Mokslininkai keliasi į verslą: ryžosi komercializuoti išradimus

Publikuota: 2015-08-14
Atnaujinta 2015-08-17 10:52
Dr. Marius Dagys, bioanalitinių sistemų kūrimo ir aptarnavimo UAB „Bioanalizės sistemos“ direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Dr. Marius Dagys, bioanalitinių sistemų kūrimo ir aptarnavimo UAB „Bioanalizės sistemos“ direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Grupė Vilniaus universiteto Biochemijos instituto mokslininkų ryžosi komercializuoti savo sukauptus išradimus – taip gimė UAB „Bioanalizės sistemos“. Bendrovės direktorius Marius Dagys nesėkmės nesibaimina: bet kada galima laimę išbandyti su kita technologija iš instituto tyrimų lobyno.

Idėja kurti įmonę gimė atsiradus norui išnaudoti per daugelį metų sukauptą mokslinį įdirbį, pasakoja bendrovės direktorius.

„Ką instituto Bioanalizės skyrius padarė per savo įdirbį, mes norime komercializuoti, padaryti taip, kad sukurtos technologijos būtų naudingos visiems“, – teigia p. Dagys, vadovaujantis keturiems kolegoms.

Kuria naudą pacientams

Šiek tiek daugiau nei prieš metus įsikurūsios „Bioanalizės sistemos“ užsiima biojutiklių technologijų vystymu, bioanalitinių prietaisų gamybos ir patikros paslaugų teikimu. Elektrocheminiu pagrindu veikiantys biojutikliai geba tiksliau ir greičiau ištirti tam tikrų junginių kiekį sudėtingose terpėse.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Dažniausiai analitinės technologijos skirtos tirti daugiau ar mažiau vienalyčius tirpalus. Mūsų biojutikliai gali tirti sudėtines terpes – nuo pieno iki kraujo ar pramoninių atliekų – ir iš dešimties tūkstančių junginių reaguoti būtent į tą, kurį reikia pamatuoti“, – aiškina p. Dagys.

Anot jo, biojutiklių metodai nebrangūs, greito atsako, o paklaida – kelis kartus mažesnė nei alternatyvių metodų. Be to, biojutiklių pritaikymas yra platus.

Bendrovė jau naudoja šią technologiją gliukozės nustatymui, gliukozės matuoklių kraujyje patikrai, o taip pat vysto produktą, kuris gali nustatyti šlapalo bei kelių kitų junginių kiekį kraujyje.

„Pabendravome su gydytojais ir jie atkreipė dėmesį, kad pastaroji technologija yra ypač aktuali hemodializės pacientams, kuriems reikia valyti kraują“, – pasakoja bendrovės vadovas.

„Bioanalizės sistemų“ produktais domisi Vakarų Europos, Baltarusijos, Rusijos rinkos. Jėgas įmonė išbandė ir JAV, Akrono mieste įsikūrusiame technologijų verslo akseleratoriuje. Šiuo metu bendrovė siekia užbaigti šlapalo matavimo prototipą, tinkamą masinei gamybai.

Mokslo ir verslo derinimas

Pasinerti į verslo pasaulį mokslininkams nėra visiškai lengva. Kadangi Lietuvoje nėra verslo atstovų, pakankamai išmanančių specifines technologijas ir rinkas, mokslininkams tenka patiems mokytis verslo abėcėlės.

„Kol kas iš esmės pas mus dirba vien mokslininkai. Tad reikėjo pačiam staigiuoju būdu įlįsti į teisinius ir komercinius klausimus“, – sako p. Dagys ir teigia, kad ateityje greičiausiai prireiks samdyti žmones, labiau išmanančius verslo reikalus.

Kita problema, su kuria susiduria į verslą žengiantys mokslininkai, – baimė apleisti savo mokslinius darbus, nesusijusius su verslu.

„Problema ta, kad mums patiems sunku suderinti mokslą ir verslą. Jeigu mūsų bendrovei nepavyktų kažkas, o tuo metu tu neatlieki tyrimų, nerašai straipsnių, neturi mokslinių projektų, tai tu atsiduri už borto ir gali prarasti darbą universitete“, – aiškina p. Dagys.

Išradėjai turi pranašumą

Nors tenka derinti du darbus vienu metu, p. Dagys tiki, kad mokslininkai verslo srityje turi ir tam tikrą pranašumą, kas suteikia motyvacijos įkurti įmonę ir judėti pirmyn.

„Jeigu įmonei nepavyksta su vienu produktu ar paslauga, tai galime imti kitą. Arba jeigu konkurentas pradeda gaminti tokį patį produktą – ne bėda, nes mes pagaminsime tikslesnį ar pigesnį, paprastesnį. Tai būtų problema produkto platintojui, o ne mums“, – sako vadovas.

Vienas iš „Bioanalizės sistemų“ tikslų – priartėti prie pacientų, kuriems biojutiklių technologijos padeda lengviau ir tiksliau atlikti reikalingus tyrimus. Kitas tikslas – gautą pelną panaudoti naujų technologijų vystymui.

„Technologijas galime paimti iš mūsų instituto lobyno ir iš to vėl padaryti produktą. Institute sukaupta fundamentalaus pasaulinio lygio mokslo“, – sako p. Dagys.

Kokius tiksliai produktus ateityje planuoja „Bioanalizės sistemos“, bendrovės direktorius konkurencijos sumetimais neatskleidžia, tačiau užsimena, kad tai susiję su elektrochemija bei biojutikliais.

Inovacijoms kelia užkerta biurokratija

Vienas iš „Bioanalizės sistemų“ tikslų taip pat yra turėti nuo valstybinių šaltinių nepriklausomą pinigų srautą, kuris leistų lengviau kurti naujas technologijas.

Anot p. Dagio, valstybinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) projektų planavimo tvarka – didelė kliūtis Lietuvos inovatoriškumui. Rimta problema esą yra viešieji pirkimai, kurių reikia, jeigu mokslinis darbas yra finansuojamas valstybės lėšomis.

„Viešieji prikimai mokslui neturi būti taikomi, jie neturi tikslo, – teigia p. Dagys. – Kalbant apie MTEP projektų planavimą, rašant paraiškas reikia tiksliai suplanuoti mažaverčius pirkimus 1–2 metams į priekį, kai dėl tyrimų specifikos aš nežinau, ko man gali prireikti po dviejų savaičių.“

Be to, p. Dagys pasakoja, kad kyla kliūčių įsigijant unikalių prietaisų iš užsienio.

„Tarkime, man reikalingas specialus elektrodas, kainuojantis apie 300 Eur, gaminamas tik vienoje kompanijoje JAV, kuris nėra aprašytas jokioje universiteto sutartyje su tiekėjais, – aiškina vadovas – Kadangi užsienio gamintojai smulkios apimties viešajame konkurse dalyvauti nenori, telieka prašyti trijų įmonių Lietuvoje, kad kažkuri iš jų tą prekę nupirktų ir perparduotų universitetui pagal viešųjų pirkimų taisykles, žinoma, ne už dyką ir ne per vieną savaitę. Įrodinėti, kad elektrodas yra unikalus ir jį būtų galima pirkti be konkurso, užima daug laiko, be to, mano argumentus visada gali kas nors užginčyti.“

Toks nelankstumas, anot „Bioanalizės sistemų“ vadovo, apsunkina Lietuvos mokslininkų galimybes konkuruoti su užsieniečiais, kurių darbo sąlygos geresnės – viešieji pirkimai mokslui netaikomi arba yra supaprastinti.

Esant tokiai situacijai, nestebina, kad, p. Dagys pastebi vis daugiau mokslininkų, judančių verslo link.

„Tačiau svarbiausia, kad situacija daugeliui žinoma ir yra noras judėti į priekį bei kažką keisti. Yra mokslininkų, pereinančių į verslą, o tokiu būdu ateityje atsiras kritinė masė veiklių, sprendimus priimančių žmonių, ir viskas bus tvarkoje“, – sako p. Dagys.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

„Bilietai.lt“ vadovas: galimai nutekėjo klientų vardai, pavardės ir kontaktiniai duomenys 1

Internete pasklidus informacijai apie galbūt nutekintus bilietų platinimo tinklo „Bilietai.lt“ pirkėjų...

Inovacijos
2023.03.30
Atrado priešnuodį darbuotojų tyliajam atsitraukimui: kaip jis veikia Premium 1

Anksčiau karjeros galimybė buvo viena stiprių motyvacijos priemonių, padedančių pritraukti darbuotojų ir juos...

Vadyba
2023.03.30
Finišuoja „Mezon“ prijungimas prie „Bitės“

Telekomunikacijų bendrovė „Bitė Lietuva“ ketvirtadienį pranešė, jog prieš daugiau nei dvejus metus užbaigtas...

Inovacijos
2023.03.30
„Meta“ svarsto politinių reklamų draudimą Europoje

Dalis „Facebook“ ir „Instagram“ valdytojos „Meta“ vadovų baiminasi, kad jų socialiniai tinklai neatitiks...

Inovacijos
2023.03.30
Valstybės duomenų agentūros vadovė: statistika būtina, bet ji – beveik nematoma Verslo tribūna 1

„Dauguma iš mūsų kasdien susiduria su statistiniais duomenimis. Žinome, kad mūsų veikla svarbi ir reikalinga.

e-Valstybė
2023.03.30
ES nežino, kaip sutramdyti dirbtinį intelektą Premium

Suklestėjus dirbtiniam intelektui, Europos Sąjungos (ES) teisės aktų leidėjai ginčijasi dėl naujų taisyklių.

Inovacijos
2023.03.30
Analitikai: Rusija kibernetines atakas nukreipia prieš Ukrainos sąjungininkes

Rusijos kibernetinis karas prieš Ukrainą iš esmės nepavyko ir Maskva vis dažniau taikosi į Kyjivo...

Inovacijos
2023.03.29
Ispanija pradėjo tyrimą „Google“ atžvilgiu

Ispanijos konkurencijos priežiūros institucija pradėjo tyrimą „Google“ atžvilgiu dėl įtariamos...

Inovacijos
2023.03.29
Geidžiamiausių darbdavių atlyginimų medianos vasarį Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kokias algų medianas šių metų vasario mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2023.03.29
Rinkos dalyviai abejoja „Litexpo“ skaidrumu perkant ryšio paslaugas NATO susitikimui 8

Rinkos dalyviai abejoja, ar valstybės valdomas parodų ir kongresų centras „Litexpo“ skaidriai perka NATO...

Verslo aplinka
2023.03.29
Priemonė ūkių stabilumui užtikrinti jau yra – lieka tik ja naudotis Verslo tribūna

Kiekviena krizė, kaip ir dabar vykstantys pieno rinkos sukrėtimai, parodo, kad būtina turėti priemonių,...

Agroverslas
2023.03.29
DI traukinys važiuoja. Kur esame mes? 4

Dirbtinis intelektas (DI) plačiąja prasme lyg ir nėra nieko naujo – įvairias jo pagrindu sukurtas sistemas,...

Nuomonės
2023.03.29
2023 m. pradžia apvertė vieną technologinį naratyvą Premium

2023 m. pirmąjį ketvirtį technologijų pasaulis sukosi apie dvi raides – AI. Arba DI, jeigu rašome...

Inovacijos
2023.03.29
JAV ir Japonija sutarė dėl elektromobilių baterijoms reikalingų mineralų prekybos

JAV ir Japonija pasiekė susitarimą dėl prekybos mineralais, kurie yra labai svarbūs elektromobilių baterijų...

Inovacijos
2023.03.28
Keičiantis pavadinimą „Droplet Genomics“ pritraukė 4,5 mln. Eur

Lietuvių biotechnologijų startuolis „Droplet Genomics“ pritraukė 4,5 mln. Eur rizikos kapitalo investiciją...

Inovacijos
2023.03.28
Dirbtinio intelekto lenktynės: atsargiai į rinką įeinantis „Google“ ir „ChatGPT“ iššūkiai Premium

„OpenAI“ ir „Microsoft“ debiutavus su populiarumo sulaukusiu „ChatGPT“, į generatyvinio dirbtinio intelekto...

Inovacijos
2023.03.28
„Alibaba“ verslai skaidomi į 6 dalis

Kinijos „Alibaba“ antradienį pranešė, kad įmonė bus skaidoma į šešias verslo grupes, kurių kiekviena turės...

Rinkos
2023.03.28
L. Kanapienis. Stebinanti Lietuvos tolerancija telefoniniams sukčiams 5

Lietuvoje mes toleruojame telefoninius sukčius ir niekaip kitaip net nebūtų galima pavadinti dabartinės...

Nuomonės
2023.03.28
JAV pateikė ieškinį „Binance“ ir jos vadovui 2

JAV reguliuotojas į teismą padavė didžiausią pasaulyje kriptovaliutų keityklą „Binance“ jos įkūrėją...

Inovacijos
2023.03.28
Elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigų pajamos pernai didėjo 1,6 karto

Elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigų pajamos iš licencinės veiklos pernai, palyginti su 2021 metais, augo...

Finansai
2023.03.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku