6 tendencijos ateities korporacijoms

Publikuota: 2015-10-23
Natalijos Seliverstovos („RIA Novosti“\„Scanpix“) nuotr.
Natalijos Seliverstovos („RIA Novosti“\„Scanpix“) nuotr.
„Verslo žinios“

Nauji, dažniausiai technologiniai, verslai kaupia vis didesnį kapitalą ir turtais drąsiai konkuruoja su dešimtmečius, o kartais ir šimtmečius gyvuojančiomis korporacijomis. Panašu, kad joms teks veikti pagal pradedančiųjų diktuojamas taisykles arba susitaikyti su mažėjančia grąža.

Iš tiesų, finansų pradedantieji tradicinius bankus nebijo pavadinti nukriošėliais, kurių era greitai pasibaigs. Elektroniniai prekių pardavimo verslai skaičiuoja vis didesnį kapitalą ir fizines parduotuves stumia į šešėlį, o paslaugoms teikti pasitarnauja dalijimosi ekonomika. Žurnalas „Fortune“ išskiria 6 ateities korporacijų tendencijas.

Nereikės fizinio kapitalo

„Alibaba“ rinkoje vertinama kaip brangiausia mažmeninės prekybos įmonė pasaulyje, tačiau tam ji neturi nei vienos parduotuvės ar sandėlio. „Airbnb“ yra didžiausias nakvynės paslaugų tiekėjas, tačiau nevaldo jokio nekilnojamojo turto, o „Uber“, neturėdama nei vieno automobilio, yra stambiausia žmonių pervežimo paslaugas siūlanti bendrovė. Visos šios įmonės sėkmę pasiekė sukurdamos inovatyvius verslo modelius ir struktūras, pasitelkdamos informacines technologijas, tačiau net nesistengdamos turėti patį geriausią fizinį kapitalą, kuris tradicinėms įmonėms buvo viena iš esminių sėkmės detalių.

Žmogiškieji ištekliai taps svarbesni nei bet kada anksčiau

Turimų pastatų ir įrangos reikšmei traukiantis į antrą planą, darbuotojų vaidmuo taps dar svarbesnis. Dabar galima pasakyti, kad jie yra reikšminga įmonių dalis, ateityje dirbantys asmenys ir bus viskas, kuo bendrovė operuos, todėl dėmesys darbuotojams tik augs.

Keisis įdarbinimo formos

Pasaulyje plinta dalijimosi ekonomikos principas, kuris verslams leidžia turėti mažiau darbuotojų, o samdyti atskirus specialistus tam tikriems darbams atlikti. Johnas Chambersas, buvęs IT bendrovės „Cisco“ generalinis direktorius, sako, kad tai iš esmės sumažins darbuotojų skaičių.

„Greitai pamatysite milžiniškas įmones, kurios turės tik du darbuotojus – bosą ir informacijos vadovą“, – prognozuoja p. Chambersas.

Sunkės kova dėl išlikimo, o laimėtojai pasiims daugiau

Nauji verslo modeliai atneša daug naudos jų kūrėjams, tačiau sugriauna visą prieš tai veikusios industrijos procesą ir joje dirbusias įmones verčia sekti iš paskos arba nykti. Tai matome žvelgdami, pavyzdžiui, į kompanijos „Uber“ atvejį.

„Technologijų ir jomis paremtos įmonės sunaikins daugiau grąžos galimybių savo konkurentams nei sukurs sau“, – dėstoma „McKinsey Global Institute“ pranešime.

Korporacijos gyvuos trumpiau

Į didžiausių savo sektoriuose bendrovių sąrašą „S&P 500“ patenkančių įmonių vidutinis amžius 1958 m. buvo 61–eri, dabar jis siekia 20 m. ir toliau mažės. Didieji žaidėjai rinkoje keisis dažniau, padaugės ir užsidarymų.

Intelektinė nuosavybė netenka ribų

Didelę dalį šiuolaikinių bendrovių vertės sudaro joms priklausanti intelektinė nuosavybė. Todėl turės būti išspręstos su patentų gavimu skirtingose valstybėse susijusios problemos ir iš to ateinantys skirtingi mokesčiai. Galimybės patentuoti intelektinius sprendimus vis labiau praras valstybių ribas ir bus orientuotos į globalią rinką, o turimi patentai taps vis stipresniu įrankiu korporacijoms konkuruojant tarpusavyje.

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau