Dargis: niekinga klausti, kurių specialistų reikės

Publikuota: 2015-10-29
Robertas Dargis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Robertas Dargis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Skaičiuojama, kad po poros metų Lietuvoje trūks kelių tūkstančių IT specialistų. Tačiau svarstyti kiek ir kokių sričių specialistų reikės ateityje, yra netikslinga, o reikia nuo mažens ruošti universalių įgūdžių turinčius asmenis, mano Robertas Dargis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas.

„Man yra juokingas toks specialistų pastatymas vieno prieš kitą: kurių reikia dabar – tokių ar kitokių? Pats klausimo kėlimas yra švelniai tariant niekingas“, - kalbėjo p. Dargis diskusijoje „Ateities formulė: kokie protai reikalingi klestinčiai valstybei?“, kurią organizavo Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas.

Norint užtikrinti Lietuvai sėkmingą ateitį, reikia žmones profesiniam gyvenimui pradėti ugdyti ne universitete ir net ne mokykloje, o šeimoje, mano p. Dargis.

„Šeima yra pirma ląstelė, kurioje yra pradedamas ugdyti žmogus. Mokslininkai patvirtino, kad didžiausią įtaką žmogaus elgsenai, kūrybai, supratimui apie pasaulį daro pirmieji trys metai“, - sako LPK vadovas.

Anot jo, žmogaus ugdymas ir švietimo sistema turi tapti svarbiausiu valstybės aspektu dėl besikeičiančios aplinkos.

„Perversmai, kurie vyksta šiandien parodė, kad pokyčiai pasaulyje, ypatingai susiję su skaitmena, mums visiškai pervertė supratimą, kurį mes turėjome prieš dešimt metų“, - mano p. Dargis.

Anksčiau tie, kurie turėjo daug žaliavų, naftos atsargų, galvojo, kad jų gyvenimas aiškus, o vienintelė problema buvo – kaip išleisti pinigus, pasakoja LPK prezidentas. Jo teigimu, dabar pasaulis apsivertė aukštyn kojomis.

„Pasaulis, pasirodo, pasikeitė į žmogaus kūrybingumo ir talento pusę. Šiandien valstybės jau supranta, kad didžioji stiprybė yra talentingi žmonės. Šiandien ne vienoje konferencijoje girdime, visi pabrėžia, kad būtent talentų suradimas, jų ugdymas yra sėkmės pagrindas valstybės gėrovės ateičiai“, - teigia p. Dargis.

Devalvuota mokytojo profesija

Jis priduria, kad būsimieji darbuotojai turi būti aprūpinti ne tik specifinėmis žiniomis, bet įgūdžiais, kurie leis išlikti sparčiai kintančioje aplinkoje. Šių įgūdžių turi suteikti ne tik šeima, bet ir mokykla.

„Ji turi iš esmės suformuoti tuos dalykus, kurie neišvengiamai bus reikalingi visą gyvenimą“, - teigia vadovas.

Tarp įvardytų reikalingų įgūdžių: kritiškas mąstymas, kūrybingumas, žinių pritaikymas. Jo nuomone, Lietuvos švietimo sistema šių įgūdžių kol kas nesugeba suteikti.

„Mokykla bei universitetai neretai apsiriboja tik žinių perteikimu. Klausimas yra visai kitas: ką su tomis žiniomis daryti? Šiandien turbūt mokykloje šio įgūdžio vaikai gauna mažiausiai“, - sako p. Dargis.

LPK prezidentas kalba, kad vaikus reikia išmokyti, ką besikeičiant situacijai daryti su turimomis žiniomis bei priimti sprendimus. Tačiau tam reikia kitokių mokytojų, kurių ruošimo situacija šiandien Lietuvoje yra kritiška.

„Niekas nestoja būti mokytojais. Mes esame visiškai devalvavę mokytojo profesiją. Tad jeigu galvoti, ką reiktų valstybei daryti šiandien, tai visų pirmą, koncentruotis į mokytojų ruošimą. Antra, pakeisti mokymo sistemą ir ugdyti reikalingus įgūdžius, kurių reikės“, – įsitikinęs p. Dargis.

Galiausiai, vadovas teigia, kad reikia keisti ir aukštojo mokslo sistemą, kurioje universitetinis išsilavinimas, kaip ir mokytojo profesija, yra nuvertėjęs.

„Universitetai turėtų būti aukščiausia mūsų švietimo sistemos grandis. O juk daugeliui darbų, kuriuos atlieka žmonės šiandien mūsų įmonėse ar valstybės sektoriuje, užtenka tiktai gero koleginio išsilavinimo“, - sako LPK prezidentas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Į profesines mokyklas priimta daugiau stojančiųjų

Šiemet į profesinio ugdymo mokyklas per pagrindinį priėmimą priimta daugiau stojančiųjų nei pernai – šiemet...

Mokslas
2018.08.14
Darželinukams ir moksleiviams nuo rugsėjo stiklinė pieno bus privaloma 28

Nuo rugsėjo darželių ir mokyklų valgiaraščiai vaikams turės keistis.

Mokslas
2018.08.13
Į kunigų seminarijas priimta mažiau naujokų 2

Šiemet į Vilniaus, Kauno ir Telšių kunigų seminarijas priimta 11 jaunuolių.

Mokslas
2018.08.12
Rugsėjo 1–oji nukeliama 2

Kadangi šiemet Mokslo ir žinių diena – Rugsėjo 1-oji – bus šeštadienį, tai mokslo metų ir ugdymo proceso...

Mokslas
2018.08.07
Klaipėdoje ketinama auginti krevetes

Artimiausioje ateityje restoranuose, o gal ir prekybos centruose gali atsirasti Lietuvoje užaugintų vienų...

Agroverslas
2018.08.03
Pokyčių bankuose daug, Europa inicijavo dar didesnius 5

Inovacijos didiesiems bankams buvo svarbios visuomet, tačiau pastaraisiais metais mūsų šalyje prasidėjo...

Finansai
2018.08.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau