Mokslininkai keliasi į verslą: ryžosi komercializuoti išradimus

Publikuota: 2015-08-14
Atnaujinta 2015-08-17 10:52
Dr. Marius Dagys, bioanalitinių sistemų kūrimo ir aptarnavimo UAB „Bioanalizės sistemos“ direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Dr. Marius Dagys, bioanalitinių sistemų kūrimo ir aptarnavimo UAB „Bioanalizės sistemos“ direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Grupė Vilniaus universiteto Biochemijos instituto mokslininkų ryžosi komercializuoti savo sukauptus išradimus – taip gimė UAB „Bioanalizės sistemos“. Bendrovės direktorius Marius Dagys nesėkmės nesibaimina: bet kada galima laimę išbandyti su kita technologija iš instituto tyrimų lobyno.

Idėja kurti įmonę gimė atsiradus norui išnaudoti per daugelį metų sukauptą mokslinį įdirbį, pasakoja bendrovės direktorius.

„Ką instituto Bioanalizės skyrius padarė per savo įdirbį, mes norime komercializuoti, padaryti taip, kad sukurtos technologijos būtų naudingos visiems“, – teigia p. Dagys, vadovaujantis keturiems kolegoms.

Kuria naudą pacientams

Šiek tiek daugiau nei prieš metus įsikurūsios „Bioanalizės sistemos“ užsiima biojutiklių technologijų vystymu, bioanalitinių prietaisų gamybos ir patikros paslaugų teikimu. Elektrocheminiu pagrindu veikiantys biojutikliai geba tiksliau ir greičiau ištirti tam tikrų junginių kiekį sudėtingose terpėse.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Dažniausiai analitinės technologijos skirtos tirti daugiau ar mažiau vienalyčius tirpalus. Mūsų biojutikliai gali tirti sudėtines terpes – nuo pieno iki kraujo ar pramoninių atliekų – ir iš dešimties tūkstančių junginių reaguoti būtent į tą, kurį reikia pamatuoti“, – aiškina p. Dagys.

Anot jo, biojutiklių metodai nebrangūs, greito atsako, o paklaida – kelis kartus mažesnė nei alternatyvių metodų. Be to, biojutiklių pritaikymas yra platus.

Bendrovė jau naudoja šią technologiją gliukozės nustatymui, gliukozės matuoklių kraujyje patikrai, o taip pat vysto produktą, kuris gali nustatyti šlapalo bei kelių kitų junginių kiekį kraujyje.

„Pabendravome su gydytojais ir jie atkreipė dėmesį, kad pastaroji technologija yra ypač aktuali hemodializės pacientams, kuriems reikia valyti kraują“, – pasakoja bendrovės vadovas.

„Bioanalizės sistemų“ produktais domisi Vakarų Europos, Baltarusijos, Rusijos rinkos. Jėgas įmonė išbandė ir JAV, Akrono mieste įsikūrusiame technologijų verslo akseleratoriuje. Šiuo metu bendrovė siekia užbaigti šlapalo matavimo prototipą, tinkamą masinei gamybai.

Mokslo ir verslo derinimas

Pasinerti į verslo pasaulį mokslininkams nėra visiškai lengva. Kadangi Lietuvoje nėra verslo atstovų, pakankamai išmanančių specifines technologijas ir rinkas, mokslininkams tenka patiems mokytis verslo abėcėlės.

„Kol kas iš esmės pas mus dirba vien mokslininkai. Tad reikėjo pačiam staigiuoju būdu įlįsti į teisinius ir komercinius klausimus“, – sako p. Dagys ir teigia, kad ateityje greičiausiai prireiks samdyti žmones, labiau išmanančius verslo reikalus.

Kita problema, su kuria susiduria į verslą žengiantys mokslininkai, – baimė apleisti savo mokslinius darbus, nesusijusius su verslu.

„Problema ta, kad mums patiems sunku suderinti mokslą ir verslą. Jeigu mūsų bendrovei nepavyktų kažkas, o tuo metu tu neatlieki tyrimų, nerašai straipsnių, neturi mokslinių projektų, tai tu atsiduri už borto ir gali prarasti darbą universitete“, – aiškina p. Dagys.

Išradėjai turi pranašumą

Nors tenka derinti du darbus vienu metu, p. Dagys tiki, kad mokslininkai verslo srityje turi ir tam tikrą pranašumą, kas suteikia motyvacijos įkurti įmonę ir judėti pirmyn.

„Jeigu įmonei nepavyksta su vienu produktu ar paslauga, tai galime imti kitą. Arba jeigu konkurentas pradeda gaminti tokį patį produktą – ne bėda, nes mes pagaminsime tikslesnį ar pigesnį, paprastesnį. Tai būtų problema produkto platintojui, o ne mums“, – sako vadovas.

Vienas iš „Bioanalizės sistemų“ tikslų – priartėti prie pacientų, kuriems biojutiklių technologijos padeda lengviau ir tiksliau atlikti reikalingus tyrimus. Kitas tikslas – gautą pelną panaudoti naujų technologijų vystymui.

„Technologijas galime paimti iš mūsų instituto lobyno ir iš to vėl padaryti produktą. Institute sukaupta fundamentalaus pasaulinio lygio mokslo“, – sako p. Dagys.

Kokius tiksliai produktus ateityje planuoja „Bioanalizės sistemos“, bendrovės direktorius konkurencijos sumetimais neatskleidžia, tačiau užsimena, kad tai susiję su elektrochemija bei biojutikliais.

Inovacijoms kelia užkerta biurokratija

Vienas iš „Bioanalizės sistemų“ tikslų taip pat yra turėti nuo valstybinių šaltinių nepriklausomą pinigų srautą, kuris leistų lengviau kurti naujas technologijas.

Anot p. Dagio, valstybinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) projektų planavimo tvarka – didelė kliūtis Lietuvos inovatoriškumui. Rimta problema esą yra viešieji pirkimai, kurių reikia, jeigu mokslinis darbas yra finansuojamas valstybės lėšomis.

„Viešieji prikimai mokslui neturi būti taikomi, jie neturi tikslo, – teigia p. Dagys. – Kalbant apie MTEP projektų planavimą, rašant paraiškas reikia tiksliai suplanuoti mažaverčius pirkimus 1–2 metams į priekį, kai dėl tyrimų specifikos aš nežinau, ko man gali prireikti po dviejų savaičių.“

Be to, p. Dagys pasakoja, kad kyla kliūčių įsigijant unikalių prietaisų iš užsienio.

„Tarkime, man reikalingas specialus elektrodas, kainuojantis apie 300 Eur, gaminamas tik vienoje kompanijoje JAV, kuris nėra aprašytas jokioje universiteto sutartyje su tiekėjais, – aiškina vadovas – Kadangi užsienio gamintojai smulkios apimties viešajame konkurse dalyvauti nenori, telieka prašyti trijų įmonių Lietuvoje, kad kažkuri iš jų tą prekę nupirktų ir perparduotų universitetui pagal viešųjų pirkimų taisykles, žinoma, ne už dyką ir ne per vieną savaitę. Įrodinėti, kad elektrodas yra unikalus ir jį būtų galima pirkti be konkurso, užima daug laiko, be to, mano argumentus visada gali kas nors užginčyti.“

Toks nelankstumas, anot „Bioanalizės sistemų“ vadovo, apsunkina Lietuvos mokslininkų galimybes konkuruoti su užsieniečiais, kurių darbo sąlygos geresnės – viešieji pirkimai mokslui netaikomi arba yra supaprastinti.

Esant tokiai situacijai, nestebina, kad, p. Dagys pastebi vis daugiau mokslininkų, judančių verslo link.

„Tačiau svarbiausia, kad situacija daugeliui žinoma ir yra noras judėti į priekį bei kažką keisti. Yra mokslininkų, pereinančių į verslą, o tokiu būdu ateityje atsiras kritinė masė veiklių, sprendimus priimančių žmonių, ir viskas bus tvarkoje“, – sako p. Dagys.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Kad pakeltų darbuotojų produktyvumą, „Google“ darbuotojų klausia vos 3 dalykų

Vasarą darbuotojų produktyvumui sumenkus, Sundar Pichai, „Google“ vadovas, įmonėje pradeda naują „Paprastumo...

Vadyba
13:11
Papildomai automobilių įrangai – prenumerata vietoj pardavimo Premium 8

Vartotojai visame pasaulyje jau priprato prie prenumeruojamos „Spotify“ muzikos, „Youtube“ turinio ar...

Automobiliai
2022.08.13
„Huawei“ pardavimai šiemet smuko 6%

Kinijos technologijų milžinė „Huawei“ penktadienį pranešė, kad jos pajamos šių metų pirmąją pusę sumažėjo,...

Inovacijos
2022.08.12
M. Mozūras apie IT specialistų stresą: programuotojo darbas gali būti vienišas Premium

„EqualEngineers“ tyrimas atskleidė, kad informacinių technologijų (IT) srities darbuotojai, kurie dažniau...

Vadyba
2022.08.12
„Samsung“ faktiniam vadovui suteikta prezidento malonė, galės grįžti į darbą

Lee Jae-yongui, „Samsung“ įmonių grupės faktiniam vadovui, penktadienį buvo suteikta prezidento malonė – tai...

Inovacijos
2022.08.12
„Baltic Sotheby’s“ bendraturtis: tarp prabangaus būsto pirkėjų Lietuvoje vis daugiau technologijų milijonierių Premium

Per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje smarkiai pasikeitė suvokimas, koks nekilnojamasis turtas yra prabangus,...

Statyba ir NT
2022.08.12
Prieš Latvijos parlamento serverius surengta didelė kibernetinė ataka

Latvijos Saeimos serveriai ketvirtadienį tapo didelės paskirstytos paslaugos trikdymo atakos (DDoS) taikiniu,...

Inovacijos
2022.08.11
Lietuvos ir Taivano autobusų gamintojai sutarė plėtoti baterijų modulių technologijas

Elektrinių autobusų gamintoja „Vėjo projektai“ ir didžiausia Taivano keleivinių ir krovininių transporto...

Logistika
2022.08.11
„Zenitech“ Lietuvoje vadovas: jeigu neaugi ir neprisitaikai, tada pradedi trukdyti kitiems Premium

Karjera tarptautinėse įmonėse dažnai spalvinama šviesiais atspalviais, tačiau tarp jų – daugybė pilkų zonų,...

Vadyba
2022.08.11
„Disney+“ aplenkė „Netflix“ pagal prenumeratorių skaičių

Didžiausia pasaulyje pramogų ir žiniasklaidos bendrovė „Walt Disney“ srautinio transliavimo paslaugos...

Rinkos
2022.08.11
Galią elektromobilių krovimui – iš prekybos centro ar biuro Premium

2030 m. Lietuvoje tikimasi elektromobilių parką padidinti iki kelių šimtų tūkstančių. Tam reikės elektros,...

Inovacijos
2022.08.11
Telecentro pajamos per pusmetį augo iki 5,84 mln. Eur

Valstybės valdomo Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) pagrindinės veiklos pajamos pirmąjį šių...

Inovacijos
2022.08.11
Milžino dominavimas biotechnologijose: leidžia kvėpuoti mažesnėms įmonėms ar jas smaugia? Premium

Didžiosios Lietuvos biotechnologijų įmonės pernai ir vėl didino apsukas, vienvaldžiu lyderiu išliko „Thermo...

Inovacijos
2022.08.11
Inovacijų agentūros valdybos pirmininke išrinkta A. Paliokaitė

Už Lietuvos inovacijų politiką atsakingos Inovacijų agentūros valdybos pirmininke išrinkta dr. Agnė...

Inovacijos
2022.08.11
„About You“ ir „Zalando“ apyvartos Lietuvoje auga, bet „Aprangos“ neaplenkė Premium

Tarptautinių elektroninės prekybos įmonių „About You“, „Zalando“, „eavalyne.lt“ valdančios „Modivo“, drąsiai...

Prekyba
2022.08.11
Bičiulystė su Kinija „Apple“ pastatė į keblią situaciją Premium

Prieš savaitę vykęs Nancy Pelosi, JAV Atstovų rūmų pirmininkės, skrydis iš Kvala Lumpūro į Taivaną vystėsi it...

Inovacijos
2022.08.10
Lietuvių „Contrarian Ventures“ taikiklyje – 100 mln. Eur klimato technologijų fondas Premium

Lietuvių fondų valdytoja „Contrarian Ventures“ renka kapitalą antram į klimato technologijų startuolius...

Inovacijos
2022.08.10
JAV atsakas Kinijai: puslaidininkių pramonei – 53 mlrd. USD subsidijų

Joe Bidenas, JAV prezidentas, antradienį pasirašė Lustų aktą, kuriuo šalyje investuojantiems puslaidininkių...

Inovacijos
2022.08.10
Ar lėtėjanti ekonomika paskatins įmones imtis skaitmeninių sprendimų? Verslo tribūna

Daug Lietuvos įmonių dar nespėjo visiškai atsitiesti ir išmokti visų pandemijos pamokų, o rekordinė...

Tyrimas: labiausiai su sėkminga karjera siejamos studijos – IT ir medicinos

6 iš 10 Lietuvos gyventojų savo vaikui ar kitam mokyklą baigiančiam giminaičiui rekomenduotų pasirinkti...

Vadyba
2022.08.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku