MMA didinimas verčia investuoti į inovacijas

Publikuota: 2015-09-29
Benas Adomavičius, „ISM Executive School“ Strateginio valdymo modulio  vadovas. Vladimiro Ivanovo nuotr.
Benas Adomavičius, „ISM Executive School“ Strateginio valdymo modulio vadovas. Vladimiro Ivanovo nuotr.
„Verslo žinios“

Nors mėnesinis minimalus atlyginimas (MMA) buvo padidintas dar liepą, politikai jau prabyla apie tolimesnį jo kėlimą. Benas Adomavičius, ISM universiteto Strateginio valdymo modulio vadovas, sako, kad ir toliau besitęsiantis MMA kėlimas skatins įmones drąsiau investuoti į inovacijas.

„Daugiau investuoti į inovacijas būtų prasminga, nes gyventi tik iš pigios darbo jėgos ilgai negalėsime. Jau dabar Rytų kaimynų darbo jėga yra žymiai pigesnė ir kuo ilgiau krizė ten užsitęs, tuo labiau skirtumai ryškės. Tai reiškia, kad darbuotojų kaina mes negalime konkuruoti nei su kinais, nei su rusais, todėl turime daryti geriau. Turime investuoti į inovacijas ir technologijas, kad mūsų produktyvumo lygis nuolatos kiltų“, – mano p. Adomavičius.

Anot jo, inovatyvių prekių ir paslaugų kūrimas turėtų padėti ne tik verslininkams, bet ir darbuotojams. Svarbios žinios, kurių reikės technikai įvaldyti jiems padės pasiekti aukštesnį nei minimalų atlyginimą, nes išaugs tų žmonių kompetencijos ir vertė įmonei.

„Kol yra pigesnės darbo jėgos, mažiau investuojama į technologijas ir procesų gerinimą. Kai minimalus atlyginimas yra keliamas ir bus keliamas ateityje, ši strategija nepasiteisina. Manau, kad tai iš dalies vers įmones inovuoti. Būtina, kad įmonių vadovai suprastų, kodėl jiems tai svarbu, tada bus galvojama ne tik apie procesines inovacijas“, – sako specialistas

Jo teigimu, bent jau didžioji dalis verslų galiausiai vis tiek turės žengti inovacijų keliu, kad neatsiliktų nuo konkurentų ir neprasilenktų su vartotojų poreikiais.

„Kiekviena organizacija pinigus uždirba iš to, kad ką nors vertingo pateikia klientui. Tačiau vartotojų poreikiai nėra statiški. Besikeičiant poreikiams, turi keistis ir įmonės bei jų siūlomos prekės ir paslaugosvzinios“, – kalba ekspertas.

Inovatyvios idėjos palieka tam nepasiruošusias įmones

Anot jo, naujovių bijančioms bendrovėms tenka skaičiuoti ne tik mažesnį pelną, bet ir gyventi su rizika, kad į jas neateis arba iš jų išeis žmonės su geromis idėjomis. O tai bus neišnaudota galimybė investuoti į grąžą padidinti galinčią iniciatyvą.

„Jeigu darbuotojas ką nors gero sugalvos, jis gali tą idėją įgyvendinti išeidamas iš kompanijos ir įkurdamas savo verslą. Tai vienas iš dažniausių naujų įmonių įkūrimo priežasčių. Tačiau jeigu organizacija suteiks jam saugumo išbandyti idėją neinvestuojant savo pinigų ir laimėti dalį potencialaus pelno, laimės abu ir darbuotojas ir organizacija.“, – mano verslo konsultantas.

Įmonės vidinę kultūrą inovacijoms formuoja labai įvairiai. Pavyzdžiui, 3M, viena inovatyviausių bendrovių pasaulyje, darbuotojams leidžia 15% darbo laiko skirti bet kokiai savo pasirinktai idėjai ar projektui tyrinėti ir vystyti. IT milžinė „Google“ taip pat taiko šią taisyklę, tik skiria 20% darbo laiko.

“Mes skatiname savo darbuotojus 20% laiko skirti ne įprastų darbų atlikimui, o tam, kas jų nuomone, gali atnešti daugiausiai naudos. Tai leidžia jiems būti kūrybiškesniems ir inovatyvesniems, taip gimė daugybė mūsų patobulinimų“, – 2004 m. pranešdami apie viešo akcijų platinimo skelbimą rašė Lary‘is Page‘as ir Sergey‘us Brinas, bendrovės įkūrėjai.

Taip pat yra bendrovių, kurios skelbia, kad procesus patobulinantys arba visiškai naujas idėjas pristatantys darbuotojai gauna specialias premijas arba dalį nuo sukurto produkto generuojamo pelno.

Biudžete numatykite laiko ir lėšų naujoms idėjoms

„Žingsniai priklauso nuo to, kokių inovacijų reikia: naujų produktų ar naujų procesų. Bet pirmas žingsnis yra nusistatyti, kur norite eiti, ko mums reikia ir kokius tikslus keliame. Pavyzdžiui, nusprendžiama, kad 30% produktų portfelio turi keistis kas 3 metus, su tokiu tikslu galime galvoti kaip tai padaryti ir kurti strategiją bei inovacijas tam pasiekti“, – sako p. Adomavičius

„Bet prioritetai be lėšų nėra prasmingi. Būtina iš anksto rūpintis ištekliais inovacijoms įgyvendinti. Kartais galima nežinoti, kokie konkrečiai bus inovatyvūs projektai, bet nieko neįgyvensite, jei neturėsite lėšų. Inovatyvios organizacijos iš anksto planuoja ir rezervuoja dalį lėšų naujoms idėjoms vystyti“, – siūlo specialistas.

Anot jo, dar viena problema, kuri trukdo inovacijų atsiradimui – prioritetai vadovų darbotvarkėje. Jie teikia daug dėmesio kaštų kontrolei, nes tai yra labiau apibrėžta ir lengviau kontroliuojama veikla, tačiau mažiau jo tenka naujų pinigų srautų ir produktų sukūrimui. Ilgalaikė kryptis, vadovų dėmesys ir lėšos yra būtini inovatyvioms organizacijoms, tačiau trūksta dar keleto svarbių sudedamųjų dalių.

„Pirmas žingsnis yra nusistatyti, kur norite eiti, ko mums reikia ir kokius tikslus keliame. Pavyzdžiui, nusprendžiama, kad 30% produktų portfelio turi keistis kas 3 metus, su tokiu tikslu galime galvoti, kaip tai padaryti ir kurti strategiją tam pasiekti“, – sako p. Adomavičius

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau