Mokslininkai keliasi į verslą: ryžosi komercializuoti išradimus

Publikuota: 2015-08-14
Dr. Marius Dagys, bioanalitinių sistemų kūrimo ir aptarnavimo UAB „Bioanalizės sistemos“ direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Dr. Marius Dagys, bioanalitinių sistemų kūrimo ir aptarnavimo UAB „Bioanalizės sistemos“ direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Grupė Vilniaus universiteto Biochemijos instituto mokslininkų ryžosi komercializuoti savo sukauptus išradimus – taip gimė UAB „Bioanalizės sistemos“. Bendrovės direktorius Marius Dagys nesėkmės nesibaimina: bet kada galima laimę išbandyti su kita technologija iš instituto tyrimų lobyno.

Idėja kurti įmonę gimė atsiradus norui išnaudoti per daugelį metų sukauptą mokslinį įdirbį, pasakoja bendrovės direktorius.

„Ką instituto Bioanalizės skyrius padarė per savo įdirbį, mes norime komercializuoti, padaryti taip, kad sukurtos technologijos būtų naudingos visiems“, – teigia p. Dagys, vadovaujantis keturiems kolegoms.

Kuria naudą pacientams

Šiek tiek daugiau nei prieš metus įsikurūsios „Bioanalizės sistemos“ užsiima biojutiklių technologijų vystymu, bioanalitinių prietaisų gamybos ir patikros paslaugų teikimu. Elektrocheminiu pagrindu veikiantys biojutikliai geba tiksliau ir greičiau ištirti tam tikrų junginių kiekį sudėtingose terpėse.

„Dažniausiai analitinės technologijos skirtos tirti daugiau ar mažiau vienalyčius tirpalus. Mūsų biojutikliai gali tirti sudėtines terpes – nuo pieno iki kraujo ar pramoninių atliekų – ir iš dešimties tūkstančių junginių reaguoti būtent į tą, kurį reikia pamatuoti“, – aiškina p. Dagys.

Anot jo, biojutiklių metodai nebrangūs, greito atsako, o paklaida – kelis kartus mažesnė nei alternatyvių metodų. Be to, biojutiklių pritaikymas yra platus.

Bendrovė jau naudoja šią technologiją gliukozės nustatymui, gliukozės matuoklių kraujyje patikrai, o taip pat vysto produktą, kuris gali nustatyti šlapalo bei kelių kitų junginių kiekį kraujyje.

„Pabendravome su gydytojais ir jie atkreipė dėmesį, kad pastaroji technologija yra ypač aktuali hemodializės pacientams, kuriems reikia valyti kraują“, – pasakoja bendrovės vadovas.

„Bioanalizės sistemų“ produktais domisi Vakarų Europos, Baltarusijos, Rusijos rinkos. Jėgas įmonė išbandė ir JAV, Akrono mieste įsikūrusiame technologijų verslo akseleratoriuje. Šiuo metu bendrovė siekia užbaigti šlapalo matavimo prototipą, tinkamą masinei gamybai.

Mokslo ir verslo derinimas

Pasinerti į verslo pasaulį mokslininkams nėra visiškai lengva. Kadangi Lietuvoje nėra verslo atstovų, pakankamai išmanančių specifines technologijas ir rinkas, mokslininkams tenka patiems mokytis verslo abėcėlės.

„Kol kas iš esmės pas mus dirba vien mokslininkai. Tad reikėjo pačiam staigiuoju būdu įlįsti į teisinius ir komercinius klausimus“, – sako p. Dagys ir teigia, kad ateityje greičiausiai prireiks samdyti žmones, labiau išmanančius verslo reikalus.

Kita problema, su kuria susiduria į verslą žengiantys mokslininkai, – baimė apleisti savo mokslinius darbus, nesusijusius su verslu.

„Problema ta, kad mums patiems sunku suderinti mokslą ir verslą. Jeigu mūsų bendrovei nepavyktų kažkas, o tuo metu tu neatlieki tyrimų, nerašai straipsnių, neturi mokslinių projektų, tai tu atsiduri už borto ir gali prarasti darbą universitete“, – aiškina p. Dagys.

Išradėjai turi pranašumą

Nors tenka derinti du darbus vienu metu, p. Dagys tiki, kad mokslininkai verslo srityje turi ir tam tikrą pranašumą, kas suteikia motyvacijos įkurti įmonę ir judėti pirmyn.

„Jeigu įmonei nepavyksta su vienu produktu ar paslauga, tai galime imti kitą. Arba jeigu konkurentas pradeda gaminti tokį patį produktą – ne bėda, nes mes pagaminsime tikslesnį ar pigesnį, paprastesnį. Tai būtų problema produkto platintojui, o ne mums“, – sako vadovas.

Vienas iš „Bioanalizės sistemų“ tikslų – priartėti prie pacientų, kuriems biojutiklių technologijos padeda lengviau ir tiksliau atlikti reikalingus tyrimus. Kitas tikslas – gautą pelną panaudoti naujų technologijų vystymui.

„Technologijas galime paimti iš mūsų instituto lobyno ir iš to vėl padaryti produktą. Institute sukaupta fundamentalaus pasaulinio lygio mokslo“, – sako p. Dagys.

Kokius tiksliai produktus ateityje planuoja „Bioanalizės sistemos“, bendrovės direktorius konkurencijos sumetimais neatskleidžia, tačiau užsimena, kad tai susiję su elektrochemija bei biojutikliais.

Inovacijoms kelia užkerta biurokratija

Vienas iš „Bioanalizės sistemų“ tikslų taip pat yra turėti nuo valstybinių šaltinių nepriklausomą pinigų srautą, kuris leistų lengviau kurti naujas technologijas.

Anot p. Dagio, valstybinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) projektų planavimo tvarka – didelė kliūtis Lietuvos inovatoriškumui. Rimta problema esą yra viešieji pirkimai, kurių reikia, jeigu mokslinis darbas yra finansuojamas valstybės lėšomis.

„Viešieji prikimai mokslui neturi būti taikomi, jie neturi tikslo, – teigia p. Dagys. – Kalbant apie MTEP projektų planavimą, rašant paraiškas reikia tiksliai suplanuoti mažaverčius pirkimus 1–2 metams į priekį, kai dėl tyrimų specifikos aš nežinau, ko man gali prireikti po dviejų savaičių.“

Be to, p. Dagys pasakoja, kad kyla kliūčių įsigijant unikalių prietaisų iš užsienio.

„Tarkime, man reikalingas specialus elektrodas, kainuojantis apie 300 Eur, gaminamas tik vienoje kompanijoje JAV, kuris nėra aprašytas jokioje universiteto sutartyje su tiekėjais, – aiškina vadovas – Kadangi užsienio gamintojai smulkios apimties viešajame konkurse dalyvauti nenori, telieka prašyti trijų įmonių Lietuvoje, kad kažkuri iš jų tą prekę nupirktų ir perparduotų universitetui pagal viešųjų pirkimų taisykles, žinoma, ne už dyką ir ne per vieną savaitę. Įrodinėti, kad elektrodas yra unikalus ir jį būtų galima pirkti be konkurso, užima daug laiko, be to, mano argumentus visada gali kas nors užginčyti.“

Toks nelankstumas, anot „Bioanalizės sistemų“ vadovo, apsunkina Lietuvos mokslininkų galimybes konkuruoti su užsieniečiais, kurių darbo sąlygos geresnės – viešieji pirkimai mokslui netaikomi arba yra supaprastinti.

Esant tokiai situacijai, nestebina, kad, p. Dagys pastebi vis daugiau mokslininkų, judančių verslo link.

„Tačiau svarbiausia, kad situacija daugeliui žinoma ir yra noras judėti į priekį bei kažką keisti. Yra mokslininkų, pereinančių į verslą, o tokiu būdu ateityje atsiras kritinė masė veiklių, sprendimus priimančių žmonių, ir viskas bus tvarkoje“, – sako p. Dagys.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kinijos kova prieš technologijų milžines: pabaigos dar nematyti Premium

Spalį sueis metai, kai Kinijos milijardierius Jackas Ma viešoje kalboje sukritikavo Kinijos valdžią. Nuo to...

„Five9“ investuotojams – raginimas atmesti 14,7 mlrd. USD „Zoom“ pasiūlymą

Įtakinga konsultacijų bendrovė „Institutional Shareholder Services“ (ISS) paragino skambučių centrams...

Inovacijos
17:43
Pandemijos šešėlio gaubtas tarptinklinių duomenų segmentas atsigavo – vasara buvo rekordinė Premium

Prasidėjus pandemijai, telekomunikacijų bendrovės pirštu bedė į vieną sritį, virš kurios akivaizdžiausiai...

Inovacijos
05:45
Prancūzijos vartotojų asociacija pareiškė ieškinį „Vinted“ dėl žmonių klaidinimo 7

Prancūzijos vartotojų asociacija „UFC-Que Choisir“ dėl vartotojų klaidinimo pareiškė kolektyvinį ieškinį...

Inovacijos
2021.09.16
Augant biurų nuomos kainoms, verslas renkasi išmanias biurų valdymo sistemas Premium 1

Didėjant biurų nuomos sąnaudoms, įmonės darbuotojus renkasi įkurdinti laikinose darbo vietose, siūlo laikinas...

Inovacijos
2021.09.16
Su „OnePlus“ susijungusi „Oppo“ imasi darbo vietų mažinimo

Kinijos išmaniųjų telefonų gamintoja „Oppo“ apkarpys apie 20% darbo vietų programinės įrangos ir įrenginių...

Inovacijos
2021.09.16
„SpaceX“ misija su kosmoso turistais sėkmingai startavo

„SpaceX“ raketa „Falcon 9“ su keturiais kosmoso turistais trečiadienio vakarą sėkmingai pakilo iš Kenedžio...

Inovacijos
2021.09.16
Istorinė „SpaceX“ misija į orbitą pakels keturis civilius Premium

Elono Musko kosminių technologijų kompanija „SpaceX“ naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį (Lietuvos laiku) į...

Inovacijos
2021.09.15
Lietuvoje IT įmonę įsigijusi Švedijos e. parduotuvė „Boozt“ planuoja samdyti 40 IT specialistų

Švedijos e. prekybos įmonė „Boozt“ skelbia ketinanti Lietuvoje didinti IT specialistų skaičių. Drabužiais,...

Inovacijos
2021.09.15
WSJ: „Facebook“ suvokia neigiamą „Instagram“ įtaką naudotojų psichologinei būklei

JAV technologijų milžinė „Facebook“ mažiausiai dvejus metus neviešino vidinių tyrimų, kurie atskleidė,...

Inovacijos
2021.09.15
Lietuvos telekomunikacijų operatoriai prekybą „iPhone 13“ pradės spalį

Prekiauti antradienio vakarą pristatytais naujais „Apple“ išmaniaisiais „iPhone 13“ Lietuvos telekomunikacijų...

Inovacijos
2021.09.15
„Teltonikos“ grupei – 19,5 mln. Eur „Swedbank“ paskola 1

„Swedbank“ suteikė 19,5 mln. Eur paskolą IT grupei „Teltonika IoT Group“ apyvartiniam kapitalui finansuoti.

Inovacijos
2021.09.15
„Apple“ pristatė „iPhone 13“, atnaujintus „iPad“ ir „Apple Watch“ 8

Antradienio vakarą virtualaus renginio metu JAV technologijų bendrovė „Apple“ pristatė naujus „iPhone 13“...

Inovacijos
2021.09.14
„Novian“ grupės bendrovė perka „Elsis Pro“

IT infrastruktūros paslaugų ir programavimo grupės „Novian“ įmonė „Novian Systems“ perka informacinių sistemų...

Inovacijos
2021.09.14
Kinijos savivaldžių automobilių startuolis pritraukė 300 mln. USD investiciją

„DeepRoute.ai“, Kinijos savivaldžių automobilių technologijų startuolis, pritraukė daugiau nei 300 mln. USD...

Inovacijos
2021.09.14
„Tencent“ ir „Alibaba“ žada atverti savo skaitmenines platformas konkurentams

Dvi didžiausios Kinijos internetinės bendrovės – „Tencent Holding“ ir „Alibaba Group Holding“ – žada atverti...

Inovacijos
2021.09.14
Vilniuje biurą atidaręs baltarusių „Flo Health“ pritraukė 42 mln. Eur

Moterų sveikatos programėlės „Flo“ kūrėja „Flo Health“ pritraukė 42 mln. Eur B etapo investiciją iš Švedijos...

Inovacijos
2021.09.14
„Apple“ skuba užtaisyti pažeidžiamumą, kuris „iPhone“ leidžia apkrėsti kenkėjiška programine įranga

„Apple“ išleido programinės įrangos atnaujinimą po to, kai kibernetinio saugumo specialistai nustatė, jog...

Inovacijos
2021.09.14
„Google“ – 180 mln. USD bauda iš Pietų Korėjos

Pietų Korėjos konkurencijos institucija JAV technologijų milžinei „Google“ už piktnaudžiavimą dominuojančia...

Inovacijos
2021.09.14
Skaitmeninio gyvenimo kokybės indekse – dar vienas Lietuvos šuolis

Lietuva 2021 metais padarė kol kas didžiausią šuolį bendrovės „SurfShark“ trečius metus sudaromame...

Inovacijos
2021.09.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku