Robotai nenori vien dirbti gamyklose

Publikuota: 2015-11-18
Yuya Shino („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Yuya Shino („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
„Verslo žinios“

Gamyklose triūsantys robotai nieko nebestebina. Tačiau robotai veržiasi ir į kitas sritis: mokyklas, ligonines, kariuomenę, mūsų namus. Kristijonas Vasiliauskas, Robotikos akademijos įkūrėjas, pateikia kelis pažangių robotų, veikiančių ne gamybos pramonėje, pavyzdžius.

Pirmasis robotas, praskynęs kelią į žmonių namus, pasak p. Vasiliausko, buvo „Furby“ – 1998 m. sukurtas pūkuotas žaislas vaikams.

„Pabandytume dabar į „Furby“ pažiūrėti: atrodo nieko nedarantis daiktas, erzinantis ir įsijungiantis naktį, kai to mažiausiai tikiesi. Tačiau „Furby“ pasaulyje dabar yra parduota per 30 mln. vienetų ir žmonės pamatė, kad robotai turi potencialo ne tik gamyklose, ne tik laboratorijose, bet ir namuose“, - kalbėjo p. Vasiliauskas konferencijoje „What‘s Next?“.

Taip buityje pradėjo rastis robotai, padedantys mums atlikti neįdomius rutininius darbus. Sparčiai buityje plinta ir robotizuotos žoliapjovės, yra ir langus valančių robotų. O, pavyzdžiui, roboto dulkių siurblio pasaulyje parduota daugiau nei 30 mln. vienetų.

„Įdomu, kad du trečdaliai vartotojų šiems robotams suteikia vardus. Tai parodė, kad robotai turi potencialo, galimybių užmegzti emocinį ryšį su žmonėmis. Jie tampa kaip naminiai gyvūnėliai“, - sako p. Vasiliauskas.

Socialinis linksmintojas

Šį emocinį ryšį nusprendė išnaudoti prancūzų robotų gamintojai „Aldebaran Robotics“, kurie sukūrė pirmąjį robotą pasaulyje, skirtą gyventi su žmonėmis ir būti jų draugu, o ne fizinio pagalbininku.

Japonijoje jau pardavinėjimas „Pepper“ robotas geba atpažinti emocijas ir džiuginti savo sugyventinius.

„Yra unikalu, kai ateini nusiminęs ir tave robota paguodžia, prisijungia prie duomenų bazės ir suranda geriausią patarimą, pagal tuos bruožus, kuriuos mato tavo veide“, - sako p. Vasiliauskas.

Tiesa, „Pepper“ robotas, kuris per porą metų turėtų pasirodyti Lietuvoje, sukėlė etinių klausimų.

„Įdomus faktas, kad kai perki šitą robotą Japonijoje, turi pasirašyti sutartį, jog nesantykiausi su juo jokiais būdais ir neprogramuosi, kad jis būtų tam tikros seksualinės orientacijos“, - teigia p. Vasiliauskas.

infogr.am::infogram_0_pepper-1895241180

Vaikų mokytojas

Kitas tos pačios prancūzų bendrovės kūrinys robotukas „Nao“ vis dažniau naudojamas mokyklose vaikams sudominti. Šis robotas ypač patraukė specialių poreikių turinčius vaikus.

„Tai 2008 m. sukurta dirbtinio intelekto platforma, kuri moko labiausiai pažeidžiamus vaikus – tai autistus ir Aspergerio sindromą turinčius vaikus“, - pasakoja p. Vasiliauskas.

Minėtus sindromus turinčius vaikus traukia technologijos, o p. Vasiliauskas pastebi, kad nemažai didžiųjų technologijų bendrovių, kaip „Microsoft“ ar „Google“, programuotojų taip pat turi šiuos sindromus.

Tiesa, robotikos specialistas taip pat pažymi, kad mokytojo profesija – viena atspariausių automatizacijai. Tad robotai iš mokytojų darbo vietų neatims, o tik praplėstų mokymo galimybes.

infogr.am::infogram_0_nao-6251530130533

Medicinoje - pseudo robotai

Ligoninėse jau kuris laikas darbuojasi „daVinci“ robotas, kuris leidžia nuotoliniu būdu chirurgui daryti minimaliai invazines operacijas.

„Daugybė chirurgų per daugybę metų įgauna neįkainojamos patirties, kurią labai sunku perduoti, bet kitas dalykas, kas nutinka chirugams – jų rankos pradeda drebėti. Tam buvo sukurti tokie medicininiai robotai, kurie panaikina rankų drebėjimą“, - teigia p. Vasiliauskas.

Galima būtų ginčytis, ar toks robotas patenka į tikrų robotų kategoriją, nes vis dėlto jis yra valdomas žmogaus, o ne veikia pats. Nors jį būtų galima išmokyti automatiškai, atlikti paprastas procedūras, kol kas žmonės veikiausiai nepasitikėtų, kad juos robotas operuotų savarankiškai, mano p. Vasiliauskas.

infogr.am:: infogram_0_da_vinci-62706078

Kalnais bėgiojantys robotai

Kita sritis, kurioje robotai turi šviesią ateitį – karo pramonė. Technologijų milžinei priklausanti bendrovė „Boston Dynamics“ yra sukūrusi kelis robotų prototipus, kuriuos gali pasitelkti kariai.

Šie robotai, savo fizine sandara primenantys gyvūnus, bėgioja, tvirtai laikosi ant žemės bei geba vaikščioti nelygiu, kalnuotu reljefu. Kariams šie robotai gali padėti, pavyzdžiui, nešti sunkius krovinius.

infogr.am::infogram_0_spot-765424383125

Pažangiausiam robotui – egzistencinė krizė

Šiuo metu pats pažangiausias pasaulyje humanoidinis (panašus į žmogų) robotas yra „Asimo“, teigia p. Vasiliaukas. „Honda“ kūrinys yra vienintelis dvikojis robotas, gebantis greitai bėgti bei šokinėti.

„Asimo“ robotas kainuoja apie 2,5 mln. USD ir yra robotikos pasiekimų viršūnė. Tačiau vienintelis šio roboto tikslas – pademonstruoti robotikos laimėjimus, sako p. Vasiliauskas. Kuo jis galėtų padėti žmogui – nėra aišku.

„Šis robotas neturi absoliučiai jokios paskirties. Jis realiai nieko nedaro. Jis neturi darbo. Jis yra egzistencinėje krizėje, - teigia p. Vasiliauskas. – Jeigu jūs patiriate egzistencinę krizę ir nežinote, ką daryti su savo gyvenimu, ar kuo būti, - nesijaudinkite. Net ir patiem brangiausiems robotams taip atsitinka. Jis vienu metu gali tiek daug, ir kartu praktiškai nieko.“

infogr.am:: infogram_0_asimo-19914751190

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau