ grupės vadovas: tvarumas yra azartiškas dalykas Premium

Atėjo laikas, kai vis daugiau girdime apie tvarumą. Įsigilinus į šią sąvoką plačiau, Gediminas Pruskus,...

Vadyba
2022.05.10
Siūloma įteisinti atlygį už studentų praktiką

Visose valstybės arba savivaldos įstaigose, viešųjų paslaugų įmonėse praktiką atliekantiems studentams...

Vadyba
2022.05.09
Nedarbas balandį siekė 9,5%

Registruotas nedarbas Lietuvoje per balandį sumažėjo 0,2 proc. punkto ir siekė 9,5%.

Vadyba
2022.05.09
Kaišiadorių paukštyne neliko beveik 350 darbuotojų 1

Žemės ūkio ir maisto pramonės grupės „Linas Agro Group“ valdomam Kaišiadorių paukštynui pernai lapkritį...

Pramonė
2022.05.07
Vadovų perdegimas: sunku pripažinti, bet svarbu neuždelsti Premium 1

Frazė „perdegė darbe“ per pastaruosius metus, deja, bet tapo suprantama ar patirta daugelio. Tačiau vadovams...

Vadyba
2022.05.07
I. Ruginienė siūlo diskutuoti dėl atlyginimų indeksavimo 5

Inga Ruginienė, ketverių metų kadencijai perrinkta Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK)...

Vadyba
2022.05.06
Pirmą ketvirtį nedarbo lygis siekė 6,3%

Nedarbo lygis pirmąjį šių metų ketvirtį siekė 6,3% – 1,2 proc. punkto mažiau nei pernai tuo pačiu metu.

Vadyba
2022.05.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku