Švedai bando 6 valandų darbo dieną

Švedijos bendrovės pamažu bando naujovę 6 valandų darbo dieną, kuri, mokslininkų teigimu, ne tik mažina sveikatos sutrikimų pavojų, bet ir didina produktyvumą.
Manau 8 valandų darbo diena nėra tokia efektyvi, kaip manoma. Išlikti susikaupus ties tam tikra darbo užduotimi 8 valandas yra didelis iššūkis. Tam, kad susikauptume ir iškęstume darbo dieną, mes įmaišome kitų užsiėmimų ir pauzių. Tuo pat metu mums sunkiai sekasi derinti darbą su privačiu gyvenimu, - Linusą Feldtą, programėlių kūrimo bendrovės Filimundus vadovą, cituoja Fast Company.
Filimundus įvedė 6 valandų darbo dieną praėjusiais metais. Tam, kad per mažesnį laiko tarpą pavyktų susidoroti su darbo krūviu, darbuotojų yra prašoma nesijungti prie socialinių tinklų, o susitikimų apimtis sumažinta iki minimalaus lygio.
Anot p. Feldto, produktyvumas išliko toks pats, o konfliktų tarp darbuotojų sumažėjo, nes jie tapo laimingesni.
Švedijos mieste Giotenburge veikiantys Toyota aptarnavimo centrai jau prieš 13 metų įvedė 6 darbo valandų dieną. Kaip rašo The Guardian, šiuose centruose pastebėtas mažesnis pravaikštų skaičius, darbuotojai mažiau laiko praleidžia kamščiuose keliaudami į darbą, o darbuotojų nuotaika geresnė.
Kitas pavyzdys Svartedalens senjorų globos namai, kurie vykdo eksperimentą. Iki 2016 m. galo šiuose namuose seselių darbo diena bus sutrumpinta iki 6 valandų, o atlyginimas išliks toks pats. Papildomai namai pasamdys 14 naujų darbuotojų. Eksperimento gale bus apskaičiuota, ar atsipirks papildomos išlaidos. Tai yra, ar trumpiau dirbančios seselių pasitenkinimas darbu bei pacientų priežiūros kokybė išaugs.
Svartedalens pavyzdžiu pasekė ir vienos Giotenburgo ligoninės ortopedinės chirurgijos skyrius. Jis nusprendė daktarams bei seselėms taip pat leisti dirbti po 6 valandas per dieną.
Privalumų gausa
Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad trumpesnė darbo diena suteikia daugybę privalumų, rašo Science alert.
Tyrimas, į kurį įtraukta 600.000 žmonių iš JAV, Europos ir Australijos, parodė, kad žmonės, kurie dirba 55 valandas per savaitę turi 33% didesnę tikimybę gauti insultą negu dirbantys 35-40 val. per savaitę.
Taip pat jiems gresia 13% didesnė tikimybė susirgti širdies ligomis. Kitas tyrimas parodė, kad 49 valandų trukmės darbo savaitė koreliuoja su blogesne psichine sveikata, ypač moterų.
Tuo tarpu Oksfordo universiteto mokslininkas Paulas Kelley teigia, kad šiuolaikinė visuomenė išgyvena miego nepritekliaus krizę, nes įsigaliojęs darbo laikas prieštarauja žmonių biologiniam laikrodžiui. Anot jo, darbuotojai turėtų pradėti dirbti ne anksčiau 10 valandos ryto.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą