„Cowi“ prezidentas: Lietuvoje tikimės plėstis dvigubai

Publikuota: 2016-05-18
Larsas-Peteris Sobye. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Larsas-Peteris Sobye. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Beveik visame pasaulyje veiklą vykdančios danų inžinerijos paslaugų grupės „Cowi“ prezidentas Larsas-Peteris Sobye giria lietuvius darbuotojus ir tikisi per kelerius metus pajėgas Lietuvoje plėsti dvigubai.

Interviu VŽ p. Sobye teigia nesijaudinąs, kad plėtros planams kelią gali užkirsti Lietuvos talentų trūkumas. „Cowi“ esą daugiau ieško ne IT specialistų, o inžinierių, kurių indėlis į visuomenę, anot p. Sobye, stipriai neįvertintas.

Koks jūsų vizito Vilniuje tikslas?

Pagrindinė priežastis – aptarti su darbuotojais veiksnius, kurie aukščiausiu lygiu veikia pasaulį ir tuo pačiu suteikia galimybių „Cowi“ bei kaip jie daro įtaką mūsų verslui čia Lietuvoje.

Svarbiausia mus paveiksianti tendencija – globalizacija. Pasaulis tampa globalesnis. Jis tampa plokštesnis – sienos nieko nebereiškia. Kita tendencija – urbanizacija. Ji tiesiog klesti.

Vien važiuodamas iš oro uosto iki „Cowi“ biuro (Ukmergės gatvės gale – VŽ), gali pamatyti, kaip vystosi Vilnius. Stovi daug kranų, kyla nauji pastatai, tiesiami nauji keliai. Tai, mano supratimu, ir yra urbanizacija. Ji čia, už mūsų langų. O „Cowi“ tai suteikia progą užsiimti tuo, ką ji labai gerai sugeba.

Aš atvykau čia automobiliu. Panašu, kad Vilnius yra taip išdėstytas, kad žmonėms patogiau vairuoti. Aš tikiu, kad urbanizacijos metu, reikia padėti žmonėms lengviau nuvykti iš taško A į tašką B be automobilio.

Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, tokiose šalyse kaip JAV, reikia sutelkti dėmesį į traukinius, lengvąjį geležinkelį, metro. Šiose srityse „Cowi“ yra numeris vienas. Dėl to urbanizaciją mes laikome pagrindiniu mūsų verslo varikliu.

„Cowi Lietuva“ pernai jau išplėtė paslaugų centrą. O šiemet ketina priimti dar 50 darbuotojų. Kokie grupės tolimesni plėtros planai Lietuvoje?

Čia Lietuvoje aš matau šviesią ateitį. Tikiuosi, kad per ateinančius kelis metus Vilniaus padalinys bus dvigubai didesnis. Lietuvoje „Cowi“ bendrovės sudėtis yra unikali – mes neturime tokios kituose biuruose.

Lietuvoje yra mūsų pagrindinės veiklos padalinys, kuris koncentruojasi į transportą, kelius, tiltus. Norėtume daugiau išvysti darbo su geležinkeliais ir metro. Taip pat Lietuvos inžinieriai dirba su pastatais ir aplinkos paslaugomis. Šias paslaugas mes teikiame savo galutiniams vartotojams.

Tuo pačiu mes čia turime paslaugų centrą – nuo IT iki finansų, žmogiškųjų išteklių ir dizaino. Jis iš Lietuvos veikia „Cowi“ grupės mastu.

Tad Vilniuje yra itin stiprus, tvarus ir tvirtas padalinys. Tikiuosi, kad galimybė dirbti čia tiek pasauliniu, tiek vietos lygmeniu įkvėps daugybę šviesių talentų.

Tačiau pastaruoju metu Vilniuje sparčiai plečiasi ir dygsta nauji IT ir paslaugų centrai ir baiminamasi, kad Lietuvos „šviesūs talentai“ senka...

Aš to nematau. Pataisykite mane, jei klystu, bet aš Lietuvoje regiu daug gabių žmonių. Neieškau vien IT talentų, aš ieškau talentų mūsų versle. Tai yra – aukštos kvalifikacijos inžinierių. Manau, kad tai, ką inžinieriai ir inžinerija bendrai gali duoti ir duoda visuomenei bei pasauliui, yra itin nuvertinama. Čia Lietuvoje yra daug talentingų inžinierių, kurie gali projektuoti tiltus ir pan.

Per 6.000 darbuotojų turinti „Cowi“ padalinį yra įkūrusi Lietuvoje, bet ne kitose Baltijos šalyse? Kodėl pasirinkta Lietuva?

Istorija. Mes Lietuvoje esame jau 20 metų. Anksčiau veikėme ir kitose Baltijos šalyse. Bet bėgant metams ir keičiantis finansinei padėčiai, į Lietuvą visada žvelgėme kaip į labai tvirtą bei techniškai kvalifikuotą šalį. Žinoma, vietinė rinka turėjo pakilimų ir nuosmukių. Per 2008 m. finansų krizę, jūs gavote labai stiprų smūgį. Labai stiprų.

Džiugu matyti, kad dabar atsitiesiate. Žmonės čia turi labai daug įgūdžių, yra labai patikimi. Be to, jie moka daug kalbų. Jūs kalbate lietuviškai, ir angliškai, žinoma. Tačiau negana to, daug kolegų kalba ir norvegiškai, švediškai, net daniškai. Bendrovei kaip „Cowi“, kuri aktyviai veikia Skandinavijoje, tai yra privalumas.

Pernai „Cowi“ grupės pajamos augo 5%, tačiau bendrovei tekęs pelnas smuko ketvirtadaliu. Kokios buvo šio kritimo priežastys?

Pernykščiai metai.. Ech, tai buvo taip seniai! Aš žiūriu į priekį, į dabartį. (Juokiasi – VŽ). Pagrindinė priežastis – mums sunkiai sekėsi veikla Amerikoje ir buvo gan nelengva Švedijoje. Šioje šalyje daugmaž pusė mūsų veiklos susijusi su naftos ir dujų pramone. Visi žinome, kad naftos kainos smuko ir nors poveikis nebuvo milžiniškas, mes jį pajutome.

Nepaisant to, mes tikimės, kad šiemet pasieksime visų laikų aukštumas. Mūsų verslui stimulo suteiks investicijos į infrastruktūrą, energetiką ir pastatus. Mes dirbame su naftos chemijos bendrove, tai yra naftos perdirbėjais, o ne išgavėjais. Tad mūsų klientai nebuvo itin paveikti (naftos kainų – VŽ). Aišku, pernai juos vis vien ištiko šokas. Tačiau praėjusią savaitę lankiau mūsų didžiausius šio sektoriaus klientus ir jų investicijų planai šiuo metu atrodo pozityviai.

Kokios kitos pasaulinės tendencijos daro įtaką „Cowi“ veiklai?

Kaip jau minėjau – nafta. Taip pat, be abejo, Kinija. Ne todėl, kad mes ten turėtume daug projektų, bet dėl to, kad Kinijai lėtėjant, visas pasaulis paskęsta abejonėse. Daugelis mūsų klientų sako: „Ai, palaukime metus ar du“.

Kitas veiksnys – pabėgėliai. Tai vienareikšmiškai daro įtaką mūsų veiklai. Vyriausybės, žinoma, privalo rūpintis pabėgėliais. O tai reiškia, kad šiam tikslui turi būti skirta daug pinigų. Vadinasi, vyriausybės turi perstumdyti lėšas, o tai lemia mažesnes investicijas.

Tačiau atmetus šiuos veiksnius, aš esu labai optimistiškas dėl ateities. Aš matau žymiai daugiau galimybių nei neigiamų dalykų. Nors,be abejonės, pasitaikys keletas menkų problemų, manau, ateinantys pora metų bendrovei ir jos padaliniams bus puikūs.

„Cowi“ dirbate jau 30 metų. Daugeliui Y kartos atstovų tai neįsivaizduojama. Daugelis jų neišbūna bendrovėje ilgiau nei 3 metus. Kaip jūs vertinate tokią situaciją? Ar stengiatės išlaikyti jaunus darbuotojus, ar leidžiate jiems pabėgti?

Jūs visiškai teisi. Aš esu vienas iš dinozaurų. Nedaugelis dabar prie mūsų prisijungusių jaunuolių paseks mano pėdomis ir įgis 30 metų patirtį. Y karta mąsto visiškai kitaip – dėl to mes dabar turime tokį dalyką kaip tvarumas. Jiems patrauklu ne atlyginimas, o tai, kaip bendrovė, kuriai jie dirba, gali daryti teigiamą įtaką visuomenėje.

Aš vadovauju bendrovei, kuri turi tikslą padėti visuomenei, mums visiems gyventi geriau ir patogiau. Tai mes darome kiekvieną dieną. Tad šiuo atžvilgiu, turime pranašumą.

Kita vertus, pažvelkime į dalijimosi ekonomiką – ji reiškia, kad nebėra privačios nuosavybės, automobilio ir pan. Mes nebeesame savininkai. Toks šokinėjimas nuo vienų dalykų prie kitų tapo tiesiog realybe.

Tad aš pripratau stovėti prie registratūros stalo su gėlėmis ir sakyti: „Ačiū tau už tavo laiką, lauksiu, kol vėl tave čia išvysiu. Tikiuosi įgausi žinių kitoje vietoje, tačiau viliuosi, kad vėl čia sugrįši“.

Ir, žinote, kai jie mus palieka, po trejų-ketverių metų grįžta. Mums reikia prie to priprasti. Žinoma, stengiamės darbuotojus išlaikyti kaip galima ilgiau. Ir aš viliuosi, kad jie liks bendrovėje 5, 10 ar 15 metų.

infogr.am::5bcfe097-f999-411b-8e8c-b50c71a9bf17

infogr.am::ae5a599b-dad4-49fd-9e3d-9e998047c3a6

FOTOGALERIJA „Cowi Lietuva“ naujas paslaugų centras ir biuras (67 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Tyrėjai išsiaiškino, kaip pasiekus verslo viršūnę joje išsilaikyti

Užkopti į verslo olimpą yra lengviau nei jame įsitvirtinti. Mokslininkai nustatė, kad nuolatinis budrumas ir...

Vadyba
11:50
Algų aritmetika: šiais laikais jų nekelti išdrįsta tik retas darbdavys Premium 1

Vidutinis darbo užmokestis kasmet kyla apie 9%, bet jis neprivalo būti atspirties taškas darbdaviams tiek...

Gazelė
2020.01.17
20 bendrovių, kurios siūlo nuotolinį darbą visame pasaulyje 2

Galimybių dirbti nuotoliniu būdu kasmet atsiranda vis daugiau. Verslas sumaniai išnaudoja šią tendenciją, nes...

Vadyba
2020.01.16
Vienkartinės premijos darbuotojams: už ir prieš Premium

Kartą per metus už puikius rezultatus darbuotojams skiriamos premijos gali varijuoti nuo keliasdešimties iki...

Vadyba
2020.01.15
„Ignitis grupė“ turi naują Žmonių ir kultūros departamento vadovę 1

Tarptautinės energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ Žmonių ir kultūros departamentui vadovauti pradėjo Renata...

Vadyba
2020.01.15
Tyrimas: 77% darbuotojų mano, kad jų tobulėjimas darbdaviui nerūpi

Beveik visi darbdaviai mano, kad suteikia savo specialistams pakankamai priemonių ir progų nuolat tobulėti,...

Vadyba
2020.01.14
Dvi siuvyklos atleidžia 120, „Olympic Casino“ – 30, Lietuvos paštas – 38 žmones

Veiklą nutraukianti Vilniaus siuvimo bendrovė „Seviga“ atleidžia 80 darbuotojų. Apie grupės darbuotojų...

Vadyba
2020.01.14
Kokia yra skandinavų laimingo gyvenimo paslaptis Premium 3

Laimingiausių šalių gyventojų sąraše pozicijų neužleidžia skandinavai. Pernai Suomija antrą kartą iš eilės...

Vadyba
2020.01.13
Niekas nenori vadovauti Nacionalinei švietimo agentūrai

Švietimo ministerijai nepavyksta rasti rugsėjį pradėjusios veikti vienos svarbiausių švietimo įstaigų –...

Verslo aplinka
2020.01.13
Svarstoma, kaip „Sodrai“ pritraukti pensijų anuitetų specialistų

Antros pakopos fonduose sukauptų pensijų anuitetų mokėjimą nuo liepos ketinant perduoti „Sodrai“, bandoma...

Vadyba
2020.01.13
Tikimybė pritraukti geriausių specialistų priklauso nuo vadovo iniciatyvos Premium

Įmonėms siūlant panašų atlygį ir darbo aplinką, svariu veiksniu, lemiančiu kandidato sprendimą, vis dažniau...

Vadyba
2020.01.13
Pakišos statybose: kerta skaudžiai, o įrodyti sunku Premium 3

Apie žargonu vadinamus „otkatus“ statybos sektoriuje yra girdėjęs daugelis, istorijos keliauja iš lūpų į...

Statyba ir NT
2020.01.13
Klaidų anatomija: kalti prie sienos – prasčiausia strategija Premium

Atrodo, kad pernai didžiųjų pasaulio korporacijų CEO lenktyniavo, kuris už finansinius, organizacijos...

Vadyba
2020.01.13
Įkvepianti praktika: komandos motyvaciją užkuria egzotinėse šalyse

Išlaidų valdymo programinės įrangos bendrovė „Expensify“ turi neįprastą strategiją: kasmet trims savaitėms...

Vadyba
2020.01.11
Išaugusi „Cherry servers“ pakeitė vadovą Premium

Pastaruosius kelis metus Šiaulių bendrovei „Cherry Servers“ vadovavęs Artūras Lazejevas profesiniame tinkle...

Paslaugos
2020.01.10
JK geriausius atlyginimus siūlo finansų specialistams ir medikams

Pasaulinis darbo paieškos tinklalapis „Indeed“ išsiaiškino, kokias pareigas užimantys specialistai Jungtinėje...

Vadyba
2020.01.10
Įmonės akcijos skatina darbuotojus jaustis verslo šeimininkais Premium

Kai darbuotojas kišenėje turi darbovietės akcijų, jis tikrai jaučiasi esąs vienas iš bendrovės šeimininkų.

Vadyba
2020.01.10
Darbuotojai aktyvistai verčia verslą imtis pokyčių Premium

2019-ieji nepagailėjo stichinių nelaimių: potvyniai niokojo Argentiną, ciklonai plovė Indiją, Australijoje...

Vadyba
2020.01.09
Mokesčių našta auga, nes taip paprasčiau skaičiuoti Premium 1

Skaičiuojant sumą, nuo kurios taikomas 32% pajamų mokesčio tarifas, į vieną vietą sudedamos įvairios pajamos,...

Finansai
2020.01.09
Choro „Bel Canto“ vadovas: skirtingų patirčių komanda gali susidainuoti Premium

Nedaug rastume geresnių komandinio darbo pavyzdžių už chorą: iš skirtingų balsų sudaryta profesionalų...

Vadyba
2020.01.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau