Vizos „startuoliams“: Nyderlandų patirtis

Publikuota: 2015-10-02
Thomas Claessensas, Nyderlandų Imigracijos ir natūralizacijos biuro vyr. patarėjas: „Mūsų tikslas kitąmet išduoti jau 100 leidimų startuoliams“Juditos Grigelytės nuotr.
Thomas Claessensas, Nyderlandų Imigracijos ir natūralizacijos biuro vyr. patarėjas: „Mūsų tikslas kitąmet išduoti jau 100 leidimų startuoliams“Juditos Grigelytės nuotr.
„Verslo žinios“

Lietuva dar tik svarsto, ar verta supaprastinti migracijos procedūras mūsų šalyje kurtis norintiems „startuoliams“ iš ne ES šalių. Tuo tarpu kai kurios kitos šalys tą jau yra padariusios ir gaudo tokio sprendimo naudą. Viena iš jų – Nyderlandai.

„Nyderlanduose vizos užsienio verslininkams išduodamos jau daug metų, tačiau norint jas gauti, reikia jau turėti verslą. Tai barjeras startuoliams, kurie verslo dažniausiai dar neturi. Tačiau jie turi inovatyvių, vertingų idėjų, kurias gali atnešti į įmones, produktus. Tad pernai mūsų vyriausybė nusprendė, jog reikia įvesti startuolių vizą ir palengvinti galimybes ateiti į šalį inovatyvioms pradedančioms įmonėms“, – šiandien sostinėje Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro surengtoje konferencijoje „Verslo ir investicijų pritraukimas į Lietuvą: migracijos ir migracijos politikos vaidmuo“ pasakojo Thomas Claessensas, Nyderlandų Imigracijos ir natūralizacijos biuro vyr. patarėjas.

Nyderlanduose startuolių vizos verslininkams iš ne ES šalių buvo pradėtos išduoti nuo šių metų sausio 1 d.

„Iki šiol gauta 60 paraiškų, išduota 20 leidimų laikinai gyventi Olandijoje, 20 paraiškų atmesta, 9 laukia patvirtinimo. Galvojame, kad pradžia gera“, - pirmųjų devynių mėnesių rezultatus komentuoja p. Claessensas.

Mentorius - svarbu

Pasak jo, „startuoliams“, kurie atitinka keliamus reikalavimus, išduodamas laikinas leidimas metus laiko gyventi šalyje ir kurti joje inovatyvų verslą.

„Norėdamas gauti tokį leidimą – startuolio vizą, verslininkas turi atitikti tam tikras sąlygas, tarp kurių yra reikalavimas turėti Nyderlanduose patikimą mentorių, - pvz, universitetą, organizaciją, verslo angelą ar pan., kuris padės, skirs pinigų ar laiko, kad per tuos vienerius metus, kuriuos gyvens mūsų šalyje, verslininkas čia įkurtų verslą“, - pasakojo svečias.

Verslas, kurį ketina kurti pareiškėjas, būtinai turi būti inovatyvus.

„Tai turi būti kažkas naujo – tai, ko dar nėra Nyderlanduose, ko mes patys dar neišradome: inovatyvi paslauga ar produktas, arba naujos rinkodaros technologijos ar pan. Taip pat startuolis privalo registruotis Nyderlandų prekybos rūmuose, bei turi turėti pinigų, už kuriuos galėtų metus gyventi Nyderlanduose“, - sąlygas vardija p. Claessensas.

„Startuolis“ Nyderlandų Vyriausybės institucijoms turi pateiktą veiklos planą, ką jis veiks pirmuosius metus šalyje.

„Paprastai, jei startuolis Nyderlanduose turi mentorių – universitetą, verslo angelą ar pan., - problemų gauti vizą nekyla“, - teigė p. Claessensas.

Prašymas spartuolio vizai gauti Nyderlanduose kainuoja 307 Eur. „Mūsų šalyje tai nedidelė kaina“, - sakė jis.

Jei viskas tvarkoje, verslininkas gauna leidimą 1 metus gyventi šalyje. „Tuos metus jis gali gyventi Olandijoje, čia dirbti, ir stengtis užsukti savo verslą“, - pasakojo pranešėjas.

Leidimas gyventi „startuoliams“ Nyderlanduose išduodamas per 7 savaites.

Pradžia patenkinti

Ponas Claessensas teigia, kad nors pareiškėjų „startuolio“ vizai gauti nėra daug, rezultatais šalis patenkinta.

„Skaičiai kol kas nedideli, tačiau pradžioje didelių skaičių ir negali tikėtis. Mūsų tikslas kitąmet išduoti jau 100 leidimų startuoliams“, - kalbėjo jis.

Anot pranešėjo, Nyderlandai maža šalis, tad galbūt ne visi startuoliai nori čia kurti verslą. „Tačiau mes siekiame versliems žmonėms sukurti geriausias sąlygas, kad jie galėtų dirbti Nyderlanduose. Startuojantiems inovatyviems verslams turime sukurti tokią aplinką, kad jie norėtų pasilikti pas mus“, - kalbėjo jis.

Lietuva dar trypčioja

„Startuolių“ vizų projektai veikia ir tokiose šalyse kaip Airija, Danija, Italija. Sėkmingi pavyzdžiai matomi ir Čilėje, Kanadoje bei Singapūre.

VŽ ne kartą rašė, kad į Lietuvą persikeliantys pradedantieji turi problemų su migracijos taisyklėmis. Mūsų šalyje irgi parengta pasiūlymų, kaip palengvinti pradedančiųjų bendrovių persikėlimą į mūsų šalį iš ES nepriklausančių valstybių. Teigiama, kad „startuolių“ vizos programa procesą pagreitintų tris kartus. Tačiau kol kas jokių sprendimų, realiai palengvinančių migracijos procedūras „startuoliams“, valdžia nėra priėmusi.

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau