Kaunas ir Vilnius kaunasi dėl Nacionalinio mokslo centro

Publikuota: 2015-11-13
Atnaujinta 2015-11-13 14:28
„Mokslo salos“ Kaune idėją penktadienį pristatė (iš kairės) architektas Jonas Audėjaitis, Kauno vicemeras Povilas Mačiulis, meras Visvaldas Matijošaitis, Kauno technologijos universiteto prorektorė Asta Pundzienė ir verslininkas Vladas Lašas. Indrės Sesartės (VŽ) nuotr.
„Mokslo salos“ Kaune idėją penktadienį pristatė (iš kairės) architektas Jonas Audėjaitis, Kauno vicemeras Povilas Mačiulis, meras Visvaldas Matijošaitis, Kauno technologijos universiteto prorektorė Asta Pundzienė ir verslininkas Vladas Lašas. Indrės Sesartės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM) pakvietus Vilniaus ir Kauno savivaldybes siūlyti Nacionalinio mokslo centro idėjas, Kaunas penktadienį pristato „Mokslo salos“ Nemuno saloje projektą, kurio įgyvendinimui prireiktų apie 23 mln. Eur.

Pirmadienį dviejų didmiesčių savivaldybės savo parengtus projektus pristatys ŠMM. Iki gruodžio pabaigos ministerija priims sprendimą, kuriame mieste bus įgyvendinamas šis projektas.

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis sako, jog „Mokslo sala“, turi atsirasti Kaune, nes antras pagal dydį miestas yra akademinis, Lietuvos, inovacijas kuriančio verslo centras.

„Be to, 100 km spinduliu apie Kauną gyvena 2 mln. gyventojų, kurie per valandą gali pasiekti miestą“, - teigia p. Matijošaitis.

Kaunas jau planuoja savo veiksmus: pirmadienį savo projektą pristato ŠMM, 2016 m. sausį paskelbtų architektūrinį konkursą, birželį pradėtų rengti techninį ir investicinį projektus, spalį pradėtų viešuosius pirkimus, o 2017 m. pradžioje būtų galima pradėti statybas.

„Mokslo centrą Kaune galima būtų pastatyti per metus ir 2018 m. pradžioje būtų atidarymas, - nurodo Kauno meras. – Tuomet jo vaizdą galėtume naudoti ir Kauno atvirutėse“.

Pasak architekto Jono Audėjaičio, svarstant keletą galimų vietų, apsistota ties Nemuno sala.

„Tokiam objektui reikalinga reprezentacinė vieta ir Nemuno sala tam tiktų, čia ir patogus susisiekimas įvairiomis kryptimis. Kurioje tiksliai vietoje būtų statoma šis objektas, paaiškėtų po architektūrinio konkurso“, - pažymi p. Audėjaitis.

Anot Kauno vicemero Povilo Mačiulio, planuojama, jog per metus tokį centrą aplankytų apie 300.000 žmonių (tiek, kiek yra Kaune gyventojų). Vicemero teigimu, apie 70% mokslo centro lankytojų sudarytų miesto svečiai – „tai būtų turistų traukos objektas“.

Planuojama, jog bendras „Mokslo salos“ plotas Kaune užimtų 9.000 kv. m, nuolatinė ekspozicija – 2.500 kv. m. Didžiąją dalį išlaidų, reikalingų tokiam centrui įrengti, sudarytų išlaidos ekspozicijų įrengimui.

Ieškotų verslo pagalbos

„Mokslo salai“ įrengti Kaune miesto savivaldybė nurodo ieškosianti vidinių resursų ir pasitelksianti privačias kompanijas – taip prie projekto įgyvendinimo būtų prisidėta apie 5 mln. Eur suma. Dar 5 mln. Eur tikimasi gauti iš Valstybės investicijų programos, iki 10 mln. Eur europinės paramos, o kadangi Nemuno sala Kaune patenka į Integruotų teritorijų sąrašą, dar bus skirta apie 2,5 mln. Eur.

Teigiama, jog tokio objekto Kaune išlaikymui prireiks kasmet apie 2,5 mln. Eur, kai iš bilietų, komercinių paslaugų bus gauta apie 2 mln. Eur pajamų. „Toks mokslo centras išsilaikytų save ir duotų pajamų“, - teigia idėją pristatę Kauno vadovai. Planuojama, jog bilietas į „Mokslo salą“ kainuotų nuo 6 Eur, užsienyje veikiančiuose tokiuose mokslo centruose bilieto kaina siekia ir 40 Eur.

Nacionaliniai mokslo centrai artimajame užsienyje jau veikia Estijoje, Lenkijoje, o, pavyzdžiui, Japonijoje – jau 25-erius metus.

Astos Pundzienės, Kauno technologijos universiteto prorektorės, teigimu, tokiame Nacionaliniame mokslo centre Kaune būtų pristatomi šalies mokslo ir inovacijų pasiekimai, vyktų interaktyvios pamokos. „Auditorija – pedagogai, moksleiviai, šeimos, vaikai, kad galėtų patys išbandyti, ekspozicija turi būti įdomi ir suaugusiems, ir vaikams. Taip pat čia būtų demonstruojami ir sudėtingesni technologiniai šalies pasiekimai, veiktų virtualūs planetariumai, dirbtuvės“, - kalba prorektorė.

Pasak „Mokslo slėnio“ idėją pristačiusių Kauno vadovų, svarstant, kuriame mieste – Vilniuje ar Kaune – turėtų būti statomas toks Mokslo centras, „nereikėtų labai akcentuoti konkurencijos, reikia žiūrėti, kad Kauno pasiekiamumas iš kitų miestų yra labai geras“.

Verslininkas ir inovatorius Vladas Lašas sako, jog „tokia sala yra sena jo svajonė“.

„Vien šįmet „Elintoje“ mes turėjome virš 1.000 moksleivių grupių. Reikia vaikams parodyti, kokių technologijų turime, pamatyti savo ateitį, suteikti galimybę jiems virtualiai nukeliauti į Marsą, atsispausdinti daiktą 3D spausdintuvu“, - kalba p. Lašas.

Vilnius irgi pasiruošęs

Vilniaus meras Remigijus Šimašius penktadienį VŽ teigia, jog jų komanda taip pat jau turi parengusi Lietuvos mokslo ir inovacijų centro projektą, kurį pirmadienį pristatys ŠMM.

„Tokiame centre Vilniuje būtų mokslo pasiekimai ir inovacijos, pradedant planetariumu ir baigiant molekuline kulinarija. Čia turi būti tai, kuo Lietuvos mokslas gali pagrįstai didžiuotis – ir biochemijos pasiekimais, lazeriais“, - aiškina meras.

Kaip sako p. Šimašius, centro įrengimui sostinėje prireiktų ne mažiau kaip 20 mln. Eur. Prie Nacionalinio mokslo centro Vilniuje įrengimo, anot mero, prisidėtų partneriai – sostinės aukštosios mokyklos, asociacijos, su jais jau aptartos bendradarbiavimo galimybės.

Vilniuje buvo svarstomos keturios vietos, kuriose galėtų būti statomas toks centras, galiausiai nutarta pasirinkti vietą Saulėtekio alėjoje, šalia Vilniaus universiteto bibliotekos. Čia, anot p. Šimašiaus, labai palankios automobilių statymo galimybės – kursuoja ir viešasis transportas, tilptų ir į centrą atvyksiančių lankytojų automobiliai, organizuotų grupių transportas.

„Vilnius yra labai geroje vietoje, ir toks mokslo centras turėtų būti statomas sostinėje. Kol kas su Kaunu mes konkuruojame dėl vietos. O tuomet, kai jau bus nuspręsta, kuriame mieste jis bus statomas, tada jau reikės bendradarbiauti, nes jame bus pristatomi visos Lietuvos mokslo pasiekimai“, - komentuoja Vilniaus vadovas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
ES finansavimo bangos stumdo aukštąjį mokslą Premium

Lietuvos universitetų tinklas, kaip žinoma, išgyvena ne pačius geriausius laikus: studentų mažėja,...

Technologijos
2018.06.21
Musko įmonė „Boring Co“ Čikagoje statys greitaeigę susisiekimo sistemą 7

Elono Musko „Boring Co“ buvo pasirinkta greitaeigės susisiekimo sistemos, sujungsiančios Čikagos centrinį...

Transportas
2018.06.14
„Siri“ ir HDTV išradėjas: neprašykite darbuotojų elgtis kūrybiškiau Premium 2

Curtiso Raymondo Carlsono vadovaujamos komandos sukūrė vėliau technologijų milžinės „Apple“ nupirktą...

Technologijos
2018.06.14
Elektrobusai Lietuvoje: perka, bet prioritetas tenka dyzeliui Premium 3

Lyderiaujant Kinijai, elektra varomi autobusai sparčiai plinta pasaulio didmiesčiuose. Lietuvą į pažangiu...

Transportas
2018.06.14
Išmaniojo trintuvo kūrėjai gavo naują investiciją Premium 1

Startuolis „Millo Appliances“, sukūręs ir užpatentavęs išmanų maisto ir gėrimų trintuvą, pritraukė 453.000...

Technologijos
2018.06.12
Verslo idėjoms stalčiuje ne vieta: kaip jas įgyvendinti Premium

Daugelis smukiųjų verslininkų mano, kad bendro darbo su mokslu gali siekti tik stambios įmonės. Ir klysta,...

Technologijos
2018.06.08
„Lietuvos energijos” įsteigtas fondas atliko pirmąsias investicijas 7

Rizikos kapitalo fondų valdymo bendrovės „Contrarian Ventures“ Išmaniosios energetikos rizikos kapitalo...

Technologijos
2018.06.07
Pokalbis su Šikšniu: lietuviško mokslo nėra Premium 5

Mokslo pasaulyje valstybių sienos seniai ištrintos. Reikėtų su tuo galutinai susitaikyti ir konkuruoti...

Technologijos
2018.06.07
Prognozuojamas geresnis Lietuvos pasirengimas technologiniams pokyčiams

Lietuvos pasirengimas technologiniams pokyčiams turėtų būti geresnis nei 2013–2017 m. laikotarpiu. Tokią...

Technologijos
2018.06.06
Lietuviškas startuolis gavo 1,25 mln. USD investiciją 8

Sveikos gyvensenos bendrovė „OME Health“ pritraukė 1,25 mln. USD rizikos kapitalo investiciją.

Technologijos
2018.06.05
Seimas pradeda svarstyti Technologijų ir inovacijų įstatymą Premium

Technologijų ir inovacijų įstatymo projektas dar tik stumiasi kelią į Seimą, o dėl jo jau nesutaria...

Technologijos
2018.06.05
1 mln. USD norvegų premija – Virginijui Šikšniui ir dar dviems mokslininkėms Premium 3

Norvegijos tiksliųjų ir humanitarinių mokslų akademija paskelbė 2018 m. Kavli premijos laureatus.

Technologijos
2018.05.31
Kriptovaliutų reguliavimas: kaip nenužudyti idėjų Premium

Kriptovaliutų rinkos reguliavimo ir norima, ir bijoma. Sukčiavimo atvejų sumažinimas būtų naudingas,...

Technologijos
2018.05.31

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau