Pasaulis 2030-aisiais

Publikuota: 2015-10-06
Gary Camerono („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Gary Camerono („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
„Verslo žinios“

Slides reikia tepti vasarą, sako liaudies išmintis, o britų futurologas Jamesas Bellini siūlo ateičiai ruoštis šiandien ir jau dabar stebėti, kaip pasaulis atrodys 2030 metais.

„Klaidinga manyti, kad ateitis yra tai, kas nutinka kitiems žmonėms, kitoms organizacijoms. Klaida galvoti ir tai, kad ateitis įvyks kažkada liepos mėnesį, 2020 m.“, - kalbėjo p. Bellini, Vilniuje vykusioje ateities konferencijoje „ISM Futurity“.

Šis klaidingas mąstymas verslui gali skaudžiai atsiliepti. 52% bendrovių, kurios 2000 m. pateko į „Fortune 500“ didžiausių JAV bendrovių sąrašą, šiandien jau nebeegzistuoja.

Dalis jų buvo nupirktos ar susijungė su kitomis bendrovėmis, tačiau kita dalis tiesiog nespėjo paskui pokyčius, teigia p. Bellini.

Norint spėti, reikia nebijoti visiškai keisti veiklą, mano jis. Pavyzdžiui, amerikiečių bendrovė „General Electric“ įsikūrė XIX amžiuje kaip energetikos bendrovė. Tačiau metams bėgant „General Electric“ taip diversifikavo savo veiklą, kad šiuo metu „Fortune 500“ sąraše ji įvardinama kaip finansų bendrovė.

Tam, kad verslas nestovėtų vietoje ir spėtų užbėgti pokyčiams už akių, p. Bellini, remdamasis įvairiais tyrimais, siūlo žvilgtelėti į pasaulio 2030-aisiais paveikslą.

Vienišų namų ūkių bumas

Visą XX-ą amžių įvairūs produktai bei paslaugos buvo taikomi prie šeimų namų ūkių, tačiau panašu, kad tai turės pasikeisti. Per artimiausius penkiolika metų sparčiausiai augsianti namų ūkių rūšis bus vienišų asmenų namų ūkiai. Skaičiuojama, kad 2030-aisiais tokių namų ūkių pasaulyje bus apie 480 mln. vienetų. 2012 m. jų tebuvo apie 280 mln. vienetų.

Pasaulio BVP 2030 m. bus beveik dvigubai didesnis nei dabar ir sieks 147 trln. USD (pagal 2013 m. kainų lygį) O vienas pasaulio žmogus vidutiniškai išleis 13.620 USD (pagal 2013 m. kainų lygį).

Interneto vartotojų skaičius nuo 3,2 mlrd. pakils iki 4,8 mlrd. Tuo tarpu mobiliųjų telefonų skačius pasaulyje pasieks 10,1 mlrd. vienetų.

Šiandien skaičiuojama, kad pasaulyje yra apie 7,5 mlrd. mobiliųjų įrenginių (įskaitant ne tik mobiliuosius telefonus, bet ir, pavyzdžiui, planšetes).

infogr.am::infogram_0_2030_metai-721071

Demografinės ypatybės

Laikotarpyje nuo 2014 iki 2030 metų gims 2,4 mlrd. kūdikių, o pasaulio populiacija išaugs iki 8,4 mlrd. žmonių. Trys iš penkių pasaulio piliečių 2030 m. gyvens miestuose. O 54% populiacijos gyvens Azijos Ramiojo vandenyno regione.

Vidutinis pasaulio pilietis 2030 m. pasens maždaug dvejais metais ir pasieks 34 metų amžių. Pasaulio jaunystę daugiausia palaikys jauna Afrikos populiacija. Tuo tarpu Europoje bei kituose išsivysčiuose kraštuose vyraus priešinga – populiacijos senėjimo – tendenecija. Anot p. Bellini, pirmasis Europos pilietis, kuris nugyvens iki 135 m., jau yra gimęs.

Augantis ilgaamžiškumas iš esmės pakeis sveikatos priežiūros sektorių. Prognozuojama, kad 80% dabartinių vizitų pas gydytojus pakeis automatizuoti sveikatos patikrinimai.

2030 m. turėtume išvysti primuosius reguliarius turistinius skrydžius į kosmosą. Ponas Bellini teigia, kad kosminiu turizmu pirmiausia užsiims Kinijos bendrovės.

Problema, kuri išryškės 2030 m., bus augantis maisto stygius. Skaičiuojama, kad per artimiausius 15 metų pasaulinė paklausa maistui išaugs 40%.

Technologijų sprogimas

Nors besikeičiantis pasaulis kels naujų iššūkių, tačiau taip pat iki 2030 m. bus sukurta neregėtas technologijų, kurios galbūt padės jas išspręsti.

„Per ateinančius 10-15 metų mes pamatysime daugiau revoliucinių technologijų bei išradimų nei per visą XX amžių“, - sako p. Bellini.

Pagreitį įgaus ir jau egzistuojančios technologijos, pavyzdžiui, 3D spausdinimas. Skaičiuojama, kad 2030 m. penktadalis pastatų bus spausdinama trimačiais spausdintuvais. O net 90% restoranų naudos spausdintuvus maisto gamyboje.

2030 m. turėtume išvysti ir primuosius reguliarius turistinius skrydžius į kosmosą. Anot p. Bellini juos pirmiausia pradės vykdyti Kinijos bendrovė.

Paradoksalu, tačiau didžiausią proveržį atsinaujinančių išteklių gamyboje demonstruos Persų įlankos šalys. „Citigroup“ skaičiuoja, kad 2030 m. Saudo Arabija jau nebeturės pigios naftos, skirtos eksportui.

Prekybos kelių kaita

Toliau augant Kinijos ekonomikai prekyba jūrų keliais iki 2030 m. išaugs nuo 9 mlrd. tonų per metus iki 19-24 tonų. Tuo tarpu Kinijai priklausančių pasaulio prekybos laivų dalis išaugs nuo 15% 2010-aisiais iki 24% 2030-aisiais.

Taip pat Pietų šalims tampant vis turtingesnėms, išryškės naujas prekybos kelias „Pietūs-Pietūs“, teigia banko HSBC analitikai. Šis kelias sujungs Aziją, Artimuosius Rytus, Afriką bei Lotynų Ameriką.

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau