Naujovių likimas – atlaikyti šnairavimą

Publikuota: 2015-11-10
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

„Uber“ atėjimas į Lietuvą ir mūsų šalyje paskatino diskusiją dėl vadinamųjų dalijimosi ekonomikos bendrovių reguliavimo. Pasak Jyrki Kataineno, EK viceprezidento, ar tikrai taisyklės, kurios dabar galioja, yra geriausia, kas gali būti?

Jaunos bendrovės, kurios tik ir taikosi sugriauti nusistovėjusią tvarką, tokius klausimus kelti paskatino viso pasaulio vyriausybes, nes daugeliu atveju nauji verslo modeliai netelpa į dabar egzistuojančius reguliavimo mechanizmus. Dėl to Prancūzijos, Ispanijos ir kitų šalių taksistai taip piktinasi nelygiomis konkuravimo su „Uber“ sąlygomis. Taksistai pyksta, nes „Uber“ vairuotojams nereikia plafonų, licencijų, draudimo, specialaus automobilių žymėjimo ir kt. taksi veiklai įprastų ir nemažai kainuojančių dalykų.

Jei paklaustume turizmo ir apgyvendinimo srities atstovų, jie veikiausiai panašios kritikos pažertų „Airbnb“. Turbūt išgirstume, kad per šią interneto platformą apgyvendinimo paslaugas perkantys keliautojai smarkiai rizikuoja, nes „Airbnb“ veikla nereguliuojama ir niekas neužtikrins saugumo bei kokybės. Lyg viena po kitos bankrutuojančios kelionių agentūros sugebėtų užtikrinti saugumą ir kokybę...

„Kova su „Uber“ panaši į viduramžiais vykusią kovą su spauda, – neseniai pareiškė Elzbieta Bienkowska, Bendrijos pramonės ir vidaus rinkos komisarė. – Tai ne problema, o tiesiog naujas verslo modelis.“ Gryna tiesa. Ir palyginimų, beje, nereikia ieškoti tolimoje praeityje. Spauda ir dabar tarsi veidrodis atspindi besikeičiantį gyvenimą. Skaitmeninės medijos ir socialiniai tinklai atima iš laikraščių pajamas, bet mes juk nebandome stabdyti interneto plėtros, mes priimame siūlomas jo galimybes ir bandome prisitaikyti, panaudoti internetą savo labui.

Tai daro ne tik laikraščių leidėjai. Štai šiemet po 14 metų vaikų ir jaunimo knygų leidykla „Vyturys“ atgimė skaitmeninės bibliotekos internete pavidalu. O „Alma littera“ grupė paleido savo e. knygų parduotuvę ir skaitymo programėlę išmaniesiems įrenginiams „Milžinas“. Leidėjai ir rašytojai tikri, kad spausdintas žodis dar daugelį metų nedings, bet tai nėra priežastis ignoruoti naujas tendencijas ir verslo modelius. Tų, kurie ignoruoja ateitį arba bando ją stabdyti, laukia „Kodak“ likimas. Ši istorija, nors nuvalkiota, puikiai atspindi grėsmę. Ši kompanija pirmoji pasaulyje sukūrė skaitmeninį fotoaparatą, bet nedrįso jame sumontuoti skaitmeninių duomenų kaupiklių, nes pabūgo, kad tai pražudys įmonės juostelių verslą. Ir kur dabar fotografijos juostelės ir pati „Kodak“?„Vikipedijos“ įrašuose prie žymos „fototechnikos istorija“...

„Dalijimosi ekonomika auga ir siūlo daug naujų darbo vietų bei investicijų. Reikėtų bendros politikos šiuo klausimu“, – sako p Katainenas. Išties vadinamosios dalijimosi ekonomikos iškilimas – jau faktas. Interneto platformų, į vieną vietą sutraukiančių paslaugų teikėjus ir pirkėjus, yra beveik visose ūkio sektoriuose. Tokios dalijimosi automobiliais bendrovės kaip „Uber“ ar „CityBee“ griauna taksi paslaugų verslo modelį, „Airbnb“ pakeitė apgyvendinimo paslaugų rinką, maisto pristatymo platformos, kaip „lėkštė“ ar „foodout“, siūlančios restoranams ir užkandinėms dalytis išvežiotojų paslaugomis, irgi jau išsikovojo vietą rinkoje.

Vardyti galima be galo, bet išvada ta pati – progresas yra nesustabdomas. Tad gal ne bandykime jį stabdyti, o pasiruoškime. Juk interneto platformos – bendrosios skaitmeninės rinkos, kurią sukurti taip siekia dabartinė EK, dalis. Galime priminti: Briuselis skaičiuoja, kad sukūrus bendrąją Europos skaitmeninę rinką į Bendrijos biudžetą kasmet papildomai įkristų apie 415 mlrd. Eur.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kauno savivaldybė tapo „Mokslo salą“ valdysiančios įstaigos dalininke

Kauno savivaldybės taryba antradienį nusprendė tapti dalininke viešosios įstaigos, kuri valdys Kaune kuriamą...

Mokslas
2018.10.14
Vyriausybė pritarė profesinių mokyklų pertvarkai

Vyriausybė trečiadienį pritarė profesinių mokyklų pertvarkai iš biudžetinių įstaigų į viešąsias įstaigas.

Mokslas
2018.10.10
Nobelio chemijos premija  – už fermentų evoliuciją 3

Trečiadienį Stokholme paskelbti trečiosios Nobelio premijos laureatai. Už pasiekimus chemijos mokslo srityje...

Mokslas
2018.10.03
Nobelio fizikos premija skirta trims mokslininkams 2

Antradienį Nobelio premijų žiuri Stokholme nusprendė apdovanojimą už pasiekimus fizikos srityje skirti trims...

Mokslas
2018.10.02
Nobelio medicinos premija – už naują vėžio terapijos būdą 1

Šiemet Nobelio fiziologijos ir medicinos premija atiteko amerikiečiui Jamesui P. Allisonui ir japonui Tasuku...

Laisvalaikis
2018.10.01
Vyriausybė palaimino LEU rūmų perdavimą Vilniaus kolegijai

Vyriausybė trečiadienį pasitarime pritarė centrinių Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) rūmų perdavimui...

Statyba ir NT
2018.09.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau